Головна Блог ... Цікаві судові рішення Суд надав особі додатковий строк для подачі нотаріусу заяви про відмову від прийняття спадщини, застосувавши аналогію закону (Богунський районний суд міста Житомира, суддя Зосименко О. М.) Суд надав особі додатковий строк для подачі нотарі...

Суд надав особі додатковий строк для подачі нотаріусу заяви про відмову від прийняття спадщини, застосувавши аналогію закону (Богунський районний суд міста Житомира, суддя Зосименко О. М.)

Відключити рекламу
- 82ad960aeb1f66369a8afb55efaa5539jpg

Фабула судового акту: Питання прийняття спадщини чітко врегульовані нормами ЦК України. Так, відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Тобто, законодавець презюмує, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, приймає спадщину без необхідності здійснення жодних дій для цього. У випадку, якщо спадкоємець все ж таки не бажає приймати спадщину, він має на протязі шести місяців подати нотаріусу заяву про відмову від прийняття спадщини.

Але що робити, коли спадкоємець не бажає приймати спадщину і на протязі шести місяців не подав заяву про відмову від прийняття спадщини в силу певних обставин?

Чинним законодавством врегульовано можливість надання спадкоємцям додаткового строку для подання ними заяви нотаріусу про прийняття спадщини, якщо такий строк був пропущений з поважних причин. Так, як зазначено в ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Проте, надання спадкоємцям додаткового строку для подання ними заяви нотаріусу про відмову від прийняття спадщини чинним законодавством не передбачено.
Більше того, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в Листі від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 надав судам роз'яснення про неможливість встановлення судами додаткового строку для подачі спадкоємцем нотаріусу заяви про відмову від прийняття спадщини, оскільки це не передбачено чинним законодавством.

Проте Богунський районний суд м. Житомира прийшов до висновку, що спадкоємець пропустив передбачений законом строк для подачі нотаріусу заяви про відмову від прийняття спадщини з поважних причин, і, застосувавши аналогію закону, а саме ч. 3 ст. 1272 ЦК України, визначив спадкоємцю додатковий строк у два місяці для подачі ним заяви нотаріусу про відмову від прийняття спадщини.

Отже, грамотне застосування аналогії закону дозволяє захистити свої права, навіть всупереч висновкам та роз'ясненням судів вищих інстанцій.

Справу вів адвокат Тимофеєв Андрій Володимирович

Аналізуйте судовий акт: ВССУ: Спадкоємець вважається таким, що проживав разом із спадкодавцем і прийняв спадщину, навіть, якщо перебував у тривалому відрядженні, з якого повернувся після закінчення строку для прийняття спадщини (ВССУ від 2 листопада 2016р., № 716/309/14-ц)

Как «отжимают» квартиры в Днепре и «хоронят» живых собственников. (Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська від 25 жовтня 2016р.)

До складу спадщини НЕ входить право користування земельною ділянкою, яке підтверджується актом на право користування померлої особи ( ВСУ від 5 жовтня 2016 р. у справі № 6-2329цс16)

Право власності спадкоємця на нерухомість визнано судом без правовстановлюючого документу виданого на ім‘я спадкодавця (Бобринецький районний суд Кіровоградської області, суддя Бевз О. Ю.)

Справа №295/12466/15-ц

Категорія 38

2/295/3232/15

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.11.2015 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира у складі:

головуючого судді - Зосименка О.М.,

секретаря с/з - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про відмову від прийняття спадщини, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з даним позовом в якому, уточнивши вимоги, просив визначити додатковий строк для подання заяви про відмову від прийняття спадщини, оскільки ним пропущений даний строк з поважних причин, зокрема, оскільки лист нотаріуса, яким його повідомлено про право на обовязкову частку у спадщині направлено в останній день подачі заяви про відмову у прийнятті спадщини.

В судове засідання позивач не зявився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Відповідач у судове засідання не зявився, подав заяву про визнання позову і просив суд розглянути справу у її відсутність.

Дослідивши та оцінивши матеріали справи, копію спадкової справи, суд вважає за можливе задовольнити позов з наступних підстав.

Судом встановлено, що 11 лютого 2015 року померла ОСОБА_4, яка є матірю сторін у даній справі, що підтверджується свідоцтвом про народження серії ІІ-ЯР №239045 (а.с.8), свідоцтвом про народження (а.с.51) та свідоцтвом про смерть серії І-ТП №255316 (7).

Як вбачається із спадкової справи померлої ОСОБА_4 №26/2015, остання 18.10.2012 року склала заповіт, яким все рухоме та нерухоме майно заповіла ОСОБА_3. (а.с.49).

11 серпня 2015 року чоловік померлої - ОСОБА_5 подав нотаріусу заяву про відмову від одержання свідоцтва про право власності в спільному сумісному майні подружжя. (а.с.37).

11 серпня 2015 року дочка померлої ОСОБА_6 подала нотаріусу заяву про відмову від одержання обовязкової частки у спадщині.(а.с.38).

Крім того, як вбачається з повідомлення від 11 серпня 2015 року за №205/02-14 за спадковою справою №26/2015, направленого нотаріусом на адресу ОСОБА_2, останнього повідомлено про право звернутися до нотаріуса у разі наявності права на обовязкову частку у спадковому майні після смерті ОСОБА_4 (а.с.55).

03 вересня 2015 року позивачем направлено нотаріусу заяву про відмову від прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4 Проте, позивача повідомлено про відмову у прийнятті та реєстрації поданої заяви про відмову від спадщини у звязку з пропущенням шестимісячного строку для подачі вищевказаної заяви (а.с.61).

Відповідно до ст.1273 ЦК України встановлено, що спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України. Статтею 1270 ЦК України встановлено шестимісячний строк для прийняття спадщини з часу її відкриття.

Відповідно до 1.2,3 ст.1274 ЦК України передбачено право на відмову від прийняття спадщини на користь іншої особи. Встановлено, що спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги. Спадкоємець має право відмовитися від частки у спадщині спадкоємця, який відмовився від спадщини на його користь.

Отже право особи на відмову від спадщини, в тому числі на користь інших осіб, є беззастережним і обумовлюється лише дотримання строку подання відповідної заяви нотаріусу.

Частиною 3 ст. 1772 ЦК України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк,достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Отже, оскільки спадщина після померлої ОСОБА_4 відкрилася 11 лютого 2015 року, то останнім днем подання заяви про відмову у прийнятті спадщини після померлої є 11 серпня 2015 року.

Враховуючи, що позивач був позбавлений можливості подати заяву про відмову у прийнятті спадщини у шестимісячний строк у звязку з тим, що в останній день спливу даного строку був повідомлений нотаріусом про право звернутися з заявою про прийняття спадщини після померлої матері, суд дійшов висновку про поважність причин пропуску позивачем строку і наявність підстав для застосування аналогії закону, а саме ч.3 ст.1272 ЦК України для правовідносин щодо подачі заяви про відмову у прийнятті спадщини, та визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про відмову у прийнятті спадщини.

Керуючись ст.ст.1270,1272,1274, ст..ст. 15,60,213-215,218,294 ЦПК України, суд-

вирішив:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк два місяці для подання заяви про відмову від прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4, яка померла 11 лютого 2015 року з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, що не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя О.М. Зосименко

 • 6855

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 6855

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  Користуйтеся нашими сервісами для отримання юридичних послуг:

  Популярні судові рішення

  Дивитись всі судові рішення
  Дивитись всі судові рішення
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст