Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 20.12.2016 року у справі №911/1370/16 Постанова ВГСУ від 20.12.2016 року у справі №911/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2016 року Справа № 911/1370/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Рогач Л.І.- головуючого, Алєєвої І.В., Дроботової Т.Б.за участю представників: позивачаМартиновський О.В.- предст. дов. від 20.07.2016;відповідачаДухота В.В. -предст. дов. від 04.05.2016;третьої особине з'явився розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Світанок"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 25.10.2016 у справі№ 911/1370/16 Господарського суду Київської областіза позовомПриватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Світанок"доФермерського господарства "Ямбуренко"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_6проусунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

ВСТАНОВИВ:

20.04.2016 Приватне сільськогосподарське підприємство "Агрофірма "Світанок" звернулось до господарського суду з позовом про усунення перешкод в орендному користуванні земельною ділянкою площею 45,7155 га, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 38,9965 га, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 24,8915 га, кадастровий номер НОМЕР_3, які знаходяться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада, шляхом припинення, недопущення та запобігання сільськогосподарських робіт та іншої діяльності на земельних ділянках Фермерським господарством "Ямбуренко". Позов подано відповідно до приписів статті 152 Земельного кодексу України, статей 386, 391 Цивільного кодексу України, статті 27 Закону України "Про оренду землі" з тих підстав, що відповідач неправомірно використовує земельні ділянки, надані позивачу на праві оренди, та проводить на них сільськогосподарські роботи.

Відповідач відхилив позовні вимоги, вказавши, що правомірно здійснює користування спірними земельними ділянками на підставі договорів оренди землі, укладених ОСОБА_6, який є головою Фермерського господарства "Ямбуренко", до укладення договорів оренди позивачем.

Рішенням Господарського суду Київської області від 14.07.2016 (суддя Кошик А.Ю.) позовні вимоги задоволені повністю; зобов'язано Фермерське господарство "Ямбуренко" усунути перешкоди в землекористуванні Приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Світанок", а саме припинити та утримуватись від дій по здійсненню будь-яких сільськогосподарських робіт та іншої діяльності на земельних ділянках: площею 45,7155 га кадастровий номер НОМЕР_1, площею 38,9965 га кадастровий номер НОМЕР_2, площею 24,8915 га кадастровий номер: НОМЕР_3, які знаходяться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада, які перешкоджають Приватному сільськогосподарському підприємству "Агрофірма "Світанок" користуватись належними йому на праві оренди за Договорами оренди земельних ділянок від 25.03.2016 № 210, 212, 214 земельними ділянками.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 25.10.2016 (судді: Власов Ю.Л. - головуючий, Агрикова О.В., Майданевич А.Г.) рішення місцевого господарського суду скасовано; прийнято нове рішення, яким у позові відмовлено повністю; здійснено відповідний перерозподіл судових витрат.

Не погоджуючись з висновками апеляційного господарського суду, позивач подав до Вищого господарського суду України касаційну скаргу (з додатковими поясненями), в якій просить скасувати постанову в даній справі, а рішення суду першої інстанції залишити без змін. Касаційну скаргу вмотивовано доводами про порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, а саме: суд апеляційної інстанції не взяв до уваги, що спірні правовідносини виникли між позивачем та відповідачем як юридичними особами, а не між позивачем та третьою особою та не врахував, що в силу приписів статей 125 та 126 Земельного кодексу України позивач набув прав на спірні земельні ділянки у встановленому законодавством порядку, а відповідач не є ні власником ні користувачем спірних земельних ділянок, його землекористування є самовільним в розумінні статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", а правовстановлюючі документи у нього відсутні; спірні земельні ділянки отримано фізичною особою ОСОБА_6, який є головою Фермерського господарства "Ямбуренко", після створення фермерського господарства як юридичної особи без проведення земельних торгів, тобто, з порушенням вимог статті 124 Земельного кодексу України, при цьому суд апеляційної інстанції всупереч правовій позиції Верховного Суду України не застосував правила надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства, передбачені статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство"; апеляційний суд не врахував нікчемність договорів оренди земельної ділянки, укладених третьою особою, відповідно до статті 228 Цивільного кодексу України; суд апеляційної інстанції відхилив клопотання позивача про витребування доказів та відкладення розгляду справи.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи касаційної скарги та додатково вказав, що суд апеляційної інстанції не надав оцінки та не відхилив у судовому рішенні мотивовано доводи позивача щодо нікчемності договорів оренди, укладених третьою особою, порушив вимоги законодавства щодо порядку та підстав розгляду клопотання Головного управління Держгеокадастру у Київській області про вступ у справу як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору,на стороні позивача, про що результати розгляду якого вказано в постанові суду апеляційної інстанції.

Відповідач надав клопотання про залучення доказів, яке судом касаційної інстанції відхилено з огляду на межі повноважень суду касаційної інстанції; також усно в судовому засіданні та у відзиві на касаційну скаргу відповідач відхилив її доводи , як безпідставні.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, не надала відзив на касаційну скаргу, не скористалася правом на участь представника у судовому засіданні.

До суду касаційної інстанції також надійшло клопотання Головного управління Держгеокадастру у Київській області, в якому висловлена позиція щодо касаційної скарги; враховуючи, що Головне управління Держгеокадастру у Київській області не має статусу учасника даної справи, не подавало касаційної скарги в порядку статті 107 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія залишає без розгляду його клопотання, як особи, якої не стосується розгляд зазначеної вище касаційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування норм права в рішенні та постанові, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд першої інстанції встановив, що на момент звернення до суду та розгляду спору право користування земельними ділянками належить позивачу - Приватному сільськогосподарському підприємству "Агрофірма "Світанок" на підставі договорів оренди земельної ділянки від 25.03.2016 за № 214 (НОМЕР_1), № 212 (НОМЕР_2), № 210 (НОМЕР_3), які посвідчені нотаріально та зареєстровані в установленому чинним законодавством порядку, не оскаржені та не визнані недійсними, відтак, позивач набув право оренди спірними земельними ділянками у встановленому чинним законодавством порядку, таке право посвідчене і не спростоване у встановленому законодавством порядку.

Також суд встановив, що державна реєстрація Фермерського господарства "Ямбуренко" як юридичної особи відбулась 30.12.2008 і з цього моменту у відповідача виникло право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок) в користування, саме як у юридичної особи, а не як громадянина з метою створення фермерського господарства.

Разом з тим, договори оренди земельних ділянок, укладені Головним управліннням Держземагенства у Київській області та фізичною особою ОСОБА_6, на які посилається відповідач, нотаріально посвідчені та зареєстровані 01.04.2015; докази державної реєстрації за Фермерським господарством "Ямбуренко" відповідного речового права на три зазначені вище земельні ділянки за кадастровими номерами НОМЕР_1; НОМЕР_2; НОМЕР_3, як і правочинів, з яких виникає право землекористування у встановленому законодавством порядку, відсутні.

Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд вказав, що позивач належними доказами підтвердив наявність та зміст свого речового права, яке просить захистити, натомість фермерське господарство не могло набути прав користування та володіння спірними земельними ділянками від голови фермерського господарства, як його члена, як і голова - гр. ОСОБА_6 не міг розпорядитись земельними ділянками, які не перебували у його власності і ні земельні ділянки, ні право користування ними не підлягало відчуженню, в тому числі, шляхом передачі на баланс відповідачу, як різновиду відчуження, який передбачає набуття відповідного обсягу прав (обліку, володіння, користування), а також в силу відсутності правових підстав для набуття спірних земельних ділянок в оренду за приписами статті 7 Закону України "Про фермерське господарство"; згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, на даний час речові права на спірні земельні ділянки зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за позивачем на підставі чинних договорів оренди та ніколи не були зареєстровані за відповідачем і у відповідача не виникало законне право користування ними.

Водночас місцевий господарський суд зазначив, що питання щодо наявності у громадянина ОСОБА_6 прав на землю не підлягають дослідженню в межах даної справи, оскільки не впливають на результат вирішення спору, позаяк навіть за одночасної наявності прав на землю у позивача та ОСОБА_6 у відповідача відсутні підстави для набуття прав на спірні земельні ділянки і його землекористування є неправомірним; за наявності встановленого судом права землекористування у позивача, чинних договорів оренди, враховуючи спірність права землекористування гр. ОСОБА_6, відповідні питання підлягають вирішенню в межах спору щодо землекористування безпосередньо між позивачем та попереднім землекористувачем - гр. ОСОБА_6 і результати розгляду Білоцерківським районним судом Київської області цивільної справи № 357/6449/15-ц не впливають на результати розгляду даної господарської справи.

Переглядаючи справу в повному обсязі за приписами статті 101 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції, натомість, встановив, що 23.12.2014 наказом № 10-13285/15-14-сг Головного управління Держземагенства у Київській області Держземагенства України "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" надано дозвіл третій особі на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 24,8915 га, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності. 23.12.2014 наказом № 10-13286/15-14-сг Головного управління Держземагенства у Київській області Держземагенства України "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" надано дозвіл третій особі на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області; орієнтовний розмір земельної ділянки 38,9965 га, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності. 23.12.2014 наказом № 10-13290/15-14-сг Головного Управління Держземагенства у Київській області Держземагенства України "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" надано дозвіл третій особі на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, розташованої на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 45,7155 га, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності.

24.03.2015 наказом № 10-2586/15-15-сг Головного Управління Держземагенства у Київській області Держземагенства України "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства Третій особі на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області. Надано в оренду Третій особі земельну ділянку загальною площею 45,7155 га (кадастровий номер НОМЕР_1), для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області. 24.03.2015 наказом № 10-2587/15-15-сг Головного Управління Держземагенства у Київській області Держземагенства України "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства Третій особі на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області. Надано в оренду Третій особі земельну ділянку загальною площею 24,8915 га (кадастровий номер НОМЕР_3), для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області. 24.03.2015 наказом № 10-2585/15-15-сг Головного Управління Держземагенства у Київській області Держземагенства України "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства Третій особі на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області. Надано в оренду Третій особі земельну ділянку загальною площею 38,9965 га (кадастровий номер НОМЕР_2), для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області.

01.04.2015 Головним управлінням Держземагенства у Київській області Держземагенства України та третьою особою укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого Головне управління передало згідно з наказом Головного управління Держземагенства у Київській області Держземагенства України від 24.03.2015 за № 10-2588/15-15-сг, а третя особа прийняла у строкове, платне користування земельну ділянку площею 38,9965 га, цільове призначення для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за адресою Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 01.04.2015 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за третьою особою на земельну ділянку, загальною площею 38,9965 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_2, яка знаходиться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада.

01.04.2015 Головним управлінням Держземагенством та третьою особою укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого Головне управління передало згідно з наказом Головного управління Держземагенства у Київській області Держземагенства України від 24.03.2015 за №10-2586/15-15-сг, а третя особа прийняла у строкове, платне користування земельну ділянку площею 45,7155 га, цільове призначення для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за адресою Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 01.04.2015 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за Третьою особою на земельну ділянку, загальною площею 45,7155 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_1, яка знаходиться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада.

01.04.2015 Головним управлінням Держземагенством та третьою особою укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого Головне управління передало згідно з наказом Головного управління Держземагенства у Київській області Держземагенства України від 24.03.2015 за № 10-2587/15-15-сг, а третя особа прийняла у строкове, платне користування земельну ділянку площею 24,8915 га, цільове призначення для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за адресою Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 01.04.2015 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за третьою особою на земельну ділянку, загальною площею 24,8915 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_3, яка знаходиться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада.

24.07.2015 рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Київської області від 29.10.2015, задоволений позов першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави до Головного управління Держземагентства у Київській області та третьої особи; визнано недійсними та скасовано накази Головного управління Держземагентства у Київській області від 23.12.2014 № 10-13285/15-14-сг, № 10-13286/15-14-сг, № 10-13290/15-14-сг про надання дозволу третій особі на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, розташованих на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області орієнтованою площею 24,8915 га, 38,9965 га, 45,7155 га, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (за межами населеного пункту), із земель сільськогосподарського призначення державної власності; визнано недійсними та скасовані накази Головного управління Держземагентства у Київській області від 24.03.2015 № 10-2586/15-15-сг, № 10-2587/15-15-сг, № 10-2588/15-15-сг, якими затверджено проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства третій особі, розташованих на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області площею 45,7155 га (кадастровий номер НОМЕР_1), 24,8915 га (кадастровий номер НОМЕР_3), 38,9965 га (кадастровий номер НОМЕР_2), з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства (за межами населеного пункту), із земель сільськогосподарського призначення державної власності, загальна ринкова вартість яких складає 2903955,11 грн.; визнано недійсними договори оренди земельних ділянок, укладені між Головним управлінням Держземагентства у Київській області та третьою особою від 01.04.2015, нотаріально посвідчені приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун К.А. 01.04.2015 та зареєстровані в реєстрах № 631, № 633, № 635; скасовано державну реєстрацію договорів оренди від 01.04.2015 за № 20450588, № 20449891, №2 0450402; зобов'язано третю особу повернути Головному управлінню Держземагентства у Київській області земельні ділянки площею 24,8915 га (кадастровий номер НОМЕР_3), 38,9965 га (кадастровий номер НОМЕР_2), 45,7155 га (кадастровий номер НОМЕР_1), які розташовані на території Сухоліської сільської ради Білоцерківського району Київської області.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України від 17.12.2015 з розгляду цивільних і кримінальних справ зупинено виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 24.07.2015 до закінчення касаційного перегляду.

27.04.2016 ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 24.07.2015 та ухвала апеляційного суду Київської області від 29.10.2015 скасовані, справа передана на новий розгляд до суду першої інстанції. При цьому Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ вказав, що суди не врахували положення статті 15 Цивільного процесуального кодексу України і статей 12, 21 Господарського процесуального кодексу України та не взяли до уваги те, що спори з приводу земельних ділянок, які були видані фізичним особам для ведення фермерського господарства і в подальшому використовувались ними у господарській діяльності фермерського господарства підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.

Разом з тим 25.03.2016 Головне управління Держгеокадастру у Київській області та позивач уклали договір оренди земельної ділянки, за умовами якого Головне управління згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Київській області "Про проведення земельних торгів у формі аукціону" від 15.02.2016 № 17 та протоколом № 3 про хід торгів на аукціоні з продажу земельних ділянок від 25.03.2016 передало, а позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 45,7155 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_1, яка знаходиться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада. Договір посвідчено приватним нотаріусом Васильківського районного нотаріального округу Бобковим О.В., зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.03.2016р. (індексний номер 13908921). Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 28.03.2016, 25.03.2016 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за Позивачем на земельну ділянку, загальною площею 45,7155 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_1, яка знаходиться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада.

25.03.2016 Головне управління Держгеокадастру у Київській області та позивач уклали договір оренди земельної ділянки, за умовами якого Головне управління згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Київській області "Про проведення земельних торгів у формі аукціону" від 15.02.2016 № 17 та протоколом № 2 про хід торгів на аукціоні з продажу земельних ділянок від 25.03.2016 передає, а позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 38,9965 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_2, яка знаходиться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада. Договір посвідчено приватним нотаріусом Васильківського районного нотаріального округу Бобковим О.В., зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.03.2016. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 28.03.2016, 25.03.2016 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за Позивачем на земельну ділянку, загальною площею 38,9965 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_2, яка знаходиться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада.

25.03.2016 Головне управління Держгеокадастру у Київській області та позивач уклали договір оренди земельної ділянки, за умовами якого Головне управління згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Київській області "Про проведення земельних торгів у формі аукціону" від 15.02.2016 № 17 та протоколом № 1 про хід торгів на аукціоні з продажу земельних ділянок від 25.03.2016, передає, а Позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 24,8915 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_3, яка знаходиться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада. Договір посвідчено приватним нотаріусом Васильківського районного нотаріального округу Бобковим О.В., зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.03.2016. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 28.03.2016, 25.03.2016р. проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за позивачем на земельну ділянку загальною площею 24,8915 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер: НОМЕР_3, яка знаходиться за адресою: Київська область, Білоцерківський район, Сухоліська сільська рада.

13.04.2016 мешканці с. Сухоліси та Чепилівка у кількості 5 осіб, за участю директора позивача провели обстеження земельних ділянок, за результатами якого складено акти обстеження земельної ділянки, за змістом яких встановлено, що наведені вище земельні ділянки (розташовані в межах Сухоліської сільської ради Білоцерківського району, Київської області, кадастрові номери НОМЕР_1 площею 45,7155 га; НОМЕР_2 площею 38,9965 га; НОМЕР_3 площею 24,8915 га) фактично використовуються відповідачем, який проводить сільськогосподарські роботи по вирощуванню пшениці на земельних ділянках, чим перешкоджає правомірному використанню вказаних земельних ділянок Позивачем.

29.04.2016 комісія у складі 4 осіб за участі землевпорядника Сухоліської сільської ради склала акт обстеження земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 45,7155 га, у якому встановлено факт знищення посівів озимої пшениці, шляхом передискування земельної ділянки та посіву зерна кукурудзи.

29.04.2016 комісія у складі 4 осіб за участі землевпорядника Сухоліської сільської ради складений акт обстеження земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 площею 38,9965 га у якому було встановлено факт знищення посівів озимої пшениці, шляхом передискування земельної ділянки та посіву зерна кукурудзи.

29.04.2016 комісією у складі 4 осіб за участі землевпорядника Сухоліської сільської ради склала акт обстеження земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_3, площею 24,8915 га, у якому встановлено факт знищення посівів озимої пшениці, шляхом передискування земельної ділянки та посіву зерна кукурудзи.

Третя особа згідно з рішеннями Головного управління Держземагенства у Київській області та укладеними договорами набула права оренди спірних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства, які були зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

24.07.2015 рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області вказані вище рішення Головного управління Держземагенства у Київській області та укладені третьою особою договори оренди спірних земельних ділянок визнані недійсними, скасовано державну реєстрацію цих договорів та зобов'язано третю особу повернути ці земельні ділянки Головному управлінню Держземагентства у Київській області. 29.10.2015 судове рішення набрало законної сили після його перегляду Апеляційним судом Київської області. Проте, 17.12.2015 ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ виконання даного рішення було зупинено.

Під час вказаного зупинення 25.03.2016 Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області та Позивачем були укладені договори оренди цих же самих земельних ділянок, та 25.03.2016 права оренди Позивача цими земельними ділянками були зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

27.04.2016 ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 24.07.2015 та ухвалу апеляційного суду Київської області від 29.10.2015 було скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції, в тому числі з тих підстав, що спір з приводу земельних ділянок, які видані фізичним особам для ведення фермерського господарства і в подальшому використовувались ними у господарській діяльності фермерського господарства, підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.

Враховуючи, що у разі скасування судового рішення про визнання недійсними договорів оренди, на підставі якого з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно виключені записи про права оренди спірними земельними ділянками, дія таких прав підлягає відновленню з моменту вчинення первинного запису в цьому реєстрі, оскільки відпала підстава їх виключення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що право оренди третьої особи є дійсним з моменту внесення про них первинних записів в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

Відтак, на час звернення позивача з цим позовом до суду права оренди спірними земельними ділянками законно належали третій особі на підставі договорів оренди, що відповідає положенням законодавства про презумпцію дійсності правочину та підтверджується правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними у постановах від 13.05.2015 у справах N 6-11цс15, № 6-53цс15, № 6-63цс15, від 27.05.2015 у справі N 6-332цс15.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції вказав, що позивач не довів змісту свого порушеного прав в межах спірних правовідносин сторін.

Судова колегія зазначає, що відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням; також згідно зі статтями 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та право звернутися до суду за його захистом відповідно до встановлених способів захисту цивільних прав та інтересів судом.

Особа, яка має речове право на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі і від власника майна, відповідно до положень глави 29 Цивільного кодексу України.

За частиною другою статті 386 Цивільного кодексу України власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Власник відповідно до статті 391 Цивільного кодексу України має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до статті 19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

За частиною першою статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин сторін) для отримання або придбання у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації; для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради. Законодавство про фермерське господарство регулює правовідносини, пов'язані із створенням,діяльністю та припиненням фермерських господарств, та не поширюється на громадян, які ведуть особисте сільське господарство або які використовують земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки), садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби.

За змістом статті 12 Закону України "Про фермерське господарство" до складу земель фермерського господарства віднесено: земельні ділянки, які належать на праві власності фермерському господарству як юридичній особі, земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності, земельних ділянок, що використовуються фермерським господарством на умовах оренди; при цьому право володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.

Після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

За статтею 14 Закону України "Про фермерське господарство" фермерське господарство та його члени відповідно до закону мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі та інші права.

Також за частиною третьою статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення надаються у власність та передаються в користування, зокрема, для ведення фермерського господарства

Фермерське господарство - це форма підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства.

Таким чином, надання земельної ділянки фізичній особі одноосібно для ведення фермерського господарства не суперечить та не перешкоджає використанню цієї земельної ділянки для ведення фермерського господарства, в тому числі, у вигляді юридичної особи; приписів чинного законодавства, які регламентували б іншим чином використання земельної ділянки, наданої в оренду для створення фермерського господарства, позивач не навів.

Відтак, суд апеляційної інстанції вірно взяв до уваги встановлені ним обставини справи щодо надання спірних земельних ділянок в орендне користування ОСОБА_6, як голові Фермерського господарства "Ямбуренко", тобто, відповідача, на підставі належним чином укладеного, зареєстрованого та чинного договору оренди земельних ділянок.

При цьому позивач не вказав жодних законних причин, з яких спірна земельна ділянка не може використовуватись у спосіб, вказаний законодавчо, для ведення фермерського господарства та за метою, наведенню в договорах оренди з третьою особою, які є чинними та правомірними за презумпцією дійсності правочинів за змістом статті 204 Цивільного кодексу України.

За положеннями статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його правомірність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Посилаючись на приписи статті 228 Цивільного кодексу України, позивач залишив поза увагою, що правочинами, які є нікчемними з огляду на порушення публічного порядку є такі, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема, правочини,спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності, правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об'єктами права власності українського народу - землею як національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами, та не навів жодних обставин, що відповідали б наведеним вище ознакам, чи спеціальних положень законодавства щодо нікчемності відповідного правочину.

Таким чином, наведені у касаційній скарзі доводи не впливають на правомірність правочинів щодо спірних земельних ділянок, укладених третьою особою, та, відповідно, не спростовують правомірність використання земельної ділянки у спосіб, встановлений законодавчо, в тому числі фермерським господарством, членом (головою) якого є особа, якій надано земельну ділянку.

За наявності у відповідача права користуватися спірними земельними ділянками, в тому числі за наслідками надання їх для ведення фермерського господарства, негаторний позов позивача не підлягає задоволенню.

Посилаючись на інші порушення процесуального законодавства, позивач взагалі не довів, що такі порушення (навіть у разі їх наявності) будь-яким чином впливають на результати розгляду цієї справи чи є підставами для безумовного скасування постанови апеляційної інстанції.

Судове рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Перевіривши у відповідності до частини 2 статті 1115 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів дійшла висновків, що апеляційний господарський суд в порядку статей 43, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно та об'єктивно розглянув у судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності; дослідив подані сторонами в обґрунтування своїх вимог та заперечень докази; правильно застосував норми матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини.

Прийнята апеляційним судом постанова відповідає статтям 43, 84, 105 Господарського процесуального кодексу України, вимогам щодо законності та обґрунтованості судового рішення, підстав для її скасування з мотивів, наведених у касаційній скарзі, не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, пунктом 1 статті 1119, статтею 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Світанок" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.10.2016 у справі №911/1370/16 Господарського суду Київської області залишити без змін.

Головуючий Л. Рогач

Судді : І. Алєєва

Т. Дроботова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст