Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 21.09.2016 року у справі №925/129/16 Постанова ВГСУ від 21.09.2016 року у справі №925/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 року Справа № 925/129/16

Вищий господарський суд України в складі колегії суддів:

Данилової М.В.- головуючого, Корсака В.А., Данилова Т.Б.за участю представників:позивача відповідача Якушенко В.А.(дов. від 07.06.2016р. №3744/09-03) не з'явився (про час та місце судового засідання повідомлено належним чином)розглянувши матеріали касаційної скарги Приватного акціонерного товариства "Шполатехагро"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 14.06.2016 р.у справі № 925/129/16 господарського суду Черкаської областіза позовомПублічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго"доПриватного акціонерного товариства "Шполатехагро"простягнення коштів

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" в особі Шполянського району електричних мереж звернулося до господарського суду Черкаської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Шполатехагро" про стягнення заборгованості за перевищення договірної величини споживання електроенергії в сумі 60658,09 грн.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 05.04.2016 р. (суддя Єфіменко В.В.), в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог місцевий господарський суд вказував про те, що спожита відповідачем електроенергія у березні 2015 року знаходиться в межах обсягів визначених додатком №1 до договору №520 на березень 2015 року, отже виходячи із розміру 126 тис. кВт/год. на березень 2015р., визначених у додатку №1, обсяг 80 тис. кВт/год. не є додатковим.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 14.06.2016 р. (колегія суддів у складі головуючого судді Власова Ю.Л., суддів Корсакової Г.В., Станіка С.Р.), рішення господарського суду Черкаської області від 05.04.2016 р. скасовано, прийнято нове, яким позовні вимоги задоволено. Стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Шполатехагро" на користь Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", яку представляє Шполянський район електричних мереж, заборгованість за перевищення договірної величини споживання електроенергії в сумі 60658,09 грн.

Не погоджуючись із прийнятою постановою, Приватне акціонерне товариство "Шполатехагро" звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.

Касаційна скарга вмотивована невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 26 Закону України "Про електричну енергію", Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28 та вимог ст.43 ГПК України.

У відзиві на касаційну скаргу Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" висловлює свою позицію щодо даного спору та просить оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 07.09.2016 р. касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 20.09.2016р., у зв'язку з відпусткою судді Яценко О.В., справа повинна розглядатись у складі колегії суддів: головуючий суддя - Данилова М.В., судді Корсак В.А., Данилова Т.Б.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні 21.09.2016 р. представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.05.2012 р. між Публічним акціонерним товариством "Черкасиобленерго" в особі Шполянського району електричних мереж (постачальник) та Приватного акціонерного товариства "Шполатехагро" (споживач) був укладений договір №520 про постачання електричної енергії, відповідно до якого позивач зобов'язався продавати електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача в межах дозволеної потужності 718 (кВт), величини якої по об'єктах відповідача визначені в п.6 додатку „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а відповідач оплачує позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п.3.2.1. договору споживач має право на зміну (коригування) договірних величин споживання електричної енергії у порядку, зазначеному умовами розділу 5 цього договору.

Згідно з п.4.2.2. договору передбачена відповідальність Приватного акціонерного товариства "Шполатехагро" за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, згідно із вимогами розділу 5 цього договору, та відповідно до ст.26 Закону України "Про електроенергетику", у разі перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини електричної енергії та двократну вартість різниці між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною (граничною) величиною потужності. При цьому, плата за перевищення договірної (граничної) величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150 кВт і більше та середньомісячним споживанням 50000 кВт.год. і більше.

Відповідно до п.5.1. договору для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік Приватне акціонерне товариство "Шполатехагро" не пізніше 1 жовтня поточного року надає Публічному акціонерному товариству "Черкасиобленерго" відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії з визначенням очікуваного споживання електричної енергії для кожного об'єкту вимірювання (додаток "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу"). У разі відхилення від обсягів фактичного споживання за минулий рік на 15% обсяги очікуваного споживання електричної енергії письмово обгрунтовуються споживачем за даними запланованої до використання потужності та режиму роботи електроустановок відповідно до умов договору.

Згідно з п.5.2. договору договірні величини споживання електричної енергії визначаються на рівнях заявлених споживачем згідно з пунктом 5.1 цього договору і оформлюються додатком до договору „Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу".

Відповідно до п.5.3. договору договірні (граничні) величини споживання електричної потужності на розрахунковий період позначаються для Приватного акціонерного товариства "Шполатехагро" на години максимуму навантажень енергосистеми окремо для кожного об'єкту з приєднаною потужністю 150 кВт і більше та середньомісячним споживанням 50 тис.кВт.год. та більше, виходячи із установленого енергосистемою завдання щодо граничного споживання електричної потужності.

Пунктом 5.5. договору зазначено, що споживач має право протягом поточного розрахункового періоду звернутись письмово до позивача - постачальника електричної енергії за коригуванням договірної величини споживання електричної енергії. Датою надходження звернення є дата реєстрації письмового звернення у позивача. Пропозиції споживача щодо коригування договірних величин можливі лише за умови оплати додатково заявлених обсягів, які відповідач - споживач здійснює на підставі самостійно отриманих рахунків у постачальника та отримання Публічним акціонерним товариством "Черкасиобленерго" заяви Приватного акціонерного товариства "Шполатехагро" не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Скоригована договірна (гранична) велична споживання електричної енергії та потужності дійсна з дня проведення коригування при умові надання споживачем постачальнику копій документів, що підтверджують оплату додатково заявлених обсягів. Позивач, як постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право відмовити відповідачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання відповідачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за цим договором. Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин споживання електричної енергії та потужності є невід'ємною частиною цього договору.

Відповідно до п.7.5 договору на підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов додатка "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" оформлюються такі документи: Акт про використану електричну енергію; Акт про прийняття-передавання товарної продукції; Акт результатів замірів електричної потужності (акт з контролю електричної потужності); Акт звірки фактичних обсягів споживання електроенергії за тарифами, диференційованими за періодами часу у місяці (у разі наявності даного обліку). За наявності вводів на різних ступенях напруги та різних системах обліку покази надаються окремо за кожною точкою обліку. Забезпечення електричною енергією споживачів здійснюється виключно в обсягах договірних величин електроспоживання, які узгоджуються споживачами та постачальниками електричної енергії згідно з вимогами пункту 4.2 ПКЕЕ.

Згідно додатку №3 до договору про постачання електричної енергії №520 від 23.05.2012р. "Порядок розрахунків" розрахунковим періодом для визначення обсягу спожитої електричної енергії та інші платежі вважається період часу з 1 числа попереднього місяця до такого ж числа розрахункового місяця. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електроенергії.

Пунктом 2 Порядку розрахунків встановлено, що відповідач протягом перших п'яти днів поточного календарного місяця здійснює на підставі самостійно отриманих у позивача рахунків повну оплату вартості договірної величини споживання електричної енергії заявленої на розрахунковий період згідно з додатком до договору „Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу" одним плановим платежем за діючими тарифами.

Відповідно до п.3. Порядку розрахунків остаточний розрахунок Приватне акціонерне товариство "Шполатехагро" здійснює на підставі самостійно отриманих у Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" рахунків протягом п'яти операційних днів після закінчення розрахункового періоду, в тому числі, за активну електричну енергію шляхом оплати різниці між вартістю обсягу електричної енергії, фактично спожитої протягом розрахункового періоду, та сумою коштів, сплачених у відповідності з п.2 цього додатку; за перевищення договірних (граничних) величин споживання електричної енергії та потужності.

Згідно з п.4 Порядку розрахунків споживач перераховує кошти на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, в тому числі, двократну вартість різниці між фактично спожитою та договірною величиною електричної енергії за розрахунковий період у разі споживання електричної енергії понад договірну величину; двократну вартість різниці між найбільшою величиною електричної потужності зафіксованою протягом розрахункового періоду, та договірною (граничною) величиною електричної потужності у разі перевищення договірної (граничної) величини потужності.

Відповідно до додатку №1 до договору про постачання електричної енергії №520 від 23.05.2012р. "Обсяги постачання електричної енергії Споживачу (договірна величина споживання електричної енергії) на 2015 рік" кількість електроенергії, що постачається споживачу у березні 2015 року погоджена у розмірі 126000 кВт./год.

02.03.2015р. Приватне акціонерне товариство "Шполатехагро" направив на адресу Шполянського РЕМ лист з проханням скорегувати ліміти електроенергії на березень місяць 2015р. на 35000 кВт/год.

03.03.2015р. Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" направив письмове повідомлення на адресу споживача №116, в якій зазначив що провів коригування електричної енергії на березень 2015р. в обсязі 35000 кВт/год. та зазначив, що скоригована договірна величина споживання електричної енергії на розрахунковий період дійсна з дня проведення коригування при умові надання відповідачем позивачеві копій документів, що підтверджують оплату додатково заявленого обсягу.

16.03.2015р. відповідачем здійснено перерахування коштів на рахунок позивача в сумі 55541,99 грн., з призначенням платежу "за електричну енергію згідно рахунку №520 від 10.03.2015р.".

Таким чином, сторони у відповідності з умовами розділу 5 договору про постачання електричної енергії №520 від 23.05.2012р. скорегували та погодили обсяг електроенергії, що постачається відповідачу у березні 2015 року в розмірі 35000 кВт/год.

24.03.2015р. відповідач звернувся до позивача з листом №126, в якому просив скорегувати ліміти електроенергії за березень місяць 2015р. на 80000 кв./год.

31.03.2015р. відповідачем здійснено перерахування коштів на рахунок позивача в сумі 72789,71 грн., з призначенням платежу "за електричну енергію згідно рахунку №520 від 31.03.2015р.".

31.03.2015р. позивачем наданий відповідачу рахунок-фактура №520, відповідно до якого відповідачем спожито в березні місяці електроенергії 78727 кВт/год, вартістю 131052,11 грн.

31.03.2015р. позивач направив на адресу відповідача лист №209, в якому відмовив відповідачеві в коригуванні договірних величин споживання електричної енергії на березень місяць 2015р.

18.11.2015р. позивач направив на адресу відповідача лист-претензію №791 про сплату заборгованості за понад договірну величину споживання електричної енергії, в якій зазначив, що в березні 2015р. відповідачу було відмовлено в коригуванні (збільшенні) договірних величин, по причині невиконання відповідачем умов в частині оплати рахунку на додатково заявлені обсяги споживання електричної енергії в обсязі 45000 кВт/год. на суму 74908,80 грн., в зв'язку з чим просив перерахувати борг в сумі 60658,09 грн.

30.11.2015р. Приватне акціонерне товариство "Шполатехагро" у відповідь на лист позивача - постачальника зазначив, що ним не були порушені умови договору, оскільки день погашення заборгованості 31.03.2015 р. прирівнювався до кінця розрахункового періоду березня місяця.

Дослідивши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, правових норм, які підлягають застосуванню, та матеріалів справи, суд апеляційної інстанції правомірно зазначив про таке.

Статтею 26 Закону України "Про електричну енергію" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживачі (крім населення та навчальних закладів) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини. У випадку перевищення договірної величини потужності споживачі сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною величиною потужності.

Пунктом 4.4. Правил користування електричною енергію, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. №28 споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом протягом п'яти робочих днів від дня отримання звернення розглядає заяву споживача, приймає рішення за цим зверненням та не пізніше шостого робочого дня від дня отримання звернення письмово повідомляє споживача про результати розгляду заяви. Пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником за регульованим тарифом заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії. У разі коригування за заявою споживача договірної величини споживання обсягу електричної енергії здійснюється відповідне коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності. Датою коригування вважається дата попередньої оплати додатково заявлених обсягів активної електричної енергії. У разі, якщо договором про постачання електричної енергії попередня оплата не передбачена, датою коригування вважається дата прийняття постачальником електричної енергії рішення про коригування договірних величин на підставі письмового звернення споживача. Скоригована гранична величина споживання електричної потужності дійсна з дня проведення коригування. За результатами розгляду споживачу надсилається повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обґрунтована відмова здійснення коригування. Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, відповідно до додатку №1 до договору про постачання електричної енергії №520 від 23.05.2012р. кількість електроенергії, що постачається відповідачу у березні 2015 року була погоджена у розмірі 126000 кВт./год. 02.03.2015р.

Відповідач направив на адресу Шполянського РЕМ лист з проханням скорегувати ліміти електроенергії на березень місяць 2015р. на 35000 кВт/год. 03.03.2015р. Позивач направив лист-відповідь на адресу відповідача №116, в якій зазначив, що провів коригування електричної енергії на березень 2015р. в обсязі 35000 кВт/год. 16.03.2015р. Приватним акціонерним товариством "Шполатехагро" здійснено оплату позивачу в сумі 55541,99 грн. з призначенням платежу за електричну енергію згідно рахунку №520 від 10.03.2015р.

З вказаних обставин вбачається, що сторони у відповідності з умовами розділу 5 договору про постачання електричної енергії №520 від 23.05.2012р. зменшили та погодили обсяг електроенергії, що постачається відповідачу у березні 2015 року, зі 126000 кВт/год до 35000 кВт/год.

24.03.2015р. відповідач знов звернувся до позивача з листом №126, в якому просив скорегувати ліміти електроенергії березень місяць 2015р. на 80000 кв./год.

Позивачем був виданий відповідачу рахунок на оплату додатково заявлених обсягів електроенергії, що підтверджується листом відповідача №487 від 30.11.2015р. Проте, відповідач до кінця березня 2015р. не сплатив додатково заявлені обсяги споживання електричної енергії в обсязі 45000 кВт/год. на суму 74908,80 грн.

В зв'язку з цим позивач в останній день березня 2015р. виписав відповідачу рахунок за фактично спожитий обсяг електроенергії та в цей же день (відповідно до п.4.4. Правил користування електричною енергію на 6 робочий день) правомірно відмовив відповідачу у коригуванні договірних величин споживання електричної енергії у березні 2015р.

Як вбачається з умов розділу 5 договору та правил користування електричної енергії датою коригування вважається дата попередньої оплати додатково заявлених обсягів електричної енергії, якою є дата зарахування коштів на поточний рахунок позивача. При цьому, 31.03.2015р. відповідачем були перераховані кошти в оплату не додатково заявленої величини споживання електричної енергії, а фактично спожитого у березні 2015р. обсягу електричної енергії. Дане перерахування коштів було здійснено відповідачем в день відмови позивача у коригуванні договірної величини споживання електричної енергії, а датою оплати цих коштів є 01.04.2015р. - день зарахування коштів на поточний рахунок позивача.

За вказаних обставин апеляційний суд прийшов висновку, що договірна величина споживання електричної енергії у березні 2015р. не була скоригована сторонами з 35000 кВт/год. до 80000 кВт/год., відповідачем було перевищено споживання у даному місяці електричної енергії понад договірну величину на 43727 (78727-35000) кВт/год., в зв'язку з чим згідно з ст.26 Закону України "Про електричну енергію" відповідач повинен сплатити позивачу двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини електричної енергії.

У відповідності до приписів 1117 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Колегія суддів перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, вважає висновки суду апеляційної інстанції обґрунтованими та правомірними.

Натомість, викладені у касаційній скарзі доводи пов'язані з переоцінкою доказів, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції і не є такими, що тягнуть за собою скасування оскаржуваної постанови.

Таким чином, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Приватного акціонерного товариства "Шполатехагро" задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Шполатехагро" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.06.2016 р. у справі №925/129/16 господарського суду Черкаської області залишити без змін.

Головуючий суддя М. Данилова

Судді: В. Корсак

Т.Данилова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст