1
0
5688
Зміст:
Часто, не маючи достатньо коштів або бажаючи заощадити, ми з вами віддаємо перевагу купівлі не нового товару в магазині, а вживаного, який можна придбати на ринку, в інтернеті у приватних осіб, у ломбарді… Одним із ризиків купівлі такого товару є те, що він може виявитися краденим. Що робити, якщо купив крадену річ? Чи можна повернути гроші, якщо у вас цю річ вилучать? Нижче ви знайдете відповідь на ці та низку інших важливих питань.
У ст. 388 Цивільного кодексу України йдеться про те, що набувач майна є сумлінним, якщо він не знав і не міг знати, що продавець не мав права ним розпоряджатися. Тобто у випадку, якщо відбулося придбання краденого через незнання, і ви не були в курсі того, що продавець отримав майно незаконним шляхом, ви вважатиметеся сумлінним покупцем. І ви залишитеся таким, навіть якщо отримаєте викрадену річ безкоштовно, наприклад, у подарунок. У цьому разі чинник оплати для визначення сумлінності придбання майна немає жодного значення.
Також жодного значення не має те, чи встигли ви перепродати цю річ якомусь іншому покупцеві, адже як сумлінний покупець маєте повне право розпоряджатися нею.
Користуйся консультацією: Яка різниця між крадіжкою і знахідкою телефону
У Кримінальному кодексі існує 198 стаття - скуповування краденого в Україні, де передбачено кримінальну відповідальність за купівлю майна, одержаного незаконним шляхом.
Відповідаючи на запитання про те, чи будете ви співучасником, якщо виявиться, що придбана вами річ - викрадена, - все залежить від того, чи зможуть слідчий і прокурор довести, що, купуючи річ, ви знали або могли знати про те, що майно було отримано продавцем кримінально протиправним шляхом. Яким саме злочинним шляхом значення не має – його могли вкрасти, заволодіти внаслідок шахрайства, зловживання службовим становищем тощо.
Відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, у разі пред'явлення вам підозри та звинувачення у скупці краденого за статтею 198, зобов'язання доведення вашої провини лежить не на вас, а на слідчому та прокурорі (ст. 92). Ви ж своєю чергою маєте право надати докази, які підтверджують вашу невинність – те, що ви не знали про реальне походження вкраденої речі, не були раніше знайомі з продавцем, не брали участі в організації та виконанні злочинних дій тощо.
Користуйтеся консультацією: Викрадення автомобіля - стаття, кваліфікація і покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні?
Навіть якщо ви сумлінний набувач речі, у вас можуть її вилучити в рамках цивільного чи кримінального процесуального законодавства.
Відповідно до ст. 388 Цивільного кодексу, законний власник майна має право на його витребування від сумлінного набувача, якщо воно було втрачене власником або особою, якій він передав майно у володіння, або ж вкрадено у них, або ж вибуло з їхнього володіння не з їхньої волі іншим шляхом. Для того, щоб повернути річ у своє володіння, її власник має подати відповідний цивільний позов.
Також часто відбувається ситуація, коли людина купила телефон, а він крадений - тоді співробітники поліції можуть вимагати, щоб ви віддали їм такий телефон у добровільному порядку. Але це робити не варто, і нижче ви знайдете пояснення чому.
Користуйся консультацією: Як захистити права споживача при поверненні товару, в тому числі купленого в Інтернеті
В першу чергу вам потрібно знайти або отримати документ, який підтверджує, що ви дійсно офіційно придбали цей телефон. Таким документом може бути чек, квитанція, довідка, витяг з банківської картки. Якщо нічого з вищезгаданого немає, і зв'язатися з магазином або продавцем для отримання такого документа не є можливим, як доказ ви можете використовувати ваше листування з покупцем, свідчення свідків, і так далі.
Якщо ви доведете, що не знали про злочин і що придбали річ законно, куплену річ вам все одно не залишать. Тому перед вами постає головне завдання – отримати компенсацію вартості вашої покупки.
Купив крадений телефон, що робити, як повернути гроші? Пам'ятайте, що повернути гроші можна буде тільки якщо придбану річ вилучать у вас на підставі судового рішення. На підставі ст. 661 Цивільного кодексу України, у разі вилучення за рішенням суду товару у покупця на користь третьої особи на підставах, що виникли до моменту продажу товару, продавець повинен відшкодувати покупцю завдану йому шкоду, якщо покупець не знав або не міг знати про наявність цих підстав.
Як отримати відшкодування вартості покупки, якщо власник речі подав цивільний позов щодо вилучення свого майна з вашого володіння?
На будь-які запити поліції про добровільне повернення купленої вами речі її власнику відповідайте відмовою. Ви сумлінний покупець без рішення суду не зобов'язані її нікому повертати.
Якщо вам нададуть ухвалу суду про тимчасовий доступ до речей та документів, лише у цьому випадку ви можете віддати річ поліції.
Після вилучення речі звертаєтеся до продавця з листом про компенсацію вартості товару у зв'язку з його вилученням на підставі рішення суду відповідно до ст. 661. У разі вилучення у Вас речі, продавець зобов'язаний відшкодувати збитки, а саме вартість придбання товару.
Користуйтеся консультацією: «Як знайти вкрадений мобільний телефон?»
Що робити, якщо ви опинилися у ситуації, коли вашу річ украли, здали у ломбард, який виставив її на продаж? Як повернути свою власність?
У цій ситуації ви повинні бути готові до того, що співробітники ломбарду не підуть вам назустріч і відмовляться у добровільному порядку повертати вашу власність, навіть якщо ви надасте їм докази того, що вона насправді належить вам. Тоді вам доведеться викликати працівників поліції.
Перед зверненням до правоохоронних органів з тим, що ви знайшли свою річ у ломбарді, потрібно повідомити, що вона була вкрадена. Далі на підставі ухвали суду ваша власність має бути вилучена з ломбарду. Якщо на той час її продадуть комусь, вашу річ вилучатимуть вже у нового власника. Зверніть увагу: вам потрібно буде надати вагомі докази того, що вкрадена річ належить саме вам, наприклад, чеки, фотографії цієї речі.
Щодо того, як довести скуповування краденого ломбардом і притягнути його до кримінальної відповідальності, то в нинішніх реаліях це практично неможливо. Потрібно надати докази, які свідчать про те, що співробітники ломбарду заздалегідь знали, що приймають викрадені речі. На практиці, приймаючи в ломбарді, не вимагають жодного підтвердження вашого права власності на майно. Тому домогтися покарання та інкримінувати незаконні дії його співробітникам за статтею скуповування краденого в Україні дуже складно.
Якщо Вам потрібна професійна послуга, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол. Створюйте тендер на правову послугу або шукайте юриста самостійно у Києві, Івано-Франківську, Ужгороді, Вінниці, Запоріжжі, Львові або будь-якому іншому місті України. Ви зможете знайти спеціаліста недорого та отримати якісну допомогу.
Автор консультації: Тетяна Костишин
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
41976
Коментарі:
1
Переглядів:
186
Коментарі:
0
Переглядів:
2014
Коментарі:
1
Переглядів:
403
Коментарі:
0
Переглядів:
909
Коментарі:
0
Переглядів:
394
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.