Головна Блог ... Консультації від юристів Повістка у військкомат: види повісток, правила та порядок вручення та відповідальність за неявку Повістка у військкомат: види повісток, правила та ...

Повістка у військкомат: види повісток, правила та порядок вручення та відповідальність за неявку

Відключити рекламу
 - tn1_a7d3bc97191709fc9006907e24b9f1eb_619384ba6fc1a.jpg

Загроза нашій Батьківщині перестала бути примарною, починаючи з 2014 року, за всіма відомими обставинами. Тому тема призову до армії як ніколи актуальна. Не розмірковуючи на тему патріотизму і не ставлячи питання, у чому полягає борг батьківщині, як і чому його потрібно повертати, Юридичний ресурс “Протокол” традиційно вирішив розібратися в юридичних нормах щодо повісток у військкомат, адже в такому питанні, як і в будь-якому іншому, важливо знати права, обов'язки та відповідальність.

Зміст:

Важливо! Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку» всім звичні військові комісаріати нині проходять “ребрендинг” та “перетворюються” на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Проте для зручності читачів, у цій консультації використовується їхня стара назва “військкомат/комісаріат”.

Повістка у військкомат та її різновиди

"Наша служба і небезпечна, і важка", але викликати у військкомат можуть не лише у зв'язку із призовом. Таким чином, якщо прийшла повістка до військкомату, це ще не означає, що треба збирати валізу, адже повістки до комісаріату бувають різні. А саме:

Приписка

Приписка до призовних дільниць проводиться з метою взяття громадян на військовий облік, визначення їхньої кількості, ступеня придатності до військової служби, встановлення рівня освітньої підготовки, здобутої спеціальності та рівня фізичної підготовки. Крім того, в період приписки допризовників вивчаються їхні ділові, індивідуально-психологічні та моральні якості.

До призовних ділянок щорічно у січні – березні приписуються громадяни, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка громадян, які підлягають військовому обліку призовників та своєчасно не пройшли приписки до призовних дільниць, здійснюється протягом року шляхом проведення додаткових засідань комісій.

Усі громадяни, які викликаються для приписки до призовних дільниць, зобов'язані особисто прибути до районного (міського) військового комісаріату у строк, зазначений у повістці. Призовники, які змінили місце проживання, зобов'язані у семиденний термін прибути до військового комісаріату за новим місцем проживання для взяття на військовий облік.

Поважними причинами неявки визнаються:

 • надзвичайна ситуація;
 • смерть чи тяжка хвороба близького родича.

Що чекає того, хто прибув у військкомат?

Для початку співробітники військкомату перевіряють явку та пояснюють правила поведінки на призовній дільниці. Потім із кожним прибулим проводиться бесіда, перевіряється наявність необхідних документів, повнота заповнення облікової картки та особової справи призовника. Після цього на прибулих чекає медогляд. Для проведення медичного огляду громадян, які підлягають приписці, залучаються хірург, терапевт (лікар загальної практики – сімейний лікар), невропатолог, психіатр, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, а у разі потреби – лікар-ортопед-травматолог та лікарі інших спеціальностей.

Після закінчення медичного огляду лікар вносить до облікової картки призовника дані про встановлений діагноз, висновок про придатність до військової служби, про обмеження призначення за видами (родами військ) та ставить свій підпис.

З проведених заходів професійно-психологічного відбору з'ясовується військово-професійна орієнтація призовників. Але остаточне рішення приймає Комісія з питань приписки на підставі поданих документів та особистої бесіди з допризовником.

Призов

На строкову військову службу призиваються громадяни України чоловічої статі з 18-27 років, придатні для служби за станом здоров'я та які не мають права на звільнення чи відстрочку від призову на строкову військову службу. Громадяни призовного віку також можуть бути прийняті на військову службу у добровільному порядку та за власним бажанням на контрактній основі.

Важливо! Термін служби - один рік для осіб з вищою освітою, півтора роки - для осіб без вищої освіти.

Для проведення призову громадян на строкову військову службу у районах (містах) утворюються призовні комісії.

Члени призовної комісії уточнюють у призовника дані:

 • склад сім'ї, її матеріальне становище, житлові умови, розмір заробітку членів сім'ї;
 • у разі здобуття освіти - дані про навчальний заклад, рівень освіти, спеціальність або професію та курс навчання;
 • за наявності освіти - дані про рівень здобутої освіти та спеціальність (професію);
 • за наявності місця роботи – дані про місце роботи, посаду, заробіток, стаж роботи, виробничі показники.

Також комісія з'ясовує питання чи потребуватиме допомоги сім'я громадянина, якщо він буде призваний на строкову військову службу.

