Главная Блог Новости "Блакитні шоломи": що треба знати про миротворчі місії ООН

"Блакитні шоломи": що треба знати про миротворчі місії ООН

11.09.2017
Просмотров : 2595

Хто такі "блактині шоломи"?

На момент заснування Організації об'єднаних націй (ООН) у 1945 році, використання солдатів із метою забезпечення миру не було передбачено в статуті організації. Втім, гіркий досвід війн і криз швидко призвів до розуміння того, що без військової сили врегулювання далеко не завжди є можливим. З 1948 року, коли перша місія ООН почала діяти на Близькому Сході, "блакитні шоломи", як іноді називають миротворців організації, задіяні у наданні гуманітарної допомоги, спостереженням за виконанням перемир'я та контролі за буферними зонами між сторонами конфліктів. У 1988 році "блакитні шоломи" ООН отримали Нобелівську премію за забезпечення миру у світі.

Чому саме блакитні?

Військові, що беруть участь у миротворчих операціях ООН, продовжують носити уніформу військ тієї країни, з якої вони родом. Але, аби їх впізнавали солдати ворогуючих сторін та й вони самі не поцілили один в одного, миротворці носять яскраві блакитні шоломи, або берети із символікою ООН. Використовувати зброю при цьому миротворцям дозволено здебільшого тільки для самозахисту. Лише за умови надання так званого "жорсткого" мандату "блакитні шоломи" також можуть стріляти для захисту місії чи цивільного населення.

Вспомните новость: Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш: Переговоры по воссоединению Кипра прошли безрезультатно

Про яку кількість миротворців йдеться?

Загалом із моменту заснування ООН було проведено 71 миротворчу операцію під егідою організації, а зараз активними є 16 місій. Географія активних операцій переважно охоплює Африканський континент та Близький Схід. Втім, "блакитні шоломи" також досі залишаються у Косово, на Гаїті та у зоні кашмірського конфлікту між Індією та Пакистаном. Загалом, за даними ООН, у цих місіях зараз бере участь понад 95 тисяч військових та поліцейських. При цьому більшість солдатів у миротворчих контингентах становлять представники Південної Азії. ООН сплачує близько однієї тисячі доларів за участь у місії, що робить залучення до них особливо вигідним для представників цієї частини земної кулі, де середній дохід на душу населення є відносно низьким. Ще у 2015 році, коли загальна кількість миротворчих сил ООН становила майже 106 тисяч осіб, їх планували збільшити більш, ніж на третину. Втім, за цей час, кількість "блакитних шоломів", навпаки, зменшилася.

Вспомните новость: Совбез ООН: уничтожение культурного наследия может составлять военное преступление

Чи завжди вони допомагають?

Миротворців ООН часто критикують за неквапливе реагування на кризи, адже на їх відрядження йде зазвичай не менше півроку. До того ж "блакитним шоломам" закидають малу ефективність у врегулюванні конфліктів. Так, найперша місія, що розпочалася 1948 року на Близькому Сході, досі триває. Серед кричущих випадків неспроможності миротворців захистити цивільне населення зазвичай згадують вбивство близько 300 мусульман, здійснене боснійськими сербами у Сребрениці в 1995 році. Нідерландські миротворці видали їх військовим формуванням боснійських сербів, що оточили базу. Загалом тоді від рук боснійських сербів загинуло близько 8 тисяч хлопців та чоловіків.

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст