Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 09.11.2016 року у справі №918/388/15 Постанова ВГСУ від 09.11.2016 року у справі №918/3...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2016 року Справа № 918/388/15 Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого, судді Васищака І.М., суддів Грека Б.М., Студенця В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Рівненської області від 15 лютого 2016 року та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 30 травня 2016 року у справі № 918/388/15 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Вєріта" до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 132 177 грн 56 коп.,

УСТАНОВИВ: У квітні 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "Вєріта" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення 100 398 грн 31 коп. основного боргу, 15 454 грн 36 коп. інфляційних втрат, 1 699 грн 89 коп. річних і 14 625 грн штрафу з підстав неналежного виконання договору від 1 листопада 2013 року оренди нежилих приміщень за адресою: м. Рівне, вул. Волинської Дивізії, 31 Б із технічним завданням-додатком № 1/11-13 від 1 листопада 2013 року; договору від 1 листопада 2013 року оренди нежилих приміщень за адресою: Рівненська обл., м. Здолбунів, вул. Шкільна, 9 із технічним завданням-додатком № 2/11-13 від 1 листопада 2013 року; додаткових угод від 30 травня 2014 року і 10 червня 2014 року до договорів оренди; договору підряду на проведення ремонту від 10 червня 2014 року.

Відповідач позов не визнав, посилаючись на порушення зобов'язань позивачем.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 15 лютого 2016 року (суддя А. Горплюк), залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 30 травня 2016 року, позов задоволено в частині стягнення 73 500 грн основного боргу, 11 319 грн інфляційних втрат, 1 238 грн 42 коп. річних і 14 625 грн штрафу; у решті позову відмовлено.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 просить рішення та постанову скасувати з підстав неправильного застосування господарськими судами статей 193 і 230 Господарського кодексу України, статей 526, 549 і 625 Цивільного кодексу України, статей 43, 83 Господарського процесуального кодексу України та передати справу на новий розгляд.

Сторони належним чином були повідомлені про час і місце судового засідання, проте товариство з обмеженою відповідальністю "Вєріта" право на подання відзиву на касаційну скаргу не використало і представники сторін у судове засідання не з'явилися.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Господарськими судами встановлено, що 1 листопада 2013 року сторони уклали договір оренди нежилих приміщень (далі - договір оренди № 1), відповідно до умов якого, відповідач (орендодавець) передає, а позивач (орендар) приймає в тимчасове користування приміщення загальною площею 83,8 м2 за адресою: м. Рівне, вул. Волинської Дивізії 31 Б.

Також 1 листопада 2013 року сторони уклали договір оренди нежилих приміщень (далі - договір оренди № 2), відповідно до умов якого, відповідач (орендодавець) передає, а позивач (орендар) приймає в тимчасове користування приміщення за адресою: м. Здолбунів, вул. Шкільна, 9.

Умовами договорів оренди сторони погодили, що об'єкти оренди надаються для облаштування офісних, складських і підсобних приміщень для здійснення підприємницької діяльності, у тому числі для облаштування аптечного закладу (аптеки); об'єкти оренди орендується на термін 2 роки 11 місяців з 01 листопада 2013 року по 30 вересня 2016 року; договори у будь-який момент можуть бути достроково розірваними орендодавцем або орендарем у односторонньому порядку з письмовим повідомленням іншої сторони за три місяці до моменту такого розірвання; розмір орендної плати за весь об'єкт, що орендується, за один місяць оренди приміщень у цілому складає 6 000 грн (договір оренди № 1) і 7 000 грн (договір оренди № 2), при цьому в даний розмір орендної плати входить повне відшкодування орендарем орендодавцю витрат за надання комунальних послуг, теплопостачання, утримання будинку та прибудинкової території, земельного податку та орендної плати за землю, будь-яких інших послуг та витрат, тощо, для потреб функціонування об'єкта оренди, крім витрат за користування енергопостачанням, теплопостачанням, водопостачанням та охоронною сигналізацією об'єкта оренди, при цьому орендодавець зобов'язаний щомісячно пред'являти орендарю оригінали всіх квитанцій, рахунків, інших розрахунково-платіжних документів за послуги енергопостачання та водопостачання як підставу для здійснення компенсації згідно пункту 5.5. даного договору; орендар звільняється від зобов'язань сплачувати орендну плату у випадках змушеного простою своєї господарської діяльності, зокрема під час проведення ремонту об'єкту оренди або аварії чи пошкоджень комунікацій, на весь період такого змушеного простою (пункти 2.1, 4.1, 4.3, 5.1 договорів).

Додатками № 1/11-13 і № 2/11-13 від 1 листопада 2013 року до договорів оренди сторони погодили технічне завдання на проведення ремонтних робіт по об'єкту оренди в м. Рівне по вул. Волинської Дивізії, 31 Б (договір оренди № 1) і по об'єкту оренди в м. Здолбунів по вул. Шкільній, 9 (договір оренди № 2), якими визначили перелік ремонтно-будівельних робіт з переобладнання приміщень будівель необхідних для повного відновлення об'єктів і подальшої нормальної їх експлуатації відповідно з функціональним призначенням об'єктів (аптеки).

На підставі акта здачі-приймання приміщення від 1 квітня 2014 року до договору оренди приміщення від 1 листопада 2013 року орендодавець передав, а орендар прийняв в оплатне тимчасове користування приміщення загальною площею 83,8 м2 за адресою м. Рівне, вул. Волинської Дивізії 31 Б. Пунктом 2 акта сторони погодили відсутність претензій щодо виконання умов договору стосовно передачі об'єкта оренди.

30 травня 2014 року сторони уклали додаткову угоду до договору оренди № 1, якою пункти 4.3 і 5.1 договору викладені в наступній редакції: "пункт 4.3. Даний договір у будь-який момент може бути достроково розірваний орендодавцем або орендарем у односторонньому порядку з письмовим повідомленням іншої сторони не пізніше ніж за 30 днів до моменту такого розірвання"; "пункт 5.1. Розмір орендної плати за весь об'єкт, що орендується, за один місяць фактичної оренди приміщень у цілому складає: за липень 2014 року - грудень 2014 року - 4500 грн.; за січень 2015 року та наступні місяці - 6000 грн.; при цьому в даний розмір орендної плати входить повне відшкодування орендарем орендодавцю витрат за надання комунальних послуг, теплопостачання, утримання будинку та прибудинкової території, земельного податку та орендної плати за землю, будь-яких інших послуг та витрат, тощо, для потреб функціонування об'єкта оренди, крім витрат за користування енергопостачанням, теплопостачанням, водопостачанням та охоронною сигналізацією об'єкта оренди, при цьому орендодавець зобов'язаний щомісячно пред'являти орендарю оригінали всіх квитанцій, рахунків, інших розрахунково-платіжних документів за послуги енергопостачання та водопостачання як підставу для здійснення компенсації згідно пункту 5.5. даного договору; орендар звільняється від зобов'язань сплачувати орендну плату у випадках змушеного простою своєї господарської діяльності, зокрема під час проведення ремонту об'єкту оренди або аварії чи пошкоджень комунікацій, на весь період такого змушеного простою".

Пунктом 3 цієї додаткової угоди сторони погодили, що в зв'язку з необхідністю орендодавця належним чином підготувати до передачі та здати приміщення, що знаходиться за адресою: Рівненська обл., м. Здолбунів, вул. Шкільна, 9 в оренду орендарю, орендар у рахунок орендної плати за шість місяців фактичної оренди об'єкту оренди сплатить орендодавцю та/або третім особам на підставі договору підряду на проведення ремонту чи/та/або інших правочинів 27 000 грн в якості сплаченої авансом (наперед) орендної плати за шість місяців фактичної оренди об'єкту оренди.

У подальшому сторони уклали додаткову угоду від 10 червня 2014 року до договору оренди № 2, якою внесено зміни до пункті 4.3 і 5.1, а саме: "4.3. Даний договір у будь-який момент може бути достроково розірваний орендодавцем або орендарем у односторонньому порядку з письмовим повідомленням іншої сторони не пізніше ніж за 30 днів до моменту такого розірвання"; "5.1. Розмір орендної плати за весь об'єкт, що орендується, за один місяць фактичної оренди приміщень у цілому складає: за перші 6 місяців оренди - 5 250 грн; за 7-й місяць оренди та наступні - 7 000 грн; при цьому в даний розмір орендної плати вже входить повне відшкодування орендарем орендодавцю витрат за надання комунальних послуг, теплопостачання, утримання будинку та прибудинкової території, земельного податку та орендної плати за землю, будь-яких інших послуг та витрат, тощо, для потреб функціонування об'єкта оренди, крім витрат за користування енергопостачанням, теплопостачанням, водопостачанням та охоронною сигналізацією об'єкта оренди, при цьому орендодавець зобов'язаний щомісячно пред'являти орендарю оригінали всіх квитанцій, рахунків, інших розрахунково-платіжних документів за послуги енергопостачання та водопостачання як підставу для здійснення компенсації згідно пункту 5.5. даного договору; орендар звільняється від зобов'язань сплачувати орендну плату у випадках змушеного простою своєї господарської діяльності, зокрема під час проведення ремонту об'єкту оренди або аварії чи пошкоджень комунікацій, на весь період такого змушеного простою".

Пунктом 3 цієї додаткової угоди сторони визначили, що оскільки орендодавець не підготував до передачі та не здав об'єкт оренди орендарю, а орендар відповідно ще не прийняв належним чином вказане приміщення в оренду та не здійснює в ньому господарської діяльності через незадовільний стан об'єкта оренди і невідповідність технічним та санітарним нормам і характеристикам, у зв'язку з чим до моменту фактичної здачі-приймання приміщення в задовільному стані з повною відповідністю зазначеним умовам орендна плата не нараховується та орендарем не сплачується, то сторони домовилися про те, що орендар на власний розсуд у рахунок орендної плати авансом (наперед) вчинить наступні дії (усі чи деякі з них): сплатить наданий чи надані орендодавцем або третіми особами рахунок чи рахунки на придбання будівельних матеріалів для проведення ремонту в об'єкті оренди; самостійно придбає будівельні матеріали для проведення ремонту в об'єкті оренди; укладе з орендодавцем договір підряду для проведення ремонту в об'єкті оренди; сплативши таким чином орендодавцю та/або третім особам на підставі договору підряду на проведення ремонту чи/та/або інших правочинів 31 500 грн в якості сплаченої авансом (наперед) орендної плати за шість місяців фактичної оренди об'єкту оренди. У свою чергу орендодавець зобов'язується протягом 30 днів з моменту укладення з орендарем договору підряду на проведення ремонту в об'єкті оренди провести об'єкт оренди у визначений орендарем стан та здати об'єкт оренди орендарю в задовільному стані з повною відповідністю технічним та санітарним нормам і характеристикам укладенням з орендарем відповідного акта здачі-приймання. Якщо орендодавець належним чином не виконає передбачених цією додатковою угодою зобов'язань, тоді орендодавець на наступний день після спливу вказаного строку (30 днів з моменту укладення з орендарем договору підряду на проведення ремонту в об'єкті оренди) зобов'язаний повернути шляхом перерахування на розрахунковий рахунок орендаря сплачену авансом (наперед) орендну плату за оренду об'єкту оренди у розмірі 73 500 грн, з них: 42 000 грн сплачених орендарем орендодавцю до моменту укладення цієї додаткової угоди та 31 500 грн вже після укладення цієї додаткової угоди на підставі договору підряду на проведення ремонту в об'єкті оренди, а договір оренди нежилих приміщень від 1 листопада 2013 року (оренда приміщення: Рівненська обл., м. Здолбунів, вул. Шкільна, 9) буде з цієї дати припинений (розірваний) за згодою сторін.

Водночас сторони уклали договір підряду від 10 червня 2014 року (далі - договір підряду), відповідно до умов якого відповідач (підрядник) зобов'язується на свій ризик у точній відповідності до умов даного договору, замовлення замовника та кошторису провести ремонтні (будівельні) роботи у нежилому приміщенні, що знаходиться за адресою: Рівненська обл., м. Здолбунів, вул. Шкільна, 9 та передати замовнику згідно акта виконаних робіт, а позивач (замовник) - прийняти предмет підряду та оплатити підрядчику виконану роботу.

Умовами договору підряду сторони погодили, що роботи мають бути виконані за адресою: Рівненська обл., м. Здолбунів, вул. Шкільна, 9; договір укладається виключно у зв'язку з наявністю укладених між підрядчиком та замовником договорів оренди нежилих приміщень від 1 листопада 2013 року (оренда приміщення, що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Волинської Дивізії, 31 Б та бажання замовника орендувати приміщення, що знаходиться за адресою: Рівненська обл., м. Здолбунів, вул. Шкільна, 9) та відповідних договірних відносин для підготовки до передачі та здачі замовнику приміщення, що знаходиться за адресою: Рівненська обл., м. Здолбунів, вул. Шкільна, 9; усі здійснені замовником платежі підряднику та/або третім особам та усі будівельні матеріали передані замовником підрядчику враховуються як аванс (сплачена на перед) орендна плата за укладеними між підрядчиком і замовником договорах, а саме: як аванс (сплачена наперед) замовником орендна плата за шість місяців фактичної оренди приміщень, що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Волинської Дивізії, 31 Б згідно договору оренди нежилих приміщень від 1 листопада 2013 року у розмірі 27 000 грн та як аванс (сплачена наперед) замовником орендна плата за шість місяців фактичної оренди приміщення, що знаходиться за адресою: Рівненська обл., м. Здолбунів, вул. Шкільна, 9 згідно договору оренди нежилих приміщень від 1 листопада 2013 року у розмірі 31 500 грн; роботи виконуються власними силами (обладнанням, робітниками, транспортом, тощо) підрядчика із матеріалів замовника та підрядника інструментами та обладнанням підрядчика; ціна договору є фіксованою, включає в себе відшкодування всіх витрат підрядчика та плату за виконану ним відповідно до умов даного договору роботу і становить 58 500 грн; 48 500 грн з них замовник на власний розсуд сплачує підрядчику грошовими коштами (на вибір замовника - повністю або частково) та/або передає будівельні матеріали на відповідну суму (на вибір замовника - повністю або частково) протягом 25 днів з моменту укладення даного договору, а 10 000 грн сплачує протягом 7 днів з моменту передачі підрядником замовнику предмету підряду та підписання сторонами відповідного акту виконаних робіт про це; підрядчик зобов'язується розпочати виконання (створення предмету підряду) в день підписання даного договору; підрядчик зобов'язується виконати роботу (створити предмету підряду) та передати його замовнику згідно акту виконання робіт не пізніше 10 липня 2014 року; за невиконання або неналежне виконання умов даного договору підрядчик повертає замовнику усе отримане за договором, сплачує замовнику штраф у розмірі 25 відсотків від загальної ціни даного договору - 14 625 грн та додатково відшкодовує замовнику причинені невиконанням або неналежним виконанням умов даного договору збитки, у тому числі втрачену вигоду, у порядку, передбаченому чинним законодавством (пункти 1.2.2, 1.3, 1.4, 3.1, 4.1, 4.2, 5.1, 5.2, 9.1 договору).

На виконання умов договорів товариство з обмеженою відповідальністю "Вєріта" платіжними дорученнями від 7листопада 2013 року, від 3 грудня 2013 року, від 10 грудня 2013 року та від 4 березня 2014 року перерахувало на розрахунковий рахунок фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 66 000 грн. До того ж у відповідності до видаткових касових ордерів від 11 червня 2014 року № 11, від 27 червня 2014 року № 13, від 4 липня 2014 року №14, від 7 липня 2014 року №15, від 9 липня 2014 року, від 9 липня 2014 року та від 6 серпня 2014 року № 19 позивач сплатив відповідачу грошові кошти в розмірі 25 777 грн. Суду також подані акти передачі-приймання будівельних матеріалів від 12 червня 2014 року № 1, від 20 червня 2014 року № 2 та від 16 липня 2014 року № 3 на загальну суму 20 723 грн 37 коп.

Відповідач своїх зобов'язань належним чином не виконав, що й спричинило спір.

За правилами статті 509 Цивільного кодексу України та статті 173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно з приписами статей 759, 795 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до пункту 3 додаткової угоди від 10 червня 2014 року до договору оренди № 2 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зобов'язалась уподовж 30 днів з моменту укладення з орендарем договору підряду привести об'єкт оренди у визначений орендарем стан та передати орендарю не пізніше 10 липня 2014 року.

Висновком судової будівельно-технічної експертизи від 22 грудня 2015 року №7827-7828 Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз підтверджується виконання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 своїх зобов'язань лише частково (не завершені роботи по влаштуванню систем опалення та пожежно-охоронної сигналізації та санвузла).

Сторони погодили, що у випадку невиконання обов'язку привести об'єкт оренди у визначений орендарем стан та здати об'єкт оренди позивачу, відповідач зобов'язаний повернути грошові кошти шляхом перерахування на розрахунковий рахунок товариства з обмеженою відповідальністю "Вєріта" сплачену авансом (наперед) орендну плату за оренду об'єкту оренди у розмірі 73 500 грн, а також встановили строк його виконання - 10 липня 2014 року.

За обставин невиконання відповідачем грошового зобов'язання, господарські суди, встановивши в її діях склад цивільного правопорушення, застосувавши до спірних правовідносин правила статті 193 Господарського кодексу України, статей 525 і 526 Цивільного кодексу України, обґрунтовано задовольнили позов в частині стягнення 73 500 грн основного боргу.

Згідно з приписами статей 610 і 612 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції та річних.

Отже господарські суди дійшли обґрунтованого висновку про задоволення позову і в цій частині, здійснивши їх перерахунок.

Пунктом 6.2. договору сторони встановили, що за невиконання або неналежне виконання зобов'язань по цьому договору (несвоєчасне оформлення договору, оформлення фінансування, за необґрунтовану відмову від оплати за виконані роботи, затримання оплати, несвоєчасне надання вихідних даних) субпідрядник та генпідрядник сплачують пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на період, за який нараховується пеня від суми заборгованості за кожен день протермінування.

З підстав порушення відповідачем зобов'язання стосовно передачі об'єкту, господарські суди, на підставі пункту 9.1. договору підряду, статей 230, 231 і 232 Господарського кодексу України, статті 549 Цивільного кодексу України, правомірно задовольнили позов у частині стягнення 14 625 грн штрафу, обрахованого як 25 відсотків від загальної ціни договору підряду на проведення ремонту в сумі 58 500 грн.

Інші твердження скаржника досліджувались апеляційним господарським судом і їм дана належна юридична оцінка.

Таким чином колегія суддів вважає, що під час розгляду справи фактичні її обставини були встановлені господарськими судами на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки судів відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ: Рішення Господарського суду Рівненської області від 15 лютого 2016 року та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 30 травня 2016 року у справі № 918/388/15 залишити без змін, а касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 без задоволення.

Головуючий, суддя І. М. Васищак Суддя Б. М. Грек Суддя В. І. Студенець

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст