Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 15.12.2016 року у справі №908/1758/16 Постанова ВГСУ від 15.12.2016 року у справі №908/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2016 року Справа № 908/1758/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючий суддяЯценко О.В., суддіБакуліна С.В., Данилова М.В.розглянувши матеріали касаційної скаргиКомунального підприємства "Водоканал"на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 13.09.2016у справі№ 908/1758/16Господарського судуЗапорізької областіза позовомКомунального підприємства "Водоканал"доФізичної особи - підприємця ОСОБА_4простягнення 30982,49 грн,

В засіданні взяли участь представники:

- позивача:не з'явились,- відповідача:не з'явились,ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Водоканал" звернулось до господарського суду Запорізької області про стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 заборгованості за безоблікове водокористування у розмірі 30982,49грн.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 28.07.2016 (суддя Попова І.А.) у справі №908/1758/16 у задоволені позовних вимог відмовлено. Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку не мало місце безоблікового споживання води, оскільки весь обсяг спожитої води пройшов крізь опломбований прилад обліку, який був повірений та результати повірки виявились позитивними, відповідачем оплачені витрати води за спірний період згідно показів обліку, тому позивач безпідставно нарахував відповідачу суму у розмірі 30982,49грн за безоблікове водокористування.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 13.09.2016 (судді Радіонова О.О., Зубченко І.В., Скакун О.А.) рішення Господарського суду Запорізької області від 28.07.2016 залишено без змін.

Позивач, не погоджуючись з прийнятими постановою та рішенням, звернувся з касаційною скаргою у якій просить судові акти скасувати з підстав неправильного застосування норм матеріального права, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Скаржник доводить, що виходячи з принципів свободи договору, сторони у п.3.2.3 договору № 9007/1 узгодили, що при відсутності або невстановленому обліковому приладі у встановлений Водоканалом термін або розміщенні Абонентом водо лічильних вузлів чи то їх експлуатації з порушенням "Правил користування…", "Правил експлуатації…", водопостачання абонента вважається без обліковим, а витрати води і об'єм строків у такому випадку визначається розрахунковим шляхом у відповідності до пунктів 3.3 та 3.4 "Правил користування…", починаючи з дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водолічильного вузла. Крім того, в сілу статей 626, 628, 627 ЦК зміст правочину становить визначену на розсуд сторін правочину і погоджену ними домовленість, спрямовану на встановлення яких визначається нормативно-правовим актом ЦОВМ.

Ухвалою від 15.11.2016 року колегії суддів Вищого господарського суду України у складі головуючого (доповідач) - Яценко О.В., суддів - Бакуліної С.В., Ходаківської І.П. касаційна скарга Комунального підприємства "Водоканал" прийнята до провадження, справа призначена до розгляду у судовому засіданні на 15.12.2016 року.

Розпорядженням Керівника апарату Вищого господарського суду України від 12.12.2016 року № 08.03-04/6200 для розгляду касаційної скарги у справі № 908/1758/16, у зв'язку з відпусткою судді Ходаківської І.П. призначено автоматичну зміну складу колегії суддів, у зв'язку з чим в подальшому сформовано колегію суддів у складі: головуючий (доповідач)- Яценко О.В., судді Бакуліна С.В., Данилова М.В.

Учасників судового процесу відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку рішення суду першої інстанції та постанову апеляційної інстанції, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій 29.01.2009 між Комунальним підприємством "Водоканал" (за договором -водоканал, далі - позивач) і Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (за договором-абонент, далі - відповідач) укладено договір про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації №9007/1.

Відповідно до п. 1.1 водоканал забезпечує абоненту подачу води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам кафе - АДРЕСА_1.

При цьому, сторони керуються Законом України „Про питну воду та питне водопостачання" від 10 січня 2002 №2918-111, діючими „Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України", затверджених наказом Держжиткомгоспа України від 1 липня 1994 №65, „Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19 лютого 2002 №37, „Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів", зареєстрованого Міністерством юстиції України 26 квітня 2002 №402/6690, „Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м.Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.03, „Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків" від 20.12.1993, ДОСТом на воду питну 2874-82, ДБН 360-92, СНіП 2.04.02-84,"Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України "КДП 204-12 Укр. 242-95.

Договір укладається з 28.01.2009 по 31.12.2012 Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін. Відносини сторін до укладення договору регулюються даним договором. У разі, якщо абонент не виконує свої обов'язки за договором, водоканал має право припинити дію договору, письмово попередивши абонента за 30 календарних днів (розділ 2 договору).

Розділом 3 договору сторони визначили обов'язки сторін.

Пунктом 3.1.1 договору позивач зобов'язався забезпечити відповідачу подачу питної води з напором в точці підключення вводу відповідача до мереж позивача і якістю у відповідності з ГОСтом на воду питну 2874-82 в точці підключення вводу відповідача до мережі позивача згідно розподілу зон обслуговування та балансової належності.

Згідно з п. 3.2.1 договору відповідач зобов'язаний своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, прилади і пристрої на них у встановленому порядку у відповідності з цим договором та нормативно-правовими актами, вказаними в п. 1.1 договору.

Згідно п.3.2.3 договору при відсутності або не встановленні облікового прибору в установлений водоканалом строк, розміщення абонентом водомірних вузлів або їх експлуатації з порушенням Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах та селах України, Правил експлуатації та технічних вимог та водовідведення у містах та селах України, Правил експлуатації технічних вимог до приладів обліку питної, технічної води, промислових та господарських фекальних стоків, водопостачання абонента вважається без обліковим, витрачання води та об"єм стоків в даному випадку визначається розрахунковим шляхом згідно з п.9.6 та 21.5 Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах та селах України, починаючи від дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водомірного вузла.

Пунктом 3.2.4а договору сторони погодили, що при порушенні Абонентом "Правил користування…" (пункти 2.17, 4.19, 6.6, 6.9, 6.11, 9.6, 9.8, 10.2, 12.14, 13.4 та інші) витрати питної води і об'єм стічних вод визначається розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9.6 та 21.5 "Правил користування…"

Відповідно п. 3.2.5 договору при виявлені представником водоканалу в процесі контрольних перевірок порушень "Правил користування…", за виключенням вказаних у п.3.2.4а Договору, абонент на протязі 5 календарних днів зобов'язаний усунути всі порушення, зафіксовані у відповідному акті, встановити резервний технічно придатний держперевірений обліковий прилад, про що повідомити водоканал у письмовому вигляді (рекомендованим листом з повідомленням чи посильним) не пізніше однієї доби після усунення зауважень або установки водолічильника.

При виявлені представником водоканалу, в процесі повторної перевірки невиконаних зауважень за попереднім актом, витрати питної води і об"єм стічних вод визначається розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9.6 та 21.5 "Правил користування…", з дня складання акту, в якому зафіксовані порушення. При відмові відповідальної за водопостачання особи підписати акт, він підписується представником водоканалу з зазначенням прізвища та посади представника Абонента, який відмовився підписувати акт. Відповідальність за організацію обліку витрат питної води субабонентами покладається на Абонента.

Розділом 5 Договору сторони визначили порядок розрахунків.

Згідно з п. 5.1 договору основним документом на оплату є акт. Акти за питну воду та послуги стічних вод виписуються основному абоненту з позначенням споживачів представником водоканалу, при наявності особистого посвідчення. Акти виписуються 1 в - 7-9, 2 вв - 27-29 числа кожного місяця. Абонент зобов'язаний на протязі трьох банківських днів з дня виписки акта перерахувати кошти на розрахунковий рахунок водоканалу у сумі, вказаній в акті. Якщо абонент відмовляється підписати акт, він підписується представником водоканалу, а в акті робиться відповідний запис про таку відмову. Такий акт пересилається абоненту поштою. Оформлений таким чином акт є обов'язковим для виконання у вказаний у ньому термін, а також є підставою для розрахунків за питне водопостачання та приймання стічних вод.

Відповідно до п. 5.2.1 по водоспоживанню нарахованого у відповідності з п.п. 9.6, 21.5 "Правил користування…" та ін.. абонент на підставі актів про порушення перераховує кошти на розрахунковий рахунок водоканалу в банк на протязі 3 банківських днів з дня складання актів.

Сторони несуть відповідальність за невиконання зобов'язань у відповідності з чинним законодавством та вказаним в цьому договорі нормативними документами (п.6.1).

Абонент сплачує об"єм витрат питної води в мережах Абонента внаслідок їх пошкодження, нераціонального водокористування, коли водолічильник на вводі відсутній або не працює з вини абонента відповідно з п.9.6 "Правил приймання…" за пропускною спроможністю вводу водопроводу (п.6.4 договору).

Пунктом 9.1 договору сторони встановили, що межа розподілу водопроводу та каналізації визначається згідно схеми водопостачання та водовідведення, доданих до Договору.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 27.01.2010 працівниками КП "Водоканал" було проведено технічне обстеження водопроводу у приміщенні за адресою: АДРЕСА_1, яким користується ФОП ОСОБА_4 За результатами обстеження складено Акт № 59 від 27.01.2010, в якому зазначено: "На вводі абонента Д=15 мм від мережі житлового будинку встановлено водолічильник Січ 15№ 337654, держповірка - І квартал 2010 року, покази на час огляду 03139 куб. м. Обводної не має. Здійснюється відновлення пломби припломбування приладу до труб, так як попередньо встановлена порушена самовільно, про що складено акт №58 від 27.01.2010. Прилад знову припломбований до труби пломбою "А-16085". Повірка приладу дійсна до 31.03.2013, Акт від 27.01.2010 підписаний представниками сторін без зауважень.

26.06.2013 року здійснена перевірка водогосподарської діяльності відповідача по майданчику АДРЕСА_1 та складено Акт технічного обстеження водопроводу. В акті від 26.06.2013 зафіксовано, що абоненту подається вода від мережі житлового будинку по одному водопровідному вводу Ду - 15 мм для потреб холодного водопостачання і по одному водопровідному вводу Ду - 15 мм для потреб гарячого водопостачання. На водопровідному вводі холодного водопостачання раніше встановлено прилад обліку марки Січ 15 № 337654, держповірка І квартал 2010 року. На водопровідному вводі гарячого водопостачання раніше встановлено прилад обліку марки Січ 15 № 334040, держповірка 1 квартал 2010 року. 26 липня 2013р. позивачем за участі представника відповідача проведено технічне обстеження водопровідних мереж відповідача по майданчику: АДРЕСА_1. За результатами технічного обстеження складено акт технічного обстеження водопроводу № 1. Обстеженням встановлено, що подача питної води абоненту здійснюється від мережі житлового будинку по одному вводу холодної води діаметром 15 мм, і по одному вводу холодної води для потреб гарячого водопостачання діаметром 15 мм. На вводі ХВС встановлено лічильник марки Січ 15х 337654, держповірка - 1 квартал 2010 року, покази на момент огляду - 03922 м. куб. Водолічильник раніше припломбовувався до труби роторною пломбою "А 16085"; пломба збережена. Строк державної повірки приладу обліку сплинув. На вводі ГВС встановлено водолічильник марки Січ 15х № 334040, держповірка - 1 квартал 2010 р., покази на момент огляду - 01948 м. куб. Водолічильник раніше припломбовувався до труби роторною пломбою "ЗАП 315965", пломба збережена, строк державної повірки сплинув. Позивач зазначає, що наведене є порушенням п. 5.14 Правил № 190. Попередня повірка приладу обліку відповідача проведена в 1 кварталі 2010 р., що підтверджується актом № 59 технічного обстеження водопроводу від 27.01.2010 р. Згідно п. 3.2.3 договору при відсутності або невстановленому обліковому приладі у встановлений водоканалом термін або розміщенні абонентом водолічильних вузлів чи то їх експлуатації з порушенням Правил користування, Правил експлуатації, водопостачання абонента вважається безобліковим, а витрати води і об'єми стоків у такому випадку визначаються розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9.6 та 21.5 Правил користування (на теперішній час це п. 3.3 та 3.4 Правил № 190), починаючи з дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водолічильного вузла. На підставі п. 3.2.3 договору, пунктів 3.3, 3.4, 5.14 Правил № 190, в акті технічного обстеження водопроводу від 26.06.2013 та в акті технічного обстеження водопроводу від 26.07.2013 № 1 позивачем виконано розрахунок витрат води відповідача. Період безоблікового водокористування склав 19 діб: з 08.06.2013 по 26.06.2013 (акт від 26.06.2013) та за 27.06.2013 по 26.07.2013 (акт від 26.07.2013 р. №1). На підставі актів технічного обстеження водопроводу від 26.06.2013 та від 26.07.2013, складено акти - рахунки від 26.06.2013 № 9007/1 на суму 12013,61 грн. та від 26.07.2013 № 9007/1 на суму 18968,88 грн. Всього сума заборгованості за безоблікове водокористування складає 30982 грн. 49 коп. Із вказаним актом-рахунком повноважна особа відповідача ознайомлена, від підпису відмовилася, про що зроблено відповідний запис. Таким чином, скаржник наголошує на безобліковому водокористуванні.

Одночасно судами встановлено, що весь обсяг спожитої води пройшов крізь опломбовані приладі обліку, котрі після цього були повірені та результати повірки виявилися позитивними, що підтверджено відповідними довідками. Крім того,

Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками попередніх судових інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на таке. Відповідно до ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Аналогічне положення закріплено в ст. 526 Цивільного кодексу України

Відповідно до ч. 2 ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 19 Закону України №2918 послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення.

Відповідно до вимог ст.23 Закону України №2918 підприємства питного водопостачання мають право, зокрема, сприяти впровадженню засобів обліку та регулюванню споживання питної води.

На час укладання договору його умовами зобов'язано абонента у визначений строк встановити засіб обліку води та передбачена відповідальність за недотримання абонентом прийнятих на себе зобов'язань, на підставі тих нормативно-правових актів, які діяли в той час.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що станом на час проведення представниками КП "Водоканал" технічного обстеження водопроводу та сантехнічного обладнання приміщення відповідача у 2013 році, порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення визначається та регулюється Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. №190, пунктом 1.1 яких, встановлено, що ці Правила визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України і є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій з тим, що Правила № 190 є обов'язковими для застосування та виконання, як учасниками правочину, так і судом під час розгляду спору, оскільки положення попередніх Правил 1994 року втратили чинність та не регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до п. 2.1 Правил № 190 договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".

Розрахунку за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюється на основі показів засобів обліку (п. 3.1 Привал № 190).

Разом з тим, колегія суддів вважає посилання позивача на пункти 3.3 та 3.4 Правил № 190 в даному випадку необґрунтованими, виходячи з наступного:

Пунктами 3.3, 3.4 Правил № 190 передбачено, що у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу. Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.

Водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними (пункт 3.2. Правил № 190).

Самовільне водоспоживання це користування питною водою з міського водопроводу без дозволу Виконавця та/або без оформлення необхідних документів (в т.ч. без реєстрації у Виконавця в якості Споживача, ухилення чи відмова від укладення договору на надання послуг з водопостачання тощо).

Самовільне приєднання до систем водопостачання - приєднання до мереж централізованого комунального водопостачання, здійснене без письмового дозволу Виконавця.

Крім того, п.п.4 п.32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005, які регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, передбачено, що виконавець зобов'язаний контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж. п.п.4 п.30 "Правил надання послуг…", споживач, зокрема зобов'язаний забезпечувати цілісність квартирних засобів обліку та не втручатися в їх роботу.

Одночасно Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність" також визначено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж).

Отже, своєчасна повірка засобів обліку належить до обов'язку виконавця, тобто позивача. Тому твердження скаржника, що відповідач повинен був забезпечити своєчасну повірку приладу обліку та не здійснювати споживання води не повіреним належним чином водолічильником не приймається до уваги.

Також, посилання позивача на те, що сторони вільні в укладенні договору у трактуванні самого позивача не зважається, оскільки стосунки між суб'єктами повинні ґрунтуватися на засадах законності.

Переоцінка обставин справи, встановлення інших обставин не відноситься до повноважень суду касаційної інстанції, тому намагання спростувати висновки суду на підставі встановлення інших обставин та їх оцінки не може бути прийнято до уваги, так як виходить за межі касаційного перегляду справи.

Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що рішення місцевого та постанова апеляційного господарських судів прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, з'ясуванням всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення спору.

Таким чином, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками місцевого та апеляційного господарських судів, які відповідають матеріалам справи та чинному законодавству, у зв'язку з чим підстав для скасування чи зміни оскаржуваних судових актів не вбачається.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Комунального підприємства "Водоканал" на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 13.09.2016 залишити без задоволення.

2. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 13.09.2016 у справі № 908/1758/16 Господарського суду Запорізької області залишити без змін.

Головуючий суддяО.В. Яценко С.В. Бакуліна М.В. Данилова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст