Головна Блог ... Новини Суддя ВС Віталій Уркевич проаналізував практику земельних спорів та спорів у сфері будівництва Суддя ВС Віталій Уркевич проаналізував практику зе...

Суддя ВС Віталій Уркевич проаналізував практику земельних спорів та спорів у сфері будівництва

  • Автор: 

    Автор не вказаний

  • 1

  • 0

  • 3822

Відключити рекламу
Суддя ВС Віталій Уркевич проаналізував практику земельних спорів та спорів у сфері будівництва - tn1_992125b2f6129bbf6fc0f9654c89b9f9_606c410e5860c.jpg

2 квітня 2021 року суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Віталій Уркевич узяв участь в онлайн-практикумі «Земельні спори та спори у сфері будівництва: особливості проведення судових експертиз та практика Верховного Суду».

Віталій Уркевич зосередив увагу на особливостях вирішення спорів щодо орендних договірних правовідносин та спорів, що виникають у сфері будівництва, зокрема самочинного.

Говорячи про земельні спори, які виникають з орендних правовідносин, суддя зупинився на правових підставах укладення договору оренди землі. У цьому контексті він розповів про висновок, викладений у постанові Верховного Суду України від 17 січня 2011 року у справі № 35/390, у якому вказано, що визнання судом укладеним договору оренди земельної ділянки за відсутності рішення органу місцевого самоврядування про передачу позивачу цієї ділянки в оренду є порушенням виключної компетенції органу місцевого самоврядування на розпорядження землями.

Також Велика Палата ВС не відступила від висновку ВСУ та зазначила, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення відповідного договору оренди. Прийняття уповноваженим органом місцевого самоврядування рішення про передачу в користування (оренду) земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є необхідною умовою для передачі такої земельної ділянки в оренду.

Питання щодо моменту набрання чинності договором оренди земельної ділянки Віталій Уркевич проілюстрував на прикладі постанови ВП ВС від 15 січня 2020 року у справі № 322/1178/17. Водночас реєстрацію права оренди земельної ділянки, «подвійної» реєстрації було відображено у постанові ВП ВС від 1 квітня 2020 року у справі № 610/1030/18.

Крім того, суддя КГС ВС детально проаналізував застосування ст. 33 Закону України «Про оренду землі». Як зазначив доповідач, цією нормою було визначено алгоритм дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі та визначено певні правові запобіжники для захисту орендаря як більш уразливої сторони в цих правовідносинах від умисного й безпідставного ухилення орендодавця від продовження орендних правовідносин за відсутності для цього підстав та за наявності добросовісної поведінки орендаря. При цьому законодавець ототожнив поняття «переважне право на укладення договору оренди землі на новий строк» та «поновлення договору оренди землі», використовуючи конструкцію «поновлення договору оренди землі» як для підстави такого поновлення, передбаченої частинами 1–5, так і для підстави, передбаченої ч. 6 цієї статті, що свідчить про їх логічну послідовність.

Віталій Уркевич розповів слухачам і про юрисдикційність спорів у сфері будівництва, навівши низку актуальних постанов Великої Палати ВС: постанову ВП ВС від 11 червня 2019 року у справі № 917/375/18 щодо спору між власником земельної ділянки (в тому числі органом місцевого самоврядування) стосовно захисту майнового права на цю земельну ділянку та особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на цій земельній ділянці; постанову ВП ВС від 5 лютого 2020 року у справі № 464/5497/13-ц щодо спору за позовом районної адміністрації (суб'єкта владних повноважень), яка звернулася до суду з позовом до фізичних осіб про демонтаж самочинно збудованого об'єкта; постанову ВП ВС від 21 серпня 2019 року у справі № 520/9253/17 щодо спору за позовом міської ради про приведення самочинно реконструйованого об’єкта нерухомості до попереднього стану.

Із презентацією Віталія Уркевича можна ознайомитися за посиланням https://bit.ly/3cU0swE.

Відео заходу можна переглянути за посиланням https://bit.ly/3fKHIRL.

Джерело: Верховний Суд

  • 3822

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 3822

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст