Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Процедура митного оформлення товарів, що імпортуються на митну територію України під час дії воєнного стану Процедура митного оформлення товарів, що імпортуют...

Процедура митного оформлення товарів, що імпортуються на митну територію України під час дії воєнного стану

Відключити рекламу
 - 4e5e21ef288f56a460f55e91bac0f97e.jpg

На період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, підтримання з боку держави зовнішньоекономічної діяльності є вкрай важливою складовою, перш за все для запобігання в країні продовольчої кризи, забезпечення населення України критично необхідними товарами, забезпечення безперебійного постачання товарів військового призначення та підтримання відносно стабільного економічного формування держави під час дії воєнного стану.

З цих причин, забезпечення безперебійного імпорту продуктів та товарів під час дії воєнного стану можна віднести до стратегічних напрямків держави, яке потребує невідкладного державного регулювання з метою пристосування до існуючих умов.

Так, Кабінетом Міністрів України 9 березня 2022 року було затверджено Постанову «Деякі питання митного оформлення окремих товарів, що ввозяться на митну територію України у період дії воєнного стану» № 236 (надалі – Постанова № 236), якою запроваджено спрощену процедуру розмитнення товарів на період дії на території України воєнного стану та визначено перелік товарів, до яких застосовується відстрочення сплати митних платежів.

Зокрема, пунктом 1 Постанови № 236, на період дії воєнного стану, передбачено декілька способів здійснення митного оформлення товарів, що імпортуються на митну територію України:

  1. За спрощеною процедурою - тобто шляхом подання попередньої митної декларації, без пред’явлення таких товарів митному органу.
  2. За загальною процедурою - тобто за місцем перетину митного кордону України або в будь-якому митному органі, шляхом подання митної декларації, заповненої у звичайному порядку.

Наразі застосування спрощеної процедури є пріоритетною, з метою забезпечення безперебійного митного оформлення товарів.

Також звертаю увагу, що у листі Державної митної служби України від 14.03.2022 р. № 08-1/24/7/1511, державний орган рекомендує утриматись від здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів за деклараціями типу ІМ 40 ЕА, використовуючи при цьому альтернативні типи декларацій. (окрім Одеської, Вінницької, Чернівецької, Закарпатської, Львівської, Волинської, Рівненської, Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської, Кропивницької, Дніпровської митниць).

Наступним моментом, який спрощує процедуру розмитнення – є митне оформлення товарів, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (крім державного експортного контролю), про що прямо передбачено у п. 2 Постанови № 236.

Заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (такі як ліцензування і квотування), є одним з методів регулювання зовнішньої торгівлі, однак реально оцінюючи необхідність безперебійного постачання товарів на територію України, тимчасове незастосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (крім державного експортного контролю) значно пришвидшить потрапляння критично необхідних товарів на ринок України, що на сьогоднішній день є вкрай важливим.

По-третє, Постановою Кабінету Міністрів України № 236, також передбачена здійснення відстрочення сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України окремих товарів .

Переліком товарів, під час ввезення яких на митну територію України надається відстрочення сплати митних платежів (Додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2022 р. № 236) визначено п’ять категорій товарів, до яких застосовується відстрочення сплати митних платежів, а саме:

1. Лікарські засоби;

2. Медичні вироби;

3. Деякі продукти харчування;

4. Товари, згідно з додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1807;

5. Товари критичного імпорту, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 р. № 153 “Про перелік товарів критичного імпорту”.

Необхідною умовою, для надання відстрочення сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України окремих товарів - є подання, одночасно з митною декларацією, письмової заяви платника податків про надання відстрочення сплати митних платежів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 09 березня 2022 року N 236 "Деякі питання митного оформлення окремих товарів, що ввозяться на митну територію України у період дії воєнного стану". Зразок такої заяви затверджено Державною митною службою України та додано листа від 10.03.2022 р. № 08-1/15/7/1493.

Митний контроль та митне оформлення транспортних засобів під час дії воєнного стану

Процедура митного контролю та митного оформлення транспортних засобів на період дії воєнного стану врегульована Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 330 «Деякі питання здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зокрема транспортних засобів, в умовах воєнного стану» .

При здійсненні процедури розмитнення транспортних засобів під час дії воєнного стану, також надається право обирати один з двох способів митного оформлення та митного контролю:

  1. Спрощений спосіб – шляхом подання декларантом митному органу попередньої митної декларації без проведення митного огляду, без застосування фітосанітарного контролю, заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (крім державного експортного контролю) безпосередньо у пунктах пропуску через державний та митний кордон України. Спрощений спосіб також звільняє суб’єктів господарювання та громадян, які ввозять транспортні засоби, на митну територію України від справляння митних платежів, у тому числі податку на додану вартість, акцизного податку, ввізного мита.
  2. Стандартний спосіб – передбачає, здійснення митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, відповідно до загальних вимог Митного кодексу України, та здійснення оподаткування на загальних підставах, встановлених Податковим кодексом України.

Виключення, з приводу застосування спрощеного способу стосується суб’єктів господарювання, що здійснюють ввезення на митну територію України спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу “живогоˮ бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, сигарет, цигарок, сигарил та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Важливо, що у разі прийняття рішення про застосування спрощеного способу, необхідно, подати відповідну заяву за формою, встановленою Державною митною службою, у пункті пропуску через митний кордон або у відповідній митниці. Подання такої заяви дозволяється як в паперовій, так і в електронній формі.

При цьому, одночасне використання двох способів одним суб’єктом господарювання або громадянином не допускається.

Ввезення гуманітарної допомоги через кордон під час дії воєнного стану

Оновлені правила ввезення гуманітарної допомоги були регламентовані Постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (надалі - Постанова № 174)

За останньою редакцією від 20.03.2022 року, Уряд запровадив процедуру безперешкодного пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України, яка здійснюється донорами, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (крім державного експортного контролю), шляхом подання декларації яка заповняється особою, що перевозить товар через кордон.

Згідно ст.1 Закону України «"Про гуманітарну допомогу", донорами є юридичні та фізичні особи в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами.

Форма декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою визначена у додатку до Постанови № 174. В декларації, зокрема, необхідно вказати лише ім'я, прізвище, номер, марку транспортного засобу, перелік товару та отримувача допомоги.

Наголошую, що Декларація є єдиним необхідним, для перевезення гуманітарної допомоги, документом. Така процедура значно прискорює процес переміщення через митний кордон України гуманітарних товарів, уникаючи додаткових витрат та дозволів.

Крім того звертаю увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 329 було визнано таким, що втратив чинність, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. N 224 "Про затвердження переліку категорій товарів, що визнаються гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку, на період воєнного стану та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань гуманітарної допомоги". Відповідно на сьогоднішній день, товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Висновок

Сьогодні законодавства з питань митного оформлення та контролю під час дії воєнного стану змінюється та доповнюється майже кожного дня, з метою приведення митних процедур у відповідність до існуючих умов воєнного стану, та ставлячи на меті запровадити у нашій країні найкращі світові стандарти.

Наразі, в нас відбувається дуже швидке та ефективне реформування митної системи, яке вже призвело до значного полегшення митних процедур в умовах воєнного стану, та як наслідок призведе до покращення процесу здійснення міжнародних перевезень.

Отже, продовжуємо слідкувати за постійними змінами та сподіваємось, що після закінчення дії воєнного стану на території України, у влади залишиться бажання впроваджувати ефективні та раціональні митні процедури, вже на постійній основі.

Автор статті: Гришок Юлія Валеріївна

  • 5933

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 5933

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати