Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 28.03.2017 року у справі №920/940/16 Постанова ВГСУ від 28.03.2017 року у справі №920/9...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2017 року Справа № 920/940/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Рогач Л.І., - головуючого, доповідача Алєєвої І.В., Дроботової Т.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на ухвалуХарківського апеляційного господарського суду від 12.01.2017у справі№ 920/940/16Господарського судуСумської областіза позовомСелянського (фермерського) господарства "Осінь" доГоловного управління Держгеокадастру у Сумській областіпровизнання поновленим договору оренди землі

за участю представників: позивачаЗацепін В.С. - адвокат, свідоцтво від 29.10.2013 відповідачане з'явився

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Сумської області від 08.12.2016 (суддя Левченко П.І.) позов задоволено; визнано укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 25.03.2011 (державна реєстрація № 592410004001718 від 29.07.2011) укладеного Селянським (фермерським) господарством "Осінь" та Роменською районною державною адміністрацією, об'єктом оренди якого є земельна ділянка загальною площею - 80,0га, де: 80,0га - рілля, кадастровий номер: 592187900:01:003:0321, в редакції зазначеній в рішенні; стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на користь Селянського (фермерського) господарства "Осінь" судовий збір у розмірі 1378,00 грн.

29.12.2016 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, звернулось з апеляційною скаргою до Харківського апеляційного господарського суду.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 12.01.2017 (судді: Здоровко Л.М. - головуючий, Лакіза В.В., Плахов О.В.) апеляційну скаргу повернуто відповідачу без розгляду.

Не погоджуючись з висновками апеляційного господарського суду, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу апеляційної інстанції та направити справу до апеляційного господарського суду для розгляду апеляційної скарги на рішення місцевого господарського суду. Касаційну скаргу вмотивовано доводами про порушення апеляційним господарським судом норм процесуального права, оскільки суд не взяв до уваги те, що рішення місцевого суду від 08.12.2016 (повний текст підписано 15.12.2016) приймалось за відсутності в судовому засіданні представника відповідача та отримано останнім 22.12.2016, тому строк для подання апеляційної скарги обраховувався ним з дня отримання рішення.

Позивач відзив на касаційну скаргу не подав, представник позивача в судовому засіданні проти задоволення касаційної скарги заперечував. Відповідач правом на участь представників у судовому засіданні не скористався.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових рішеннях, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати чи вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо скаргу подано після закінчення строку, встановленого для її подання, без клопотання про поновлення цього строку або таке клопотання відхилено.

Як вбачається з матеріалів справи та досліджено апеляційним господарським судом, 08.12.2016 Господарський суд Сумської області прийняв рішення у цій справі, повний текст рішення складений 15.12.2016; останній день строку подання апеляційної скарги на зазначене вище рішення - 26.12.2016 (24,25 грудня 2016 року вихідні дні).

Апеляційна скарга на оскаржуване рішення подана скаржником до Господарського суду Сумської області 29.12.2016, про що свідчить відтиск штампу відділу документального забезпечення та контролю Господарського суду Сумської області на першому аркуші апеляційної скарги, тобто, із пропуском встановленого Господарським процесуальним кодексом України процесуального строку, без клопотання про його поновлення.

Скаржник у касаційній скарзі зазначає, що апеляційний суд не надав належної оцінки даті отримання відповідачем рішення суду, а, відтак, дійшов помилкового висновку щодо пропуску строку на подання апеляційної скарги.

Відповідно до частини першої статті 93 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, а на ухвалу місцевого господарського суду - протягом п'яти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

З врахуванням правил частини третьої статті 50 та частин третьої, четвертої статті 51 Господарського процесуального кодексу України щодо встановлення, обчислення та закінчення процесуальних строків перебіг процесуального строку, обчислюваного роками, місяцями або днями, починається наступного дня після календарної дати або настання події, якими визначено його початок; у випадках, коли останній день строку припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день; процесуальна дія, для якої встановлено строк, може бути вчинена до 24-ї години останнього дня строку. Якщо позовну заяву, відзив на позовну заяву, заяву про перегляд рішення та інші документи здано на пошту чи телеграф до 24-ї години останнього дня строку, строк не вважається пропущеним.

Доводи скаржника про його звернення з апеляційною скаргою в межах строку для оскарження рішення спростовуються наявними матеріалами справи; посилаючись на початок перебігу строку на оскарження з дня отримання повного тексту рішення, скаржник не покликався на жодні норми процесуального права, що встановлюють такий порядок.

При цьому колегія зазначає, що обставини, на які посилається заявник щодо дати отримання ним повного тексту рішення суду, можуть бути підставою для відновлення строку подання апеляційної скарги у разі подання заявником відповідного клопотання з огляду на приписи статті 53 Господарського процесуального кодексу України.

Отже, суд апеляційної інстанції, приймаючи ухвалу про повернення апеляційної скарги, застосував правила регулювання строків для подання скарги відповідно до положень процесуального законодавства та правомірно повернув без розгляду апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області; доводи касаційної скарги суперечать положенням чинного законодавства та вказаних висновків не спростовують.

Оскільки Вищий господарський суд України надав заявнику касаційної скарги відстрочку сплати судового збору до закінчення розгляду скарги у справі, з скаржника підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 1600 грн за розгляд касаційної скарги.

Керуючись статтями 43, 1117, пунктом 1 статті 1119, статтями 11110, 11111, 11112, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області залишити без задоволення.

Ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 12.01.2017 у справі № 920/940/16 Господарського суду Сумської області залишити без змін.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, буд.108, код ЄДРПОУ 39765885) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі м. Києва; код класифікації доходів бюджету: 22030104, код ЄДРПОУ 38004897, рахунок отримувача: №31211254700007, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019) 1600 грн (одна тисяча шістсот гривень) судового збору за розгляд касаційної скарги.

Доручити Господарському суду Сумської області видати наказ.

Головуючий Л. Рогач

Судді: І. Алєєва Т.Дроботова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст