Пошук в рубрикаторі
Оберіть рубрику
-
Адміністративне судочинство
- - Оскарження нормативно-правових актів суб’єкта владних повноважень
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності КМ України, цетральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності органів Державної податкової служби.
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності органів Державного пенсійного фонду України та Державної служби зайнятості
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності органів Державної виконавчої служби та Держказначейства
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності інших органів державної влади та їх посадових осіб.
- - Спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
- - Правила дорожнього руху - оскарження рішень, дій та бездіяльності інспекторів поліції
- - Спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень.
- - Спори із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
- - Питання адміністративного процесу
- - Судовий контроль за виконанням рішень суб'єктами владних повноважень
- - Спори у сфері будівництва, в тому числі із ДАБІ (архітектурно-будівельний контроль)
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності державних реєстраторів та нотаріусів
- Справи про накладення адміністративних стягнень (за кодексом України про адміністративні правопорушення)
-
Господарське судочинство
- - Визнання господарських договорів недійсними та інші спори пов’язані з укладанням, зміною або припиненням господарських договорів.
- - Стягнення боргу, збитків, штрафних санкцій, процентів, предмету іпотеки, втраченої вигоди, моральної шкоди, майна набутого без достатньої правової підстави
- - Приватизація майна.
- - Справи за заявами органів Антимонопольного комітету.
- - Спори про стягнення збитків з органів державної влади, місцевого самоврядування та їх посадових осіб.
- - Банкрутство.
- - Захист прав інтелектуальної власності.
- - Облік прав на цінні папери.
- - Спори між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами, тощо).
- - Земельні спори між суб’єктами господарської діяльності.
- - Оскарження дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби.
- - Питання господарського процесу
- - Способи захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів
- Конституційне судочинство
-
Кримінальне судочинство
- - Злочини у сфері господарської діяльності.
- - Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту.
- - Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав людини і громадянина.
- - Злочини проти власності.
- - Злочини проти громадської безпеки.
- - Злочини проти громадського порядку.
- - Злочини проти життя та здоров’я особи.
- - Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.
- - Злочини проти правосуддя.
- - Злочини у сфері службової діяльності.
- - Інші злочини.
- - Виправдувальні вироки.
- - Злочини скоєні під час Революції гідності
- - Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та інші злочини проти здоров'я населення
- - Угоди про примирення та вироки, що їх затверджують
- - Угоди про визнання винуватості та вироки, що їх затверджують
- - Питання кримінального процесу
- - Злочини проти авторитету органів державної влади, тощо
-
Цивільне судочинство
- - Визнання та захист права власності, інших речових прав.
- - Захист немайнових прав особи, в тому числі честі, гідності та ділової репутації
- - Спори, що виникають при укладанні, зміні, припиненні та виконанні цивільних договорів.
- - Деліктні (недоговірні) спори, про стягнення матеріальної та моральної шкоди, в тому числі ті, що виникають внаслідок Дорожньо-транспортної пригоди.
- - Житлові спори.
- - Земельні спори.
- - Сімейні спори.
- - Спадкові спори.
- - Трудові спори.
- - Захист прав інтелектуальної власності.
- - Спори з банками та іншими фінансово-кредитними установами. Стягнення коштів на підставі договорів позики та боргових розписок
- - Спори із забудовниками.
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності державних виконавців, спонукання державних виконавців вчинити дії
- - Питання цивільного процесу
- - Захист прав споживачів
- - Способи захисту цивільних прав та інтересів судом
-
Наказне провадження.
-
Окреме провадження.
-
Рішення Європейського суду із прав людини. Виконання рішень Європейського суду з прав людини на території України.
-
Позовна давність. Інші приклади судової практики.
-
Земельні спори (незалежно від судочинства)
-
ОСББ, ЖЕК, комунальні послуги та інше в сфері ЖКГ
Як змусити сусіда замінити паркан, що заважає вам жити (ВС/КЦС у справі №598/1708/18 від 17.02.2021).
Для нашего суспільства одна із найактуальніших тем: коли у сусіда паркан до неба, а твій будинок ховається в його тіні. Чи то від крадіїв захист, чи то від очей сусідів, але чим вище паркан, тим краще. При цьому, тут вже мало хто пам’ятає про принципи добросусідства.
Детальніше
Вимога про витребування не виділеної в натурі частки майна не підлягає задоволенню? ( ВС/КЦС у справі #694/1726/18 від 18.11.2020).
ВС прийняв дуже цікаве рішення для судової практики у віндикаційних спорах. Фактично, суд обмежив власника у можливості витребувати майно, якщо воно піддавалось поділу.
ТОВ звернулось із позовом до двох фізичних осіб про витребування у кожного з них часток майна, що вважає своєю власністю.
Детальніше
ТОВ звернулось із позовом до двох фізичних осіб про витребування у кожного з них часток майна, що вважає своєю власністю.
Чи можна визнати право власності на квартиру в гуртожитку за набувальною давністю? (ВС/КЦС у справі №607/21758/19 від 22.02.2021 р.
Є в ЦКУ стаття, що передбачає набуття права власності тоді, коли ти фактично власником майна не являєшся ы ныколи ним не був – за набувальною давністю.
Детальніше
Сторони договору купівлі-продажу частки на квартиру вживали «ПРАВО НА ЗЛО» для унеможливлення звернення стягнення на майно відповідача (ВС/КЦС у справі № 754/5841/17 від 10.02.2021)
По класиці жанру, для уникнення стягнення на майно відповідач уклав договір дарування частки квартири, на користь своєї матері, а тому позивач звернувся з позовом про визнання цього договору дарування недійсним.
Детальніше
Через перевищення допустимого рівня шуму суд заборонив відповідачу у нічний час здійснювати розважальну діяльність у приміщенні житлового будинку (ВС/КЦС у справі № 461/8656/17 від 25.03.2020)
Чи часто вас діймають шумні сусіди? Для багатьох людей, хто живе у багатоповерхівках більшою чи меншою мірою це питання актуальне.
У цій справі позивач був наполегливим та не обмежився скаргами на сусідів, а й звернувся до суду за захистом своїх прав.
Детальніше
У цій справі позивач був наполегливим та не обмежився скаргами на сусідів, а й звернувся до суду за захистом своїх прав.
Земельна ділянка слідує за нерухомим майном, яке придбаває особа, якщо інший спосіб переходу прав на земельну ділянку не визначено умовами договору чи приписами законодавства (ВС/КЦС у справі № 318/1274/18 від 20.01.2021)
Принцип цілісності об’єкта нерухомості, спорудженого на земельній ділянці, з такою ділянкою визначений Земельним та Цивільним кодексами України. Проте у судовій практиці час від часу виникають питання пов’язані із застосуванням цього принципу, а тому деякі справи потребують роз’яснення ВС.
Детальніше
Не кажи «гоп», поки рішення суду не пройшло касаційне оскарження/або як витребувати майно у разі скасування судового рішення про визнання права власності (ВС/КЦС по справі №367/8910/17 від 28.01.2021 р.).
Недарма практика ЄСПЛ така різноманітна та детальна, щодо гарантій дотримання права мирно володіти своїм майном. Адже, ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Детальніше
Сама лише довіреність на розпорядження транспортним засобом без укладення договору купівлі-продажу не є підставою для набуття повіреним права власності на автомобіль (ВС/КЦС у справі № 573/476/19 від 04 листопада 2020 р.)
Попри всі застереження юристів, «продати автомобіль за довіреністю» вже стало традицією в Україні. Рішення ВС, що пропонується до уваги вкотре висвітлює всі недоліки такої схеми, в даному випадку для «покупця», який не оформив право власності на транспортний засіб.
Детальніше
Принцип реєстраційного підтвердження володіння нерухомістю застосовується не завжди або інколи важливіше, коли нерухоме майно було введено в експлуатацію (ВС/КЦС у справі № 363/4852/17 від 03 червня 2020 р.)
Останнім часом у справах про захист права власності панує принцип реєстраційного підтвердження нерухомості, тобто власником нерухомого майна є той хто зазначений у паперових правовстановлюючих документах або записаний у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. По – іншому це також називають принципом внесення, у відповідності до якого право, яке підлягає державній реєстрації, виникає у особи лише з моменту державної реєстрації.
Детальніше
Якщо домоволодіння знаходиться у спільній частковій власності і складається з декількох об’єктів нерухомості, то частка кожного із співвласників є частиною права на все домоволодіння як єдине ціле (ВС/КЦС, справа № 344/5437/17 від 16 вересня 2020р)
Непогана постанова ВС, яка роз’яснює, що при поданні позову про визнання права власності, зокрема спільної часткової власності, судам не слід відразу проводити поділ цієї власності. Поділ майна в натурі це окрема позовна вимог, яка має інші підстави та способи доведення і передбачена ст. 367 ЦК України.
Детальніше
Якщо власник з/д не підписував договір оренди землі, то для того щоб повернути собі земельну ділянку від агрохолдингу слід подавати негаторний позов, на який строки позовної давності не розповсюджуються (ВС/КЦС, № 358/815/17 від 19 серпня 2020 р.)
На практиці це непоодинокі випадки, щодо земельних ділянок – колишніх паїв, які знаходяться у полях і перебувають під оперативним контролем агрохолдінгів. Люди похилого віку не розуміють юридичної складової усією цієї процедури «оренди паїв», а повернути пай назад навіть виділений в натурі у повноцінну земельну ділянку надзвичайно складно. Водночас трапляються випадки, коли працівники агрохолдингів фальшують документи на підставі яких земельні ділянки начебто потрапляють в оренду, а державні реєстратори закривають на це очі і реєструють права оренди за агрохолдингами. Ця справа – саме про фальшування…
Детальніше
Якщо об’єкт будівництва не введений в експлуатацію в установленому порядку, то він вважається незавершеним і визнання права власності на нього за рішенням суду НЕМОЖЛИВО (ВС/КЦС у справі № 760/21223/17-ц від 25 серпня 2020р.)
Стаття 376 ЦК України – «самочинне будівництво» мало кого лякає. Політика зухвала: «будуємо, а потім узаконемо через суд за хабарі, а якщо треба - піднімемо людей на мітинги, тощо».
Детальніше
Якщо право власності на будівлю ще незареєстроване, проте не визнається, то належним відповідачем є землевласник, а правильним способом захисту права – позов про визнання права власності (ВП ВС у справі № 916/1608/18 від 19 травня 2020 р.)
Сподіваємося, що це рішення Великої Палати ВС стане базовим як і у визначенні юрисдикції у спорах з державними реєстраторами щодо вчинення ними реєстраційних дій із нерухомістю, так і у визначенні позивачем відповідача та обрання правильного способу захисту права у випадку невизнання права власності на будівлю іншим суб’єктом.
Детальніше
Визнання права власності на будівельні матеріали та конструктивні елементи використанні для самочинного будівництва є неправильно обраним способом захисту цивільного права (ВС/КЦС у справі № 722/1882/16-ц від 03 червня 2020 р.)
Подружжя розлучилося, і стало питання про поділ майна. Все було зроблено «по уму». Чоловік був власником житлового будинку з господарськими будівлями та побутовими спорудами на підставі договору дарування, тобто відповідно до ст. 57 СК України володів цим на праві особистої приватної власності.
Детальніше
МАФ є спорудою, на яку не може бути зареєстроване право власності, і яка може бути демонтована, як така, що перешкоджає власнику користуватися своєю власністю за його позовом (ВС/КЦС, № 203/4180/15-ц, від 18 грудня 2019р.)
Ситуація типова. МАФ за триваючий періодичний хабар місцевому чинуші стоїть де завгодно, торгує чим завгодно і заважає як усім хто поряд, так і взагалі майже усім містянам. Роками пишуться скарги до міської ради, але чинуша, який або опосередкований власник такого МАФу, або на проценті з посмішкою від них відписується. Через деякий час МАФ за класичним схематозом – рішенням третейського суду - стає нерухомістю. Чинуша чи той що був, чи вже новий із «чесної влади» продовжує збагачуватися і розводить руками: «ну що я можу зробити – узаконили, не подобається – звертайтеся до суду».
Детальніше
Частка боржника у спільній частковій власності є самостійним об’єктом цивільних прав, тому для її стягнення виділ в натурі з нерухомості непотрібен (ВП ВС у справі № 367/6231/16-ц від 15 січня 2020 р.)
Зазвичай боржник боргів не повертає, а після рішення суду про стягнення боргу, шукає псевдоправових способів невиконання чи затягування виконання такого рішення, що може розтягуватися на десятиліття. Водночас боржнику істотно допомагає державний виконавець, який також постійно вигадує начебто правові підстави для виправдання своє бездіяльності.
Детальніше
Суд вправі звернути стягнення і на майно, яке не зареєстровано в установленому законом порядку за боржником (ВС/КЦС, № 676/1314/19,10.02.20)
За змістом ч.ч. 3, 4 ст. 50 Закону №1404-VIII «Про виконавче провадження» у разі звернення стягнення на об'єкт нерухомого майна виконавець здійснює в установленому законом порядку заходи щодо з'ясування належності майна боржнику на праві власності, а також перевірки, чи перебуває це майно під арештом. У разі якщо право власності на нерухоме майно боржника не зареєстровано в установленому законом порядку, виконавець звертається до суду із заявою про вирішення питання про звернення стягнення на таке майно.
Детальніше
Оскільки набуття права власності на новозбудовану квартиру регулюється окремими нормами законодавства, позови про визнання права власності на неї не можуть бути задоволені (ВП ВС,№ 522/1029/18,18.12.19)
Право власності на новозбудоване майно виникає в порядку, визначеному цивільним законодавством України. Для отримання позивачем права власності саме на новозбудоване майно необхідна наявність ряду правопороджуючих фактів. Такі факти були регламентовані відповідним положенням договору купівлі-продажу майнових прав на новозбудоване майно та діючим законодавством щодо порядку реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Детальніше
При відчуженні будинку право на земельну ділянку на якій він розташований припиняється та переходить до нового власника (ВС/КЦС № 364/515/19 від 26.12.2019)
У даній справі між двома фізичними особами було укладено договір дарування будинку. Відповідно до умов договору сторони домовилися про передачу земельної ділянки у власність позивачу після виготовлення технічної документації.
Однак у подальшому дарувальник відмовився вчинити будь-які дії для переоформлення та передачі у власність обдарованому земельної ділянки на якій розташований житловий будинок, що і стало підставою для звернення останнього до суду із позовом про визнання за ним права власності на земельну ділянку.
Детальніше
Однак у подальшому дарувальник відмовився вчинити будь-які дії для переоформлення та передачі у власність обдарованому земельної ділянки на якій розташований житловий будинок, що і стало підставою для звернення останнього до суду із позовом про визнання за ним права власності на земельну ділянку.
Правочин щодо розпорядження спільним майном, вчинений одним із співвласників, може бути визнаний недійсним за позовом іншого співвласника у разі відсутності у співвласника, що вчинив правочин, повноважень (ВС/КЦС,№ 554/12806/15-ц,06.11.19)
Враховуючи, що спірна квартира належала позивачці на праві спільної сумісної власності, на вселення іншої повнолітньої особи необхідна була її згода, однак судами не встановлено, що така згода була надана, не містять відповідних доказів і матеріали справи.
Детальніше
Автомобіль не захистять від арешту за борги попереднього власника ні довіреність, ні договір у простій письмовій формі, якщо він не переоформлений у встановленому порядку (ВС/КЦС у справі № 683/2694/16-ц від 30 жовтня 2019 р.)
Кумедна історія та повчальне рішення суду або скупий платить двічі.
Внаслідок притаманної жадібності пересіченого автомобілі у нас купували, купують і будуть купувати «по доверенности». Це така дурня, яку перевершили лише мітинги на підтримку євробляхерів.
Так громадянин начебто придбав у юр. особи автомобіль 2004 року випуску по залишковій вартості і їздив на ньому обминаючи і цвях, і жезл. Через деякий час раптово з’ясувалося, що автомобіль під арештом і підлягає вилученню у зв’язку із боргами юридичної особи.
Детальніше
Внаслідок притаманної жадібності пересіченого автомобілі у нас купували, купують і будуть купувати «по доверенности». Це така дурня, яку перевершили лише мітинги на підтримку євробляхерів.
Так громадянин начебто придбав у юр. особи автомобіль 2004 року випуску по залишковій вартості і їздив на ньому обминаючи і цвях, і жезл. Через деякий час раптово з’ясувалося, що автомобіль під арештом і підлягає вилученню у зв’язку із боргами юридичної особи.
Відлік строку позовної давності при поділі майна колишнього подружжя через суд починається з моменту порушення права одного із співвласників іншим, а не датою розірвання шлюбу (ВС/КЦС, у справі № 203/304/17 від 06 листопада 2019 р.)
Часто буває так, що подружжя розлучається але із вирішенням питання поділу спільно нажитого майна затягує. Точніше затягує із судом про вирішення спору про поділ такого майна. Тобто той на кого майно записане вважає, що це залишається його майном, а той на кого не записано – багатіє думкою про судовий позов. Така ситуація може тривати роками…
Детальніше
Управління юстиції як територіальний орган Мінюсту не наділено повноваженнями на вчинення реєстраційних дій та вносення зміни до Державного реєстру речових прав на нерухому майно (Справа №592/3390/19 від 04 вересня 2019 р)
Управління юстиції, як територіальний орган Міністерства юстиції України в розумінні Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року N 1952-IV не наділений повноваженнями на вчинення реєстраційних дій та вносити зміни до Державного реєстру речових прав на нерухому майно.
Детальніше
Виділення частки на нерухоме майно в натуру , якщо земельна ділянка під нерухомістю не приватизована (Київський апеляційний суд від 09 квітня 2019 р. у справі № 22-4359)
Коли один житловий будинок, який перебуває у спільній частковій власності уже фактично розподілений між співвласниками, обладнаними окремими входами та підведеними до кожної з них окремо всіма комунікаціями, в ньому проживають дві різні родини, і ними здійснено волевиявлення на виділення частки майна кожного в натуру, шляхом звернення до нотаріуса для укладення договору про поділ спільного майно, можуть виникнути деякі форс-мажорні обставини незалежні від волевиявлення одного з суб’єктів права власності.
Детальніше
Чому судом апеляційної інстанції було відмовлено у виділі майна, що є у спільній частковій власності у самостійний об'єкт (Полтавський апеляційний суд від 17.07.2019 р., справа № 552/4290/17)
Адвокатом АО «Аргос» Остапенко Іриною здійснювалося представництво прав та інтересів відповідача у справі за позовом про виділ майна, що є у спільній частковій власності у самостійний об`єкт та встановлення порядку користування земельною ділянкою в справі № 552/4290/17.
Рішенням Київського райсуду м. Полтави від 08.04.2019р. в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Детальніше
Рішенням Київського райсуду м. Полтави від 08.04.2019р. в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Самовільно побудована будівля, яка несе потенціальну загрозу, ПІДЛЯГАЄ до знесення (ВС/КЦС № 388/314/15-ц від 26.06.2019)
Цікаве рішення про те, як спір про приватизацію земельної ділянки перетворився на знесення будівлі позивача…
У даній справі громадянка звернулась до суду із позовною заявою про визнання права на приватизацію земельної ділянки без погодження меж з власником суміжної земельної ділянки, оскільки останній відмовився від підписання акту встановлення меж земельної ділянки.
Детальніше
У даній справі громадянка звернулась до суду із позовною заявою про визнання права на приватизацію земельної ділянки без погодження меж з власником суміжної земельної ділянки, оскільки останній відмовився від підписання акту встановлення меж земельної ділянки.
Володіння майном на підставі певного юридичного титулу, тобто таке, що спирається на будь-яку правову підставу володіння чужим майном, виключає застосування набувальної давності (ВП ВС, справа № 910/17274/17, 14.05.19)
За набувальною давністю може бути набуто право власності на нерухоме майно, яке не має власника, або власник якого невідомий, або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно та майно, що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено.
Детальніше
За наявності правових підстав для витребування майна від добросовісного набувача мають застосовуватися положення закону, згідно з якими сплив позовної давності є підставою для відмови у позові (ВП ВС,права № 907/50/16, 20.11.18)
Велика Палата Верховного Суду погодилась з наведеними висновками судів попередніх інстанцій, зазначивши, що норми статей 387, 388 Цивільного кодексу України не містять положень про те, що приписи про позовну давність до правовідносин, що врегульовуються цими нормами права, не застосовуються, а положення ст. 268 цього Кодексу не передбачають, що вимоги у цій справі відносяться до вимог, на які позовна давність не поширюється.
Детальніше
Виконавчий напис нотаріуса не підлягає виконанню, зокрема, у разі неповідомлення боржника про початок такої процедури та відсутності державної реєстрації відомостей про звернення стягнення на предмет обтяження (ВП ВС,№ 320/8269/15-ц,16.05.18)
Ухилення від надіслання боржнику повідомлення про порушення запеченого обтяженням зобов'язання, реєстрації в Реєстрі відомостей про звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження, а також недотримання 30-денного строку з моменту реєстрації в Реєстрі відомостей про звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження вважаються порушеннями, які унеможливлюють вчинення нотаріусом виконавчого напису про звернення стягнення на предмет застави.
Детальніше
Свідоцтво про право власності є лише документом, яким оформлюється відповідне право, само по собі воно не породжує виникнення у суб'єкта відповідного права, а тільки фіксує факт його наявності (ВС/КГС, справа № 917/927/17, 03.04.18)
Оскільки рішення про оформлення права власності правомірно визнано недійсним, то й документи, якими оформлюється відповідне право мають бути визнані недійсними також, що й було здійснено судами попередніх інстанцій і є вірним, на думку колегії суддів.
Детальніше