Головна Блог ... Цікаві судові рішення Відмова у державній реєстрації транспортного засобу є правомірною при доведенні факту підробки документів на автомобіль матеріалами належної перевірки органів внутрішніх справ (Справа № К/800/9030/13, 13.07.17) Відмова у державній реєстрації транспортного засоб...

Відмова у державній реєстрації транспортного засобу є правомірною при доведенні факту підробки документів на автомобіль матеріалами належної перевірки органів внутрішніх справ (Справа № К/800/9030/13, 13.07.17)

Відключити рекламу
- 0_09870200_1500876085_59758d3518639.jpg

Фабула судового акту: Предметом цієї судової справи був позов власника автомобіля до відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи з обслуговування обласної ДАІ про зобов'язання здійснити державну реєстрацію цього автомобіля.

Складність ситуації полягала в тому, що після видачи власникові тимчасового свідоцтва про реєстрацію автомобіля та видачи номерних знаків ці тимчасова реєстрація автомобіля була анульована, а у повторній заяві про реєстрацію автомобіля відмовлено з тих підстав, що автомобіль на обліку в Україні відсутній, а його реєстрація в м. Харкові (за місцем перебування попереднього власника) здійснена на підроблених документах.

Постановою апеляційного адміністративного суду скасоване рішення суду першої інстанції і в задоволені позовних вимог відмовлено.

ВАСУ не погодився з обома рішення і постановив своє, яким визнав протиправною відмову підрозділу обласного УДАІ УМВС України у здійсненні державної реєстрації легкового автомобіля , зобов'язав провести державну реєстрацію цього автомобіля та видати власникові свідоцтво про реєстрацію зазначеного транспортного засобу та номерні знаки.

При цьому суд касаційної інстанції виходив з приписів Закону України від 30 червня 1993 року, № 3353-XII «Про дорожній рух» та Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою КМ України від 07 вересня 1998 року, № 1388, які встановлюють наступні правила.

У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Таким чином, правомірною підставою для відмови у державної реєстрації транспортного засобу може бути, зокрема, встановлений факт підроблених документів.

В цьому ж випадку підставою для відмови у повторній заяві про реєстрацію автомобіля став висновок спеціаліста, який виявив певні недоліки документації на автомобіль: відсутній підпис посадової особи та печатка підрозділу, який оформив пластикове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, але при цьому також зазначив, що реквізити документу підчистці, дописці, травленню не піддавалися. Крім того у висновку зазначено, що питання щодо справжності або достовірності документа (записів) не підлягає вирішенню експертом.

За таких обставин суд дійшов висновку, що факт підробки документів автомобіля не доведено у встановленому порядку, нагадавши, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Аналізуйте судовий акт: Довіренність за якою був придбаний "автомобіль" суд визнав удаваним правочином та визнав право власності повіреного на автомобіль (Пустомитівський районий суд Львівської області, суддя Данилів Є. О.).

Видача довіреності на володіння автомобілем без належного укладення договору купівлі-продажу не вважається укладеним договором та не є підставою для набуття права власності на нього (Апеляц. суд Львівської області, справа № 450/2433/15, 12.04.17)

"У володільця авто за довіренністю" можна забрати машину назавжди (Постанова ВСУ у справі № 6-688цс15 від 16 грудня 2015р.)

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"13" липня 2017 р. м. Київ К/800/9030/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головчук С.В. (суддя-доповідач), Іваненко Я.Л., Черпака Ю.К.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4

на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2013 року

у справі за позовом ОСОБА_4 до відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи з обслуговування Тячівського району управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області про зобов'язання здійснити державну реєстрацію автомобіля

в с т а н о в и л а :

У січні 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом про зобов'язання здійснити державну реєстрацію автомобіля. На обґрунтування позову послався на протиправність дій відповідача, оскільки вважає, що останній безпідставно відмовив йому у здійсненні реєстрації автомобіля ВМW 525і, 2006 року випуску, чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2.

Постановою Тячівського районного суду Закарпатської області від 05 квітня 2012 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною відмову начальника відділення реєстраційно - екзаменаційної роботи з обслуговування Тячівського району УДАІ УМВС України в Закарпатській області Лазара В.М. у здійсненні державної реєстрації легкового автомобіля BMW 525і, 2006-го року випуску, чорного кольору, з об'ємом двигуна 2494 куб. см., номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2. Зобов'язано начальника відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи з обслуговування Тячівського району УДАІ УМВС України в Закарпатській області Лазара В.М. провести державну реєстрацію легкового автомобіля BMW 525і, 2006-го року випуску, чорного кольору, з об'ємом двигуна 2494 куб. см., номер НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2, на ім'я ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця АДРЕСА_1 та видати ОСОБА_4 свідоцтво про реєстрацію зазначеного транспортного засобу та номерні знаки.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2013 року скасовано постанову Тячівського районного суду Закарпатської області від 05 квітня 2012 року та прийнято нове рішення, яким в задоволені позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати рішення суду апеляційної інстанцій та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.

Судами встановлено, що позивачем придбано вказаний автомобіль 2 січня 2011 року, у місті Запоріжжя, у ОСОБА_6, від імені якого, згідно довіреності діяв ОСОБА_7, через суб'єкта підприємницької діяльності, що займається реалізацією автомобілів - ТОВ "Автопарк плюс", на підтвердження чого надана довідка-рахунок № 444122 від 3 січня 2011 року.

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3, виданого РЕВ МВ № 1 ДАЇ ГУМВС України в Харківській області, придбаний позивачем автомобіль зареєстрований за ОСОБА_6, і до його придбання останнім був знятий з обліку у РЕВ ДАЇ м. Харкова для реалізації на транзитних номерних знаках НОМЕР_4.

Після придбання вказаного транспортного засобу позивач звернувся до Відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи з обслуговування Тячівського району управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області з заявою про здійснення державної реєстрації автомобіля, де йому було видано тимчасове свідоцтво про реєстрацію автомобіля (тимчасовий реєстраційний талон) НОМЕР_6, згідно якого на його ім'я зареєстровано автомобіль ВМW 525і, 2006 року випуску, чорного кольору, з об'ємом двигуна 2494 куб.см, номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2, та видано номерні знаки НОМЕР_5.

У подальшому, тимчасову реєстрацію автомобіля анульовано, а у повторній заяві про реєстрацію автомобіля від 12 квітня 2011 року відмовлено з тих підстав, що автомобіль на обліку в Україні відсутній, його реєстрація в м. Харкові (МРЕВ-1) здійснена на підроблених документах.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції, який задовольнив позов, суд апеляційної інстанцій вважав, що відповідач діяв відповідно до вимог: п. 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою КМ України від 07 вересня 1998 року, № 1388; п. 5.7 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них", затвердженої Наказом МВС від 11 серпня 2010 року, № 379.

Колегія суддів не погоджується з висновками судів обох інстанцій, враховуючи таке.

Згідно із ст. 34 Закону України від 30 червня 1993 року, № 3353-XII "Про дорожній рух" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) Державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації.

Відповідно до пунктів 7 і 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою КМ України від 07 вересня 1998 року, № 1388 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух"), а також транспортні засоби, зібрані (складені) із складових частин серійних транспортних засобів без дотримання вимог зазначеного Закону.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою, зокрема, довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

Порядок знаття з обліку транспортних засобів врегульовано, зокрема, у п. 40 Порядку, де зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.

Дозволяється проводити огляд транспортних засобів, які знімаються з обліку, за їх місцезнаходженням з дотриманням вимог пункту 15 цього Порядку. Такий огляд оформляється відповідним актом, засвідчується підписом посадової особи, що скріплений печаткою підрозділів Державтоінспекції.

Гіпотеза цієї норми права визначає, що у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Таким чином, правомірною підставою для відмови у державної реєстрації транспортного засобу може бути, зокрема, встановлений факт підроблених документів.

Відмовляючи у позові, апеляційний суд погодився з відповідачем, що підставою для анулювання тимчасової реєстрації автомобіля та відмови у його реєстрації, є встановлений факт реєстрації автомобіля на підроблених документах.

Статтями 69, 70, 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Підставою для відмови у повторній заяві про реєстрацію автомобіля, за посиланням відповідача, є те, що реєстрація автомобіля в м. Харкові (МРЕВ-1) здійснена на підроблених документах, відповідно до висновку спеціаліста № 165 від 25 січня 2011 року.

Разом з тим суд першої інстанції встановив, що факт підробки документів автомобіля ВМW 525і, 2006 року випуску не доведено у встановлено порядку. Зокрема, як вбачається з висновку спеціаліста № 165 від 25 січня 2011 року: "На пластикових документах, а саме: свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_7 (на пластиковій основі), заповненого на прізвище ОСОБА_6 відсутній підпис посадової особи та печатка підрозділу, який оформив, а також те, що на одному ПАК ДВД-А можливо оформити документ будь якого регіону, питання щодо справжності або достовірності документа (записів) не підлягає вирішенню експертом. Бланк свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_7 (на пластикові основі), заповнений на прізвище ОСОБА_6, виготовлений типографським способом, за допомогою форм плоского офсетного друку, позначення літер, серії та цифр номера нанесені методом лазерного гравіювання". При цьому, у описовій частині висновку, спеціаліст вказав, що бланк свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_7 співпадає із зразками пластикових документів виробництва Консорціум "ЄДАПС", що здійснює випуск реєстраційних документів для ДАІ МВС України, тобто відповідає встановленим зразкам документів, які видаються органами ДАІ МВС України власникам транспортних засобів; реквізити підчистці, дописці, травленню не піддавалися.

Таким чином суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції помилково скасував правильне рішення суду першої інстанцій та безпідставно відмовив в позові з підстав порушенням норм матеріального права, оскільки факт підроблення документів, на які посилався відповідач, не знайшов свого документального підтвердження.

Водночас, колегія судів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо порушення судом першої інстанції предметної підсудності адміністративних справ, визначеної ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

За таких обставин, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2013 року та постанову Тячівського районного суду Закарпатської області від 05 квітня 2012 року скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким позові вимоги задовольнити.

Визнати протиправною відмову начальника відділення реєстраційно - екзаменаційної роботи з обслуговування Тячівського району УДАІ УМВС України в Закарпатській області Лазара В.М. у здійсненні державної реєстрації легкового автомобіля BMW 525і, 2006-го року випуску, чорного кольору, з об'ємом двигуна 2494 куб. см., номер кузова НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2.

Зобов'язати начальника відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи з обслуговування Тячівського району УДАІ УМВС України в Закарпатській області Лазара В.М. провести державну реєстрацію легкового автомобіля BMW 525і, 2006-го року випуску, чорного кольору, з об'ємом двигуна 2494 куб. см., номер НОМЕР_1, номер двигуна НОМЕР_2, на ім'я ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця АДРЕСА_1 та видати ОСОБА_4 свідоцтво про реєстрацію зазначеного транспортного засобу та номерні знаки.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, та оскарженню не підлягає.

Судді

  • 9571

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 9571

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні судові рішення

    Дивитись всі судові рішення
    Дивитись всі судові рішення
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст