Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 23.01.2017 року у справі №922/2475/16 Постанова ВГСУ від 23.01.2017 року у справі №922/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2017 року Справа № 922/2475/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді суддівКролевець О.А., Євсікова О.О., Картере В.І.,розглянувши касаційну скаргу Фізичної особи ОСОБА_4на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 23.11.2016у справі№922/2475/16 Господарського суду Харківської областіза позовомФізичної особи ОСОБА_4до1. Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, 2. Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства "Укроснова"за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачівДержавного реєстратора Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Департаменту реєстрації Харківської міської радипровиключення зі складу учасників товаристваза участю представників:від позивача:не з'явився,від відповідача-1:ОСОБА_6,від відповідача-2не з'явився,від третьої особи:не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Харківської області від 03.10.2016 у справі №922/2475/16 (суддя Погорєлова О.В.) позов Фізичної особи ОСОБА_4 задоволено повністю; виключено ОСОБА_5 зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробниче підприємство "Укроснова" з виплатою йому вартості частини майна товариства, пропорційної його частці у статутному капіталі товариства, після затвердження звіту за 2016 рік, але не пізніше 12 місяців з дня його виключення; визначено частку у статутному капіталі ТОВ НВП "Укроснова" ОСОБА_4 у розмірі 100% (сто відсотків), що складає 14 062,50 грн. (з урахуванням зменшення статутного капіталу ТОВ НВП "Укроснова" до розміру 14 062,50 грн.; зобов'язано ТОВ НВП "Укроснова" здійснити усі необхідні заходи для державної реєстрації змін до установчих документів товариства, які відображають припинення участі ОСОБА_5 у складі засновників (учасників) товариства, зменшення статутного капіталу ТОВ НВП "Укроснова" на суму 14 062,50 грн., яка належала ОСОБА_5, визначення частки у статутному капіталі ТО НВП "Укроснова" ОСОБА_4 у розмірі 100% (сто відсотків), що складає 14 062,50 грн.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 23.11.2016 у справі №922/2475/16 (колегія суддів у складі: Терещенко О.І., Сіверін В.І., Слободін М.М.) рішення місцевого господарського суду скасовано прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі.

Учасники судового процесу згідно з приписами ст. 1114 ГПК України були належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак позивач, відповідач-2 та третя особа не скористались передбаченим законом правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.

Заслухавши пояснення представника відповідача-1, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши згідно з ч. 1 ст. 1117 ГПК України наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових актах, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, засновниками (учасниками) ТОВ НВП "Укроснова" є дві фізичні особи з рівними частками в статутному капіталі товариства, а саме: фізична особа ОСОБА_4, який володіє 50% статутного капіталу, що складає 14 062,50 грн. та фізична особа ОСОБА_5, який володіє 50% статутного капіталу, що складає 14 062,50 грн.

Загальний розмір статутного капіталу ТОВ НВП "Укроснова" складає 28 125,00 грн.

Статут ТОВ НВП "Укроснова" (в новій редакції) визначає порядок створення, діяльності, реорганізації та ліквідації ТОВ НВП "Укроснова", затверджений загальними зборами учасників ТОВ НВП "Укроснова" від 18.11.2010, державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 22.11.2010, номер запису 14801050009003202.

Згідно з п. 15.1. Статуту ТОВ НВП "Укроснова" вищим органом товариства є загальні збори його учасників і виконавчий орган. загальні збори складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Представники учасників можуть бути постійними або призначеними на певний строк. Учасник вправі в будь-який час змінити свого представника у загальних зборах, сповістивши про це інших учасників.

Відповідно до п. 15.5. Статуту ТОВ НВП "Укроснова" загальні збори вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Згідно з п. 15.7. Статуту ТОВ НВП "Укроснова" будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах за умови, що воно було ним поставлено не пізніше як за 25 днів до початку загальних зборів.

У п. 15.18 Статуту ТОВ НВП "Укроснова" закріплено, що до виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема, виключення учасника із товариства.

Згідно з п. 12.1. Статуту ТОВ НВП "Укроснова" учасника товариства, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей Товариства, або двічі чи більше разів поспіль не з'являється на загальні збори може бути виключено з товариства на основі рішення, прийнятого в порядку, передбаченому чинним законодавством України та цим Статутом.

Окрім того, відповідно до ст. 15 Установчого договору про створення ТОВ НВП "Укроснова" від 26.01.1998 виключення з числа учасників здійснюється зборами учасників одностайним рішенням за невиконання дійсного договору та статуту товариства, нанесення товариству збитків, іншої протиправної поведінки учасника.

Відповідно до п. 15.13 Статуту товариства, ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.

Пунктом 15.13 Статуту також встановлено, що позачергові загальні збори скликаються у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу.

Відповідно до п. 15.15 Статуту, учасники Товариства, що володіють у сукупності не менш як десятьма відсотками голосів, можуть вимагати скликання загальних зборів у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності Товариства. Якщо вимога Учасників про скликання загальних зборів не виконана, ці учасники мають право самі скликати загальні збори.

Відповідно до п. 15.16 Статуту, ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Пунктом 15.5 Статуту товариства встановлено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Пунктом 15.6 Статуту товариства, ч. 3 ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" визначено, що учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник.

Місцевим господарським судом встановлено, що позивач, як учасник товариства який володіє 50% голосів, неодноразово (тричі), належним чином, із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного, більш як за 30 (тридцять) днів, письмово повідомляв ОСОБА_5 (та ТОВ НВП "Укроснова" про скликання ним позачергових загальних зборів учасників ТОВ НВП "Укроснова" з метою розгляду та прийняти рішення з питань, віднесених законодавством до виключної компетенції зборів та потребуючих негайного розгляду, зокрема: обрання голови та секретаря загальних зборів ТОВ НВП "Укроснова" (питання номер 1 порядку денного зборів, що скликалися 08.04.2016, 17.05.2016, 30.06.2016); перевірка відомостей про учасників ТОВ НВП "Укроснова" та, в разі виявлення розбіжностей з відомостями, вказаними в статутних документах товариства та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, - здійснення усіх необхідних заходів, передбачених чинним законодавством України, для внесення та державної реєстрації відповідних змін (питання номер 2 порядку денного зборів, що скликалися 08.04.2016, 17.05.2016, 30.06.2016); зміна місцезнаходження ТОВ НВП "Укроснова" (питання номер 3 порядку денного зборів, що скликалися 08.04.2016, 17.05.2016, 30.06.2016); прийняття рішення загальними зборами учасників ТОВ НВП "Укроснова" щодо включення фізичної особи ОСОБА_10 до складу учасників ТОВ НВП "Укроснова" зі здійсненням ОСОБА_10 грошового внеску до Статутного капіталу товариства у розмірі 100 000,00 грн. (питання номер 4 порядку денного зборів, що скликалися 30.06.2016); здійснення учасником товариства - ОСОБА_4 грошового внеску до Статутного капіталу ТОВ НВП "Укроснова" у розмірі 100 000,00 грн. (питання номер 5 порядку денного зборів, що скликалися 30.06.2016); зміна (збільшення) розміру Статутного капіталу товариства та перерозподіл часток учасників ТОВ НВП "Укроснова" (питання номер 6 порядку денного зборів, що скликалися 30.06.2016); затвердження нової редакції Статуту ТОВ НВП "Укроснова" (питання номер 4 порядку денного зборів, що скликалися 08.04.2016; питання номер 5 порядку денного зборів, що скликалися на 17.05.2016; питання номер 7 порядку денного зборів, що скликалися 30.06.2016); створення відокремленого підрозділу товариства - Полтавської філії ТОВ НВП "Укроснова" (питання номер 8 порядку денного зборів, що скликалися 30.06.2016); доручення директору з правом передоручення повноважень здійснити усі необхідні заходи для державної реєстрації змін до відомостей про ТОВ НВП "Укроснова", що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, державної реєстрації статутних документів ТОВ НВП "Укроснова", державної реєстрації Полтавської філії ТОВ НВП "Укроснова" у відповідних державних органах (питання номер 9 порядку денного зборів, що скликались 30.06.2016).

Повідомлення про скликання вищеперелічених позачергових загальних зборів учасників ТОВ НВП "Укроснова" були відправлені позивачем ОСОБА_5 з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного, більш як за 30 днів, поштовими цінними листами з описами вкладення, що підтверджується відповідними описами вкладення цінних листів з відмітками поштових відділень УДППЗ "Укрпошта" та підписами операторів поштового зв'язку, фіскальними чеками.

Однак, внаслідок того, що для участі на позачергових загальних зборах учасників з'явився та зареєструвався тільки один учасник товариства - ОСОБА_4, що володіє 50% голосів, у відповідності до п. 15.5 Статуту товариства, по причині відсутності необхідного кворуму й правомочності зборів, позачергові загальні збори учасників товариства не відбулись.

Предметом даного спору є вимоги позивача про виключення відповідача-1 зі складу учасників ТОВ НВП "Укроснова".

Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд виходив з того, що учасником товариства ОСОБА_5 систематично не виконуються обов'язки, що перешкоджає нормальній діяльності товариства та досягненню його цілей.

Відмовляючи у задоволенні позову, апеляційний господарський суд виходив з того, що виключення учасника з товариства належить до виключної компетенції загальних зборів товариства.

Вищий господарський суд України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Право кожної особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу закріплено статтею 16 цього Кодексу.

Право на судовий захист або доступ до суду кореспондує положення ч. 1 ст. 1 ГПК України, яке є реалізацією ч. 1 ст. 55 Конституції України, відповідно до якої права і свободи людини і громадянина захищаються судом, та ч. 2 ст. 124 Конституції України, відповідно до якої юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Приписами ст. 59 Закону України "Про господарські товариства" та ст. 145 ЦК України передбачено, що до компетенції зборів товариства належить, зокрема, виключення учасника з товариства. При вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.

Згідно ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.

Виключення учасника з товариства з обмеженою відповідальністю до ст. 59 Закону України "Про господарські товариства" належить до виключної компетенції зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю (товариства з додатковою відповідальністю), а не суду.

Виключення учасника з господарського товариства судом не передбачено законом і є втручанням у корпоративні відносини господарського товариства з боку судової влади, а тому суд не має права брати на себе функції органів управління товариством; суд перевіряє обґрунтованість та законність прийняття рішення про виключення учасника у разі подання ним позову про визнання такого рішення недійсним.

Разом з тим, виключення учасника з товариства є формою відповідальності такого учасника за невиконання обов'язків, покладених законом та установчими документами. На відміну від виходу з товариства, виключення має примусовий характер і не залежить від бажання учасника та можливе лише за наявності підстав, визначених законом та установчими документами.

Про виключення з товариства з обмеженою відповідальністю будь-кого з його учасників має бути прийнято відповідне рішення на загальних зборах учасників товариства в порядку, передбаченому вказаним законом та установчими документами.

Враховуючи викладене, вирішення питання щодо виключення учасника зі складу товариства з обмеженою відповідальністю віднесено до виключної компетенції вищого органу управління товариством та відбувається виключно на підставі рішення загальних зборів учасників товариства, а тому апеляційний господарський суд дійшов правомірного висновку щодо відсутності підстав для задоволення заявлених позовних вимог про виключення ОСОБА_5 зі складу учасників ТОВ НВП "Укроснова".

Доводи касаційної скарги щодо можливості вирішення корпоративного конфлікту шляхом примусового виключення учасника господарського товариства за рішенням суду не ґрунтуються на вимогах закону.

Таким чином, перевіривши у відповідності до ч. 2 ст. 1115 ГПК України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення в оскарженій постанові апеляційного господарських судів, колегія суддів дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції у порядку ст.ст. 43, 101, 103 ГПК України всебічно, повно і об'єктивно розглянуто всі обставини справи в їх сукупності, досліджено подані сторонами в обґрунтування своїх вимог і заперечень докази, належним чином проаналізовано права та обов'язки сторін.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Фізичної особи ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 23.11.2016 у справі № 922/2475/16 залишити без змін.

Головуючий суддя О. Кролевець

Судді О. Євсіков

В. Картере

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст