Главная Блог Новости Мобілізація в «чужому» ТЦК: чи можуть призивати на службу не за місцем перебування на обліку

Мобілізація в «чужому» ТЦК: чи можуть призивати на службу не за місцем перебування на обліку

06.06.2024
Просмотров : 3563

Адвокатка Дар’я Тарасенко розповіла, чи можуть військовозобов’язаного мобілізувати в ТЦК та СП не за місцем перебування на військовому обліку. Тобто у випадку, якщо людина фактично «приписана» до іншого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Після набуття новим законом про мобілізацію чинності українці оновлюють свої військово-облікові дані, зокрема відвідують ТЦК, у яких перебувають на обліку. Водночас військові повістки, або мобілізаційні розпорядження, придатним до проходження служби військовозобов’язаним можуть видавати й інші територіальні центри комплектування. Це регулює Постанова Кабміну № 154 від 23 лютого 2022 року, відповідно до якої оповіщення та призов громадян під час особливого періоду здійснюють незалежно від того, де саме вони перебувають на обліку, пояснила Тарасенко.

Водночас вона зауважила, що мобілізації військовозобов’язаних не за місцем перебування на обліку має передувати постановка на облік у тому ТЦК, який і здійснює призов.

«Якщо ТЦК та СП хоче призвати військовозобов’язаного, який не перебуває в них на обліку, спочатку такого військовозобов’язаного мають поставити на військовий облік, причому до того, як направляти на ВЛК», – зауважила адвокатка.

Тобто військовозобов’язаного спочатку мають поставити на облік у тому ТЦК та СП, який має намір видати мобілізаційне розпорядження, потім направити його на проходження ВЛК і тільки після визнання придатним – призвати на службу.

«Направлення на ВЛК без постановки на військовий облік буде порушенням Постанови КМУ №560», – наголосила експертка.

Як часто потрібно проходити ВЛК

Тарасенко також пояснила, як часто військовозобов’язані мають проходити військово-лікарську комісію. Висновки ВЛК вважаються дійсними впродовж п’яти років у мирний та протягом одного року у воєнний час.

Водночас не вважається порушенням законодавства, якщо нині, під час дії воєнного стану, з моменту проходження ВЛК минуло більш як 12 місяців. Згідно з Правилами військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, такі особи повинні прибувати до ТЦК та СП у терміни, зазначені в отриманих ними документах для проходження медичного огляду. Як і проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій із питань взяття на військовий облік, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) ТЦК та СП.

«Це означає, що ініціатором проходження ВЛК має бути не сам військовозобов’язаний, а ТЦК та СП. Коли ТЦК та СП направить військовозобов’язаного на ВЛК, тоді виникне обов’язок пройти комісію. Якщо ТЦК та СП не намагався направити військовозобов’язаного на ВЛК, про порушення з боку військовозобов’язаного щодо несвоєчасного проходження комісії говорити невірно», – зазначила Тарасенко.

Автор новини: адвокатка Дар’я Тарасенко

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст