Головна Блог ... Цікаві судові рішення Визнання права власності в порядку спадкування за законом у випадку наявності заповіту (Полтавський районний суду Полтавської області по справі № 545/864/19 від 03.06.2019 р.) Визнання права власності в порядку спадкування за ...

Визнання права власності в порядку спадкування за законом у випадку наявності заповіту (Полтавський районний суду Полтавської області по справі № 545/864/19 від 03.06.2019 р.)

Відключити рекламу
- 0_24212600_1562072940_5d1b576c3b22e.jpg

Фабула судового акту: Адвокатом АО «Аргос» Остапенко Іриною здійснювалося представництво законних прав та інтересів позивача в справі про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом. Особливістю справи було те, що спадкоємець, будучи племінником спадкодавця, втратив документи, які б підтверджували родинні відносини з його тіткою. Окрім того, за життя спадкодавицею було складено заповіт на ім’я третіх осіб. Спадщину прийняв лише позивач.

Так, рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 03.06.2019 р. по справі № 545/864/19 були задоволеними позовні вимоги про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на спадкове майно задовольнити. Встановлено факт родинних відносин, а саме факт того, що позивач є племінником спадкодавиці. Визнано за позивачем в порядку спадкування за законом, після померлої тітки право власності на спадкове майно 1/2 частини домоволодіння та земельну ділянку.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 р. в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Згідно правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладеної в ч. 5 п. 9 Листа №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 р., не допускається вирішення справи в порядку окремого провадження, якщо заява містить вимогу про визнання права, зокрема права власності.

Відповідно до ст. 316 ЦК України, право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Відповідно до положень ст.1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, не прийняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст. 1259 ЦК України.

Згідно ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У відповідності до ч. 3 ст. 1266 ЦК України племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Згідно ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 ЦК України).

Судом першої інстанції було враховано, що в межах шестимісячного строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, позивач звернувся до нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини. Того ж дня нотаріальною конторою була заведена спадкова справа.

Аналізуйте судовий акт: Суд: Визнання квартири спільною сумісною власністю подружжя та визначення порядку користування квартирою в одному рішенні (Октябрський районний суд м.Полтави від 28 лютого 2019 р. у справі № 554/9696/18)

СУД:Чому суд відмовив у виділі майна, що є у спільній частковій власності у самостійний об'єкт та встановлення порядку користування земельною ділянкою (Київський райсуд м. Полтави у справі №552/4290/17 від 08.04.2019 р.)

ВС/КЦС: Відсутність систематичності невиплати орендної плати як підстава відмови в розірванні договору оренди землі (ВС/КЦС у справі № 469/905/15-ц від 13.05.2019 р.)

СУД:Призначення пенсії за вислугою років згідно п. «б» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» в судовому порядку (Полтавський окружний адміністративний суд, справа № 440/942/19 від 19.04.2019 р.)

СУД: Чому суд відмовляє в наданні дозволу про тимчасовий виїзд за кордон малолітньої дитини без згоди батька на навчання (Київський районний суд м. Полтави у справі № 552/206/19 від 10.05.2019 р.)

Справа № 545/864/19

Провадження № 2/545/609/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" червня 2019 р. Полтавський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Шелудякова Л.В.,

за участю секретаря судового засідання Нагорної І.Ю.,

представника позивача Остапенко І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Полтавська районна державна нотаріальна контора про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського районного суду Полтавської області із позовом про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на спадкове майно.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка є його тіткою, після її смерті залишилося спадкове майно однак документи, що можуть підтвердити факт родинних відносин між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як племінника і тітки втрачені, а тому позивач звернувся до суду.

Таким чином, в зв`язку з неможливістю реалізувати свої спадкові права, позивач вказувала, що вимушена звернутися до суду з даним позовом та просив встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що він є племінником ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Визнати за ним в порядку спадкування за законом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 тітки ОСОБА_2 , право власності на спадкове майно 1/2 частина домоволодіння АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,11га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будинку та господарських будівель, розташованої на території Новоселівської сільської ради по АДРЕСА_1 .

У судове засідання позивач не з`явився, доручив представляти інтереси представнику.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, прохала задовольнити.

Представник відповідача - Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву, в якій просить справу розглянути за його відсутності, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.

Представник третьої особи Полтавської районної державної нотаріальна контори в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, на адресу суду направив заяву про розгляд справи без його участі, при вирішенні справи покладались на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, врахувавши покази свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , допитаних в судовому засіданні 27.05.2019 року, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Щербаки Полтавського району Полтавської області.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого повторно 22.02.2013р. його батьками є ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , про що 18.02.1955р. відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського району Полтавського районного управління юстиції Полтавської області складено відповідний актовий запис №16 (а.с.9)

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що 05.03.2018р. виконавчим комітетом Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області складено відповідний актовий запис №8, відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 11). Відповідно до свідоцтва про смерть місцем смерті ОСОБА_2 є село Новоселівка Полтавського району Полтавської області.

Батько позивача ОСОБА_9 є рідним братом ОСОБА_2 , та помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що 28.12.1972р. виконавчим комітетом Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області складено відповідний актовий запис №36, що підтверджується виданим повторно 22.01.2013р. свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 .

Спадкодавець ОСОБА_2 є тіткою позивача, що підтверджено свідченнями свідків в судовому засіданні яка до часу своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 фактично проживала в будинку АДРЕСА_1 , вела з позивачем спільне господарство та була похована за кошти позивача. Вказані обставини підтверджується відповідними записами Домової книги, довідкою №190 від 14.03.2018р., виданою Новоселівською сільською радою Полтавського району Полтавської області (а.с.23), а також показаннями свідків.

Відповідно до свідоцтва про смерть місцем народження ОСОБА_2 є село Щербаки Полтавського району Полтавської області.

Позивач вказував в судовому засіданні, що свідоцтво про народження його батька ОСОБА_9 втрачено. Віднайти та відновити записи про народження батько позивачу не вдалося. Відповідно до листа №14/05-82 від 22.01.2013р. Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Полтавського районного управління юстиції Книги первинної реєстрації актів цивільного стану про народження по населеному пункту село Щербаки Полтавського району Полтавської області за період з 1924 року по 1930 рік не зберіглися.

Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, а саме: 1/2 частина домоволодіння АДРЕСА_1 . Відповідно до реєстраційного посвідчення Колективного підприємства Полтавського бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» від 30.08.1996р. право власності на Ѕ частину вказаного домоволодіння зареєстроване за ОСОБА_2 на підставі рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 05 травня 1996 року, про що здійснено запис №180 в реєстрову книгу №1 та земельна ділянка площею 0,11га, розташована на території Новоселівської сільської ради по АДРЕСА_1 , на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_4 , зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №731 02.03.1999р.Цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будинку та господарських будівель.

Позивач звернувся до Полтавської районної нотаріальної контори 12.06.2018 року з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину згідно закону на спадкове майно після померлої ОСОБА_2 , нотаріусом винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 22 листопада 2018 року 02-31 , так як відсутня можливість встановити коло спадкоємців згідно вимог чинного законодавста. Окрім цього нотаріус у листі від 16 квітня 2018 року 02-14 рекомендувала, звернутися позивачу до суду так як неможливо встановити коло спадкоємців, вказувала, що згідно даних Спадкового реєстру Новоселівської сільської Радою Полтавського району 28.07.2015 року за р.34 від імені ОСОБА_2 посвідчено заповіт, на підставі довідки Новоселівської сільської ради спадкодавець ОСОБА_2 до дня смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Земельна ділянка площею 0,11 га, пердана для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель - приватизована.

Згідно ст.1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно дост.1258 Цивільного кодексуУкраїниспадкоємці зазаконом одержуютьправо наспадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, еприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею1259 цього Кодексу.

Згідно ст.1262 Цивільного кодексу України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У відповідності до ч.3 ст.1266 Цивільного кодексу України племінники спадкодавця спадкують ту часткуспадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Ураховуюче, те, що батько позивача - ОСОБА_9 , який є рідним братом ОСОБА_2 , помер 1972 року, право спадкування майна ОСОБА_2 преходить до позивача, як до племінника спадкодавця ОСОБА_2 .

Згідно ч.1, 2 ст.1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третястатті 46 цього Кодексу).

В межах шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України, 12 червня 2018р.позивач звернувся до Полтавської районної державної нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини. Того ж дня Полтавською районною державною нотаріальною конторою була заведена спадкова справа за номером у спадковому реєстрі №62552332, номер у нотаріуса №296/2018.

У відповідності до п. 5 ч. 1ст.293Цивільного процесуальногокодексу України суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Віцдповідно до п. 1 ч. 1ст.315 ЦПК України суди розглядають справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно доп.1Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни «Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення»№5від 31.03.1995р.в порядкуокремого провадженнярозглядаються справипро встановленняфактів,якщо згідноз закономтакі фактипороджують юридичнінаслідки,тобто відних залежитьвиникнення,зміна абоприпинення особистихчи майновихправ громадян; чинимзаконодавством непередбачено іншогопорядку їхвстановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Згідно правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладеної в ч.5 пункту 9 Листа №24-753/0/4-13 від 16.05.2013р., не допускається вирішення справи в порядку окремого провадження, якщо заява містить вимогу про визнання права, зокрема права власності.

Відповідно до ст.316 Цивільного кодексу України, право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідно ст.328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разівтрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексуУкраїни спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1268 Цивільного кодексуУкраїни, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно дост.1297 Цивільного кодексуУкраїни спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Відповідно до ст. ст.15 16 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов є законним та обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.15, 16, 1217,1220,1258,1262, 1266, ст. ст..13 76 81 82 258 259 263 265 268 273 293 315 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Полтавська районна державна нотаріальна контора про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , є племінником ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , в порядку спадкування за законом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 тітки ОСОБА_2 , право власності на спадкове майно 1/2 частини домоволодіння АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , в порядку спадкування за законом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 тітки ОСОБА_2 , право власності на спадкове майно земельна ділянка площею 0,11га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будинку та господарських будівель, розташована на території Новоселівської сільської ради по АДРЕСА_1 селі Новоселівка Полтавського АДРЕСА_1 .

Учасники справи:

1)Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_1 .

АДРЕСА_1 )Відповідач: Новоселівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, адреса: с. Новоселівка Полтавського району, Полтавської області, провул. Підлісний,6, ЄДРПОУ:21046791.

3)Третя особа: Полтавська районна державна нотаріальна контора, адреса: м. Полтава, вул. Стешенка, 6, ЄДРПОУ: 02900179.

Суддя Л.В.Шелудяков

  • 25497

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 25497

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні судові рішення

    Дивитись всі судові рішення
    Дивитись всі судові рішення
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст