Главная Блог Новости Дамоклів меч: чого очікувати від реформи силового блоку в Україні

Дамоклів меч: чого очікувати від реформи силового блоку в Україні

09.09.2019
Просмотров : 1987

В Офісі президента хочуть отримати контроль над Нацгвардією та позбавити прокуратуру самоуправління. Чого варто очікувати від цих та інших "перетасувань" у силовому блоці,розповідає DW

Серед невідкладних законопроєктів, внесених президентом України Володимиром Зеленським до Верховної Ради, одразу кілька стосуються перепідпорядкування силових структур. Наприклад, законопроєкт "Щодо діяльності Національної гвардії" - перший за порядковим номером серед поданих президентом. "Це єдиний законопроєкт, з яким я не знайомився перед поданням",- запевнив очільник профільного комітету у ВРУ Денис Монастирський. Ще з весни він консультував команду Володимира Зеленського з питань реформування правоохоронної системи, а після обрання до парламенту за списками "Слуги народу" очолив профільний комітет.

Нацгвардія без Авакова

Цей законопроєкт передбачає виведення Нацгвардії зі структури міністерства внутрішніх справ та перепідпорядкування її особисто президенту. У пояснювальній записці до документу такі зміни мотивують особливим статусом НГУ - військового формування з правоохоронними функціями, яке відноситься до сфери нацбезпеки і оборони, а тому має бути підконтрольним президентові.

Нацгвардія у своєму нинішньому вигляді була відроджена у березні 2014 року після драматичних подій Євромайдану. Базою для її створення стали Внутрішні війська МВС, окремі частини яких використовували проти протестувальників під час Євромайдану. Вже під час активної фази Антитерористичної операції (АТО) на Донбасі до складу Нацгвардії увійшов, зокрема, і полк "Азов", відомий праворадикальними поглядами багатьох своїх бійців. Деякі оглядачі заговорили тоді про "кишенькову армію" міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Сьогодні більшість опитаних DW депутатів пов'язують перепідпорядкування НГУ зі збереженням Аваковим крісла у новому кабінеті Олексія Гончарука. "Це скидається на перетягування канату між президентом та міністром, на спробу збалансувати особисті стосунки",- коментує DW перший заступник голови комітету з правоохоронної діяльності Андрій Осадчук.

На його думку, закон про Нацгвардію справді потребує змін, а не простого перепідпорядкування. "Здається, ніхто не оцінював глибину наслідків, адже законопроект навіть не передбачає внесення змін до цілої низки пов’язаних законів. Це може завдати великих проблем Нацгвардії як інституції, формуванню, яке виконує завдання у зоні бойових дій",- припускає Осадчук.

"Нацгвардія у перспективі має позбутись тих підрозділів, що воюють. Але навіть на перепідпорядкування потрібен буде якийсь перехідний період",- зазначає Денис Монастирський і обіцяє невдовзі підготувати докладні пропозиції до законопроєкту президента.

Утім, у МВС, схоже, не збираються повністю втрачати контроль над Нацгвардією. "Ми її вам просто так не віддамо",- кинув в кулуарах комітету Монастирському заступник міністра внутрішніх справ Вадим Троян. А колишній радник Арсена Авакова Ілля Кива, який обрався до парламенту за списками "Опозиційної платформи - За життя", у цей час переконував журналістів, що перепідпорядкування НГУ - крок до узурпації влади президентом.

Вспомните новость: Минюст намерен создать третейский суд - новый министр Денис Малюська

Скорочення у прокуратурі

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст