Головна Сервіси для юристів ... Закони Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону Стаття 14. Умови та порядок застосування заходів фізичного впливу і спеціальних засобів Стаття 14. Умови та порядок застосування заходів ф...

Стаття 14. Умови та порядок застосування заходів фізичного впливу і спеціальних засобів

Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону (ЗМІСТ) Інші закони
Додати в обране

Члени громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону під час спільного з поліцейськими, прикордонниками виконання покладених на них завдань з охорони громадського порядку і державного кордону мають право застосувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби індивідуального захисту та самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії у випадках і в порядку, передбачених законом. Порядок придбання, видачі громадським формуванням з охорони громадського порядку і державного кордону цих спеціальних засобів та їх зберігання визначається Міністерством внутрішніх справ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону України.

{Частина перша статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законами № 662-IV від 03.04.2003 , № 901-VIII від 23.12.2015 }

Про намір застосувати силу і спеціальні засоби особи попереджаються (якщо дозволяють обставини). Без попередження фізична сила і спеціальні засоби можуть застосовуватися, якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров’ю члена громадського формування, іншого громадянина, поліцейського, військовослужбовця Державної прикордонної служби України.

{Частина друга статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 901-VIII від 23.12.2015 }

Не дозволяється застосування заходів фізичного впливу і спеціальних засобів до жінок з явними ознаками вагітності, осіб похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх, крім випадків вчинення ними групового нападу, що загрожує життю і здоров’ю людей, членів громадських формувань, поліцейських, військовослужбовців Державної прикордонної служби України, або збройного нападу чи збройного опору.

{Частина третя статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 901-VIII від 23.12.2015 }

У разі неможливості уникнути застосування заходів фізичного впливу або спеціальних засобів члени громадських формувань не можуть перевищувати міри, необхідної для припинення правопорушення, а також зобов’язані звести до мінімуму можливість заподіяння шкоди здоров’ю правопорушника та інших громадян. У разі заподіяння такої шкоди члени громадських формувань забезпечують подання допомоги потерпілим у найкоротший термін.

Про поранення або смерть правопорушника, що сталися внаслідок застосування заходів фізичного впливу і спеціальних засобів, члени громадських формувань повинні негайно сповістити відповідні органи Національної поліції і прокуратури, підрозділи Державної прикордонної служби України.

{Частина п’ята статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 901-VIII від 23.12.2015 }

Перевищення повноважень із застосуванням сили, а також спеціальних засобів тягне за собою відповідальність згідно з законом.

Члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, які мають документ дозвільного характеру, виданий уповноваженим державним органом, на придбання, зберігання і застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, мають право під час виконання своїх обов’язків спільно з поліцейськими або прикордонниками застосовувати власні або видані цими об’єднаннями спеціальні засоби:

{Абзац перший частини сьомої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 901-VIII від 23.12.2015 }

1) для самозахисту і захисту громадян від нападу та інших дій, що створюють загрозу їх життю або здоров’ю;

2) для припинення групових порушень громадського порядку та державного кордону;

3) для відбиття нападу на будівлі, приміщення державних і громадських організацій, підприємств, установ, транспортні засоби, а також громадян та їх особисту власність;

4) для затримання і доставлення до органу Національної поліції, підрозділу Державної прикордонної служби України, громадського пункту охорони порядку осіб, які вчинили адміністративні чи кримінальні правопорушення, продовжують заподіювати шкоду оточуючим громадянам або чинять опір;

{Пункт 4 частини сьомої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законами № 901-VIII від 23.12.2015 , № 720-IX від 17.06.2020 }

5) для припинення в разі потреби опору поліцейським та військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, іншим особам, які виконують службові або громадські обов’язки з охорони громадського порядку і державного кордону та боротьби із злочинністю.

{Пункт 5 частини сьомої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 901-VIII від 23.12.2015 }

Членам громадського формування забороняється під час виконання своїх обов’язків з охорони громадського порядку і державного кордону використовувати холодну та вогнепальну зброю, в тому числі мисливську, яка згідно з чинним законодавством перебуває в їх особистому користуванні.

Попередня

14/21

Наступна
Додати в обране
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст