Головна Блог ... Консультації від юристів Пропуск терміну дії виконавчого документа і порядок отримання дубліката при його втраті, псуванні Пропуск терміну дії виконавчого документа і порядо...

Пропуск терміну дії виконавчого документа і порядок отримання дубліката при його втраті, псуванні

Відключити рекламу
 - tn1_5885bc3d06549c304d3c91bd699bb99d_60dad7e8dfc94.jpg

Зміст:

Строки пред'явлення виконавчих документів

Виконавчий документ є підставою для відкриття виконавчого провадження і термін на його пред'явлення до виконання є обмеженим. Після пропуску якого, вже неможливо здійснити виконання в примусовому порядку. Тому питання дотримання термінів є важливим як для стягувача, боржника так і для державного (приватного) виконавця.

Частини 1, 3, 6 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон), говорить, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років (т.зв. термін дії виконавчого листа Україна), крім посвідчень комісій по трудових спорах і виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Виняток з цього: виконавчий документ про стягнення періодичних платежів у справах про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, втратою годувальника тощо може бути пред'явлений до виконання протягом усього періоду, на який присуджені платежі.

Поновлення строку

термін дії виконавчого листа Україна

Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання (тобто пропущено строк дії виконавчого листа Україна (виконавчий лист термін дії)), має право звернутися з письмовою заявою (встановленої форми) про відновлення такого строку до суду, який розглядав справу в якості суду першої інстанції.

У заяві обов'язково слід вказувати, чому пропущено строк дії виконавчого листа (тобто поважні причини пропуску), наприклад: хвороба, тривале відрядження, інші причини, які не дозволили пред'явити вчасно.

Поновлення строку є ключовим етапом для подальшого виконання виконавчого документа, тому у випадку відмови судом відновити вказаний термін, рішення суду буде неможливо виконати через виконавчу службу або приватного виконавця. А на добровільне виконання надії мало.

Відповідно до судової практики, наприклад, постанови Рівненського апеляційного суду від 11 травня 2021 року посилання на постанову: https://reyestr.court.gov.ua/Review/96811137 , причина пропуску строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання є поважною, якщо вона задовольняє наступні умови:

  • ця обставина або кілька обставин, безпосередньо виключає або ускладнює можливість здійснення процесуальних дій у визначений законом термін;
  • ця обставина виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила термін;
  • ця причина виникла протягом терміну, який пропущений;
  • ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами;
  • причини пропуску свідчать про відсутність у зацікавленої особи об'єктивної можливості подати виконавчий документ до виконання в установлені терміни.

Також, судове рішення в якому простежуються підстави, за якими суд може поновити строк пред'явлення виконавчого документа: Одесский апелляционный суд, постановление от 30 апреля 2021 года дело №2н-231/2008: “З матеріалів справи вбачається і не спростовано, що у Банка відсутні оригінали судових наказів №2-н-231/2008 від 05.08.2008 року (як виконавчі документи) з відмітками держвиконавця ВДВС за 2008 рік та 2013 рік про повернення виконавчих документів стягувачу із зазначенням підстав їх повернення, як відсутні і копії постанови держвиконавця ВДВС про повернення вказаних оригіналів виконавчих документів стягувачу (а.с.7,7 зворот,8,8 зворот).

Користуйтеся консультацією: Невиконання виконавчого документу - юридичні наслідки для стягувача і боржника

Відсутність оригіналів судових наказів №2-н-231/2008 від 05.08.2008 року (виконавчі документи) з відмітками держвиконавця ВДВС за 2008 рік та 2013 рік про їх повернення із зазначенням підстав повернення, створює перешкоди Банку у виконанні остаточного судового рішення, оскільки Банк повинен доводити перед судом поважність причин пропуску строків для звернення до ВДВС з метою примусового виконання судового рішення.

Оскільки строки виконання судового рішення мали місце не з вини Банка, як стягувача у виконавчому провадженні, обов'язкове для виконання судове рішення не може залишатись невиконаним на шкоду стягувачу”, джерело https://reyestr.court.gov.ua/Review/96693920 ;

Відповідно до вищевикладеного твердження, знаходження виконавчого листа на виконанні у виконавчій службі (у приватного виконавця) і фактичне його невиконання протягом 3-х років, є причиною для поновлення строку.

А ось, якщо пропущений термін за виконавчим документом, який виданий не на підставі судового рішення, тоді про відновлення терміну можна і не думати, тому що законодавство не передбачає механізму відновлення строків пред'явлення виконавчих документів відмінних від рішень судів.

Відмова в поновленні строку

Підстави, за якими суди відмовляють у відновленні строку пред'явлення виконавчих документів:

Дніпровський апеляційний суд, постанова від 11 травня 2021 року по справі №0417 / 2-711 / 2011: "Доводи заяви свідчать лише про те, що стягувач протягом восьми років фактично не цікавився ходом виконання судового рішення. Доказів, які б свідчили про добросовісну реалізацію стягувачем своїх процесуальних прав та належне виконання процесуальних обов`язків, зокрема вчинення усіх можливих та залежних від нього дій, спрямованих на своєчасний контроль за виконанням судового рішення, заявник не надав ні суду першої, ні суду апеляційної інстанції”, джерело: https://reyestr.court.gov.ua/Review/96785449;

  1. Вінницький апеляційний суд, постанова від 6 травня 2021 року по справі №2-859 / 11: "Отже, за приписами Закону №606-XIV, який діяв на момент набрання рішенням законної сили, строк пред`явлення виконавчого листа до виконання за рішенням суду сплив ще до початку процедури припинення банку та до придбання товариством прав вимоги до ОСОБА_1. Під час продажу ПАТ "КБ "НАДРА" права вимоги новим кредиторам банк вже втратив право пред`явлення виконавчого листа до виконання, а за умовами договору про відступлення прав вимоги до нового кредитора переходять усі права первісного кредитора", джерело: https://reyestr.court.gov.ua/Review/96746447 ;
  2. Тернопільський апеляційний суд, постанова від 6 травня 2021 року по справі №2-395/10: В обґрунтування причин пропуску строку пред`явлення вказаного виконавчого документа до виконання заявник зазначав, що ПАТ «Банк Форум» перебував на стадії ліквідації, кадрових змін, а саме проводилось скорочення штатів та звільнення працівників відділу повернення проблемної заборгованості. Також виникла необхідність передачі документів до інших структурних підрозділів та продажу частини кредитного портфелю через електронний майданчик (електронну торгову систему ProZorro), через що було пропущено строки на пред`явлення виконавчого листа до виконання”.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, який вказав, що вказані вище обставини не можуть вважатися поважною причиною пропуску строку пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Банк, який є юридичною особою, зобов`язаний забезпечити належну організацію роботи всіх своїх підрозділів, у тому числі і щодо контролю за судовими та виконавчими документами при їх виконанні в органах ДВС.

Доказів, які б свідчили про добросовісну та своєчасну реалізацію стягувачем своїх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків, зокрема, вчинення усіх можливих та залежних від нього дій, спрямованих на своєчасний контроль за виконанням судового рішення, заявник суду не надав.

Користуйтеся консультацією: Виконання через виконавчу службу ухвали суду про забезпечення позову

Відсутність у відділі ДВС на виконанні спірних виконавчих листів не свідчить про втрату виконавчого документа з вини інших осіб, а може розцінюватись як несвоєчасне використання стягувачем свого права на звернення до органів ДВС із заявою про примусове виконання рішення суду”, источник: https://reyestr.court.gov.ua/Review/96814276.

  1. Черкасский апелляционный суд, постановление от 5 мая 2021 года, дело №703/464/21: “Доказів, які б свідчили про добросовісну реалізацію стягувачем своїх процесуальних прав та належне виконання процесуальних обов`язків, зокрема, вчинення усіх можливих та залежних від нього дій, спрямованих на своєчасний контроль за виконанням судового рішення, заявник не надав ні суду першої, ні суду апеляційної інстанції.

Заявником також не надано доказів щодо неможливості звернення до суду із заявою про видачу дублікату виконавчого листа та із заявою про поновлення строків для пред'явлення виконавчого листа для примусового виконання рішення суду протягом періоду з 2014 року по 2021 рік.

Таким чином, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що самим заявником в силу суб`єктивних обставин пропущено строк для пред`явлення до виконання виконавчого документу, а вказані обставини заявником на можуть слугувати підставою для задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Спектрум Ессетс» про поновлення строку на пред`явлення виконавчого документа до виконання та видачу дублікату виконавчого листа.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується із доводами суду першої інстанції, який прийшов до обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні заяви, перевіривши доводи заяви Товариства з обмеженою відповідальністю « Спектрум Ессетс» про поновлення строку на пред`явлення виконавчого документа до виконання та видачу дубліката виконавчого листа і її обґрунтування матеріалами справи” источник https://reyestr.court.gov.ua/Review/96752312 .

Користуйтеся консультацією: Оскарження бездіяльності і дій державного виконавця, іншої особи виконавчої служби або приватного виконавця

Втрата, псування виконавчого листа

При втраті, псуванні виконавчого документа суд, який розглядав справу в якості суду першої інстанції, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся до суду з відповідною заявою про це, до закінчення терміну, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання.

Слід зазначити позицію Верховного Суду, а саме постанова від 6 листопада 2019 року по справі №2-1053 / 10: при вирішенні питання про видачу дубліката виконавчого листа у зв'язку з його втратою заявник повинен повідомити суду обставини, при яких виконавчий лист був втрачений, надавши відповідні докази. Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, коли його втратили, вкрали, знищили або істотно пошкодили, що унеможливлює його виконання. Дублікат виконавчого листа видається на підставі матеріалів справи та судового рішення, за яким було видано втрачений виконавчий лист, ось посилання на постанову https://reyestr.court.gov.ua/Review/96785449

Користуйтеся консультацією: Виконавчий лист, судовий наказ, що з ним робити стягувачу і боржнику

Отримання дубліката

термін дії виконавчого листа Україна

Отримання дубліката виконавчого листа починається з подачі до суду заяви (заява на дублікат виконавчого листа), в якій обов'язково слід вказувати як сталася втрата виконавчого листа (втрата виконавчого документа) або його псування. Зазначені причини суд може визнати як поважні, для видачі в подальшому дубліката.

Дублікат - це документ, який видається замість втраченого оригіналу і має силу початкового документа. Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, коли його втрачено, вкрадено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання. Дублікат виконавчого листа видається на підставі матеріалів справи та судового рішення, за яким було видано втрачений виконавчий лист.

Із заявою про видачу дубліката виконавчого листа або судового наказу можна звернутися тільки в межах строків пред'явлення їх до виконання. У разі пропуску цього терміну одночасно із заявою про видачу дубліката слід подати і заяву про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання.

У постанові від 21 серпня 2019 у справі №2-836/11 Велика палата Верховного Суду висловила правову позицію, згідно з якою, якщо термін для пред'явлення виконавчого документа до виконання не закінчився або суд його поновив, то заяву про видачу дубліката цього документа, який втрачено, вважається поданою в межах встановленого для пред'явлення виконавчого листа до виконання. Зате, коли термін для пред'явлення виконавчого документа до виконання закінчився, і суд його поновив, то за результатами розгляду заяви про видачу дубліката втраченого виконавчого документа суд відмовляє в задоволенні цієї заяви.

Отже, строк звернення до суду із заявою про видачу дубліката виконавчого листа спливає з терміном для пред'явлення виконавчого листа до виконання. Від вирішення питання про поновлення строку залежить вирішення питання про видачу дубліката виконавчого листа. У разі визнання неповажними причин пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання стягувачем і відмови в поновленні пропущеного строку, суд відповідно відмовляє у видачі дубліката виконавчого листа.

Питання про поважність пропуску строків є оціночним. Поважність причин може залежати від таких обставин як поведінка заявника (бездіяльність або незацікавленості в питаннях поводження судового рішення до виконання), інших осіб, обставин, які безпосередньо роблять неможливим можливість здійснення процесуальних дій у встановлений законом термін, що виникли об'єктивно, так і від факторів, що не пов'язані з людським фактором, підтверджуються належними і допустимими засобами доказування.

Видача дубліката є ключовим моментом для подальшого виконання виконавчого документа, тому у випадку відмови судом видати дублікат, рішення суду буде неможливо виконати через виконавчу службу або приватного виконавця.

Про видачу дубліката виноситься судом рішення. Водночас дублікат виконавчого листа має юридичну силу оригіналу, а з видачею дубліката оригінал втрачає свою силу.

Користуйтеся консультацією: Виконавчий збір, основна винагорода для приватного виконавця, інші виконавчі витрати, що з ними робити боржнику, судове оскарження

Законність існування двох оригіналів виконавчих листів

Бувають ситуації існування одночасно "двох оригіналів" виконавчих листів (документів) для виконання одного рішення суду. Хоча не може існувати відразу два оригінали, тому якщо з'являється "другий оригінал", слід подавати в суд відповідну заяву, і визнавати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, що автор даної статті і зробив в кредитній суперечці з ПриватБанком: Дніпровський апеляційний суд, постанова від 13 квітня 2021 року справа №0417/2-1617/2011: "У справі встановлено, дійсно АТ КБ Приватбанк судом було двічі видано виконавчий лист - 11 липня 2012 року та 15 липня 2020 року, на виконання одного і того ж заочного рішення Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 24 листопада 2011 року у справі за позовом АТ КБ Приватбанк до ПАТ Акцент-банк, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості”, джерело https://reyestr.court.gov.ua/Review/96234897#

А по іншим (не судовим) виконавчим документам до суду можна не звертатися, тому законодавством не передбачена видача судом дублікатів виконавчих документів, які судом не видавалися. Тому, якщо втрачений, зіпсований виконавчий документ виданий не на підставі рішення суду, тоді отримати його дублікат через суд взагалі не вдасться. А видача дублікатів “несудових” виконавчих документів чинним законодавством не передбачена, за винятком виконавчого напису нотаріуса.

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, пропонуємо скористатися сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Гільдія професійних юристів - адвокат Васильєв Павло Сергійович

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 5222

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 5222

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Исполнительный лист, судебный приказ, что с ним делать взыскателю и должнику https://protocol.ua/ru/ispolnitelniy_list_sudebniy_prikaz_chto_s_nim_delat_vziskatelyu_i_dolgniku/

    27.05.2021 15:48

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст