Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 11.10.2016 року у справі №53/07-07 Постанова ВГСУ від 11.10.2016 року у справі №53/07...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2016 року Справа № 53/07-07

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Куровського С.В. - головуючого (доповідача),

Катеринчук Л.Й.,

Ткаченко Н.Г.,

за участю представників:

ДК "Газ України" - Яковенка П.А. (дов. від 27.04.2016),

КП Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі". - Фурсала В.В. (дов. від 21.04.2016),

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної

компанії "Нафтогаз України"

на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 29.06.2016

та ухвалу господарського суду Харківської області від 02.06.2016

у справі №53/07-07 господарського суду Харківської області

за позовом Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної

компанії "Нафтогаз України" (правонаступник ДП "Газ Тепло")

до Балаклійського підприємства теплових мереж

про стягнення коштів,

встановив:

Рішенням господарського суду Харківської області від 18.04.2007 у справі №53/07-07, за неналежне виконання умов договору №12/03-46 від 02.10.2003 року, з Балаклійського підприємства теплових мереж (надалі - Балаклійське ПТМ) на користь Дочірнього підприємства "Газ-тепло" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі ДП "Газ України) стягнуто 618218,16 грн. основного боргу, 6182,19 грн. державного мита, 118,00 грн. витрат на ІТЗ судового процесу.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 20.06.2016 рішення господарського суду Харківської області від 18.04.2007 залишено без змін.

На виконання вищезазначеного рішення господарського суду Харківської області 03.05.2007 видано наказ про примусове виконання рішення, який був пред'явлений до відділу державної виконавчої служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області.

19.02.2015 на адресу виконавчої служби було направлено на примусове виконання вищезазначений наказ суду.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 04.10.2010 здійснено заміну позивача у справі №53/07-07 ДП "Газ-тепло" НАК "Нафтогаз України" на його правонаступника ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України".

Дочірнє підприємство "Газ України" НАК "Нафтогаз України" звернулося до господарського суду Харківської області із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні (вх. № 11089 від 05.04.2016), а саме Балаклійського підприємства теплових мереж на Комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі".

Ухвалою господарського суду Харківської області від 02.06.2016 (суддя Прохоров С.А.) в задоволенні заяви Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (вх.№11089 від 05.04.2016) про заміну сторони у виконавчому провадженні відмовлено повністю.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 29.06.2016 (колегія суддів у складі: Хачатрян В.С., Івакіна В.О., Ільїн О.В.) ухвалу господарського суду Харківської області від 02.06.2016 залишено без змін.

В касаційній скарзі Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" просить скасувати вказані вище ухвалу суду першої інстанції від 02.06.2016 та постанову суду апеляційної інстанції від 29.06.2016, задовольнити заяву ДП "Газ України" про заміну сторони у виконавчому провадженні. В обґрунтування посилається на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме ч. 3 ст. 22 Закону України "Про теплопостачання", ч.3 ст. 22 Закону України "Про виконавче провадження", ст.ст. 8,11 Закону України "Про виконавче провадження", ст.ст. 104, 108, 510 ЦК України, ст.ст. 25, 33, 43 ГПК України.

Заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відмовляючи у задоволенні заяви ДК "Газ України" про заміну сторони у виконавчому провадженні місцевий господарський суд, з яким погодився апеляційний господарський суд, виходив з того, що витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 21657671 не містить даних щодо правонаступництва, а звернення ДК "Газ України"з кредиторськими вимогами у справі № 922/6408/15 про банкрутство Балаклійського підприємства теплових мереж свідчить про те, що ДК "Газ України" вважає боржником саме Балаклійське підприємство теплових мереж.

Проте погодитися з такими висновками місцевого та апеляційного господарських судів неможливо виходячи з такого.

Відповідно до ст. 510 ЦК України сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор. Одним із видів заміни сторони у зобов'язанні є переведення боргу, наслідком якого є вибуття первісного боржника із зобов'язання і вступ у зобов'язання нового боржника.

Згідно з ст. 25 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Процесуальне правонаступництво на стадії виконання судового рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб. Правонаступництво на стадії виконання рішення є ефективним процесуальним засобом, який спрямований на гарантування виконання судового рішення. За практикою Європейського суду з прав людини право на виконання судового рішення є складовою права на доступ до суду, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як невід'ємна частина судового розгляду (рішення у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004).

Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.

Як вбачається з матеріалів справи п. 1 рішення Балаклійської районної ради Харківської області L сесії VI скликання від 17.02.2015 року №771-VI про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Балаклійського району передано майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Балаклійського району з балансу Балаклійського підприємства теплових мереж на баланс Комунального підприємства - сільськогосподарського підприємства "Балагросервіс" (код ЄДРПОУ 37010695) на праві господарського відання.

На виконання зазначеного рішення Балаклійської районної ради Харківської області 21.04.2015 року між Комунальним підприємством - сільськогосподарським підприємством "Балагросервіс" (балансоутримувач) та Комунальним підприємством Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" (користувач) укладено договір тимчасового користування майном спільної власності територіальних громад, сіл, селищ міста Балаклійського району.

Об'єкт централізованого постачання, який передано КП - СГ "Балагросервіс" КП Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" - це цілісний майновий комплекс Балаклійського підприємства теплових мереж, який є комунальною та спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міста Балаклійского району.

В п.1.1 договору закріплено, що балансоутримувач передає, а користувач бере в строкове безоплатне користування майно.

На виконання вказаного договору між сторонами підписано акт приймання -передачі майна з додатками.

Відповідно до ст. 520 Цивільного кодексу України боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Частиною третьою ст. 22 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що у разі якщо суб'єкту господарювання надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс (індивідуально визначене майно) з вироблення теплової енергії, такий суб'єкт стає правонаступником за борговими зобов'язаннями з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання, що виникли у суб'єкта господарювання, який раніше використовував зазначене майно (володів або користувався ним).

Відповідно до ч. 4 даної статті, договори про постачання та транспортування енергоносіїв укладаються з правонаступниками реорганізованої теплопостачальної та/або теплогенеруючої організації виключно за умови погодження порядку погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування та постачання.

Тобто, дана стаття та ст.ст. 655, 712, 714 ЦК України визначають, що виникнення зобов'язань з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування та постачання, можливо за умови наявності договорів на постачання, купівлі-продажу та транспортування енергоносіїв.

Однак, суди попередніх інстанції, стверджуючи що КП Балаклійскої районної ради "Балаклійські теплові мережі" не є правонаступником об'єкта господарювання, який раніше володів або користувався зазначеним майном, належним чином не дослідили всі обставини справи, зокрема рішення Балаклійської районної ради Харківської області L сесії VI скликання від 17.02.2015 року №771-VI та умови договору від 21.04.2015 тимчасового користування майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Балаклійського району на предмет передачі саме цілісного майнового комплексу з вироблення теплової енергії, а також кредиторської заборгованості перед ДК "Газ України, з огляду на вищенаведені норми законодавства, не навели правового обґрунтування відхилення доводів ДК "Газ Україна", пославшись лише на витяг з ЄДР, який не містить відомостей про правонаступництво.

При цьому, встановивши, що об'єкт централізованого теплопостачання є комунальною власністю і саме власник (відповідна рада) розпоряджається таким майно, що вбачається з рішення Балаклійської районної ради від 17.02.2015, судами попередніх інстанцій не було залучено зазначену районну раду до розгляду даної справи для з'ясування обставин щодо передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад, а також обставин щодо погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування та постачання.

Крім того, колегія суддів вважає необґрунтованим посилання судів попередніх інстанцій на подану ДК "Газ України" заяву з грошовими вимогами до Балаклійського підприємства теплових мереж у справі про його банкрутство як на підставі відмови у задоволенні клопотання про заміну сторони у виконавчому провадженні, оскільки постановою Харківського апеляційного господарського суду від 17.03.2016, яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 25.05.2016, провадження у справі № 922/6408/15 про банкрутство Балаклійського підприємства теплових мереж припинено як безпідставно порушене.

Відповідно до ст. 111-7 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

За таких обставин, колегія суддів вважає висновки судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для здійснення процесуального правонаступництва - заміну сторони у виконавчому провадженні, Балаклійського підприємства теплових мереж на КП Балаклійскої районної ради "Балаклійські теплові мережі" таким, що зроблені без всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх обставин справи та доказів, які мають суттєве значення для правильного вирішення спору, а тому постанова Харківського апеляційного господарського суду від 29.06.2016 та ухвала господарського суду Харківської області від 02.06.2016 підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.

При новому розгляді справи суду необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з'ясувати обставини справи, дійсні права та обов'язки сторін у справі, перевірити доводи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, вжити заходів щодо всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи та прийняття рішення у справі у відповідності з нормами процесуального та матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Керуючись статтями 1117, 1119 - 11112 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити частково.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 29.06.2016 та ухвалу господарського суду Харківської області від 02.06.2016 по справі №53/07-07 скасувати.

Справу № 53/07-07 направити на новий розгляд до господарського суду Харківської області в іншому складі суду.

Головуючий Куровський С.В.

Судді Катеринчук Л.Й.

Ткаченко Н.Г.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст