Головна Блог ... Консультації від юристів Порядок звільнення військовослужбовців Збройних Сил України родичі яких померли або зникли безвісті на війні. Порядок звільнення військовослужбовців Збройних Си...

Порядок звільнення військовослужбовців Збройних Сил України родичі яких померли або зникли безвісті на війні.

Відключити рекламу
 - 5cc3e145099ac9cd385f8922db5e253d.webp

Війна в Україні нажаль не перестає збирати свої плоди – життя військовослужбовців, які героїчно боронять нашу Батьківщину.

Так, існує багато випадків, коли на війну йде ціла сім’я батько, мати, син, донька, брат чи сестра. А інколи й вся родина йде захищати свою землю від ненажерливих окупантів.

Нажаль є й сумні історії, коли ніхто з близьких не повертається з війни, але нашу Героїчну Націю не спинить на шляху до Незалежності.

З огляду на зазначені обставини, Верховною радою України було прийнято законопроект 8009, який був підписаний Президентом 18 липня 2023 року.

Вищевказаний законопроект надає право військовослужбовцям звільнитись з військової служби, якщо їхні близькі родичі загинули або пропали безвісти на війні.

Які зміни вносить законопроект 8009?

Згаданий законопроект стосується внесення змін до ст. 26 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, а саме до підпункту "г" пункту 2 частини четвертої та підпункту "г" пункту 3 частини п’ятої зазначеної статті, що в свою чергу доповнює обставини за якими військовослужбовці мають право звільнитись з військової служби.

Саме доповнення звучить наступним чином: військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації або за контрактом, на особливий період, під час воєнного стану звільняються з військової служби через певні сімейні обставини або інші поважні причини (якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу), однією з сімейних обставин цієї норми зазначено, якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Користуйтеся консультацією: Відпустки для військових: які види доступні та скільки можуть тривати

Які категорії військовослужбовців мають право звільнитись завдяки законопроекту 8009?

Слід зазначити, що стаття 26 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” розмежовує військовослужбовців та підстави для їх звільнення.

Так, за останніми доповненнями, не можуть звільнитись військовослужбовці строкової служби або особи офіцерського складу, які проходять службу під час призову чи кадровий військовий.

Тобто зазначена норма діє на військовослужбовців, які призванні під час мобілізації або проходять військову службу за контрактом.

Наголошую, що дана норма не стосуватиметься тих випадків, коли зниклими безвісти чи загиблими є цивільні.

Які дії має здійснити військовослужбовець для звільнення з військової служби на підставі законопроект 8009?

Військовослужбовець має сформувати та подати рапорт на звільнення до безпосереднього командира (на практиці до ротного) із зазначенням підстави для звільнення (в даному випадку підпункт "г" пункту 2 частини четвертої або підпункт "г" пункту 3 частини п’ятої статті 26) та долучити до рапорту підтверджуючи документи (нотаріальні копії).

Раджу фіксувати у будь-якій формі прийняття рапорту, наприклад сфотографувати відмітку на Вашому рапорті про те що рапорт прийнято, або попросити відповідальну особу, яка приймає рапорт розписатись або поставити штамп на другій копії рапорту.

У разі якщо Ваш рапорт відмовляються прийняти, необхідно звернутись на гарячу лінію за номером 0-800-500-442 або подати вмотивовану письмову скаргу до Міністерства Оборони України.

Користуйтеся консультацією: Кредитна заборгованість військовослужбовців під час воєнного стану

Які підтверджуючи документи має надати військовослужбовець до рапорту на звільнення на підставі загибелі або зникнення безвісти родича?

Для початку, військовослужбовець, має підтвердити, що особа, яка зникла або пропала безвісті, являється його родичом.

Зокрема, такими документами може бути свідоцтво про народження або свідоцтво про укладення шлюбу чи інші документи, які підтверджують родинні зв’язки.

Потім, військовослужбовець долучає документи, які підтверджують загибель або зникнення безвісті родича під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії окупанта.

Такими документами може бути, довідка про причину смерті, лікарське свідоцтво про смерть, свідоцтво про смерть, сповіщення, повідомлення про смерть, акт службового розслідування та інші документи, які підтверджують загибель або зникнення безвісті родича під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Користуйтеся консультацією: Нарахування процентів, пені та штрафів військовослужбовцям за кредитами під час війни

Як проходить процедура звільнення після подання рапорту?

Якщо у Вас вийшло успішно подати рапорт на звільнення, зазвичай строк його розгляду становить від 14 до 30 календарних днів.

Після успішного розгляду рапорту, військовий має підписати обхідний лист, здати посаду, отримати наказ про звільнення з військової служби у запас та виключенням зі списків військової частини та всіх видів забезпечення, після чого кадрова служба військової частини проставляє відповідну відмутку у військовому квитку.

Не слід забувати, що військова частина має провести усі розрахунки з військовослужбовцем, який звільняється.

Після закінчення процедури звільнення та отримання військового квитку з відповідної відміткою, особи, звільнені з військової служби, зобов’язані у п’ятиденний строк прибути до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Автор консультації: Адвокатське бюро "СЕРГІЯ ПАГЕРА"

 • 1434

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 1434

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні консультації

  Дивитись всі консультації
  Дивитись всі консультації
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст