Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 21.12.2016 року у справі №908/805/16 Постанова ВГСУ від 21.12.2016 року у справі №908/8...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 року Справа № 908/805/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого -Білошкап О.В., суддів -Поліщука В.Ю., Ткаченко Н.Г.,за участю представника Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" - Білоконя М.В., ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології 2008" Овсієнко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології 2008" в особі ліквідатора Овсієнко А.В. на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 27.09.2016 у справі № 908/805/16 за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології 2008" про визнання банкрутом, -

в с т а н о в и в:

Постановою господарського суду Запорізької області від 26.04.2016 у справі №908/805/16 (суддя Ніколаєнко Р.А.) Товариство з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології 2008" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Овсієнко Аллу Вікторівну, зобов'язано ліквідатора здійснити ліквідаційну процедуру відповідно до закону, постановлено оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 27.09.2016 у справі №908/805/16 (колегія суддів: Геза Т.Д. - головуючий, Зубченко І.В., Дучал Н.В.) апеляційну скаргу Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Європейський газовий банк" задоволено, постанову господарського суду Запорізької області від 26.04.2016 у справі №908/805/16 скасовано, провадження у справі №908/805/16 припинено.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології 2008" в особі ліквідатора Овсієнко А.В. звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Донецького апеляційного господарського суду від 27.09.2016, а постанову господарського суду Запорізької області від 26.04.2016 залишити без змін, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. ст. 1, 10, 11, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) та ст. ст. 41, 43, 91, 106 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), а також на невідповідність його висновків за змістом оскаржуваної постанови від 27.09.2016 фактичним обставинам справи.

Заслухавши доповідь судді Білошкап О.В., вислухавши пояснення представника скаржника - Білоконя М.В. та ліквідатора банкрута Овсієнко А.В., перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Запорізької області від 12.04.2016 порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології 2008" (далі - ТОВ "Сучасні технології 2008") відповідно до процедури, передбаченої ст. 95 Закону про банкрутство.

Постановою господарського суду Запорізької області від 26.04.2016 ТОВ "Сучасні технології 2008" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Овсієнко А.В.

Приймаючи рішення про визнання ТОВ "Сучасні технології 2008" банкрутом в порядку ст. 95 Закону про банкрутство, суд першої інстанції послався на факт недостатності майна боржника для задоволення вимог кредиторів та дотримання ліквідаційною комісією товариства вимог цивільного законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи постанову місцевого господарського суду про визнання боржника банкрутом та припиняючи в цілому провадження у справі про банкрутство, виходив із встановлених під час апеляційного перегляду справи обставин недотримання головою ліквідаційної комісії ТОВ "Сучасні технології 2008" вимог ст. 111 ЦК України щодо закриття рахунків боржника в установах банків, ненадання суду доказів відсутності руху коштів на зазначених рахунках та суми залишку коштів на них, що свідчить про передчасність висновків суду першої інстанції про належне здійснення ліквідації товариства в досудовому порядку як підстави для порушення справи про банкрутство ТОВ "Сучасні технології 2008" за особливостями провадження згідно зі статтею 95 Закону про банкрутство та введення щодо нього ліквідаційної процедури.

Відповідно до ч. 2 ст. 41 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 95 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника-юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України. За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.

Згідно з ч. ч. 1 - 3 ст. 105 ЦК України (в редакції, чинній на момент прийняття загальними зборами учасників ТОВ "Сучасні технології 2008" рішення від 30.11.2015 року про його припинення шляхом ліквідації), учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 110 ЦК України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Згідно з ч. ч. 4, 8 ст. 111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Отже, необхідними передумовами для звернення зі заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 95 Закону про банкрутство є: прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду зі заявою; проведення аналізу активів боржника шляхом здійснення інвентаризації та оцінки його майна, в тому числі грошових коштів на рахунках боржника, аналізу пасиву боржника шляхом повідомлення кредиторів про ліквідацію юридичної особи-боржника з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості. За результатами аналізу активу та пасиву боржника ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає проміжний ліквідаційний баланс, який додається до заяви боржника відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону про банкрутство, звернення з якою до господарського суду є можливим по закінченню строку, передбаченого ст. 105 ЦК України.

Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій ліквідаційної комісії (ліквідатора) під час досудової ліквідації боржника є підставою для звернення ліквідаційної комісії (ліквідатора) зі заявою про порушення справи про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону про банкрутство із наданням господарському суду доказів існування всіх необхідних передумов для порушення провадження у справі про банкрутство боржника, що ліквідується власником, саме на момент звернення боржника з відповідною заявою.

Розглядаючи заяву про порушення провадження у справі про банкрутство за спеціальною процедурою відповідно до статті 95 Закону про банкрутство, суд першої інстанції встановив, що 30.11.2015 учасниками ТОВ "Сучасні технології 2008" прийнято рішення про припинення діяльності товариства шляхом його ліквідації у зв'язку з незадовільним фінансовим станом та призначено головою ліквідаційної комісії Овсієнко А.В., про що складено протокол №1-15 від 30.11.2015 року.

Місцевий господарський суд зазначив, що обставини дотримання досудової процедури ліквідації ТОВ "Сучасні технології 2008" в порядку ст. ст. 105, 110, 111 ЦК України встановлено судом першої інстанції у засіданні від 12.04.2016, що стало підставою для порушення щодо ТОВ "Сучасні технології 2008" справи про банкрутство за особливостями провадження згідно ст. 95 Закону про банкрутство ухвалою господарського суду Запорізької області від 12.04.2016.

З огляду на встановлене та враховуючи недостатність у ТОВ "Сучасні технології 2008" майна для задоволення кредиторських вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про належне виконання головою ліквідаційної комісії процедури ліквідації товариства-боржника в досудовому порядку відповідно до вимог цивільного законодавства України та можливість визнання боржника банкрутом, введення щодо нього ліквідаційної процедури на підставі ст. 95 Закону про банкрутство.

Також, зважаючи на обставини надання головою ліквідаційної комісії боржника Овсієнко А.В. згоди на її призначення ліквідатором ТОВ "Сучасні технології 2008", проти чого не заперечували учасники провадження у справі, та встановивши, що вона є обізнаною у матеріально-фінансовому становищі ТОВ "Сучасні технології 2008" та здійснює діяльність арбітражного керуючого на професійній основі з 2010 року, суд першої інстанції призначив ліквідатором у даній справі про банкрутство Овсієнко А.В., яка виконувала повноваження ліквідатора боржника в процедурі його ліквідації в досудовому порядку.

Переглядаючи справу в повному обсязі, апеляційний суд не погодився з висновками суду першої інстанції про належне виконання головою ліквідаційної комісії досудової процедури ліквідації боржника відповідно до вимог статей 105, 110, 111 ЦК України, скасував прийняту ним постанову від 26.04.2016 про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури та припинив в цілому провадження у даній справі про банкрутство.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до довідки ДПІ у Ленінському районі міста Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області №20016/10/23-00-29 від 18.12.2015 року, ТОВ "Сучасні технології 2008" має відкриті рахунки в АТ "Єврогазбанк" (два рахунки у валюті долар США та гривня), АТ "Банк "Фінанси та кредит" (п'ять рахунків у валюті долар США, євро та гривня) та Столичній філії ПАТ КБ "Приватбанк" (один рахунок у валюті гривня).

Матеріалами справи підтверджується та апеляційним судом встановлено, що листом №9-071350/25415 від 31.12.2015 року ПАТ "Банк "Фінанси і кредит" повідомило ТОВ "Сучасні технології 2008", що код ЄДРПРОУ - 33501217, який зазначено у листі-запиті та на відтиску печатки підприємства, не відповідає назві клієнта, що зазначена в базі АТ "Банк "Фінанси та кредит"; при цьому, банк повідомив боржника про неможливість закриття рахунку, на якому є залишок коштів.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, відповідно до наданої голові ліквідаційної комісії товариства Овсієнко А.В. довідки ПАТ "Єврогазбанк" №267 від 09.02.2016 року, за даними бухгалтерського обліку банку під кодом ЄДРПОУ 33501217 ТОВ "Сучасні технології 2008" не зареєстровано.

Також, апеляційним судом встановлено, що з наявної в матеріалах справи довідки Печерської філії ПАТ "Приватбанк" №08.7.0.0.0/160413130957 від 13.04.2016 року вбачається наявність у ТОВ "Видавнича група "Нова інформація", код ЄДРПОУ 33501217 двох банківських рахунків у валюті гривня, залишок коштів на яких станом на 13.04.2016 становив 0,00 грн.

З огляду на встановлене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що боржник змінював своє найменування як юридичної особи, про що не повідомив банківські установи, в яких у нього відкрито рахунки, що свідчить про непідтвердження ліквідатором боржника факту відсутності руху коштів на банківських рахунках боржника та використання лише одного рахунка під час проведення заходів щодо ліквідації ТОВ "Сучасні технології 2008" в досудовому порядку із закриттям всіх інших його рахунків у фінансових установах на виконання вимог ч. 3 ст. 111 ЦК України.

Отже, скасовуючи постанову про визнання боржника банкрутом та припиняючи провадження у справі про банкрутство за безпідставністю порушення, апеляційний суд виходив з того, що судом першої інстанції не було належним чином перевірено дотримання процедури добровільної ліквідації боржника як юридичної особи, оскільки в матеріалах справи відсутні докази відсутності руху коштів на банківських рахунках боржника, суми залишку коштів на них, а також докази закриття рахунків боржника в установах банків до дати порушення щодо ТОВ "Сучасні технології 2008" провадження у справі про банкрутство ухвалою місцевого господарського суду від 12.04.2016, що ставить під сумнів правильність формування активу та пасиву боржника під час його самоліквідації та з'ясування фінансово-майнового стану боржника як необхідних передумов для порушення щодо боржника справи про банкрутство за особливостями провадження відповідно до ст. 95 Закону про банкрутство.

Здійснивши у касаційному порядку перегляд оскаржуваної постанови апеляційного суду від 27.09.2016, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає такими, що відповідають вимогам цивільного законодавства та законодавства про банкрутство висновки суду апеляційної інстанції про неналежне проведення головою ліквідаційної комісії Овсієнко А.В. процедури ліквідації ТОВ "Сучасні технології 2008" в порядку ст. ст. 105, 110, 111 ЦК України.

Також, колегія суддів касаційного суду зазначає про передчасність висновків суду першої інстанції про призначення ліквідатором у даній справі Овсієнко А.В., яка виконувала повноваження голови ліквідаційної комісії ТОВ "Сучасні технології 2008" в досудовому порядку, без вчинення у даній справі електронного запиту на автоматичне визначення кандидатури ліквідатора на стадії вирішення питання про прийняття заяви про порушення справи про банкрутство боржника до розгляду, оскільки процедура призначення арбітражних керуючих у справах про банкрутство не має винятків щодо порядку відбору кандидатів у ліквідатори підприємств, що ліквідуються власниками, за особливостями провадження відповідно до ст. 95 Закону про банкрутство, та не звільняє суддю, якому передано на розгляд заяву про порушення справи про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону про банкрутство, від обов'язку щодо вчинення електронного запиту на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого на призначення ліквідатором боржника, за наявності правових підстав для прийняття такої заяви до розгляду.

При цьому, враховуючи особливості провадження у справі про банкрутство за ст. 95 Закону про банкрутство, господарський суд не позбавлений можливості відхилити визначену автоматизованою системою відбору арбітражних керуючих кандидатуру арбітражного керуючого та призначити ліквідатором боржника, що ліквідується власником, особу, яка виконувала повноваження голови ліквідаційної комісії (ліквідатора) в досудовому порядку, виходячи з власної оцінки кандидатур та обставин справи.

Доводи ліквідатора боржника Овсієнко А.В. за змістом касаційної скарги з посиланням на те, що судом апеляційної інстанції помилково оцінено її дії, як голови ліквідаційної комісії ТОВ "Сучасні технології 2008", щодо виявлення активів боржника (наявності у боржника грошових коштів на рахунках в установах банків) та закриття банківських рахунків боржника на виконання вимог ч. 3 ст. 111 ЦК України, як такі, що не підтверджують повноти проведення нею процедури досудової ліквідації ТОВ "Сучасні технології 2008", доводи про повноту поданих ліквідатором документів, необхідних для порушення щодо боржника, який ліквідується власником, справи про банкрутство за особливостями провадження відповідно до ст. 95 Закону про банкрутство, за наявності оцінки апеляційним судом неповноти таких документів, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає такими, що зводяться до переконання касаційного суду здійснити переоцінку доказів у справі, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції згідно зі ст. 1117 ГПК України.

Доводи касаційної скарги про відсутність у ПАТ "Європейський газовий банк" права на апеляційне оскарження постанови місцевого господарського суду від 26.04.2016 про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури колегія суддів касаційного суду відхиляє, як необґрунтовані, з огляду на встановлені судом апеляційної інстанції обставини наявності у ТОВ "Сучасні технології 2008" кредиторської заборгованості перед ПАТ "Європейський газовий банк" на суму 101 989 786, 42 грн., яку визнано боржником, відображено у проміжному ліквідаційному балансі станом на 20.02.2016 та включено до переліку кредиторів боржника, який є додатком до цього балансу.

Отже, ПАТ "Європейський газовий банк" набув статусу учасника провадження у справі про банкрутство ТОВ "Сучасні технології 2008" з правом на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень, які визначають права та обов'язки учасників провадження у даній справі, зокрема, постанови місцевого господарського суду про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

З огляду на зазначене, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що постанова Донецького апеляційного господарського суду від 27.09.2016 у справі № 908/805/16 прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому правові підстави для її скасування відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сучасні технології 2008" в особі ліквідатора Овсієнко А.В. залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 27.09.2016 у справі № 908/805/16 залишити без змін.

Головуючий: Білошкап О.В. Судді:Поліщук В.Ю. Ткаченко Н.Г.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст