Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 06.12.2016 року у справі №904/1493/16 Постанова ВГСУ від 06.12.2016 року у справі №904/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2016 року Справа № 904/1493/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого суддіШевчук С.Р. (доповідач) суддівВладимиренко С.В., Демидової А.М. розглянувши касаційну скаргуГромадської організації "Територіальне об'єднання садівничих товариств "Сура" на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.10.2016 у справі№ 904/1493/16 господарського суду Дніпропетровської області за позовомСадівничого товариства "Патріот" доГромадської організації "Територіальне об'єднання садівничих товариств "Сура" про визнання дій незаконнимив судовому засіданні взяли участь представники:

- позивача: не з'явився

- відповідача: Тихоненко Р.А. - керівник

В С Т А Н О В И В:

У березні 2016 року Садівниче товариство "Патріот" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Громадської організації "Територіальне об'єднання садівничих товариств "Сура" про визнання дій відповідача незаконними в частині відключення СТ "Патріот" від електропостачання, зобов'язання відповідача відновити подачу електроенергії протягом трьох днів та стягнення витрат по сплаті судового збору (з урахуванням доповнення до позовної заяви).

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2016 у справі № 904/1493/16 (суддя Рудовська І.А.) позов задоволено частково, визнано дії Громадської організації "Територіальне об'єднання садівничих товариств "Сура" незаконними в частині відключення Садівничого товариства "Патріот" від електропостачання, стягнуто з Громадської організації "Територіальне об'єднання садівничих товариств "Сура" на користь Садівничого товариства "Патріот" 1 378,00 грн судового збору, в решті позову відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.10.2016 у справі № 904/1493/16 (у складі головуючого Кузнецової І.Л., суддів Орєшкіної Е.В., Широкобокової Л.П.) рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2016 у справі № 904/1493/16 скасовано частково, прийнято нове рішення, позов задоволено частково, визнано дії Громадської організації "Територіальне об'єднання садівничих товариств "Сура" незаконними в частині відключення Садівничого товариства "Патріот" від електропостачання, зобов'язано Громадську організацію "Територіальне об'єднання садівничих товариств "Сура" відновити Садівничому товариству "Патріот" подачу електроенергії, в решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятими у даній справі судовими актами, ГО "ТОСТ "Сура" звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення та неправильне застосування норм процесуального та матеріального права, зокрема ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", ст.ст. 32, 34, 36, 43 Господарського процесуального кодексу України, зазначаючи, що СТ "Патріот" не є членом ГО "ТОСТ "Сура", а також, що саме відповідач є споживачем електричної енергії за договором № 145 від 15.06.2009, укладеним з Дніпропетровським РЕМ 1 ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго", та має право самостійно визначати підстави для обслуговування членів організації та забезпечення електричною енергією, просить скасувати постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.10.2016 та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2016 у справі № 904/1493/16 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог.

Позивач не скористався правом, наданим ст. 1112 ГПК України, не надав відзив на касаційну скаргу, що в силу положень ст.1112 ГПК України не перешкоджає перегляду судових актів, що оскаржуються.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, громадська організація "Територіальне об"єднання садівничих товариств "Сура" зареєстрована 06.12.1999, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10.03.2016.

Згідно з п.1.3 Статуту ГО "ТОСТ "Сура" в редакції, затвердженій рішенням зборів уповноважених від садівничих товариств об'єднання, оформленим протоколом №2 від 02.05.2010, у своїй діяльності остання керується Конституцією України, Законом України "Про об'єднання громадян" та іншими законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, нормативно-правовими актами органів місцевого самоврядування та цим Статутом.

Відповідно до п.2.3 Статуту основним завданням організації є, у тому числі, сприяння членам організації в отриманні житлово-комунальних та інших послуг, пов"язаних з утриманням земельних ділянок і домовладінь, належної якості.

Пунктом 3.4 Статуту передбачено обов'язок членів організації дотримуватися вимог цього Статуту, виконувати рішення загальних зборів членів організації, інших керівних органів організації, прийняті в межах компетенції, своєчасно сплачувати членські та цільові внески у розмірі та в термін, встановлені правлінням, загальними зборами організації.

Відповідно до п.п. 4.1, 4.2 Статуту вищим органом управління організації є загальні збори членів організації, до компетенції яких належать: визначення основних напрямків діяльності організації, затвердження щорічних фінансових планів організації та звітів про їх виконання, затвердження Статуту, символіки організації та Положення про неї, затвердження змін і доповнень до Статуту, затвердження правил внутрішнього регулювання діяльності організації, встановлення розміру і строків внесення вступних, цільових та членських внесків, заснування юридичних осіб та затвердження їх статутів, реалізація права власності на майно та кошти організації, прийняття внутрішніх положень організації, прийняття рішення про реорганізацію та ліквідацію, винесення рішень про прийняття в члени організації та про виключення з членів організації, затвердження щорічних кошторисів, фінансових та інших звітів, обрання та відкликання голови організації, прийняття рішення про притягнення до майнової та дисциплінарної відповідальності членів виконавчого органу, прийняття рішення щодо надання майнової допомоги, реалізація права власності організації, розгляд інших питань, що виникають у зв'язку з діяльністю організації, здійснення контролю за діяльністю виконавчого органу організації.

Згідно з п.4.9 Статуту в період між зборами постійно діючим керівним органом організації є правління. Перелік повноважень правління визначено п.4.10 Статуту.

Пунктом 6.2 Статуту встановлено, що кошти та майно організації складається з грошових коштів, майна, майнових та немайнових прав, переданих її засновниками, членами організації та державою, у тому числі, як вступні та поточні внески грошових коштів, майна, майнових та немайнових прав, які пожертвувані громадянами, підприємствами, установами, організаціями, грошових коштів та майна, придбаного в результаті господарської та іншої комерційної діяльності підприємств, заснованих організацією, а також майна, придбаного за рахунок власних коштів організації та на інших підставах, не заборонених законом.

10.10.2015 на підставі протоколу №5 від 01.08.2015, ГО "ТОСТ "Сура" здійснено відключення СТ"Патріот" від електромереж організації за борги по членських цільових внесках за 2014 рік згідно з кошторисом.

За наслідками відключення складено акт №4, підписаний присутніми при відключенні членами та головою організації.

17.10.2015 також, на підставі протоколу №5 від 01.08.2015, здійснено відключення СП"Патріот" від електромереж організації за борги у зв'язку із самостійним підключенням головою товариства до цих мереж, про що свідчить акт №5, підписаний членами та головою організації.

Відповідно до протоколу №5 від 01.08.2015, підписаного головою ГО "ТОСТ "Сура" та секретарем, по першому питанню порядку денного присутніми представниками садівничих товариств постановлено здати борги за 2014 рік до 08.08.2015, "нездані" борги визначені як такі, що призведуть до відключення від електроенергії та води. Борг СТ "Патріот" зафіксовано в сумах 2 461 грн та 1 260 грн.

Звертаючись з позовом про визнання дій відповідача незаконними в частині відключення СТ "Патріот" від електропостачання та зобов'язання відповідача відновити подачу електроенергії протягом трьох днів, позивач послався на те, що в нього відсутня заборгованість за спожиту електроенергію, а також, що статутом відповідача не передбачено право останнього відключати споживачів від електроенергії.

Заперечуючи проти задоволення позову, відповідач зазначає про те, що споживачем електроенергії за договором № 145 від 15.06.2009, укладеним з Дніпропетровським РЕМ 1 ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго", є саме ГО "ТОСТ "Сура"; відповідно до рішення загальних зборів організації від 01.08.2015, оформленого протоколом №5 СТ "Патріот" було попереджено про відключення від електроенергії протягом 7 днів, якщо не погасить заборгованість по членським внескам, що є порушенням п. 3.4. Статуту організації.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції, дійшов висновку, що у разі виявлення порушень, зазначених у пунктах 7.5 та 7.6 Правил користування електричною енергією, відключення електроустановок споживача здійснюється персоналом власника електричних мереж, до яких приєднані ці електроустановки, а саме ПАТ "ДТЕК "Дніпрообленерго", а отже вимога позивача про визнання дій відповідача незаконними в частині відключення СТ "Патріот" від електропостачання підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції відмовив у задоволені вимоги про зобов'язання відновити подачу електроенергії позивача, з огляду на те, що це відноситься до повноважень власника електричних мереж - ПАТ "ДТЕК "Дніпрообленерго".

Скасовуючи рішення суду першої інстанції частково, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідно до п. 2.3 Статуту, основним завданням організації є, у тому числі, сприяння членам організації в отриманні житлово-комунальних та інших послуг, пов'язаних з утриманням земельних ділянок і домовладінь, належної якості, а також, що статутом організації, Законом України "Про громадські об'єднання", іншими законодавчими та іншими нормативно-правовими актами не передбачено таких повноважень загальних зборів членів організації та правління, як прийняття рішень по притягненню садівничих товариств до відповідальності за несвоєчасну сплату членських внесків у вигляді відключення від електропостачання.

Окрім того, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при умові здійснення відключення позивача від електропостачання безпосередньо відповідачем та визнання зазначених дій незаконними, відповідач зобов'язаний відновити електропостачання позивачу, але не протягом трьох днів, оскільки рішення господарського суду підлягає виконанню в порядку та строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження".

Разом з тим, колегія суддів касаційної інстанції вважає такі висновки передчасними, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про громадські об'єднання", громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про громадські об'єднання" статут громадського об'єднання має містити відомості про, зокрема, порядок набуття і припинення членства (участі) у громадському об'єднанні, права та обов'язки його членів (учасників).

Скасовуючи частково рішення першої інстанції та задовольняючи позов частково, суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідно до п. 2.3 Статуту, основним завданням організації є, у тому числі, сприяння членам організації в отриманні житлово-комунальних та інших послуг, пов'язаних з утриманням земельних ділянок і домовладінь, належної якості.

Разом з тим, заперечуючи проти задоволення позову, відповідач стверджує, що СТ "Патріот" не є членом ГО "ТОСТ "Сура".

Однак, як судом першої, так і судом апеляційної інстанції належним чином не дана правова оцінка даному твердженню відповідача та не перевірено, з урахуванням положень статуту організації щодо порядку набуття та припинення членства садівничих товариств в організації та положень Закону України "Про громадські об'єднання", чи є СТ "Патріот" членом ГО "ТОСТ "Сура", та відповідно на підставі чого у СТ "Патріот" виникла заборгованість за несвоєчасну сплату членських внесків, на підставі чого ГО "ТОСТ "Сура" здійснювалась поставка електроенергії СТ "Патріот", та що за правовідносини склались між сторонами у справі з поставки електроенергії.

Відтак, судами попередніх інстанцій допущено неправильне застосування вимог ч. 1 ст. 47 ГПК України, щодо прийняття судового рішення в результаті обговорення всіх обставин справи та ч. 1 ст. 43 ГПК України стосовно всебічного, повного і об'єктивного розгляду господарським судом в судовому процесі всіх обставин справи.

В силу вимог ст.1117 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1119 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції і передати справу на новий розгляд, якщо суд припустився порушень норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

З огляду на вищезазначене, Вищий господарський суд України вважає за необхідне скасувати прийняті у справі судові рішення з направленням справи на новий розгляд до місцевого господарського суду.

Під час нового розгляду місцевому господарському суду необхідно врахувати викладене, всебічно з'ясувати всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для їх розгляду і вирішення спору по суті, і в залежності від цього прийняти основане на законі рішення.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111, 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Громадської організації "Територіальне об'єднання садівничих товариств "Сура" задовольнити частково.

Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.10.2016 та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2016 у справі № 904/1493/16 скасувати, справу передати на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області в іншому складі суду.

Головуючий суддя С.Р. Шевчук

С у д д я С.В. Владимиренко

С у д д я А.М. Демидова

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст