Главная Блог Новости Чи допоможуть високі зарплати чиновників побороти корупцію в Україні

Чи допоможуть високі зарплати чиновників побороти корупцію в Україні

17.01.2020
Просмотров : 2043

Зарплати українських міністрів, що в десятки разів перевищують середній дохід громадян, обурюють частину громадськості. Уряд хоче таким чином унеможливити корупцію топ-чиновників. Експерти кажуть: зарплата - не панацея, пише dw.com

Поширені цього тижня одна за одною новини про розмір зарплат українських міністрів та інших топ-чиновників викликали бурхливу дискусію серед українців. У соціальних медіа багато хто обурюється зарплатами членів уряду та їхніх заступників, які сягають почасти сотень тисяч гривень на місяць.

Якщо зазирнути у декларації топ-чиновників, приміром, першого заступника міністра культури, молоді та спорту Анатолія Максимчука, то помітні суттєві зміни в доходах. У грудні 2019 року він задекларував не лише зарплату у розмірі 157 тисяч гривень, але й ще суму в розмірі 248 тисяч гривень. Загалом 405 тисяч гривень. Частина цієї суми - виплати ще за листопад і різноманітні надбавки та премії. Але те, що дохід чиновника в грудні в 40 разів перевищив розмір середньої зарплати в Україні (близько 11 тисяч гривень) - факт.

Згадайте новину: Викривачі корупції – нова категорія осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу

Зарплати для боротьби з корупцією?

І це лише один приклад. Зарплата одразу кількох міністрів у грудні перевищила 200 тисяч гривень: міністра юстиції Дениса Малюськи, міністра економіки та торгівлі Тимофія Милованова, міністерки соціальної політики Юлії Соколовської. А що стосується, приміром, Центральної виборчої комісії (ЦВК), то її керівництво минулого місяця отримало за свою роботу від 304 до 402 тисяч гривень кожен.

Український прем'єр Олексій Гончарук, який сам у грудні заробив "лише" 76 тисяч гривень, високі зарплати топових чиновників захищає. Він переконаний, що з ними в країні не буде тіньових схем і корупції у владі. Гончарук також закликає не спекулювати цифрами, бо у деяких випадках міністри у грудні отримали із затримкою виплати за попередні місяці. Багато років в Україні чиновники офіційно отримували по кілька тисяч гривень, а за тіньовими схемами крали десятки і сотні мільйонів доларів або отримували зарплати у конвертах, каже прем'єр.

Роберт Клітгаард з університету післядипломної освіти в Клермонті (Каліфорнія, США) підтверджує: "У довгостроковій перспективі низькі зарплати топових урядовців знижують ефективність їхньої роботи. У комбінації з великими покаранням за корупцію підвищення зарплат може бути каталізатором реформ". Утім, науковець наголошує, що не все так просто і що "політика підвищення зарплат - складна тема в усьому світі". В Україні, за словами Клітгаарда, рівень довіри до уряду настільки низький, що люди просто не вірять у те, що корупціонерів справді серйозно каратимуть, а тому й обурюються високими зарплатами.

Зарплата - "не панацея"

Лише одним із "запобіжників корупції" називає високі зарплати й Олександр Калітенко з "Transparency International Україна". "Коли у вас буде чиновник, який має доступ до великого обсягу публічних коштів і він отримує зарплату на рівні мінімальної чи нижче середньої, це може буде великим викликом і спокусою для цього чиновника покривати цю різницю за рахунок корупції. Однак, звісно, це не є панацея", - каже він. За словами Калітенка, чиновники крадуть і коли в них високі зарплати й крадуть при цьому "мільйони і мільярди, адже хочуть жити в розкоші". "І, звісно, мільярди, як і мільйони як зарплату ми платити не будемо", - додає Калітенко.

Іще скептичніше на дієвість високих зарплат чиновникам у боротьбі з корупцією дивиться Тінг Гонг з Міського університету Гонконгу. Разом із колегою Альфредом М. Ву він досліджував вплив зростання зарплат держслужбовців на рівень корупції в Китаї. У науковій статті, яка вийшла в 2012 році та де представлені результати дослідження, автори вказують на те, що в той час, як у Китаї суттєво виросли реальні доходи чиновників, рівень корупції не просто не знизився, а навіть продовжив зростати. "Попри численні антикорупційні кампанії та суттєве зростання заплати держслужбовців, корумповані чиновники надалі ризикували своєю кар'єрою та навіть власним життям задля вигоди, яку уможливлює корупція", - йдеться в статті.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст