Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 24.10.2016 року у справі №905/1329/16 Постанова ВГСУ від 24.10.2016 року у справі №905/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2016 року Справа № 905/1329/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Карабаня В.Я. - головуючого, Ємельянова А.С., Корнілової Ж.О. розглянувши матеріали касаційноїскаргитовариства з обмеженою відповідальністю "КДМ-5"напостанову Донецького апеляційного господарського суду від 04.08.2016 та рішення господарського суду Донецької області від 10.06.2016у справі№905/1329/16 господарського суду Донецької областіза позовомприватного акціонерного товариства "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот" дотовариства з обмеженою відповідальністю "КДМ-5"простягнення 131 286,42грн.за участі представників сторін:

від позивача - не з'явилися,

від відповідача - Шапошников О.О.

У С Т А Н О В И В:

17.06.2015 між приватним акціонерним товариством "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот" (постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю "КДМ-5" (покупець) було укладено договір №26/УС-41/15-597, відповідно до якого постачальник зобов'язався поставити, а покупець - оплатити і прийняти матеріальні цінності по ціні, у кількості, асортименті і на умовах, визначених в додатках до цього договору, які є його невід'ємними частинами.

Відповідно до п.3.1. договору його сума згідно додатку №1 становить 437 761,39грн. без ПДВ. Форма оплати - безготівкова форма платіжним дорученням шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника (п.4.1. договору).

Пунктом 4.2. договору визначені умови оплати - повна попередня оплата товару, належного до поставки, протягом 10 календарних днів з моменту підписання цього договору.

Згідно з п.5.1. договору поставка товару здійснюється автотранспортом на умовах FCA м. Сєвєродонецьк самовивозом зі складу постачальника автотранспортом покупця. Завантаження товару на транспортний засіб здійснюється постачальником. Вартість завантаження включена в ціну товару. Датою поставки вважається дата оформлення видаткової накладної на відпуск товару (п.5.2. договору).

Пунктом 7.2. договору сторони передбачили, що у разі порушення строків оплати, відповідно до п.4.2. договору, покупець сплачує постачальнику пеню у розмірі 0,3% від суми прострочення за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який нараховується пеня.

Згідно з п.6.1. договору останній вступає в силу з дня його підписання обома сторонами та діє до 31.12.2015 року, а в частині взаєморозрахунків, врегулювання спірних питань та виконання обов'язків до їх повного закінчення.

Зазначаючи, що покупець у порушення договірних зобов'язань не перерахував попередню оплату у строк, визначений пунктом 4.2. договору, приватне акціонерне товариство "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот" звернулися до суду з позовною заявою про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "КДМ-5" 111 251,36грн. пені, 10 320,36грн. інфляційних втрат, 9 714,70грн. 3% річних, чому передувала відповідна претензія.

10.06.2016 рішенням господарського суду Донецької області (суддя Гринько С.Ю.) позовні вимоги задоволено частково, присуджено до стягнення з ТОВ "КДМ-5" на користь ПАТ "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот" пеню у розмірі 55 625,68грн.. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

04.08.2016 постановою Донецького апеляційного господарського суду (судді Стойка О.В., Радіонова О.О., Чернота Л.Ф.) рішення суду першої інстанції скасовано у частині відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення 3% річних та інфляційних втрат, присуджено до стягнення з ТОВ "КДМ-5" на користь ПАТ "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот" 6 656,37грн. 3% річних та 8 107,07грн. інфляційних нарахувань (з перерахунком, здійсненим судом). Постанова апеляційного суду мотивована помилковістю висновку суду першої інстанції, що зобов'язання відповідача про внесення у встановлений договором строк передоплати не є грошовим зобов'язанням і виключає підстави для стягнення зазначених сум.

У касаційній скарзі товариство з обмеженою відповідальністю "КДМ-5" посилалися на неправильне застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального та процесуального права, тому просили скасувати постанову і рішення у справі, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Стверджували, що не проведена передоплата за товар, який ще не поставлений, не може розцінюватись як грошове зобов'язання у розумінні ст.549 ЦК України, ст.231 ГК України, що виключає можливість стягнення штрафних санкцій у вигляді неустойки, як і 3% річних та інфляційних втрат у порядку ст.625 ЦК України.

Проаналізувавши касаційну скаргу на предмет її обґрунтованості у сукупності з іншими матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення вимог скарги виходячи з наступного.

Вирішуючи справу по суті, попередні судові інстанції мотивовано виходили з того, що спірні правовідносини між сторонами виникли на підставі укладеного правочину, який за своєю правовою природою є договором поставки.

Відповідно до ст.712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

За положеннями ст.193 ГК України учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону і укладеного договору.

За змістом статті 693 ЦК України попередньою визнається часткова або повна оплата товару до його передачі продавцем у строк, встановлений договором, а якщо такий строк не встановлений договором - у строк, визначений відповідно до статті 530 ЦК України.

Судами обох інстанцій установлено, та відповідачем не спростовується факт нездійснення ним попередньої оплати товару в строк, визначений пунктом 4.2. договору, а саме - до 27.06.2015 (десятиденний термін з моменту підписання договору).

Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Зважаючи на вищевикладені положення діючого законодавства та зміст пунктів 4.2., 7.2. договору №26/УС-41/15-597, суд першої інстанції, з яким погодилась апеляційна інстанція, дійшов висновку про те, що позивач правомірно нарахував пеню за період прострочення на підставі відповідних умов договору. Разом із тим, місцевий суд, з урахуванням заявленого відповідачем клопотання про зменшення розміру неустойки, узявши до уваги фінансовий стан останнього у зв'язку з перебуванням на території проведення АТО, застосувавши п.3 ст.83 ГПК України, визнав зазначені обставини винятковими, та виходячи з ненадання позивачем доказів у підтвердження наявності збитків, обгрунтовано зменшив розмір пені на 50%, присудивши до стягнення 55 625,68грн.

Відхиляючи позовні вимоги у частині стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат, місцевий господарський суд правильно виходив із того, що умова про попередню оплату є умовою про момент платежу, що передує терміну передачі товару і не є грошовим зобов'язанням у розумінні ст.625 ЦК України. Виходячи з чого, обгрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог у частині стягнення 9 714,70грн. інфляційних втрат, та 9 714,70грн. 3% річних за відсутності правових підстав для застосування положень ст.625 ЦК України.

Висновки суду апеляційної інстанції про визнання зобов'язання відповідача грошовим з підстав установлення терміну його виконання - до 27.06.2015, є помилковими з огляду на наступне.

За змістом ст.ст.524, 533 ЦК України грошовим є зобов'язання, яке виражається в грошовій одиниці України (або грошовому еквіваленті в іноземній валюті).

Втім, умови пункту 4.2. договору не містять ні вираженого у грошовій формі зобов'язання, ані будь-якої суми чи навіть посилання на цю суму.

Натомість частиною 1 статті 549 ЦК України визначено, що неустойкою є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання, яке може бути як грошовим, так і не грошовим.

Беручи до уваги викладене, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, при ухваленні якого правильно встановлено фактичні обставини справи на основі всебічного, повного дослідження наявних у матеріалах справи доказів, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права. Висновки апеляційного господарського суду суперечать установленим обставинам справи, вимогам закону, тому постанова від 04.08.2016 підлягає скасуванню, а рішення від 10.06.2016 - залишенню в силі.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 -11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "КДМ-5" задовольнити частково.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 04.08.2016 скасувати, а рішення господарського суду Донецької області від 10.06.2016 у справі №905/1329/16 залишити в силі.

Стягнути з приватного акціонерного товариства "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот" на користь товариства з обмеженою відповідальністю "КДМ-5" 2 363,16грн. витрат по сплаті судового збору за подання касаційної скарги.

Видачу відповідного наказу доручити господарському суду Донецької області.

Головуючий суддя В.Я. Карабань

Суддя А.С. Ємельянов

Суддя Ж.О. Корнілова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст