Главная Блог Новости "Недолюстровані" чиновники, або Топ-способи уникнути люстрації

"Недолюстровані" чиновники, або Топ-способи уникнути люстрації

04.08.2018
Просмотров : 1096

Олег Валендюк, який уникнув люстрації після Революції гідності, нині призначений головою СБУ в Києві та Київській області. DW з'ясувала, як чиновники стають "недолюстрованими".

Закон "Про очищення влади" - один з двох люстраційних законів - в Україні ухвалили ще у 2014 році. Його головна ідея полягала у тому, щоб не допустити на посади у владі високопосадовців часів президента Віктора Януковича, який утік з країни внаслідок Революції гідності. Закон ще не встиг набути чинності, а його безпосередні фігуранти уже почали шукати можливості та лазівки, щоб залишитись на посадах. Пізніше особи, на яких поширювалась дія закону про люстрацію, віднайшли додаткові способи для майже стовідсоткового повернення на свої посади.

Незважаючи на те, що певні шляхи повернення на посаду люстрованих уможливлені законом і є легальними, громадські активісти називають їх "схемами" та переконані у тому, що йдеться про зловживання та цинічне нехтування законом. Серед найбільш улюблених схем - оскарження в судах, отримання посвідчень учасника АТО, зловживання нормами закону та індульгенція на люстрацію.

Згадайте новину: Українська люстрація дійшла до Страсбургу

Повернутися через суд

Призначення 31 липня 2018 року президентом Петром Порошенком екс-прокурора Олега Валендюка головою Служби безпеки України в Києві та Київській області здивувало громадськість. Адже на час Революції гідності Валендюк обіймав посаду заступника начальника головного управління Генеральної прокуратури України. Тож після набуття чинності закону про люстрацію не тільки підпадав під його дію, а й мав би бути звільнений протягом десяти днів.

Однак Валендюк, як кажуть у громадській організації "Громадський люстраційний комітет", зіграв на випередження і одразу подав позов на ГПУ про визнання неправовірними дій, спрямованих на звільнення його з посади. Окружний адміністративний суд заборонив звільняти Олега Валендюка. Як повідомили DW у громадській організації, ГПУ навіть не намагалась оскаржити рішення суду.

"Громадський люстраційний комітет" підготував звіт про результати моніторингу виконання законів "Про очищення влади" та "Про відновлення довіри до судової влади" (другого з люстраційних законів, за яким відбувається люстрація у судовій системі. - Ред.). Активісти встановили, що найбільш поширеним способом уникнення люстрації є звернення до суду, адже процедуру та наслідки люстрації в судах оскаржує майже кожен другий посадовець, на якого поширюються заборони відповідно до закону "Про очищення влади".

Зараз в українських судах знаходиться більше тисячі "люстраційних справ" за скаргами осіб, які хочуть повернутися на посади, повідомляють у Громадській раді з питань люстрації при міністерстві юстиції. Розгляд абсолютної їх більшості призупинений до рішення Конституційного суду щодо відповідності закону про люстрацію Конституції України. Однак Тетяна Козаченко, яка очолює Громадську раду з питань люстрації при міністерстві юстиції, звертає увагу, що з ухваленням певних рішень суди таки поквапились: "Швидко розглядались виключно справи щодо високопосадовців - це близько десяти рішень судів щодо поновлення особи на посаді. Щодо інших людей справи були зупинені".

Згадайте новину: Люстрація суддів або відновлення довіри до суду

"Корочка" учасника АТО

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст