Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 13.10.2016 року у справі №903/380/15 Постанова ВГСУ від 13.10.2016 року у справі №903/3...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2016 року Справа № 903/380/15 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівБакуліної С.В., Мачульського Г.М.,розглянувши касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі"на постанову від 19.07.2016 Рівненського апеляційного господарського судуу справі№903/380/15 господарського суду Волинської областіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі"доТоварної біржі "Універсальна-Полісся"простягнення 59 622 грн. 50 коп.

За участю представників сторін:

Від позивача - Замлинський С.С. (дов. від 25.12.15)

Гуріна Л.В. (дов. від 01.02.16)

Від відповідача - Макарчук В.В. (дов. від 07.10.16)

Оспанов Р.О. (дов. від 15.02.16)

У зв'язку зі звільненням суддів Фролової Г.М., Данилової Т.Б. з посади судді, справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді -Бакуліна С.В., Мачульський Г.М. (протокол автоматичної зміни складу колегії суддів від 27.09.2016 р.).

Справа слухалась в режимі відеоконференції.

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Цунамі" звернулося до господарського суду Волинської області з позовом про стягнення з відповідача 59 622 грн. 50 коп., з яких: 42587, 50 грн. членські внески, відраховані із гарантійного внеску, та 17035 грн. біржова винагорода.

Рішенням господарського суду Волинської області від 12.06.2015, яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 02.09.2016 у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Вищого господарського суду України від 11.02.2016 постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 02.09.2016 та рішення господарського суду Волинської області від 12.06.2015 скасовано, справу направлено на новий розгляд до господарського суду Волинської області.

Рішенням господарського суду Волинської області від 06.04.2016 (суддя Кравчук А.М.) в позові відмовлено. Рішення мотивовано доведеністю позовних вимог та прийнято на підставі ст.ст.3, 6, 8 Закону України "Про товарну біржу", ст.ст.280, 281 Господарського кодексу України.

Постановою колегії суддів Рівненського апеляційного господарського суду від 19.07.2016 у складі: Розізнана І.В., Мельник О.В., Грязнова В.В. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

ТОВ "Цунамі" у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду першої інстанції. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, положень Закону України "Про товарну біржу", Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затв.наказом Державного комітету Лісового господарства України №42 від 19.02.2007, Статуту ТБ "Універсальна-Полісся".

Товарна біржа "Універсальна-Полісся" у відзиві просить постанову Рівненського апеляційного господарського суду.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 27.02.2015 ТОВ "Цунамі" подало до товарної біржі "Універсальна-Полісся" заявку на участь у спеціалізованому аукціоні (торгах) із продажу необробленої деревини по Волинському ОУЛМГ на 2 квартал та вступ в члени біржі на одну біржову (аукціонну) сесію.

Згідно п. 2.1 заявки у випадку перемоги товариство зобов'язалось сплатити після проведення аукціону (торгів) на рахунок біржі винагороду до підписання договору купівлі-продажу 0,5% від вартості придбаних лотів.

27.02.2015 ТОВ "Цунамі" було прийнято в тимчасові члени товарної біржі на одну біржову сесію, що стверджується витягом з протоколу №15 засідання біржового комітету ТБ "Універсальна-Полісся" від 27.02.2015.

Позивачем сплачено гарантійний внесок у розмірі 5% від початкової вартості обсягу купівлі необробленої деревини в сумі 269950,40 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1197 від 26.02.2015.

27.02.2015 між ТБ "Універсальна-Полісся" (виконавець) та ТОВ "Цунамі" (замовник) підписано акт виконаних робіт, де вказано, що виконавцем здійснена організаційно-підготовча робота та проведений аукціон з продажу необробленої деревини по Волинському ОУЛМГ; за виконану роботу до сплати підлягає: 200 грн. реєстраційного внеску; 42 587, 50 грн. членського внеску; 42 587, 50 грн. біржової винагороди.

27.02.2015 товарною біржею "Універсальна-Полісся" виставлено ТОВ "Цунамі" до сплати рахунок №119 на суму 85 175 грн., з яких: 42 587, 50 грн. членських внесків, 42 587, 50 грн. біржової винагороди.

ТОВ "Цунамі" вважаючи, що з нього безпідставно утримано 42587, 50 грн. членських внесків, які відраховані із гарантійного внеску та 17035 грн. біржової винагороди, звернулося до господарського суду з даним позовом. Позовні вимоги ґрунтуються на положеннях ст. 1212 ЦК України.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 279 ГК України товарна біржа є особливим суб'єктом господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту і пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов'язаним з ним торговельним операціям.

Відповідно до ч. 4 ст. 281 ГК України біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам - громадянам, зареєстрованим на біржі відповідно до її статуту для виконання доручень членів біржі, яких вони представляють, щодо здійснення біржових операцій.

Закон України "Про товарну біржу" визначає правові умови створення та діяльності товарних бірж на території України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про товарну біржу" товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій. Товарна біржа діє на основі самоврядування, господарської самостійності, є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, власні поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банках та може мати печатки.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про товарну біржу", яка кореспондується з ст. 280 ГК України товарна біржа має право встановлювати відповідно до цього Закону та чинного законодавства власні правила біржової торгівлі та періодичні внески для членів біржі, плату за послуги, що надаються біржею, встановлювати інші грошові збори, встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацію угод на біржі, штрафи та інші санкції за порушення статуту біржі та біржових правил.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про товарну біржу" членами товарної біржі є засновники, а також прийняті до її складу згідно із статутом біржі вітчизняні та іноземні юридичні і фізичні особи. Порядок прийняття у члени біржі та вибуття із складу її членів визначається статутом товарної біржі.

Вступний внесок члена біржі має дорівнювати вартості "біржового місця", що визначається виходячи з попиту та пропозиції на "біржове місце". Особа, яка сплатила пайовий або вступний внесок, набуває управнення власника щодо "біржового місця" і може винаймати свої членські права, а також продавати ці права за правилами, встановленими біржовим комітетом (радою біржі).

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про товарну біржу" член товарної біржі має право сам або через свого представника: здійснювати біржові операції на біржі та одержувати за це винагороду; брати участь у вирішенні питань діяльності біржі, обирати і бути обраним до її керівних органів; здійснювати всі управнення, що випливають із сплати пайового або вступного внеску; користуватися всіма послугами біржі.

Згідно ст. 15 Закону України "Про товарну біржу" біржовою операцією визнається угода, що відповідає сукупності зазначених нижче умов, зокрема, якщо її учасниками є члени біржі.

Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про товарну біржу" біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам.

Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яке затверджене наказом Державного комітету лісового господарства України №42 від 19.02.2007 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 26.02.2007 за №164/13431 "Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини" регулюється порядок реалізації усієї необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів, за винятком дров паливних, деревини, яка використовується для розвитку матеріально-технічної бази (будівництво, ремонт тощо) постійних лісокористувачів відповідно до затверджених кошторисів, деревини, використання якої передбачено колективними договорами, деревини для індивідуального ремонту та будівництва згідно з поданими заявами, деревини для забезпечення потреб соціальної сфери, а також деревини для забезпечення потреб виробничих деревообробних підрозділів постійних лісокористувачів.

Відповідно до п. 1.2. Положення реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі.

Згідно п.1.3. Положення аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз у квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України. Участь у торгах можуть брати суб'єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини.

Відповідно до п. 1.6 Положення організатором аукціону є біржа, з якою продавцем укладено договір про проведення аукціону з продажу необробленої деревини. Покупцем є суб'єкт господарської діяльності незалежно від форми власності, резидент України, який бажає придбати необроблену деревину для забезпечення потреб власного деревообробного виробництва відповідно до умов аукціону від свого імені та за власний рахунок і не перебуває у стані ліквідації або проти якого не порушено справу про банкрутство.

Згідно з п.2.8 Положення з метою своєчасного інформування покупців біржа не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення аукціону оприлюднює у друкованих засобах масової інформації обласного значення та загальнодержавного значення для спеціалізованого аукціону, також на власній сторінці в мережі Інтернет повідомлення про місце, дату і час проведення аукціону, відомості про обсяги запропонованої для продажу необробленої деревини, її породи, продавців, якісні характеристики, кількість та розміри лотів, початковий рівень ціни лота, крок аукціону, умови поставки, строки поставки, кінцевий термін прийняття заявок на участь в аукціоні, розмір та термін перерахунку гарантійного внеску.

Пунктом 2.8 Положення визначено, що з метою своєчасного інформування покупців біржа не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення аукціону оприлюднює у друкованих засобах масової інформації обласного значення та загальнодержавного значення для спеціалізованого аукціону, також на власній сторінці в мережі Інтернет повідомлення про місце, дату і час проведення аукціону, відомості про обсяги запропонованої для продажу необробленої деревини, її породи, продавців, якісні характеристики, кількість та розміри лотів, початковий рівень ціни лота, крок аукціону, умови поставки, строки поставки, кінцевий термін прийняття заявок на участь в аукціоні, розмір та термін перерахунку гарантійного внеску.

Згідно п. 2.13 Положення для участі в аукціоні покупці необробленої деревини подають біржі заяву про участь в аукціоні.

Відповідно до п. 2.14. Положення сума гарантійного внеску визначається у розмірі п'яти відсотків від початкової вартості лота. Гарантійний внесок повинен бути перерахований на рахунок біржі в терміни, зазначені в оголошенні про проведення аукціону.

Пунктом 2.15. Положення передбачено, якщо покупці, які подали заяви про купівлю, не придбали заявлених ними лотів, гарантійний внесок повертається їм протягом трьох банківських днів з дня проведення аукціону. У разі, якщо покупці придбали заявлені лоти, гарантійний внесок перераховується продавцю як оплата за товар.

Згідно п. 3.1. Положення організатор аукціону (біржа) організовує та проводить аукціони відповідно до чинного законодавства та правил біржової торгівлі. Зокрема біржа: розробляє регламент проведення аукціону; оформляє аукціонне свідоцтво за підсумками проведення аукціонів, яке є підставою для укладання договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем.

Відповідно до п. 3.3. Положення для відшкодування організатору аукціону витрат, пов'язаних з його організацією та проведенням, з покупців, які підписали аукціонне свідоцтво, справляється комісійний збір у розмірі, визначеному відповідним договором.

На підставі рішення біржового комітету ТБ "Універсальна-Полісся", яке оформлено протоколом №25 від 23.02.2015, затверджено регламент організації та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини товарної біржі "Універсальна-Полісся", який регулює порядок реалізації усієї необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів.

Згідно абз. 5, 6 п. 1.3 регламенту учасниками аукціону торгів повинні бути особи, які прийняті до членів біржі на умовах, встановлених ЗУ "Про товарну біржу" та статуту біржі. Рішення про прийняття до членів біржі приймається біржовим комітетом зі встановленням умов прийняття та визначення статусу члена біржі.

Згідно п. 5.1. регламенту переможці торгів, що придбали відповідну кількість лотів, сплачують протягом семи банківських днів після проведення аукціону на рахунок біржі винагороду у розмірі 0,5% з ПДВ та членський внесок без ПДВ у розмірі 0,5% від вартості придбаних лотів.

Відповідно до п. 5.2 регламенту суми гарантійного внеску, сплачені іншими учасниками відкритих торгів, що прийняли участь у торгах, крім переможців, повертаються їм протягом трьох банківських днів після отримання від учасників відповідних запитів на ім'я керівника біржі. У разі невиконання переможцем торгів п. 5.1 цього регламенту, біржа утримує суму членського внеску та біржової винагороди зі сплаченого переможцем гарантійного внеску.

На підставі протоколу установчих зборів засновників ТБ "Універсальна-Полісся" №1 від 25.04.2014, затверджено статут ТБ "Універсальна - Полісся", який був чинним на момент проведення аукціону.

Згідно п. 15 статуту членами біржі, крім її засновників, є також прийняті до її складу вітчизняні та іноземні юридичні та фізичні особи, які визнають даний статут, сплачують вступний та періодичні внески, розмір яких визначається біржовим комітетом. В залежності від порядку та умов вступу до товарної біржі, члени товарної біржі поділяються на постійні та тимчасові. Статус членів біржі визначається біржовим комітетом.

Згідно п. 20 статуту передбачено, що члени біржі зобов'язані дотримуватись статуту біржі, правил біржової торгівлі, рішень загальних зборів членів біржі та біржового комітету та зокрема сплачувати періодичні членські внески.

У період між загальними зборами членів біржі управління біржею здійснює біржовий комітет, який обирається загальними зборами біржі строком на 3 роки (п. 30 статуту).

Згідно до п. 32 статуту до компетенції біржового комітету входять, зокрема, розгляд і прийняття рішень про прийом та виключення з членів біржі; встановлення оплати за послуги біржі; визначення та затвердження постійних та тимчасових членів біржі.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що підписавши заяву від 27.02.2015 на участь у спеціалізованому аукціоні (торгах) із продажу необробленої деревини по Волинському ОУЛМГ на 2 кв. 2015 року та вступ в члени біржі на одну біржову (аукціонну) сесію, позивач тим самим погодився з умовами і регламентом організації та проведення спеціалізованих аукціонів (торгів) із продажу необробленої деревини та став тимчасовим членом товарної біржі, вступивши в її члени на одну біржову (аукціонну) сесію, що відповідає положенням ст. 8 ЗУ "Про товару біржу", якою визначено умови членства у товарній біржі та п. 15 статуту ТБ "Універсальна-Полісся" (чинного станом на 27.02.2015). При цьому, приступивши до виконання договорів купівлі-продажу деревини за наслідком придбаних лотів на аукціонних торгах, отримавши рахунок №199 від 27.02.2015 біржі з інформацією про розмір членських внесків, акт виконаних робіт від 27.02.2015, аукціонні свідоцтва, уклавши договори на поставку необробленої деревини, яку він придбав за наслідком придбаних лотів, здійснивши їх реєстрацію на біржі, приступивши до виконання аукціонних зобов'язань, отримавши придбану деревину, позивач тим самим схвалив умови щодо розміру членських внесків, біржової винагороди та порядок їх утримання. Виконання аукціонних зобов'язань перед держлісгоспами області ТОВ "Цунамі" за І квартал 2015 року підтверджує лист Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства від 24.04.2015 за № 4-2/544.

Судами також взято до уваги, що відповідно до положень ч. 4 ст. 281 ГК України, ч. 5 ст. 15 Закону України "Про товарну біржу" біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам, що означає, що не будучи членом біржі позивач не зміг би приймати участь у аукціоні по придбанню деревини (лоту) та укладати біржові угоди.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суди обгрунтовано дійшли висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Що стосується посилання касатора на ст.1212 ЦК України, колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення вказаної норми застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

При цьому, оскільки між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини з проведення аукціону з продажу необробленої деревини, за результатами аукціону позивачем придбано деревину, а кошти, які позивач просить стягнути з відповідача, отримано останнім як оплату за надані послуги так і членський внесок за тимчасову участь в біржі в якості тимчасового члена, такі кошти набуто за наявності правових підстав, а тому не можуть бути витребувані відповідно до положень ст. 1212 ЦК України як безпідставне збагачення.

Відповідно до приписів статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції вірно застосовані норми матеріального та процесуального права.

Доводи, викладені у касаційній скарзі не спростовують зазначених вище висновків та пов'язані з вирішенням питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.

З огляду на викладене, постанова апеляційної інстанції, якою залишено без змін рішення господарського суду першої інстанції про відмову в позові, відповідає нормам чинного законодавства і має бути залишена без змін.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Цунамі" залишити без задоволення

Постанову від 19.07.2016 Рівненського апеляційного господарського суду у справі №903/380/15 господарського суду Волинської області залишити без задоволення.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді С. Бакуліна

Г. Мачульський

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст