Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 11.10.2016 року у справі №910/11166/15 Постанова ВГСУ від 11.10.2016 року у справі №910/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2016 року Справа № 910/11166/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дроботової Т.Б.- головуючого Алєєвої І.В. Рогач Л.І.за участю представників:позивача Трохлюк А.М. - довіреність від 22.02.2016 рокувідповідачаМахініч Р.В. - довіреність від 23.02.2016 рокутретіх осібОСОБА_6 - довіреність від 06.07.2015 року ОСОБА_7 - довіреність від 10.02.2015 року

розглянувши матеріали касаційної скарги Гаражного кооперативу "Динамо"на постанову від 15.06.2016 Київського апеляційного господарського судуу справі № 910/11166/15 Господарського суду міста Києва за позовомКиївської міської ради до Гаражного кооперативу "Динамо" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору1. Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельні технології груп"; 3. Державної архітектурно - будівельної інспекції Україниза участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача1. Фізкультурно - оздоровчого кооперативу "Тонус"; 2. Комунального підприємства "Дарницьке лісопаркове господарство" за участюОСОБА_9прозвільнення самовільно зайнятої земельної ділянки

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2015 р. Київська міська рада звернулася до господарського суду м. Києва з позовом до Гаражного кооперативу "Динамо", треті особи - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельні технології груп" про зобов'язання ГК "Динамо" звільнити самовільно зайняті земельні ділянки орієнтовною площею 0,5152 га по вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі м. Києва (облікові номери 66:094:026, 66:094:028), прилеглої земельної ділянки по вул. Генерала Жмаченка, 22 у Дніпровському районі міста Києва (обліковий номер 66:094:075) та повернути їх Київській міській раді привівши їх у придатний для використання стан шляхом звільнення їх від будівель та споруд у місячний термін з дати набрання законної сили судовим рішенням.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що спірні земельні ділянки не були відведені відповідачу для будівництва об'єктів нерухомого майна, а тому майно, розміщене на них, є самовільним будівництвом відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України і підлягає знесенню, а земельні ділянки відповідно до статті 212 Земельного кодексу України підлягають звільненню та поверненню позивачу.

08.07.2015 року позивач подав до господарського суду м. Києва заяву про уточнення позовних вимог в якій просив зобов'язати ГК "Динамо" звільнити самовільно зайняті земельні ділянки орієнтовною площею 0,5852 га по вул. міста Шалетт, 3 (облікові номери ділянок: 66:094:026, 66:094:028), прилеглої земельної ділянки по вул. Генерала Жмаченка (обліковий номер 66:094:017), вул. Генерала Жмаченка, 22 (обліковий номер 66:094:075) та по вул. Генерала Жмаченка, 26-а (кадастровий номер 8000000000:66:094:065) та повернути їх Київській міській раді привівши їх у придатний для використання стан шляхом звільнення їх від будівель та споруд у місячний термін з дати набрання законної сили судовим рішенням.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 05.05.2015 р. порушено провадження у справі № 910/11166/15, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельні технології груп".

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 08.07.2015 р. замінено третю особу-3 на Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві на Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.

В письмових поясненнях на позовну заяву Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) просив позовну заяву задовольнити повністю посилаючись на те, що спірні земельні ділянки не були відведені у відповідності до вимог чинного законодавства ГК "Динамо", а тому на підставі приписів 212 Земельного кодексу України підлягають поверненню власникам землі.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України в письмових поясненнях на позовну заяву зазначала, що згідно реєстру дозволи на виконання будівельних робіт на інші документи дозвільного характеру, які давали право ГК "Динамо" на виконання будівельних робіт на спірних земельних ділянках не видавались та не реєструвались, закінчений будівництвом об'єкт в експлуатацію не приймався.

Рішенням господарського суду міста Києва від 14.07.2015 р. (суддя О.В. Чинчин) позов задоволено повністю; зобов'язано Гаражний кооператив "Динамо" звільнити самовільно зайняті земельні ділянки орієнтовною площею 0,5852 га по вул. міста Шалетт, 3 (облікові номери ділянок 66:094:026, 66:094:028), прилеглої земельної ділянки на вул. Генерала Жмаченка (обліковий номер 66:094:017), вул. Генерала Жмаченка, 22 (обліковий номер 66:094:075), вул. Генерала Жмаченка, 26-а (кадастровий номер 8000000000:66:094:065) та повернути їх Київській міській раді, привівши їх у придатний для використання стан шляхом звільнення від будівель та споруд у місячний термін з дня набрання законної сили судовим рішенням. Стягнуто з гаражного кооперативу "Динамо" на користь Київської міської ради 1218 грн. судового збору.

Рішення суду мотивовано тим, що зайняття спірних земельних ділянок, в даному випадку, є самовільним та тягне за собою наслідки, визначені статтею 212 Земельного кодексу України, оскільки відповідач використовує спірні земельні ділянки без наявності відповідних правовстановлюючих документів.

За апеляційними скаргами ГК "Динамо" та ОСОБА_9 Київський апеляційний господарський суд (судді: Г.В. Корсакова, О.О. Хрипун, Ю.Л. Власов) переглянувши рішення господарського суду м. Києва від 14.07.2015 р. в апеляційному порядку, постановою від 15.06.2016 р. залишив його без змін з тих же підстав.

Крім того, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що під час перегляду справи в суді апеляційної інстанції позивачем заявлялось клопотання про призначення у справі експертизи, у задоволенні якого було відмовлено з підстав того, що питання запропоновані відповідачем на вирішення експертизи, не входять до предмету доказування у даній справі, про що зазначено в постанові суду.

Гаражний кооператив "Динамо" подав до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій, просить скасувати рішення господарського суду м. Києва від 14.07.2015 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2016 року, а справу направити на повторний розгляд до суду першої інстанції обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, приписів статей 27, 41 Господарського процесуального кодексу України.

Скаржник звертає увагу на те, що оспорювані судові рішення в частині звільнення спірних земельних ділянок стосуються 140 осіб - членів ГК "Динамо", які мають зареєстровані права власності на гаражні бокси, що розташовані на спірних земельних ділянках, проте вказаних осіб не було залучено до розгляду справи.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників позивача, відповідача та третіх осіб, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

За приписами статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (частина 3 наведеної статті).

Згідно зі статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судами першої та апеляційної інстанції, розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 р. №932 ГБК "Динамо" була надана у постійне користування земельна ділянка площею 1,3604 га для експлуатації та обслуговування існуючих одно- двоповерхових гаражів по вул. Шалетт, 1-а в Дніпровському районі м. Києва, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею від 19.05.1997 р. №66-4-00003.

30.10.2014 року Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації було проведено обстеження земельної ділянки по вул. міста Шалетт, 1-а, 3 (66:094:001, 66:094:026, 66:094:028) у Дніпровському районі міста Києва, яка перебуває у користуванні ГК "Динамо", за результатами якого складено Акт обстеження земельної ділянки №1417/04, яким встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка к.н. 66:094:001 площею 1,3604 га за адресою: вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі міста Києва на підставі розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 р. №932 передана у постійне користування ГБК "Динамо" для експлуатації та обслуговування існуючих гаражів. Право користування посвідчується державним актом від 19.05.1997 р. №66-4-00003. На момент проведення обстеження на земельній ділянці розміщено та експлуатуються гаражі. Також на земельній ділянці на площі 0,3752 га о.н. 66:094:026 за адресою вул. міста Шалетт, 3 експлуатуються гаражі ГБК "Динамо". Документ, який посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою в Департаменті земельних ресурсів станом на 31.12.2012 р. не зареєстровано. Також на частині земельної ділянки о.н. 66:094:028 на площі приблизно 0,1 га проводиться будівництво гаражів ГБК "Динамо" (земельна ділянка обліковується як землі не надані у власність чи користування).

13.03.2015 року Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації було проведено обстеження земельної ділянки в м. Києві по вул. Жмаченка, 22 (66:094:075) у Дніпровському районі м. Києва, яка обліковується за ТОВ "Будівельні технології груп" за результатами якого складено Акт обстеження земельної ділянки №274/04, яким встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка площею 0,6484 га за адресою: вул. Генерала Жмаченка, 22 к.н. 66:094:075 на підставі рішення господарського суду м. Києва від 30.12.2008 р. №2/437 та рішень Київської міської ради від 29.04.2010р. №672/4110 та від 08.07.2010 р. №1171/4069 передана в оренду на 10 років ТОВ "Будівельні технології груп" для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з об'єктами громадського призначення. Частина земельної ділянки вільна, на ділянці ростуть зелені насадження, на іншій частині - (приблизно 0,04 га) з боку ГБК "Динамо" встановлені гаражні бокси (цегляні та металеві) та функціонує автосервіс.

01.07.2015 року Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації проведено обстеження земельної ділянки по вул. міста Шалетт, 1-а, 3, вул. Жмаченка, 22 та 26-а к.н. 8000000000:66:094:001, 8000000000:66:094:065, о.к. 66:094:075, 66:094:028, 66:094:017 у Дніпровському районі м. Києва, за результатами якого складено Акт обстеження земельної ділянки №135/04, яким встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка к.н. 66:094:001 площею 1,3604 га за адресою: вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі міста Києва на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 р. №932 передана у постійне користування ГБК "Динамо" для експлуатації та обслуговування існуючих гаражів. Право користування посвідчується державним актом від 19.05.1997 р. №66-4-00003. На момент проведення обстеження на земельній ділянці розміщено та експлуатуються гаражі. Ділянка огороджена парканом та охороняється. На земельній ділянці на площі 0,3752 га о.к. 66:094:026 за адресою вул. міста Шалетт, 3 також експлуатуються гаражі ГБК "Динамо". Також на частині земельної ділянки о.к. 66:094:028 на площі приблизно 0,1 га проводиться будівництво гаражів ГБК "Динамо" (земельна ділянка обліковується як землі не надані у власність чи користування). Додатково встановлено, що з боку ГБК "Динамо" продовжується самовільне зайняття прилеглих до кооперативу земельних ділянок та будівництво на них гаражів. ГБК "Динамо" зайнято частину земельної ділянки площею приблизно 0,02 га по вул. Жмаченка, 22 (о.к. 66:094:075) та частину земельної ділянки площею приблизно 0,02 га наданої в оренду (договір оренди від 17.01.2006 р. №66-6-00316) ФОК "Тонус" (вул. Жмаченка, 26-а, к.н. 8000000000:66:094:065). Також ГБК "Динамо" по вул. Жмаченка самовільно зайнята земельна ділянка площею приблизно 0,03 га, яка обліковується за комунальним підприємством "Дарницьке лісопаркове господарство" (о.к.66:094:017) та збудовано гаражні бокси №520-523. Згідно растру аерофотозйомки та фотоматеріалів вищезазначені земельні ділянки огороджені спільним парканом та знаходяться під охороною ГБК "Динамо". Межа наданої у постійне користування ГБК "Динамо" земельної ділянки проходить по збудованим гаражам та фактично ділить їх на частини (одна частина гаражів знаходиться на відведеній земельній ділянці, інша - на самовільно зайнятій).

Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що за результатами перевірок встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка к.н. 66:094:001 площею 1,3604 га за адресою: вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі міста Києва на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 р. №932 передана у постійне користування ГБК "Динамо" для експлуатації та обслуговування існуючих гаражів. Право користування посвідчується державним актом від 19.05.1997 р. №66-4-00003. На момент проведення обстеження на земельній ділянці розміщено та експлуатуються гаражі. Ділянка огороджена парканом та охороняється. На земельній ділянці на площі 0,3752 га о.к. 66:094:026 за адресою вул. міста Шалетт, 3 також експлуатуються гаражі ГБК "Динамо". Також на частині земельної ділянки о.к. 66:094:028 на площі приблизно 0,1 га проводиться будівництво гаражів ГБК "Динамо" (земельна ділянка обліковується як землі не надані у власність чи користування). Додатково встановлено, що з боку ГБК "Динамо" продовжується самовільне зайняття прилеглих до кооперативу земельних ділянок та будівництво на них гаражів. ГБК "Динамо" зайнято частину земельної ділянки площею приблизно 0,02 га по вул. Жмаченка, 22 (о.к. 66:094:075) та частину земельної ділянки площею приблизно 0,02 га наданої в оренду (договір оренди від 17.01.2006 р. №66-6-00316) ФОК "Тонус" (вул. Жмаченка, 26-а, к.н. 8000000000:66:094:065). Також ГБК "Динамо" по вул. Жмаченка самовільно зайнята земельна ділянка площею приблизно 0,03 га, яка обліковується за комунальним підприємством "Дарницьке лісопаркове господарство" (о.к.66:094:017) та збудовано гаражні бокси №520-523. Згідно растру аерофотозйомки та фотоматеріалів вищезазначені земельні ділянки огороджені спільним парканом та знаходяться під охороною ГБК "Динамо".

Крім того, суду апеляційної інстанції Департаментом земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації було надано акт обстеження земельної ділянки № 16-1009-04 від 02.06.2016, відповідно до якого проведено обстеження земельної ділянки по вул. міста Шалетт, 1-а, 3, вул. Жмаченка, 22 та 26-а к.н. 8000000000:66:094:001, 8000000000:66:094:065, о.к. 66:094:075, 66:094:028, 66:094:017 у Дніпровському районі м. Києва в присутності голови правління ГБК "Динамо", в якому встановлено, що згідно бази даних міського земельного кадастру земельна ділянка к.н. 66:094:001 площею 1,3604 га за адресою: вул. міста Шалетт, 1-а у Дніпровському районі міста Києва на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.06.1996 р. №932 передана у постійне користування ГБК "Динамо" для експлуатації та обслуговування існуючих гаражів. Право користування посвідчується державним актом від 19.05.1997 р. №66-4-00003. На момент проведення обстеження на земельній ділянці розміщено та експлуатуються гаражі. Ділянка огороджена парканом та охороняється. На земельній ділянці на площі 0,3752 га о.к. 66:094:026 за адресою вул. міста Шалетт, 3 яка на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування обліковується за ГБК "Динамо" також експлуатуються гаражі ГБК "Динамо". За поданням Департаменту земельних ресурсів Київська міська рада не приймала рішень про передачу зазначеної земельної ділянки у власність чи користування (оренду) ГБК "Динамо". Документ, який посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, згідно вимог ст. 126 Земельного кодексу України в Департаменті земельних ресурсів станом на 31.12.2012 не зареєстровано. Також на частині земельної ділянки о.к. 66:094:028 на площі приблизно 0,1 га побудовано кілька гаражів ГБК "Динамо" та експлуатується СТО гаражні бокси №№ 519,525,526 (земельна ділянка обліковується як землі не надані у власність чи користування). Також встановлено, що на прилеглих до кооперативу земельних ділянок, які знаходяться в оренді ФОК "Тонус" (вул. Жмаченка, 26-а, к.н. 8000000000:66:094:065) та ТОВ "Будівельні технології груп" (вул. Жмаченка, 22; к.н. 8000000000:66:094:075) побудовано кілька гаражів та СТО. Також на частині земельної ділянки, яка обліковується за комунальним підприємством "Дарницьке лісопаркове господарство" по вул. Жмаченка (о.к.66:094:017) на площі 0,03 га ГБК "Динамо" збудовано гаражні бокси №№520-523. Згідно растру аерофотозйомки та фотоматеріалів вищезазначені земельні ділянки огороджені спільним парканом та знаходяться під охороною ГБК "Динамо". За результатами обстеження вбачається порушення статті 126 Земельного кодексу України та наявні ознаки самовільного зайняття земельних ділянок.

Як вбачається з матеріалів справи предметом спору у даній справі є вимоги Київської міської ради про зобов'язання ГК "Динамо" звільнити самовільно зайняті земельні ділянки орієнтовною площею 0,5852 га по вул. міста Шалетт, 3 (облікові номери ділянок 66:094:026, 66:094:028), прилеглої земельної ділянки на вул. Генерала Жмаченка (обліковий номер 66:094:017), вул. Генерала Жмаченка, 22 (обліковий номер 66:094:075), вул. Генерала Жмаченка, 26-а (кадастровий номер 8000000000:66:094:065) та повернути їх Київській міській раді, привівши їх у придатний для використання стан шляхом звільнення від будівель та споруд у місячний термін з дня набрання законної сили судовим рішенням ( з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції посилаючись на висновки викладені в актах обстеження земельних ділянок від 10.2014, 13.03.2015 та 01.07.2015, дійшов висновку, що вказані акти підтверджують самовільне зайняття відповідачем спірних земельних ділянок орієнтовною площею 0,5852 га.

Проте, вказаний висновок колегія суддів вважає таким, що зроблений без встановлення відповідних обставин за наявними в матеріалах справи доказами.

По-перше, як вбачається з матеріалів справи, судами першої та апеляційної інстанції залишено поза увагою дослідження актів обстеження земельних ділянок, в яких відсутні план схеми земельних ділянок з відомостями координат самовільно зайнятої території.

По-друге, за приписами частини 1 статті 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до приписів статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).

Під місцем розташування розуміють певне розташування об'єкту у просторі. Для земельної ділянки таке місце розташування визначається за її координатами (точніше за координатами вершин багатокутника, який утворює земельну ділянку) в прив'язці до існуючої геодезичної межі.

Місце розташування земельної ділянки визначається при її формуванні.

Проте, питання стосовно фактичних меж самовільнозайнятих земельних ділянок з їх точними координатами, точним розташуванням, точним розміром судами не з'ясовувалось, що унеможливлює висновок про самовільне зайняття, чи навпаки, конкретних земельних ділянок або їх конкретних частин.

Крім цього, судами не з'ясовувалось питання щодо, існування на самовільнозайнятих земельних ділянках нерухомого майна з його конкретним переліком (перелік гаражних боксів за номерами) та належність вказаного нерухомого майна (гаражних боксів) саме ГК "Динамо".

Колегія суддів звертає увагу на те, що належні способи захисту - це способи, які прямо передбачені законом або спеціальною нормою, аналіз якої дає змогу обрати такий спосіб захисту, який дає змогу забезпечити виконання її приписів.

Перелік способів захисту визначений у статті 16 Цивільного кодексу України та статті 152 Земельного кодексу України.

Матеріали справи та судові рішення не містять посилань на відповідні відомості з державного кадастру, надані уповноваженими на те органами, судами не встановлено, яке саме право позивача на земельні ділянки є порушеним та відповідність позовних вимог способам захисту порушеного права за статтею 152 Земельного кодексу України.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Суди попередніх інстанцій не дослідили зміст позовної заяви, з прохальної частині якої не зрозуміло, про які саме земельні ділянки йдеться. Зміст прохальної частини позовної заяви зводиться лише до приблизного визначення розмірів самовільнозайнятих земельних ділянок та не містить фактичних меж самовільнозайнятих земельних ділянок з їх точними координатами, точним розташуванням, точним розміром судами.

Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що господарськими судами першої та апеляційної інстанції при розгляді справи та прийнятті судових рішень не взято до уваги та не надано належної правової оцінки всім доказам у справі в їх сукупності, що, враховуючи суть спору, свідчить про не з'ясування судом всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Оскільки передбачені процесуальним законом межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, рішення та постанова у справі підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до господарського суду міста Києва.

При новому розгляді справи суду необхідно врахувати викладене, всебічно і повно перевірити доводи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, і в залежності від установлених обставин вирішити спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Керуючись статтями 43, 1117, пунктом 3 статті 1119, статтями 1115, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-

П О С Т А Н О В И В :

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2016 у справі №910/11166/15 та рішення господарського суду м. Києва від 14.07.2015 скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду м. Києва

Касаційну скаргу задовольнити.

Головуючий суддя Т. Дроботова

Судді: І. Алєєва

Л. Рогач

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст