Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 23.11.2016 року у справі №916/510/16 Постанова ВГСУ від 23.11.2016 року у справі №916/5...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2016 року Справа № 916/510/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіГольцової Л.А.(доповідач), суддів:Іванової Л.Б., Козир Т.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сбербанк"на рішення Господарського суду Одеської області від 29.06.2016та на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 13.09.2016у справі№ 916/510/16Господарського судуОдеської областіза позовомПублічного акціонерного товариства "Сбербанк"до1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудспецтех"; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Група управління бізнесом"третя особаТовариство з обмеженою відповідальністю "Нова-Хвиля"прозміну умов договору суборенди нежитлового приміщеннята за зустрічним позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Група управління бізнесом"доПублічного акціонерного товариства "Сбербанк"провиселення з нежитлового приміщенняза позовом третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудспецтех"доПублічного акціонерного товариства "Сбербанк"провиселення з нежитлового приміщенняза участю представників (за первісним позовом):

позивача: Литвин А.В., дов. від 25.05.2016;

відповідача-1: повідомлений, але не з'явився;

відповідача-2: Чубко І.А., дов. від 25.03.2016;

третьої особи: повідомлений, але не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Одеської області від 29.06.2016 у справі № 916/510/16 (суддя - Петров В.С.) у задоволенні позову ПАТ "Сбербанк" відмовлено. У задоволенні зустрічного позову ТОВ "Група управління бізнесом" відмовлено. Позов третьої особи задоволено. Вирішено виселити ПАТ "Сбербанк" з нежитлового приміщення площею 158,3 кв.м, яке знаходиться на першому поверсі будинку № 64 по вул. Пантелеймонівська у м.Одесі.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13.09.2016 (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Ярош А.І., судді - Діброва Г.І., Ліпчинська Н.В.) рішення Господарського суду Одеської області від 29.06.2016 у справі № 916/510/16 залишено без змін.

Не погоджуючись з судовими рішеннями попередніх інстанцій, ПАТ "Сбербанк" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати в частині відмови в задоволенні позову ПАТ "Сбербанк", задоволення позову третьої особи та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов ПАТ "Сбербанк" та відмовити в задоволенні позову третьої особи.

Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою, скаржник послався на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Скаржником, в порядку ст. 1211 ГПК України, подано заяву про зупинення виконання судового рішення у даній справі, проте колегія суддів Вищого господарського суду України відмовляє в задоволенні заяви, оскільки не знаходить підстав для її задоволення.

ТОВ "Група управління бізнесом" надало відзив на касаційну скаргу, в якому заперечує проти її задоволення, просить прийняті у даній справі оскаржувані судові рішення залишити без змін.

Відзиви на касаційну скаргу від ТОВ "Укрбудспецтех" та ТОВ "Нова-Хвиля" не надходили, що не є перешкодою для суду касаційної інстанції переглянути в касаційному порядку оскаржувані судові рішення.

Усіх учасників судового процесу відповідно до ст. 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм судами попередніх інстанцій належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин справи, дотримання норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Місцевим та апеляційним господарськими судами під час розгляду справи встановлено, що згідно свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення першого поверху від 02.07.2012 ТОВ "Блек Сі Ріелті Груп" (попереднє найменування ТОВ Бізнес центр "Примор'я", а даний час - ТОВ "Укрбудспецтех") є власником об'єкту нерухомості загальною площею 516,2 кв.м, розташованого за адресою м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, буд. 64.

Зазначене нежитлове приміщення ТОВ "Блек Сі Ріелті Груп" передало в оренду ТОВ "Група управління бізнесом".

Між ТОВ "Група управління бізнесом" (Суборендодавець), ПАТ "Дочірній Банк Сбербанку Росії" (Суборендар), ТОВ "Блек Сі Ріелті Груп" (Орендодавець) 23.05.2014 укладено договір суборенди приміщення, за умовами якого Суборендодавець передає, а Суборендар приймає в тимчасове платне користування - суборенду протягом строку оренди частину нежилого приміщення першого поверху площею 158,3 кв.м, яке знаходиться в будівлі за адресою м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, буд. 64, відповідно до копії по-поверхового плану в межах червоних ліній.

Відповідно до п. 1.2 договору, Суборендодавець володіє приміщенням на праві оренди на підставі договору оренди від 01.06.2012, укладеного з власником приміщень-Орендодавцем, строком з 01.06.2012 до 11.05.2015 включно. При цьому, Суборендодавець та Орендодавець підтверджують, що приміщення фактично передано Суборендодавцю у користування (в оренду) від Орендодавця, що засвідчується відповідним підписаним Орендодавцем та Суборендодавцем документом про передачу приміщення в користування (в оренду). Суборендодавець свідчить, а Орендодавець підтверджує, що приміщення прихованих недоліків не має, на момент укладання цього договору нікому іншому не продане, не подароване, іншим способом не відчужене, не передане в інше користування (піднайом, суборенду, тощо), крім оренди, зазначеної згідно з договором оренди, в іпотеці (окрім іпотеки згідно іпотечного договору від 29.04.2013 РН 1450) та в податковій заставі не перебуває, судового спору щодо нього немає, права інших осіб (як наявні, так і майбутні) відсутні.

Згідно п. 1.4 договору, вартість приміщення з урахуванням індексації складає 36796,84 грн.

Пунктом 3.1 договору визначено, що передача приміщення в суборенду за цим договором оформлюється актом прийому-передачі приміщення, який підписується Суборендарем та Суборендодавцем відповідно до п.4.1. Акт прийому-передачі приміщення є невід'ємною частиною договору (додаток № 2 до договору). В акті прийому-передачі приміщення зазначається також технічний стан приміщення, його недоліки та інше.

Відповідно до п. 4.1 договору, строк суборенди входить до строку оренди, починається з моменту підписання Суборендарем і Суборендодавцем акта прийому-передачі приміщення, але не пізніше 01.06.2014 та триває до 31.08.2014 включно. При достроковому розірванні (припиненні) даного договору або договору оренди, закінченні строку оренди, вказаний у цьому пункті договору строк суборенди відповідно скорочується.

Після закінчення строку суборенди, Суборендар і Суборендодавець мають право подовжити його дію у межах строку оренди шляхом укладання договору про внесення змін до даного договору, а також після закінчення строку суборенди Суборендар та Орендодавець мають право укласти договір оренди приміщення (першочергове право суборендаря). Суборендар має першочергове право перед третіми особами на укладення нового договору суборенди приміщення у межах строку оренди (п. 4.2 договору).

Згідно п. 5.1 договору, сума (розмір) суборендної плати еквівалентна 8000,00 дол. США по курсу гривні до долара США встановленого Національним банком України на день укладення даного договору (з розрахунку 11,7151 грн за 1 долар США). Сума суборендної плати коригується щомісячно з урахуванням зміни офіційного курсу гривні до долара США встановленого Національним банком України на день здійснення платежу.

В п. 5.3 договору сторони домовились про те, що витрати по сплаті комунальних послуг (водопостачання, стоків, відведення, опалення та електропостачання), кондиціонування, інших платежів (прибирання прилеглої до об'єкту суборенди території), компенсуються суборендарем пропорційно займаній ним площі об'єкту суборенди до площі нежитлового приміщення/будівлі, до складу якого входить об'єкт суборенди, згідно з показниками лічильників, встановлених в нежитловому приміщенні/будівлі, частиною якого/якої є приміщення згідно з показниками лічильників, встановлених в приміщенні, на підставі виставлених Суборендодавцем рахунків-фактур протягом 5 банківських днів з дати отримання відповідних рахунків-фактур. Щомісячно до 01 числа місяця, наступного за звітним, Суборендодавець надає Суборендарю акт наданих послуг (підтвердження суборенди), що підтверджує користування приміщенням суборендарем у відповідному місяці. Суборендар підписує їх протягом п'яти календарних днів та повертає Суборендодавцю.

Суборендар зобов'язується перераховувати суборенду плату, встановлену в п. 5.1 цього договору, у новому порядку на поточний рахунок Суборендодавця, вказаний в р. 13 договору, щомісячно не пізніше 5 числа поточного місяця на підставі цього договору. Обов'язковою умовою для сплати (починаючи з другого місяця строку суборенди) коштів Суборендарем є підписаний Суборендарем і Суборендодавцем акт наданих послуг (підтвердження суборенди) за попередній місяць. Нарахування суборендної плати за цим договором починається з дня підписання акту прийому-передачі приміщення та до останнього дня фактичного користування приміщенням за договором.

Згідно з п. 9.1 договору, Суборендар зобов'язаний протягом 5 робочих днів після закінчення строку суборенди повернути Суборендодавцю приміщення шляхом підписання уповноваженими представниками Суборендаря і Суборендодавця акту прийому-передачі приміщення. До підписання зазначеного акту Суборендар зобов'язаний звільнити приміщення і підготувати його до передачі Суборендодавцю.

Відповідно до п. 9.8 договору, приміщення вважається повернутим Суборендодавцю з моменту підписання уповноваженими представниками Суборендаря і Суборендодавця акту прийому-передачі приміщення.

Як встановлено попередніми судовими інстанціями, 01.06.2014 між ТОВ "Група управління бізнесом" (Суборендодавець) та ПАТ "Дочірній Банк Сбербанку Росії" (ПАТ "Сбербанк") (Суборендар) складений акт передачі об'єкту в суборенду до зазначеного договору суборенди приміщення, відповідно до якого Суборендодавець передав, а Суборендар прийняв частину нежитлового приміщення першого поверху, позначеного на плані під № 1 загальною площею 158,3 кв.м в будівлі, розташованій за адресою: м. Одеса, вул. Пантелеймонівська (колишня вул. Чижикова), буд. 64 - згідно плану об'єкту, вказаному в додатку № 1 до договору суборенди приміщення від 23.05.2014.

Пунктом 12.1 договору передбачено, що сторони дійшли взаємної згоди про те, що даний договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором. Зміни, доповнення або припинення договору можуть мати місце за погодженням Суборендаря і Суборендодавця, а зміни, що стосуються прав та обов'язків Орендодавця - за погодженням всіх сторін договору, згідно договору. Зміни до договору вносяться шляхом підписання договору про внесення змін до договору.

В подальшому до договору вносились зміни та доповнення, зокрема щодо строку та ціни користування приміщенням.

Так, 29.08.2014 між сторонами укладений договір про внесення змін № 1 до договору суборенди, за умовами якого сторони домовились п. 4.1 договору суборенди викласти в наступній редакції: "Строк суборенди входить до строку оренди, починається з моменту підписання Суборендарем Суборендодавцем акта прийому-передачі приміщення, але не пізніше 01.06.2014 та триває до 31.12.2014 включно. При достроковому розірванні (припиненні) цього договору або договору оренди, закінченні строку оренди, вказаний в цьому пункті договору строк суборенди відповідно скорочується". Також сторони домовились доповнити розділ 5 договору суборенди п.5.6 наступного змісту: "Незважаючи на інші умови договору, договірний розмір місячної суборендної плати за користування приміщенням на період строку суборенди з 01.09.2014 до 31.12.2014 включно становить 73500,00 грн (з урахуванням індексації), в т.ч. ПДВ 12250,00 грн."

30.12.2014 між сторонами укладений договір про внесення змін № 2 до договору суборенди, яким внесено зміни до п. 4.1 договору суборенди та викладено його в наступній редакції: "Строк суборенди входить до строку оренди, починаючи з моменту підписання Суборендарем та Суборендодавці акта прийому-передачі приміщення, але не пізніше 01.06.2014 та триває по 31.03.2015 включно. При достроковому розірванні (припиненні) цього договору або договору оренди, закінченні строку оренди, вказаний в цьому пункті договору строк суборенди відповідно скорочується". Також сторони домовились доповнити розділ 5 договору п. 5.7 наступного змісту: "Незважаючи на інші умови договору, договірний розмір місячної суборендної плати за користування приміщенням на період строку суборенди з 01.01.2015 до 31.03.2015 включно становить 50000,00 грн (з урахуванням індексації), в т.ч. ПДВ 8333,34 грн."

31.03.2015 між сторонами укладений договір про внесення змін № 3 до договору суборенди, за умовами якого сторони домовились внести зміни до п. 4.1 договору суборенди та викласти його в наступній редакції: "Строк суборенди входить до строку оренди, починаючи з моменту підписання Суборендарем та Суборендодавці акта прийому-передачі приміщення, але не пізніше 01.06.2014 та триває по 30.06.2015 включно. При достроковому розірванні (припиненні) цього договору або договору оренди, закінченні строку оренди, вказаний в цьому пункті договору строк суборенди відповідно скорочується". Також сторони домовились доповнити розділ 5 договору суборенди п.5.8 наступного змісту: "Незважаючи на інші умови договору, договірний розмір місячної суборендної плати за користування приміщенням на період строку суборенди з 01.04.2015 до 30.06.2015 включно становить 25000,00 грн (з урахуванням індексації), в т.ч. ПДВ 4166,67 грн". Крім того, сторони домовились внести зміни до п. 6.3.1 договору суборенди та викласти його в наступній редакції: "Строк оренди приміщення на момент укладання цього договору закінчується 30.06.2015 включно".

30.06.2015 сторонами укладений договір про внесення змін № 4 до договору суборенди, яким сторони внесли зміни до п. 4.1 договору суборенди та виклали його в наступній редакції: "Строк суборенди входить до строку оренди, починаючи з моменту підписання Суборендарем та Суборендодавці акта прийому-передачі приміщення, але не пізніше 01.06.2014 та триває по 31.10.2015 включно. При достроковому розірванні (припиненні) цього договору або договору оренди, закінченні строку оренди, вказаний в цьому пункті договору строк суборенди відповідно скорочується". Також сторони домовились доповнити розділ 5 договору суборенди п.5.9 наступного змісту: "Незважаючи на інші умови договору, договірний розмір місячної суборендної плати за користування приміщенням на період строку суборенди з 01.07.2015 до 31.10.2015 включно становить 25000,00 грн (з урахуванням індексації), в т.ч. ПДВ 4166,67 грн". Крім того, сторони домовились внести зміни до п. 6.3.1 договору суборенди та викласти його в наступній редакції: "Строк оренди приміщення на момент укладання цього договору закінчується 31.10.2015 включно".

Сторонами 30.10.2015 укладений договір про внесення змін № 5 до договору суборенди приміщення, відповідно до якого сторони домовились внести зміни до п. 4.1 договору суборенди та викласти його в наступній редакції: "Строк суборенди входить до строку оренди, починаючи з моменту підписання Суборендарем та Суборендодавці акта прийому-передачі приміщення, але не пізніше 01.06.2014 та триває по 29.02.2015 включно. При достроковому розірванні (припиненні) цього договору або договору оренди, закінченні строку оренди, вказаний в цьому пункті договору строк суборенди відповідно скорочується". Також сторони домовились доповнити розділ 5 договору суборенди п.5.10 наступного змісту: "Незважаючи на інші умови договору, договірний розмір місячної суборендної плати за користування приміщенням на період строку суборенди з 01.11.2015 до 29.02.2016 включно становить 25000,00 грн (з урахуванням індексації), в т.ч. ПДВ 4166,67 грн".

Також сторонами внесені зміни до п. 6.3.1 договору та викладено його в наступній редакції: "Строк оренди приміщення на момент укладання цього договору закінчується 29.02.2016 включно".

Судами попередніх інстанцій досліджено та встановлено, що після закінчення строку дії договору (який обумовлений додатковою угодою №5 до договору, та закінчився 29.02.2016) позивач продовжує користуватись орендованим приміщенням.

Листом від 18.02.2016 №25 ТОВ "Група управління бізнесом" повідомлено суборендаря, що оскільки ПАТ "Сбербанк" продовжує користуватися орендованим нежитловим приміщенням, з 01.03.2016 сума (розмір) суборендної плати буде еквівалентна 8000,00 доларів США по курсу гривні до долара США, встановленого Національним банком України (з урахуванням його змін) станом на 01.03.2016, тобто без будь-яких знижок. Також в листі звернуто увагу на своєчасність сплати орендної плати, зокрема, за користування приміщенням в березні та у подальшому.

В свою чергу, ПАТ "Сбербанк" у відповідь на зазначений лист направив Орендодавцю та Суборендодавцю лист від 25.02.2016 №22/5/56, відповідно до якого Банк не погодився із запропонованими Суборендодавцем умовами щодо розміру суборендної плати та запропонував, по-перше, укласти новий договір суборенди строком на 36 місяців, по-друге, встановити новий розмір місячної суборендної плати на рівні 65000,00 грн (з урахуванням індексації), що, на думку Банку, відповідає умовам ринку.

Як зазначає позивач, відповіді на лист від 25.02.2016 №22/5/56 він не отримав, що і стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

Проте, як встановили суди першої та апеляційної інстанцій, ТОВ "Група управління бізнесом" листом від 04.03.2016 № 35 повідомило ПАТ "Сбербанк", що не приймає запропоновані Банком умови і щодо розміру суборендної плати та щодо пролонгації строку дії договору суборенди або укладення нового договору суборенди, а тому відмовляється від пролонгації договору. Також Суборендодавець в листі зазначив, що у зв'язку із закінченням строку дії договору ПАТ "Сбербанк" повинен звільнити приміщення у строк до 10.03.2016 та повернути його Суборендодавцю.

Приймаючи рішення у справі, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд, виходив з положень ЦК України, ГК України та, надавши оцінку всім матеріалам справи в сукупності, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору про виселення з нежитлового приміщення та відсутність підстав для задоволення позовів ПАТ "Сбербанк" та ТОВ "Група управління бізнесом".

Касаційна інстанція перевіряє юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у рішенні місцевого господарського суду та постанові апеляційного господарського суду (ч. 2 ст. 1115 ГПК України).

Відповідно до абз. 2 п. 1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 "Про судове рішення", рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

Рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору (п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6).

Частина 1 ст. 67 ГК України встановлює, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Частиною 1 ст. 763 ЦК України передбачено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.

У відповідності з положеннями ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Як встановили суди попередніх інстанцій та зазначалось вище, 04.03.2016, до закінчення строку дії договору, ТОВ "Група управління бізнесом" повідомило ПАТ "Сбербанк", що не приймає запропоновані Банком умови і щодо розміру суборендної плати та щодо пролонгації строку дії договору суборенди або укладення нового договору суборенди, а тому відмовляється від пролонгації договору, що свідчить про те, що Суборендодавець надав свою відповідь на пропозицію Суборендаря щодо пролонгації існуючого договору суборенди.

Відповідно до положень ст. 774 ЦК України, передання наймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

Оскільки строк дії основного договору оренди закінчився 29.02.2016, то, враховуючи умови п. 4.1 договору суборенди та положення ст. 774 ЦК України, продовження строку дії договору суборенди неможливе, з огляду на припинення основного договору оренди від 31.02.2015.

При цьому, суди обґрунтовано відхилили доводи ПАТ "Сбербанк" на приписи п.6.3.3 договору, оскільки положення даного пункту договору стосуються випадку зміни Суборендодавця на іншу особу. В даному випадку, як вірно встановлено судами, відбулась не зміна, а закінчення строку дії основного договору.

Також суди мотивовано спростували твердження ПАТ "Сбербанк" на зміну курсу долару США по відношенню до гривні, як на істотну зміну обставин в розумінні ст. 652 ЦК України, оскільки така зміна не є істотною в розумінні положень ст. 652 ЦК України, а є комерційним ризиком сторін, а зміна економічної ситуації, на що наполягає Банк, має місце для обох сторін договору.

Крім того, суди зауважили, що право встановлювати розмір суборендної плати за користування нежитловим приміщенням на свій розсуд є виключним правом Суборендаря.

Таким чином, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками господарських судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні вимоги Банку щодо зміни умов договору суборенди нежитлового приміщення площею від 23.05.2014.

Крім того, досліджуючи обґрунтованість позовів ТОВ "Група управління бізнесом" та ТОВ "Укрбудспецтех", суди дійшли висновку про обґрунтованість заявленого ТОВ "Укрбудспецтех" про виселення ПАТ "Сбербанк" з орендованого приміщення на підставі ст.391 ЦК України.

Так, суди дослідили, що на даний час Банк продовжує користуватись орендованим приміщенням після закінчення строку дії договору 29.02.2016.

Відповідно до ч. 1 ст. 785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Згідно з умовами пп. 7.1.10 п. 7.1. та п 9.1 договору суборенди, Банк зобов'язався протягом 5 робочих днів після закінчення строку суборенди повернути Суборендодавцю орендоване приміщення шляхом підписання уповноваженими представниками Банку та Суборендодавця акту прийому-передачі приміщення. До підписання зазначеного акту Банку зобов'язаний звільнити приміщення і підготувати його до передачі Суборендодавцю.

Враховуючи закінчення строку дії договору суборенди, Банк, на даний час, неправомірно займає спірне приміщення, що порушує право власності ТОВ "Укрбудспецтех", про відновлення якого останнім заявлено самостійні вимоги, тому заявлені товариством самостійні позовні вимоги правомірно задоволені судом першої інстанції.

В той же час, суди першої та апеляційної інстанції дійшли вірного висновку про незадоволення позову ТОВ "Група управління бізнесом" про виселення Банку, оскільки строк дії договору оренди від 31.03.2015, укладений між ТОВ "Блек Сі Ріелті Груп" та ТОВ "Група управління бізнесом" закінчився, і на даний час договір є припиненим.

Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору (ст. 32 ГПК України).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст. 33 ГПК України).

Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ч. 1 ст. 43 ГПК України).

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що вищезазначені висновки судів попередніх інстанцій, зроблені з дотриманням вимог ст. ст. 43, 47, 43 ГПК України щодо повного та всебічного дослідження фактичних обставин справи і перевірки їх наявними доказами з урахуванням визначених меж позовних вимог та правильного застосування законодавства під час розгляду справи.

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази (ст. 1117 ГПК України).

Доводи скаржника, викладені в касаційній скарзі, були предметом дослідження судів першої та апеляційної інстанцій, їм дана належна оцінка, тому відхиляються як необґрунтовані та такі, що не спростовують зроблених судами висновків. При цьому, в частині встановлення фактичних обставин справи та переоцінки наявних доказів, касаційна скарга не відповідає вимогам ст. 1117 ГПК України стосовно меж перегляду справи в касаційній інстанції.

Керуючись статтями 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сбербанк" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Одеської області від 29.06.2016 та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 13.09.2016 у справі № 916/510/16 - без змін.

Головуючий суддя Л.А. ГОЛЬЦОВА

Судді Л.Б. ІВАНОВА

Т.П. КОЗИР

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст