Главная Блог Новости Мінський компроміс з Росією відвернув газову війну - експерти

Мінський компроміс з Росією відвернув газову війну - експерти

22.12.2019
Просмотров : 1380

Підписаний з Росією в Мінську протокол про транзит газу відвернув газову війну, але не забезпечив стратегічного збереження транзитного статусу України, вважають енергоексперти, пишет dw.com

"Дуже доброю новиною" назвав міністр енергетики України Олексій Оржель підписаний Україною і Росією 20 грудня в Мінську протокол домовленостей про продовження транзиту газу через територію України і врегулювання взаємних вимог. Однак енергоексперти, з якими спілкувалася DW, розійшлися в оцінках цієї події. Одні називають її перемогою, інші політичною поступкою апетитам російського газового монополіста.

Про що домовилися в Мінську

Підписаний в Мінську протокол про продовження транзиту російського газу через Україну передбачає укладення контракту на п'ять років з можливістю пролонгації на десять років, повідомив Олексій Оржель. Але тільки в перший рік гарантовані мінімальні обсяги транзиту встановлені на рівні 65 мільярдів кубометрів газу, а в наступні чотири роки лише по 40 мільярдів кубометрів. Своєрідною компенсацію за зменшення транзиту може стати перегляд тарифу на транспортування російського газу. "Відповідне збільшення тарифу, виходячи з обсягів і керуючись європейською методологією визначення тарифу, - кінцево вже визначить регулятор. Він порахує, візьме вхідні дані, але є чітке визнання сторін: тариф певним чином має бути збільшено", - сказав Оржель.

Комерційні угоди між українським транзитером і російським постачальником мають бути укладені ще до початку 2020 року, зазначив міністр. Тоді ж очікується і виплата російською стороною майже трьох мільярдів доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу за позовом "Нафтогазу України" до російського "Газпрому". Одночасно, сторони мають домовитися про відмову від цілої низки інших позовів, що їх "Нафтогаз України" подав до Стокгольмського арбітражу.

Згадайте новину: Виконавши рішення Трибуналу, Росія покаже бажання припинити конфлікт з Україною – президент Зеленский

Відвернення газової війни

"Такі домовленості відвертають нову газову війну і їх можна лише привітати", - сказав в інтерв'ю голова київського Бюро комплексного аналізу і прогнозів Сергій Дяченко. На його думку, транспортування щороку 40 мільярдів кубометрів є для української газотранспортної системи (ГТС) технологічним порогом. "Якщо буде менше, ми не зможемо технологічно її експлуатувати", - нагадав Дяченко. Але він очікує, що насправді транзит може бути значно більший, оскільки США заблокували будівництво обхідного російського газогону "Північний потік-2" до Німеччини і Росія буде змушена прокачувати газ через українську територію.

"У Росії нікуди не ділося бажання обнулити український транзитний статус. Але на найближчі п'ять років цього домогтися не вдалося і це можна вважати перемогою", - переконаний експерт. Він додав, що ця перемога стала можливою завдяки послідовній позиції Єврокомісії і таких держав Євросоюзу, як Німеччина, які на відміну від попередніх російсько-українських газових війн цього разу стали на сторону України. Своєю чергою, більша прозорість української ГТС не дозволила Москві виправдати свою непоступливість і звинувачувати Київ у крадіжках газу чи інших порушеннях, сказав Дяченко.

Вспомните новость: Газовые войны: до решения проблемы транзита далеко, зима близко

Невигідний обмін і втручання політики

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст