0
1
941
Принцип "воюй або працюй" набув конкретики: реєстр "Оберіг" масово формує повістки для безробітних і працевлаштованих неофіційно. Чи допоможе це комплектувати ЗСУ професійними солдатами, неясно. Опитані Фокусом експерти ставлять запитання, чому влада досі не придумала адекватного механізму мобілізації.
Тенденції мобілізації в Україні можуть зміститися в бік принципу величини сплати податків до бюджету. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль згадав про принцип "воюй або працюй", презентований ним ще 27 серпня 2024 року на форумі "Україна 2024. Незалежність". Завдяки такому підходу 98% одержувачів повісток поштою були офіційно не працюючі люди.
У серпні глава уряду заявляв про чотири кроки уряду для збору на оборону країни, включно з виведенням ринку праці з тіні. У бюджеті заклали понад 500 мільярдів гривень на заробітну плату військовим, закупівлю обладнання та фінансування українського оборонпрому.
До моменту цієї заяви Шмигаля в Україні налічувалося менше ніж 8 мільйонів офіційних робочих місць, а підтримка військових вимагала щонайменше 10 мільйонів працюючих.
Тепер сформовані через реєстр "Оберіг" повістки надсилають тим, хто не заплатив жодної гривні податків і ніде не зареєстрований.
"Пріоритет у мобілізації сьогодні надається людям, які не працюють, безробітним. Відповідно, основу принципу ["воюй або працюй"] вже втілено. Тільки 2% повісток за останні два місяці було відправлено працюючим людям", — заявив глава уряду 7 листопада на Київському міжнародному економічному форумі.
Реєстри дають змогу відстежити, чи платить людина податки, незалежно від того, найманий вона працівник, підприємець чи самозайнятий. "Оберіг" підтягує цю інформацію і під час формування повісток можна побачити, чи безробітна людина.
"Є ціла низка професій і робочих місць, які працюють у тіні та не платять податки, що критично важливі для бюджету та Збройних сил. У державі не може бути людей, які стоять осторонь війни", — зазначив глава уряду.
Українці щодня бачать примусову мобілізацію на вулицях, причому силові дії працівників ТЦК стали буденністю. Військкоми не дивляться на способи оформлення на роботу, а бронювання від служби в армії не надається за принципом "плати в бюджет", нагадує старший партнер адвокатської компанії "Кравець і Партнери" Ростислав Кравець.
Заступниця міністра з питань цифровізації Катерина Чорногоренко ще в липні 2024 року говорила про надсилання повісток за принципом таргетованої реклами, а не залежно від оформлення трудової діяльності. Генштаб ЗСУ надсилає запит за критеріями, щоб у людини не було відстрочки або броні. Своєю чергою ТЦК формують списки і працюють із кожним військовозобов'язаним.
Кравець каже, що повістки вручають усім військовозобов'язаним, а не виключно тим, хто працює в тіні. Підприємці, які виплачують "білу" зарплату, скаржаться на мобілізацію співробітників і самі ризикують опинитися на фронті.
"У Міноборони говорили про відправлення повісток не за принципом виплат податків. Прем'єр-міністр, мабуть, не радився з Міноборони перед озвучуванням статистики", — зауважує юрист.
Сплата податків — не завжди доказ офіційної зайнятості в Україні. Фіктивне працевлаштування давно стало вельми поширеною річчю: роботодавець може закрити вакансію по блату, щоб забезпечити пенсійні відрахування знайомому або родичу.
В уряді не врахували інтереси самозайнятих, які менше платять податків, ніж ті, хто офіційно працює у великих компаніях, зауважує економіст і фінансовий аналітик Олексій Кущ.
"А як бути з ФОПами, які платять податки як суб'єкти підприємництва? В Україні сформувався величезний тіньовий сектор, у ньому працює кілька мільйонів осіб. У ТЦК немає баз для перевірок працевлаштування, військкоми вручають повістки всім військовозобов'язаним", — міркує економіст у бесіді
Пріоритизацію відбору солдатів у ЗСУ за принципами виплат податків Кущ вважає дивною.
"Людина може працювати в тіні, але в неї на утриманні батько-інвалід. З реальністю цей підхід явно не корелює. Ідея не отримає хорошу оцінку суспільства, як і модель економічного бронювання зі збором 20 000 гривень на місяць за працівника", — зазначає Кущ.
Закон про мобілізацію поклав на роботодавців обов'язок сприяти поповненню ЗСУ — роздавати повістки і привозити працівників у ТЦК. Через це величезна кількість людей звільнилася і заробляє гроші поза податковим полем. Тепер заявляється про автоматичну розсилку повісток, замість того, щоб налагодити адекватний процес мобілізації, додав він.
"Почніть із принципів роботи ТЦК на вулицях і прозорих перевірок військово-лікарських комісій, які визнають усіх здоровими", — радить економіст.
Нагадаємо, у Міноборони хочуть поліпшити застосунок "Резерв+" і дати українцям можливість повторного оновити особисті дані. Новий функціонал дасть змогу швидко змінювати дані про фактичне місце проживання..
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
156
Коментарі:
0
Переглядів:
186
Коментарі:
0
Переглядів:
188
Коментарі:
0
Переглядів:
165
Коментарі:
0
Переглядів:
121
Коментарі:
0
Переглядів:
376
Коментарі:
1
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Cволоти хренови! А як купи людей втратили свої роботи через війну і на нові офіційно не могли влаштуватися, бо все через ТЦК, а ті як дурні- всіх гребуть, раз прийшов сам! У мене купа історій людей,яких забирали і з обмеженнями і ніхто не зважав на них. Зараз купа бронювань людей, а не професій і здорових нехай би брали, бо на їх місця могли б і при йти ті, хто втратив роботу через вимушений переїзд. А то така "конкуренція" не є справедливою.Це конкретно сталося і з моїм сином, він не зміг піти на роботу лише через те, що мусив би проходити ТЦК, а не хотів йти туди без повістки(бо без повістки беруть лише як добровольців або на контракт). Тому його загребли й обмежено придатного, тільки не факт, що держава дотримуватиметься того наказу і з відповідних частин його не переведуть на бойові посади. Ставлення до людей,як до гарматного м'яса і не краще!