Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 05.10.2016 року у справі №921/1092/15-г/6 Постанова ВГСУ від 05.10.2016 року у справі №921/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2016 року Справа № 921/1092/15-г/6

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді Губенко Н.М.суддівБарицької Т.Л. Картере В.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський центральний універмаг"на рішення від та на постанову відГосподарського суду Тернопільської області 21.01.2016 Львівського апеляційного господарського суду 06.04.2016у справі Господарського суду№ 921/1092/15-г/6 Тернопільської областіза позовомКомунального підприємства "Тернопільводоканал"доТовариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський центральний універмаг"простягнення коштів

у судовому засіданні взяли участь представники:

- позивача Анікушин Г.Є.;- відповідача Сампара Н.М.;Розпорядженням керівника апарату Вищого господарського суду України від 30.09.2016, у зв'язку із запланованим відрядженням судді Самусенко С.С., призначено проведення автоматичної зміни складу колегії суддів у справі № 921/1092/15-г/6.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 30.09.2016, у зв'язку із запланованим відрядженням судді Самусенко С.С., для розгляду справи № 921/1092/15-г/6 визначено наступний склад суддів: головуючий суддя - Губенко Н.М. (доповідач), судді Барицька Т.Л., Картере В.І.

ВСТАНОВИВ:

04.11.2015 Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" звернулося до Господарського суду Тернопільської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський центральний універмаг" про стягнення плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 7 021, 91 грн.

Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 21.01.2016 у справі № 921/1092/15-г/6 (суддя Шумський І.П.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 06.04.2016 (колегія суддів у складі: Данко Л.С. - головуючий суддя, судді Галушко Н.А., Кузь В.Л.), стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський центральний універмаг" на користь Комунального підприємства "Тернопільводоканал" плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 7 021, 91 грн.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції та постановою апеляційного господарського суду, Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільський центральний універмаг" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Тернопільської області від 21.01.2016 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 06.04.2016 у справі № 921/1092/15-г/6.

Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою, скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права.

Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" надало відзив на касаційну скаргу, в якому з нею не погоджується та просить касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський центральний універмаг" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Тернопільської області від 21.01.2016 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 06.04.2016 у справі № 921/1092/15-г/6 залишити без змін.

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм господарськими судами попередніх інстанцій належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин справи, дотримання норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Предметом даного спору є вимога Комунального підприємства "Тернопільводоканал" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський центральний універмаг" плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих величин показників забруднення.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19.02.2002 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за № 403/6691) з метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод підприємств затверджені Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України. Ці Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (підприємства).

Пунктом 1.5 вказаних Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України визначено, що на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.

Місцеві Правила приймання згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України (пункт 1.6 Правил).

Відповідно до п. 1.2 Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернопіль (надалі по тексту - місцеві Правила), затверджених рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 650 від 14.07.2004 (з подальшими змінами та доповненнями), останні є обов'язковими для Абонентів усіх видів власності, що відводять стічні води в систему каналізації м. Тернопіль.

Пунктом 1.5 місцевих Правил визначено, що взаємовідносини між Водоканалом і Абонентами регламентує "Договір про надання послуг з водопостачання і водовідведення", а також дані Правила і нормативні акти, що діють у період дії договору.

В пунктах 2.1, 2.2, 6.8 місцевих Правил передбачено що, з метою контролю якості стічних вод Абонентів Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Абонента виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті відбору проб, який підписують як представник Водоканалу, так і представник Абонента.

Зазначені пункти кореспондується із п. 7.8. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України.

Примірний бланк Акту відбору проб стічних вод є додатком № 3 до місцевих Правил.

Згідно із "Порядком проведення відбору проб", що є додатком № 4 до місцевих Правил, відбір проб провадиться в будь-який час доби. Попередження Абонента здійснюється за 30 хвилин до початку відбору проб. Відбір проб провадиться працівниками Водоканалу в присутності представника Абонента. Відбір проб оформлюється актом відбору проб і підписується представниками Водоканалу, представниками інших контролюючих організацій (у випадку їхньої присутності при відборі), представником Абонента, що контролюється.

Порядок та періодичність відбору контрольних проб - не менше одного разу в квартал, а при необхідності - частіше (п. 9 Порядку проведення відбору проб).

Відбір і аналіз стічних вод провадяться відповідно до затверджених методик. Результати аналізів рахуються дійсними до наступного відбору проб (але не більше двох місяців) і поширюються на увесь об'єм стічних вод Абонента за цей період.

Результати аналізів стічних вод оформлюються у вигляді Протоколу дослідження якості води.

За змістом ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою і цивільно-правову відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні в тому числі у забрудненні та засміченні вод.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається із матеріалів справи, 08.01.2013 між Комунальним підприємством "Тернопільводоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільський центральний універмаг" було укладено договір № 956 про надання послуг з водопостачання та водовідведення.

Згідно із п. 4.5 договору у випадку недотримання відповідачем допустимих величин показників шкідливих речовин у стічних водах, що скидаються ним у міську каналізаційну мережу, він сплачує на користь позивача штрафні санкції відповідно до Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19.02.2002 та Правил приймання.

Відповідно до п. 2.3 зазначеної Інструкції, нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

При перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м. стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій, обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод та коефіцієнтом кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми (п. 3.2 Інструкції).

Плата за скид стічних вод Абонентів у системи каналізації населених пунктів вноситься Абонентами згідно з розрахунками Водоканалу та виставленими ними рахунками на банківські рахунки Водоканалу у порядку та в терміни, передбачені договором (п. 3.17 місцевих Правил). Аналогічні положення містить і п. 4.1 Інструкції.

Пунктом 3.18 місцевих Правил визначено, що плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється таким чином: 20 відсотків перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі міського бюджету; 80 відсотків залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт та поліпшення експлуатації каналізаційних мереж та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства м. Тернопіль.

Дана норма встановлює лише подальший розподіл коштів, що надійшли на рахунок позивача.

Абонент зобов'язаний сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушеннях встановлених показників (п. 2.4 місцевих Правил).

14.11.2014, 24.03.2015, 19.05.2015 та 15.07.2015 представниками позивача в присутності представника відповідача було здійснено відбір проб стічних вод, про що складено відповідні акти № 403 від 14.11.2014, № 96 від 24.03.2015, № 177 від 19.05.2015, № 256 від 15.07.2015. Їх примірники було вручено представнику відповідача

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відбір проб стічних вод відповідача здійснено з дотриманням порядку, передбаченого місцевими Правилами, акти відбору проб оформлений також згідно із цими Правилами (додаток № 3),

Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що факт перевищення допустимих величин показників забруднення у стічних водах відповідача, підтверджено результатами дослідження стічних вод, відібраних 14.11.2014, 24.03.2015, 19.05.2015 та 15.07.2015, оформлених Протоколами дослідження якості стічних вод № 551 від 14.11.2014, № 274 від 19.05.2015, № 171 від 24.03.2015, № 376 від 15.07.2015. Наведені дослідження проведені лабораторією позивача, яка акредитована на виконання цих видів досліджень (свідоцтва про атестацію № РХ-1325/13, яке видане Державним підприємством "Тернопільський науково-виробничий центр стандартизації метрології та сертифікації" 06.12.2013, строк дії свідоцтва до 05.12.2016).

Пунктом 2.3 місцевих Правил передбачено, зокрема, право Абонента, перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах, виконані Водоканалом, та оскаржувати їх. А також, звертатися до господарського суду з оскарженням неправомірно (на їх думку) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод Абонента протягом 10 днів з моменту їх отримання. Відсутність такої скарги означає згоду абонента із виставленим рахунком.

Оскарження результатів аналізів проб стічних вод відповідачем у встановленому порядку здійснено не було.

Відповідача проінформовано про перевищення допустимих показників якості стічних вод у міську каналізацію, відповідно до п. 6.15 місцевих Правил, та виставлено рахунки за перевищення допустимих показників якості стічних вод, що підтверджується листами № 2815/14-а від 27.11.2014, № 724а/15 від 02.04.2015, № 1481е/15 від 04.06.2015, № 1808/15 від 07.07.2015, надсилання яких підтверджується поштовими квитанціями (фіскальними чеками) та відповідями Тернопільської дирекції УДППЗ "Укрпошта".

Місцевим та апеляційним господарськими судами встановлено, що відповідач в добровільному порядку виставлені позивачем рахунки за перевищення допустимих показників якості стічних вод на вказану суму не оплатив, такі докази в матеріалах справи відсутні.

Враховуючи наведене, колегія суддів суду касаційної інстанції вважає правильними висновки місцевого господарського суду щодо задоволення вимог позивача про стягнення плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 7 021, 91 грн.

Посилання скаржника у касаційній скарзі на те, що п. 4.5 договору № 956 про надання послуг з водопостачання та водовідведення передбачено відповідальність у вигляді штрафних санкцій у випадку недотримання відповідачем допустимих величин показників шкідливих речовин у стічних водах, а відтак відсутні підстави для задоволення даного позову про стягнення плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 7 021, 91 грн. не приймаються до уваги колегією суддів суду касаційної інстанції, оскільки відповідальність відповідача у випадку недотримання ним допустимих величин показників шкідливих речовин у стічних водах та нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації передбачені Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правилами приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернопіль, які є обов'язковими для всіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації м. Тернопіль.

Не приймаються також до уваги посилання скаржника, у касаційній скарзі, на те, що суди попередніх інстанцій не врахували, що термін "повідомлення" включає в себе не тільки направлення відомостей, а й отримання адресатом зазначених відомостей, оскільки як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається із матеріалів справи, зокрема із листів Тернопільської дирекції УДППЗ "Укрпошта", що листи № 2815/14-а від 27.11.2014, № 724а/15 від 02.04.2015, № 1481е/15 від 04.06.2015, № 1808/15 від 07.07.2015 були отримані відповідачем.

Доводи скаржника, викладені у касаційній скарзі, про те, що позивачем порушено досудовий порядок врегулювання спорів відхиляються колегією суддів суду касаційної інстанції, оскільки відповідно до рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року № 15-рп/2002 кожна особа має право вільно обирати незаборонений законом спосіб захисту прав і свобод, у тому числі й судовий; можливість судового захисту не може бути поставлена законом, іншими нормативно-правовими актами у залежність від використання суб'єктом правовідносин інших засобів правового захисту; держава може стимулювати вирішення правових спорів у межах досудових процедур, однак їх використання є правом, а не обов'язком особи, яка потребує такого захисту (така ж правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 28.11.2011 у справі № 43/308-10, від 08.05.2012 у справі № 5021/966/2011, від 28.08.2012 у справі № 23/279, від 20.11.2012 у справі № 28/5005/640/2012, від 04.11.2014 у справі № 910/17223/13).

Всі інші доводи скаржника зводяться до переоцінки встановлених судами попередніх інстанцій обставин, що статтею 1117 ГПК України не віднесено до повноважень суду касаційної інстанції.

Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що рішення місцевого або постанова апеляційного господарських судів прийняті з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.

Беручи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції та повноваження останнього, колегія суддів суду касаційної інстанції приходить до висновку, що оскаржувані рішення місцевого господарського суду та постанова апеляційного господарського суду відповідають вимогам матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський центральний універмаг" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Тернопільської області від 21.01.2016 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 06.04.2016 у справі № 921/1092/15-г/6 залишити без змін.

Головуючий суддя Н.М. ГУБЕНКО

Судді Т.Л. БАРИЦЬКА

В.І. КАРТЕРЕ

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст