Головна Блог ... Консультації від юристів "Цивільний" шлюб. Особам, які проживають однією сім'єю без реєстрації шлюбу, на праві спільної сумісної власності належить майно, набуте ними за час спільного проживання або набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти. "Цивільний" шлюб. Особам, які проживають однією сі...

"Цивільний" шлюб. Особам, які проживають однією сім'єю без реєстрації шлюбу, на праві спільної сумісної власності належить майно, набуте ними за час спільного проживання або набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти.

Відключити рекламу
 - tn1_0_85615700_1568015070_5d7602ded10b7.jpg

1. Якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але НЕ перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

На майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 СК Кодексу (ст. 74 Сімейного кодексу України).

Отже, проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов'язків, зокрема права спільної сумісної власності на майно.

2. Визнання майна таким, що належить на праві спільної сумісної власності жінці та чоловікові, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою, відбувається шляхом встановлення факту проживання однією сім'єю, ведення спільного побуту, виконання взаємних прав та обов'язків.

3. Майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім'ї, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі (ч.4 ст. 368 ЦК України).

Ураховуючи викладене, особам, які проживають однією сім'єю без реєстрації шлюбу, на праві спільної сумісної власності належить майно, набуте ними за час спільного проживання або набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти.

4. Обов'язковою умовою для визнання осіб членами однієї сім'ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, наявність інших обставин, які підтверджують реальність сімейних відносин (положення п. 6 Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 р. № 5-рп/99).

5. Вирішуючи питання щодо правового режиму такого майна, суди зазвичай встановлюють:

- факти створення (придбання) сторонами майна внаслідок спільної праці,

- ведення спільного господарства, побуту,

- виконання взаємних прав та обов'язків,

- з'ясовують час придбання, джерело набуття (кошти, за які таке майно було набуте),

- а також мету придбання майна, що дозволяє надати йому правовий статус спільної сумісної власності.

6. «Цивільний» та зареєстрований шлюб одночасно.

Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі (ч.1 ст. 25 СК України).

Неможливе встановлення факту спільного проживання жінки та чоловіка однією сім'єю без реєстрації шлюбу у відповідний період, у який останній перебував у зареєстрованому шлюбі з іншою жінкою.

Тобто задоволення судом заяви про встановлення факту спільного проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу призведе до порушення принципу ОДНОШЛЮБНОСТІ, передбаченого ст. 25 Сімейного кодексу України.

Аналіз ч.2 ст. 3, ч. 1 та 2 ст.21, ст. 25, ч.1 ст.36, ст.74 Сімейного кодексу України дозволяє зробити висновок про те, що для застосування положень статті 74 СК України необхідною умовою є, зокрема, встановлення факту неперебування осіб у будь-якому іншому шлюбі.

Судова практика
І. Верховний Суд /КЦС: Особам, які проживають однією сім'єю без реєстрації шлюбу, на праві спільної сумісної власності належить майно, набуте ними за час спільного проживання або набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти (ВС/КЦС, справа №490/6060/15-ц, 17.04.2019).

ІІ. Верховний Суд /КЦС: Аналіз указаних норм (ч.2 ст. 3, ч. 1 та 2 ст.21, ст. 25, ч.1 ст.36, ст.74 СК України) дозволяє зробити висновок про те, що для застосування положень 74 Сімейного кодексу України необхідною умовою є, зокрема, встановлення факту неперебування осіб у будь-якому іншому шлюбі (ВС/КЦС, справа №759/4596/18, 25.04.2019).

ІІІ. Верховний Суд /КЦС: Обов'язковою умовою для визнання осіб членами однієї сім'ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, наявність інших обставин, які підтверджують реальність сімейних відносин (рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99) (ВС/КЦС, справа №357/6408/17, 18.03.2019).

  • 56543

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 56543

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Наша сторінка у facebook: https://www.facebook.com/advokat007

    09.09.2019 15:06

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст