Що можна, а що заборонено ввозити і вивозити через митний кордон України

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Що можна, а що заборонено ввозити і вивозити через митний кордон України - 36afe6c3037730f280eafed889d0f868_6120c32d6b589.jpg

Зміст:

Виїжджаючи на відпочинок або з бізнес-завданнями, ми завжди беремо з собою певну суму грошей. Також не виключена необхідність провезти коштовності, іншого роду цінні речі, товари або навіть алкоголь. Тим часом ввезення товарів в Україну або в іншу країну вимагає обізнаності з митними правилами, оскільки недотримання їх тягне за собою неприємні санкції та зіпсовані враження про поїздку.

Щоб не стати жертвою невігластва, пропонуємо Вам ознайомитися з даною консультацією. Розібратися у питанні, крім Митного кодексу України (далі також - МКУ), нам допоможе Закон України «Про валюту і валютні цінності» (далі - Закон про валюту), постанова КМУ № 448 від 21 травня 2012 року і кілька інших нормативно-правових актів.

Що можна перевозити через кордон і скільки грошей можна вивозити з України?

Водночас поняттям «валютні цінності» охоплюється як національна валюта (гривня), так іноземна валюта та банківські метали (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону про валюту).

Тобто, перетинаючи кордон, Ви маєте право ввезти валютні цінності, що перевищують еквівалент 10 тисяч євро, тільки за умови письмового декларування цих коштів. Скільки валюти можна вивозити з України? - відповідь ідентична, але також потрібно знати про правила ввезення в країну призначення (вони можуть відрізнятися і створити труднощі при перетині).

Система «двох коридорів»

Далі варто відзначити, що в Україні діє можливість пройти двома шляхами митного контролю товарів. Вона передбачає існування так званого «зеленого коридору» і «червоного коридору». Вибираючи «зелений коридор», Ви заявляєте про те, що переміщаєте товари, які не підлягають письмовому декларуванню. Переміщаючись ж через «червоний коридор», Ви відповідно підтверджуєте наявність товарів, які підлягають оподаткуванню і письмовому декларуванню (ст. 366 МКУ).

Також не обкладаються митними платежами та звільняються від здійснення заходів офіційного контролю, а також від надання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон і/або обмежень щодо переміщення через митницю особисті речі, які Ви переміщаєте з собою, і/або в несупроводжуваному багажі .

У статті 370 Митного кодексу України описаний перелік товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян. Список досить великий (24 пункти) і, серед іншого, включає: товари особистої гігієни; одяг, взуття виключно для особистого користування, а також які мають ознаки того, що вони були у використанні; особисті прикраси, два мобільних телефони, два ноутбуки, спортивне спорядження.

Користуйтеся консультацією: Скільки доведеться платити за посилки з-за кордону в 2021 році?

Повертаючись до системи “двох коридорів”, хотілося б розглянути таку ситуацію: Ви перетинаєте кордон України та обираєте «зелений коридор» для проходження митного контролю, будучи повністю впевненими, що в кишені 10 000 €, і ні євроцента більше. Але під час перевірки працівники митних органів виявили у Ваших речах кілька тисяч гривень, які Ви забули викласти/задекларувати. Яка відповідальність Вам може загрожувати?

Відповідальність за це порушення передбачає ст. 471 МКУ. Відповідно до згаданої норми порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю (в тому числі за системою «зеленого коридору»), товарів, заборонених або обмежених до ввезення/вивезення, або товарів в обсягах, понад неоподатковуваної норми переміщення через митний кордон України, загрожує штрафом у розмірі 1700 гривень.

Водночас за змістом п. 57 ч. 1 ст. 4 ТК України, валютні цінності (іноземна валюта) є товаром.

Аналізуючи судову практику, раніше можна було зробити висновок, що працівники митних органів в рамках статті 471 Митного кодексу України вважають іноземну валюту в готівковій формі товаром (предметом), ввезення/вивезення якого заборонено або обмежено, і на цій підставі у разі порушення порядку проходження митного контролю конфісковували ці кошти.

Водночас конфіскація таких засобів є незаконною, оскільки національне законодавство не містить будь-якого нормативного документа, що забороняє ввезення/вивезення валютних цінностей у вигляді готівкових коштів.

Проте нещодавно ситуація змінилася, оскільки 21 липня 2021 року Конституційний Суд України визнав положення абзацу другого статті 471 митного кодексу України (в частині можливості конфіскації) неконституційним.

Проте не варто забувати, що в описаній раніше нормі передбачено штраф у розмірі тисячі семисот гривень.

Що не можна провозити через кордон?

Відповідь на це питання (з переліком товарів) є в постанові Кабміну від 28 травня 2012 № 468. Серед цікавого - забороняється вивезення (якщо це не особисті речі, які переміщуються в ручній поклажі, супроводжуваному багажі) масок, респіраторів, захисних окулярів, рукавичок протиепідемічного призначення. Правилами вивезення товарів з України забороняється також переміщення золота, срібла, платини необроблених або напівоброблених, або у вигляді порошку.

У свою чергу правила ввезення товарів в Україну (а саме стаття 378 МКУ) забороняють пропуск товарів, що класифікуються в 1-24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу. Це, наприклад, цукор, м'ясо, оцет, кава, чай, какао. Але це обмеження не поширюється на:

1) алкоголь і вироби з тютюну, що ввозяться громадянами відповідно до частини другої статті 376 Митного кодексу України;

2) харчові продукти вагою до 10 кг в упаковці виробника, що надходять в міжнародних поштових або експрес-відправленнях;

3) харчові продукти на суму, що не перевищує еквівалент 200 євро на одну людину, що ввозяться в таких об’ємах:

  • в упаковці для роздрібної торгівлі - не більше ніж одна упаковка або загальною масою, яка не перевищує 2 кілограми кожного виду продукту на одну особу;
  • без упаковки - у кількості, що не перевищує 2 кілограми кожного найменування на одну особу;
  • без упаковки (неподільного продукту, готового до безпосереднього вживання) - в кількості не більше ніж по одному найменуванню на одну особу.

4) домашніх тварин.

Окрім того, митні правила України забороняють ввозити в несупроводжуваному багажі продукти харчування без упаковки виробника.

Користуйтеся консультацією: Обмеження права виїзду за кордон, як наслідок невиконання рішення суду (погляд з різних сторон)

Ввезення алкоголю та тютюнових виробів:

Повнолітні громадяни можуть ввозити алкоголь і вироби з тютюну в ручній поклажі або супроводжуваному багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування в таких кількостях з розрахунку на одну людину:

1) двісті сигарет або півсотні сигар, або 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів;

2) п'ять літрів пива, два літра вина, літр міцних (із вмістом спирту більше 22%) алкогольних напоїв.

Водночас звільнення від сплати митних платежів не буде діяти, якщо спробувати перетнути кордон з вищезгаданими товарами частіше, ніж один раз на добу.

На яку суму можна ввозити товар в Україну?

Митні правила України встановлюють дві різні умови ввезення і вивезення товарів. Згідно зі статтею 371 Митного кодексу України товари, ціна яких становить не більше 10000 євро, не підлягають письмовому декларуванню при вивезенні (пересиланні) їх громадянами за межі митної території України (якщо звичайно на такі товари не встановлено вивізне мито).

Навпаки, при ввезенні авіатранспортом товарів, за умови, що їхня ціна не перевищує еквівалент 1000 євро (або перетинаючи кордон іншим способом за умови, що сумарна фактурна вартість не перевищує еквівалент 500 євро, а вага - 50 кілограм), вони не підлягають письмовому декларуванню та не є об'єктами оподаткування митними платежами (стаття 374 МКУ). При перевищенні вищевказаних сум мито на ввезення товарів в Україну становить 10 відсотків від суми перевищення (якщо ж сумарна фактурна вартість буде перевищувати суму 10 000 євро, товари оподатковуються ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України). Також, у разі перевищення, Ви будете зобов'язані сплатити податок на додану вартість.

Ввезення ліків

Лікарські засоби можуть бути ввезені в наступних обсягах:

  • не більш п'яти упаковок одного виду ліків на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини);
  • відповідно до наявного у особи, яка в’їжджає до країни, рецепту на лікарський засіб (виданому на ім'я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря т або закладу охорони здоров'я).

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Богдан Маслов, юрист Адвокатської фірми «Єфімов та партнери».

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

6167
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
Популярні події
ЕСПЧ
1