Відповідно до результатів медичного огляду призовника, його особистих якостей, рівня освіти, а також матеріального та соціального стану його та членів його сім'ї призовна комісія виносить одне з наступних рішень:

 • придатності до військової служби та призову на строкову військову службу з призначенням виду (роду) військ (сил) Збройних Сил, інших військових формувань, а також визначає строк відправлення його до військової частини;
 • тимчасову непридатність до військової служби та надання відстрочки за станом здоров'я;
 • надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 та 18 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу”;
 • направлення призовників, які бажають вступити до вищих військових навчальних закладів для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому напрямку;
 • направлення громадян, визнаних тимчасово непридатними до військової служби, до закладів охорони здоров'я за місцем проживання;
 • направлення відповідним правоохоронним органам матеріалів на призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу;
 • внесення призовною комісією вищого рівня клопотань про надання громадянам відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених Законом України "Про військовий обов'язок та військову службу".

Чи можуть вручити повістку під час призову?

Крім перелічених двох видів повісток із військкомату, громадян можуть закликати військкомат і з інших причин, наприклад, для уточнення облікових даних, для проходження медкомісії, для направлення на підготовку з метою отримання або вдосконалення військово-облікової спеціальності.

Правила вручення повістки у військкомат

Прихильники філософії, що тільки армія може зробити з хлопчика чоловіка обуряться, але не всі хлопці призовного віку поспішають стати чоловіками таким методом. У свою чергу, усім, хто вирішив "відкосити" від армії, перше вирішення проблеми, що спадає на думку, це ухилення від отримання повістки у військкомат. Здавалося б, у разі успішного ухилення, повістка вважається не врученою і, як наслідок, у призовника немає обов'язку з'явитися у військкомат. Так би мовити "не озброєний, то й попереджений". Але відкосити від армії стало не так легко, починаючи з 20 січня 2021 року. Саме цього дня Кабміном прийнято постанову № 100 «Про внесення змін до Положення про підготовку та проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом».

Так, згідно з пунктом 21 Положення №100 військовий комісар районного (міського) військкомату (далі - комісар/військкомат) видає щороку не пізніше 25 грудня наказ про проведення приписки громадян України до призовної дільниці.

Інформація про порядок та строки проведення приписки громадян до призовних дільниць розміщується у засобах масової інформації.

Повідомлення про явку громадян на приписку проводиться за розпорядженням комісара. Терміни явки до призовних ділянок для проходження приписки зазначаються у повістках.

Вручення повісток у військкомат може здійснюватися як посадовими особами військкоматів, так і через органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі навчальних закладів, незалежно від підпорядкування та форми власності, власників будинків.

Розпорядження комісара розсилається зазначеним органам до виконання.

Від явки на приписку звільняються особи, які мають тяжкі захворювання та позбавлені можливості вільного пересування. Очевидно, що "на слово" ніхто не повірить, необхідно мати документи, що підтверджують наявність хвороби (довідки відповідних закладів охорони здоров'я або медико-соціальних експертних комісій).

Пунктом 56 Положення №100 передбачено, що у триденний строк після набрання чинності Указу Президента України щодо проведення призову громадян України на строкову військову службу комісари видають накази про проведення призову громадян України на строкову військову службу.

Багато хто запитує, чи можуть здійснювати виклик у військкомат по телефону.

Зазначимо, що оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їхнє прибуття на призовні ділянки здійснюється за розпорядженням комісарів. Конкретні строки явки на призовні ділянки встановлюються у повістках, порядок вручення, яких такий самий як і з повістками про приписку. Якщо не підписував повістку або за іншими обставинами повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов'язані з'явитися до призовної дільниці у десятиденний термін з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України. Таким чином, ухилятися від отримання повістки не найнадійніший варіант. До речі, згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2021 року № 71/2021 з жовтня до грудня в Україні відбувається “Осінній призив 2021”. Крім того, у разі неявки призовника будуть проводитися розшукові заходи про місцезнаходження даної особи, не лише силами військкоматів, а й силами органів місцевого самоврядування та поліції.

Користуйтесь консультацією: Як відкосити від армії

Неявка за повісткою

За ухилення від призову на строкову військову службу статтею 335 Кримінального кодексу України, передбачено кримінальну відповідальність.

Покарання передбачено як обмеження волі терміном до трьох років.

Задля справедливості, варто зазначити, що до кримінальної відповідальності притягують не так часто.

У Кодексі України про адміністративні порушення (далі - КУпАП) також є кілька статей щодо оборони.

Стаття 210 КУпАП - порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Покарання – штраф від 30-50 НМДГ. За повторне вчинення правопорушення протягом року штраф зростає (від 50-100 НМДГ).

Стаття 210-1 КУпАП - Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Покарання - штраф для громадян у розмірі від 100-200 НМДГ, для посадових осіб від 200 до 300 НМДГ. За повторне вчинення правопорушення протягом року, а також вчинення такого порушення в особливий період штраф традиційно зростає, для громадян від 200 до 300 НМДГ, для посадових осіб 300 до 500 НМДГ.

Хто може отримати відстрочку від армії?

Якщо навіть прийшла повістка до армії, слід пам'ятати, що відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (далі - Закон) відстрочка від призову на строкову військову службу надається:

 • за сімейними обставинами;
 • за станом здоров'я;
 • у зв'язку з здобуттям освіти;
 • у зв'язку з продовженням професійної діяльності.

Що важливо знати:

 • Зазначений список не є вичерпним, Обласна призовна комісія на підставі подання районної (міської) призовної комісії може надати відстрочку й на іншій підставі.
 • Вищезазначені обставини мають підтверджуватись відповідними документами. Наприклад: засвідчена медична довідка закладу охорони здоров'я про вагітність дружини, свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства призовника або рішення суду про встановлення батьківства.
 • Для отримання відстрочки необхідно подати заяву, так само як і для відмови від надання відстрочки.
 • Рішення щодо суті питання залишається за призовною комісією.
 • За наявності права на відстрочку медичний огляд призовників, придатних до військової служби за станом здоров'я, не здійснюється.
 • Відстрочка від призову за станом здоров'я надається терміном до одного року призовникам, визнаним під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби.
 • Надання відстрочки від призову для здобуття освіти проводиться на підставі довідки у встановленій формі, що видається навчальним закладом.
 • У разі, коли на утриманні призовника родичі, зазначені у пунктах 1 та 2 частини другої статті 17 Закону, відстрочення надається виключно, якщо відсутні інші працездатні особи, які зобов'язані відповідно до законодавства їх утримувати. Коло осіб, які вважаються непрацездатними, визначається частиною другою статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Користуйтесь консультацією: Право працівників на збереження за ними місця роботи, посади і середнього заробітку на час перебування на військовій службі

Хто звільняється від призову на строкову військову службу?

Від призову на строкову військову службу у мирний час звільняються:

 • визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби у мирний час;
 • особи, які досягли 27 років;
 • які виконали обов'язки служби у військовому резерві протягом термінів першого та другого контрактів;
 • особи, у яких найближчі родичі під час військових служб/зборів загинули, померли або отримали інвалідність. При цьому такі особи можуть відмовитися від цього права;
 • які служили в інших державах (до набуття громадянства України);
 • засуджені, які отримали покарання у вигляді позбавлення чи обмеження волі (у тому числі зі звільненням від відбування покарання);
 • випускникам ВНЗ, яким після закінчення було присвоєно військові звання офіцерського складу.

Таким чином, якщо прийшла повістка, в першу чергу треба запитати себе, чи хочете ви служити, адже законодавство передбачило не лише обов'язки, а й приємні “бонуси” для військовослужбовців. Щоправда, питання прав військовослужбовців та їх захист (у тому числі й у судовому порядку) заслуговує на окрему консультацію. У другу чергу, якщо прийшла повістка з військкомату, треба задуматися, чи є законні підстави для звільнення від строкової військової служби або для відстрочки, адже настання відповідальності за ухилення від призову не є ефемерною, а більш ніж реальною. Водночас ми розуміємо, що власне життя, здоров'я, час є архіважливими для будь-якої людини.

Щодо жінок...

Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу або залучені до виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві лише у добровільному порядку (за контрактом).

Жінки виконують військовий обов'язок на рівних засадах із чоловіками, за винятком випадків, передбачених законодавством, головним чином пов'язаних з охороною материнства та дитинства.

Закон свідчить – дискримінація за ознакою статі законом заборонена. Незважаючи на те, що під час подій на сході України, жінки неодноразово доводили, що готові та можуть захищати свою Батьківщину, реальність, на жаль, свідчить про протилежне.

Все ще не можна сказати, що в Україні досягнуто гендерної рівності у ЗСУ, але вже можна сказати, що Україна цього прагне. Зокрема, було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків при проходженні військової служби у Збройних силах України та інших військових формуваннях».

"Віддати борг Батьківщині" в даний час, це не траву пофарбувати, і не викопувати і закопувати ті самі окопи. Віддати життя чи час на захист Батьківщини можуть лише справжні герої, незалежно від статі.

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, пропонуємо скористатися сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Марія Дунай

Джерело: юридичний ресурс Протокол

 • 50907

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 50907

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні консультації

  Дивитись всі консультації
  Дивитись всі консультації
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст