Головна Блог ... Консультації від юристів Курцям: де і як НЕ МОЖНА курити і чому це порушує права інших Курцям: де і як НЕ МОЖНА курити і чому це порушує ...

Курцям: де і як НЕ МОЖНА курити і чому це порушує права інших

Відключити рекламу
 - tn1_kurtsyam_de_i_yak_ne_mogna_kuriti_i_chomu_tse_porushue_prava_inshih_5ec787636c81e.jpg

У сучасному суспільстві існує і завжди існувала проблема куріння: де курці стверджують, що курити - це їх вибір і їхнє здоров'я, а кому не подобається - нехай не перебувають поруч з ними; а некурці стверджують, що їх право на чисте повітря і середовище при цьому порушені. Де ж ця тонка грань між правами курців і некурящих? Де те чітке визначення місць, де не можна курити і коли, навпаки, куріння в громадських місцях дозволено? Яким має бути місце для куріння? Який закон про куріння це регулює? Який штраф за куріння в громадському місці може бути накладений на порушника? На всі зазначені питання можна отримати відповідь, прочитавши консультацію юридичного інтернет-ресурсу "Протокол".

Зміст:

Де не можна курити в Україні

Напевно, багато хто чув про те що є якийсь закон про куріння, в якому і передбачена "заборона куріння в громадських місцях". Але, звичайно, люди знають тільки цю фразу як цитату з закону, але самі до ладу не можуть пояснити, що саме є громадським місцем і що ж це за закон про заборону куріння такий. Отже, повна і точна назва цього нормативного акту: Закон України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" (далі по тексту - Закон). Як бачите, в назві, ні слова про куріння або заборону. Далі, більш детально поговоримо про громадські місця.

Згідно вищезгаданого Закону, зокрема статті 1, до громадського місця відноситься одна чи більше частин будинку або будь-якої іншої будівлі,що (які) відкриті і доступні для населення. При цьому, такий доступ може бути як повністю безкоштовний, так і на запрошення, так і за гроші; як на постійній, так і на періодичній підставі (час від часу). До таких місць зазначена стаття також відносить, в тому числі, але не виключно, - під'їзди, стадіони, підземні переходи. Виходячи з цього визначення, майже будь-яке місце на вулиці, в офісі, в багатоквартирному будинку, будь-який суспільний заклад є громадським місцем. Так що ж це, виходить, ніде не можна курити? Protocol відповідає, що ні, не у всіх громадських місцях заборонено куріння. Є чіткий перелік громадських місць, за куріння в яких, можуть оштрафувати. Далі, в наступному розділі, можете детально прочитати про них.

Громадські місця, в яких заборонено курити законом

куріння в громадських місцях

У статті 13 Закону можна побачити два переліки громадських місць, в яких можна курити. При цьому, в місцях одного з них, заборонено курити повністю без дозволу на відведення місць для куріння, а в місцях іншого переліку - курити не можна ніде, крім спеціально обладнаного для цього місця. Крім цього, Протокол звертає увагу, що під забороною куріння, в законі мається на увазі, не тільки куріння звичайних сигарет, а й:

  • всіх тютюнових виробів;
  • електронних сигарет;
  • кальяну.

Курити повністю заборонено в таких громадських місцях:

  • в приміщенні закладів охорони здоров'я, навчальних закладів, а також на їх території;
  • в спортивних, фізкультурних закладах, інших установах спорту (стадіонах, спортзалах, фітнес-клубах і інших);
  • у під'їздах житлових будинків;
  • на дитячих майданчиках (що облаштовані дитячими лавочками, гойдалками, гірками та іншим дитячим обладнанням);
  • в таксофонах і ліфтах;
  • у підземних переходах;
  • приміщеннях ресторанного типу (ресторани, кафе, заклад громадського харчування) і в об'єктах з культурним призначенням (музеях, архітектурних і історичних пам'ятках);
  • в громадському транспорті (метро, ​​трамваях, тролейбусах, автобусах), а також на їх зупинках, якщо вони обладнані належним чином;
  • в приміщеннях органів влади: як державної, так і місцевої (місцеві ради, різні державні управління, поліція та інші).

де не можна палити

Громадські місця, де курити можна тільки в спеціально відведених для цього місцях:

  • аеропорти і вокзали;
  • приміщення гуртожитків, готелів, а також їм подібні місця проживання людей (наприклад, хостели);
  • всі установи, організації та підприємства, незалежно від форми власності (будь-які компанії, фірми, заводи).

Куріння в громадських місцях, що позначені місцевими радами

Хоч вищенаведена стаття Закону не має положень про те, що заборонено курити і в інших місцях, які будуть вказані органами місцевої влади (сільськими, місцевими радами) в звичайний час (не в свята / вихідні або особливі заходи), але і в ній відсутні положення про те, що зазначений виключний перелік місць, де не можна курити. При цьому, в статті 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП) позначено, що забороненими місцями для куріння можуть бути не тільки ті, що передбачені законом, а й ті, що в своїх рішеннях визначить місцева рада для відповідної місцевості, з огляду на специфіку певної території і звичаї її населення. Так, для прикладу, в Києві діє рішення місцевої ради "Про заходи щодо впорядкування тютюнокуріння в місті Києві", затверджене від 19.09.2008 № 246/246. Цим нормативним локальним актом додатково на території Києва забороняється курити в таких місцях: місця дитячого відпочинку, включаючи ігротеки, комп'ютерні клуби, кінотеатри та прилегла до них територія; зупинки громадського транспорту та 50-метрова зона навколо них; будинкові сходи; церкви та 50-метрова зона навколо них; зони відпочинку, включаючи парки, пляжі, сквери; літні майданчики, закриті та відкриті спортивні споруди; робочі місця на підприємствах, установах та організаціях різної форми власності.

Необхідно звернути увагу, що у всіх місцях, де куріння заборонено, повинна бути інформація про це, яку можна наочно сприйняти, а саме, повинна висіти табличка з написом "Куріння заборонено" і з графічним малюнком такого ж змісту, нижче наведений приклад на фото.

Вимоги до курилок

Оскільки є громадські місця, в певних місцях яких можна курити, то є і спеціальні вимоги до них. Тобто, просто "відмазатися", що тут відведене місце для куріння (якщо його, насправді, там немає, а людину застали з сигаретою), не вийде ні курцеві, ні керівнику відповідної установи.

Такі вимоги прописані в тій же 13 статті Закону. Протокол позначає їх тут, щоб відразу можна було ознайомитись. Так, спеціально відведене місце для куріння (простими словами, - курилка) повинно мати табличку з інформацією, яка наочно сприймається з написом і графічним знаком "Місце для куріння". Крім того, обов'язково також повинен бути напис-попередження про те, що "Куріння шкодить вашому здоров'ю". Протокол зазначає, що відведення спеціального місця для куріння в громадських місцях є обов'язком власників, орендодавців, або уповноважених ними осіб, відповідних підприємств, фірм, компаній, організацій. Крім того, площа такого місця або місць в сукупності (якщо їх відведено кілька) не може перевищувати 10 відсотків від загальної площі будівлі, приміщення. Важливо звернути увагу, що курилка повинна бути обладнана витяжною вентиляцією або іншим засобом, що витягує тютюновий дим (наприклад вентилятор, витяжка і інші).

Куріння і право на безпечне для життя і здоров'я середовище: де баланс

місце для паління

Права кожної людини, пов'язані з екологічно чистим і безпечним середовищем, свіжим повітрям, гарантуються як Конституцією України - Основним законом (нормативний акт найвищої юридичної сили), так і іншими законами та підзаконними актами. Зокрема, статтею 50 Основного закону вказано, що кожен має право на чисте середовище і внаслідок його порушення, - право на відшкодування заподіяної шкоди. Те, що куріння шкодить здоров'ю, - не секрет ні для кого. Крім того, багато хто також стверджує, що пасивне куріння, а саме тютюновий дим, також негативно впливає на здоров'я людей, що оточують курця. За інформацією Петра Короля, юриста проекту «Київ без тютюнового диму» Центру демократії і верховенства права, вторинний тютюновий дим серед дорослих людей викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, включаючи ішемічну хворобу серця, рак легенів. У дітей грудного віку може спровокувати раптову смерть. Вагітні жінки можуть народити дитину з малою вагою чи недоношене немовля. Загалом вторинний тютюновий дим викликає більше 890 000 передчасних смертей в світі в рік. Тобто курити в приміщенні, а потім просто провітрювати до зникнення тютюнового запаху - це не допомагає повністю позбутися від токсинів і канцерогенів, що містяться в тютюновому димі. Частинки без запаху осідають на меблях, стінах, підлозі, одязі, волоссі і повільно труять всіх, а не тільки курців.

Якщо виходити з цього, куріння в будь-яких громадських місцях, де це прямо навіть не заборонено законодавством, але де присутні інші люди, призводить до порушення прав на чисте і безпечне для здоров'я та життя середовище цих оточуючих людей. Так де ж баланс, в такому випадку, і чи є правопорушення? І як йде практика

Щоб говорити прямо про формування єдиної судової практики з цього питання, то такої немає. Оскільки, рішень на цю тему важко знайти. Але, для прикладу, юридичною платформою Protocol було досліджено рішення Апеляційного суду Харківської області у справі громадянки, яка звернулася з позовом про припинення порушення права на безпечне середовище та відшкодування моральної шкоди в розмірі 10 тисяч доларів США. Підставами для звернення стало те, що громадянка перебувала в місцях позбавлення волі, де не було окремих камер для курців і окремо для тих, хто не курить, окремих місць для куріння також не було. Позивач не курила і вказувала на те, що перебуваючи разом з курцями, її здоров'я значно погіршилося і, таким чином, порушені її права на чисте середовище і на належне поводження в місцях позбавлення волі. Суд повністю відмовив у позові. Основною причиною для відмови в позові суд вказав те, що позивач не привела переконливих доказів того, що перебування разом з курцями значно вплинуло на стан її здоров'я і, що воно в зв'язку з цим погіршився.

Так що, якщо людина курить в громадському місці, де це не заборонено і Вам це заважає, то краще просто попросіть її не курити в Вашій присутності або відійдіть самі, але не приступайте відразу до радикальних заходів, від цього, швидше за все, будуть тільки зайві клопоти і витрати.

Закон про заборону куріння 2020

закон про заборону курінняУ кінці 2019 року, мабуть, у всіх "на вухах стояв новий закон про куріння". Так, 24 грудня Кабінет міністрів затвердив законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо адаптації законодавства до вимог Директиви 2014/40 / ЄС Європейського Парламенту (з охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну)" (поки Верховна Рада України його не прийме, він не має юридичної сили, тобто, поки він не діє і, отже, за станом на січень 2020 року зміни, які пропонуються, не внесені). Проектом пропонується заборонити всі смакові добавки до сигарет (кофеїн, таурин і інші, які асоціюються з бадьорістю), оскільки, вони сприяють виникненню бажання курити у молоді, в тому числі і підлітків. Також, пропонується дати визначення електронної сигарети. Даним законопроектом підвищується рівень звітності підприємств-виробників тютюнових виробів. Так, їм щорічно буде потрібно подавати інформацію Міністерству охорони здоров'я для подальшого її оприлюднення суспільству про:

  • перелік всіх інгредієнтів, що використовуються у виробництві тютюнових виробів, і їх кількість,;
  • рівень викидів смоли, нікотину, монооксиду вуглецю в димі сигарет;
  • інформацію про інші викиди і їх граничні рівні.

Більш детально з інформацією про зазначений законопроект можна ознайомитися на офіційному сайті Кабінету міністрів.

Адміністративний штраф за куріння в недозволеному місці

Ну, звичайно ж, який сенс у забороні, якщо за її порушення не передбачена відповідальність. Так, в КУпАП є стаття 175-1 «Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях". Ця стаття, за куріння в громадському місці, де це заборонено законом або актом місцевих органів управління, передбачає відповідальність у вигляді попередження або штрафу в розмірі від 51 гривні до 170 гривень. Якщо така людина-порушник (до якої були застосовані санкції) повторно протягом року знову буде курити в заборонених громадських місцях, то штраф за куріння буде більше і становитиме від 170 гривень до 340 гривень. Протокол звертає увагу, що санкції за куріння в невідповідному місці передбачено тільки для фізичних осіб-курців, але не передбачено для компанії (підприємства / фірми) або підприємця, які, наприклад, не дотримуються обов'язку по обладнанню спеціальних місць для куріння.

Автор консультації: Колотуха Катерина Анатоліївна

Джерело: Юридичний портал Протокол

  • 55203

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 55203

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст