Пошук в рубрикаторі
Оберіть рубрику
-
Адміністративне судочинство
- - Оскарження нормативно-правових актів суб’єкта владних повноважень
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності КМ України, цетральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності органів Державної податкової служби.
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності органів Державного пенсійного фонду України та Державної служби зайнятості
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності органів Державної виконавчої служби та Держказначейства
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності інших органів державної влади та їх посадових осіб.
- - Спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
- - Правила дорожнього руху - оскарження рішень, дій та бездіяльності інспекторів поліції
- - Спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень.
- - Спори із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
- - Питання адміністративного процесу
- - Судовий контроль за виконанням рішень суб'єктами владних повноважень
- - Спори у сфері будівництва, в тому числі із ДАБІ (архітектурно-будівельний контроль)
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності державних реєстраторів та нотаріусів
- Справи про накладення адміністративних стягнень (за кодексом України про адміністративні правопорушення)
-
Господарське судочинство
- - Визнання господарських договорів недійсними та інші спори пов’язані з укладанням, зміною або припиненням господарських договорів.
- - Стягнення боргу, збитків, штрафних санкцій, процентів, предмету іпотеки, втраченої вигоди, моральної шкоди, майна набутого без достатньої правової підстави
- - Приватизація майна.
- - Справи за заявами органів Антимонопольного комітету.
- - Спори про стягнення збитків з органів державної влади, місцевого самоврядування та їх посадових осіб.
- - Банкрутство.
- - Захист прав інтелектуальної власності.
- - Облік прав на цінні папери.
- - Спори між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами, тощо).
- - Земельні спори між суб’єктами господарської діяльності.
- - Оскарження дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби.
- - Питання господарського процесу
- - Способи захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів
- Конституційне судочинство
-
Кримінальне судочинство
- - Злочини у сфері господарської діяльності.
- - Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту.
- - Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав людини і громадянина.
- - Злочини проти власності.
- - Злочини проти громадської безпеки.
- - Злочини проти громадського порядку.
- - Злочини проти життя та здоров’я особи.
- - Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.
- - Злочини проти правосуддя.
- - Злочини у сфері службової діяльності.
- - Інші злочини.
- - Виправдувальні вироки.
- - Злочини скоєні під час Революції гідності
- - Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та інші злочини проти здоров'я населення
- - Угоди про примирення та вироки, що їх затверджують
- - Угоди про визнання винуватості та вироки, що їх затверджують
- - Питання кримінального процесу
- - Злочини проти авторитету органів державної влади, тощо
-
Цивільне судочинство
- - Визнання та захист права власності, інших речових прав.
- - Захист немайнових прав особи, в тому числі честі, гідності та ділової репутації
- - Спори, що виникають при укладанні, зміні, припиненні та виконанні цивільних договорів.
- - Деліктні (недоговірні) спори, про стягнення матеріальної та моральної шкоди, в тому числі ті, що виникають внаслідок Дорожньо-транспортної пригоди.
- - Житлові спори.
- - Земельні спори.
- - Сімейні спори.
- - Спадкові спори.
- - Трудові спори.
- - Захист прав інтелектуальної власності.
- - Спори з банками та іншими фінансово-кредитними установами. Стягнення коштів на підставі договорів позики та боргових розписок
- - Спори із забудовниками.
- - Оскарження рішень, дій та бездіяльності державних виконавців, спонукання державних виконавців вчинити дії
- - Питання цивільного процесу
- - Захист прав споживачів
- - Способи захисту цивільних прав та інтересів судом
-
Наказне провадження.
-
Окреме провадження.
-
Рішення Європейського суду із прав людини. Виконання рішень Європейського суду з прав людини на території України.
-
Позовна давність. Інші приклади судової практики.
-
Земельні спори (незалежно від судочинства)
-
ОСББ, ЖЕК, комунальні послуги та інше в сфері ЖКГ
Вимога щодо заборони експлуатації виявленого ДАБІ самочинно збудованого об’єкта, поширюється на всіх суб’єктів, не залежно від того, чи мають вони причетність до його зведення (КАС/ВС у справі № 826/10130/18 від 26.01.2021)
Приписом архітектурно-будівельної інспекції з метою усунення виявлених порушень заборонено експлуатацію автозаправного комплексу.
Не погоджуючись із забороною контролюючого органу, орендарем автозаправного комплексу подано позовну заяву до суду, якою оскаржено припис контролюючого органу.
Детальніше
Не погоджуючись із забороною контролюючого органу, орендарем автозаправного комплексу подано позовну заяву до суду, якою оскаржено припис контролюючого органу.
Дозвіл на будівництво неможливо анулювати без винесення припису (ВС/КАС у справі № 826/10851/18 від 21.01.2021).
На розгляді в суді знаходилась справа за позовом Кооперативу та третьої особи із самостійними вимогами - Забудовника до ДАБІ України про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання дозволу на будівництво.
Детальніше
МАФ або нерухомість? В яких випадках ОМС мє право демонтувати об’єкт?( ВС/КАС у справі №161/13645/16-а від 03.12.2020)
Обрані на чергових виборах територіальними громадами, ОМС мають досить широкі повноваження на місцях. Наділяючи ОМС повноваженнями від свого імені, мешканці міста (села) мають правомірні очікування на те, що такі повноваження будуть використовуватись в межах закону та без перевищення. Захищати благоустрій населеного пункту входить до повноважень ОМС, однак правомірність реалізації цих повноважень часто стає предметом розгляду судових справ.
Детальніше
Власник землі має право вимагати знесення самочинного будівництва, незалежно від можливості перебудови (ВС/КАС у справі №822/2149/18 від 29.01.2020).
Із позовом до суду звернулась місцева рада із вимогою зобов`язати відповідача за власні кошти знести самочинно збудовану споруду поблизу будинку - гараж.
Позивачем обґрунтовано свої вимоги тим, що здійснено будівництво без направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт, без належно затвердженого проекту на будівництво, з використанням земельної ділянки, що не була відведена забудовнику та із порушенням використання земельної ділянки згідно з її цільовим призначенням.
Детальніше
Позивачем обґрунтовано свої вимоги тим, що здійснено будівництво без направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт, без належно затвердженого проекту на будівництво, з використанням земельної ділянки, що не була відведена забудовнику та із порушенням використання земельної ділянки згідно з її цільовим призначенням.
Роботи, якими не змінено площу нежитлового приміщення, його конструкцію та функціональне призначення, не є реконструкцією, а тому не потребують отримання дозвільних документів на їх виконання (КАС/ВС у справі № 814/162/16 від 03.11.2020)
У цій справі Верховний Суд висловив позицію щодо розмежування понять «реконструкція», «капітальний ремонт» та «поточний ремонт».
Детальніше
Скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт можливо лише, якщо буде встановлено наявність у декларації недостовірних даних або розбіжностей, які дають підставу вважати об’єкт самочинним будівництвом (КАС/ВС № 826/1419/18)
Цільове призначення земельної ділянки, що надана позивачу, - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; функціональне призначення - територія належить до території житлової садибної забудови (існуюча) відповідно до Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року. Разом з тим, відповідно до проектної документації та встановлених під час проведення перевірки даних, що містяться в акті перевірки та фотоматеріалах, позивач будує багатоквартирний чотириповерховий житловий будинок.
Детальніше
Автостоянка – не є об’єктом нерухомості, а з метою розміщення на ній будівлі, необхідно змінювати цільове призначення земельної ділянки та отримувати дозвільні документи на будівництво (ВС/КЦУ, справа №686/22924/16-ц від 13 листопада 2019 р)
Маючи досвід роботи з нерухомістю часто зустрічаю випадки, коли власники майна, оформленого в часи далеких двохтисячних у відповідності до діючої на той час практики (я не вживаю слово «законодавства», бо мова йде саме про практику, яка існувала в ті час) наразі стикаються з проблемою доведення законності такої побудови.
Детальніше
За будівництво гаражу або інше самочинне будівництво більше ніж два місяці тому, особа не притягається за ст.96 КУпАП, оскільки таке правопорушення не є триваючим і строк притягнення до відповідальності закінчився (ВС/КАС, №682/2447/16-а)
Гаражі усіх мастей побудовані без дозволів або з істотними відхиленнями від проектів, якими заповнені двори будинків спотворюють вигляд майже усіх міст України. Це така спадщина з радянських часів, яка і сьогодні продовжує розвиватися. Гаражі розширюються, реконструюються, добудовуються, самовільно підключаються до інженерних мереж, а головне не часто належать особам, яким за законом надано право мати гараж на прибудинковій території. І звичайно гаражі не мають правовстановлюючих документів та не зареєстровані в Державному реєстру речових прав на нерухоме майно…
Детальніше
Орган державного архітектурно-будівельного контролю у разі настання умов, передбачених законом ЗОБОВ`ЯЗАНИЙ звернутися до суду з позовом про знесення самочинно збудованого об`єкта (ВС/КАС, № 826/22842/15, 09.12.19)
ВС/КАС сформував правовий висновок наступного змісту, - реалізуючи повноваження належно, добросовісно та з метою, для якої вони надані, орган державного архітектурно-будівельного контролю у разі настання умов, передбачених законом має обов`язок звернутися до суду з позовом про знесення самочинно збудованого об`єкта та компенсацію витрат, пов`язаних з таким знесенням. Звернення до суду з позовом в цьому випадку є способом здійснення владних повноважень, а не способом захисту суб`єктивних прав органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Детальніше
Скасування декларації про готовність об’єкта будівництва НЕ скасовує держреєстрацію права власності на нерухомість (ВС/КГС № 916/1986/18 від 12.06.2019)
До уваги пропонується цікаве судове рішення у якому Касаційний господарський суд визначив правову природу вводу об’єкта будівництва в експлуатацію та його взаємозв’язок із державною реєстрацією права власності на нерухоме майно та відповів на питання – чи тягне за собою скасування декларації скасування державної реєстрації права власності на вказане майно.
Детальніше
Присутність суб’єкта містобудування під час перевірки ДАБІ ОБОВ’ЯЗКОВА, інакше рішення за її наслідками є незаконними (ВС/КАС № 400/2866/18 від 08.11.2019)
Курйозне судове рішення про те, як ДАБІ намагалось притягнути власника домоволодіння до відповідальності за недопуск працівників інспекції до перевірки, але щось пішло не так…
У даній справі співвласник домоволодіння звернувся до адміністративного суду із позовом про визнання протиправними дії ДАБІ щодо складання акта про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об`єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій
Детальніше
У даній справі співвласник домоволодіння звернувся до адміністративного суду із позовом про визнання протиправними дії ДАБІ щодо складання акта про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об`єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій
Здійснення будівництва погребу на власному подвір’ї без повідомлення про початок виконання зазначених робіт також становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 96 КУпАП (ВС/КАС,справа № 806/5238/15,07.11.19)
ВС/КАС зазначив, що посилання позивача на наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 листопада 2011 року № 109, який взагалі не потребує врахування містобудівних та архітектурних вимог забудови земельної ділянки, є безпідставними, оскільки цей затверджений цим наказом Перелік не звільняє від подання повідомлення (декларації) про початок виконання будівельних робіт.
Детальніше
Принцип мовчазної згоди можна застосувати у випадку, коли через десять робочих днів з дати подання звернення відповідним органом не прийнято рішення про видачу або відмову у видачі дозвільного документа (ВС/КАС, №826/25865/15,21.08.19)
Невиконання суб`єктом владних повноважень у встановлений строк обов`язків щодо прийняття рішення за результатами розгляду звернення позивача звільняє останнього від відповідальності за здійснення ним господарської діяльності без відповідного дозволу, оскільки такий не отриманий в наслідок бездіяльності суб`єкта уповноваженого на видання дозволу.
Детальніше
Адміністративне правопорушення у сфері містобудування: якщо не повідомили про розгляд протоколу, то це підстава для скасування(ВС/КАС у справі №760/10803/15-а від 31 січня 2019 р.)
Проведення позапланової перевірки Девжавною архітектурно-будівельною інспекцією (ДАБІ) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, не є рідкістю. Так, суб’єкт містобудування отримує акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів та правил, який складається за результатами такої перевірки.
Детальніше
У разі повороту виконання рішення обов’язок повернення коштів, які раніше були стягнуті як штраф покладається на орган, що стягнув такий (ВС/КАС № 826/13636/14 від 30.10.2018)
Поворотом виконання рішення суду є повернення сторін виконавчого провадження у первісний стан, що передував виконанню рішення, через скасування правової підстави такого виконання. Поворот виконання є способом захисту прав боржника на випадок отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим судовим рішенням неналежного, оскільки правова підстава такого набуття відпала.
Детальніше
Штраф ДАБІ за невиконання вимог припису підлягає скасуванню, якщо припис виданий після реєстрації права власності на збудований об"єкт (ВС/КАС у справі №465/1461/16-а від 02 жовтня 2018 р.)
Актуальна постанова ВС, яка ілюструє недосконалість законодавства в сфері здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та в цілому регулювання будівництва.
Позивач у цій справі при виконанні будівельних робіт допустив відхилення від будівельного паспорта на забудову земельної ділянки, а саме замість двох поверхів збудував ще третій, четвертий та мансардовий поверх чим кричущі порушив
Детальніше
Позивач у цій справі при виконанні будівельних робіт допустив відхилення від будівельного паспорта на забудову земельної ділянки, а саме замість двох поверхів збудував ще третій, четвертий та мансардовий поверх чим кричущі порушив
Позови ДАБІ про зобов'язання знесення самочинного будівництва повинні розглядатись в порядку адміністративного судочинства (ВС/ВП № 161/14920/16-а від 11.04.2018)
14.05.2018
|
Автор:
Кірюшин Артем Андрійович
Відповідно до матеріалів справи перевіркою проведеною ДАБІ встановлено, що фізичною особою-підприємцем у порушення вимоги п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проведено реконструкцію тимчасової споруди під кафе без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. У зв’язку із цим органом ДАБІ винесено припис, яким ФОП зобов'язано усунути виявлені порушення.
Детальніше
У разі використання ІАБК права на відмову у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації та її повернення для виправлення недоліків, вона не може бути підставою для відповідальності (справа № К/9901/2526/18, 23.01.18)
Є хибним твердження Інспекціі про наявність в неї права на проведення перевірки з моменту подання декларації, а не з моменту її реєстрації.
Детальніше
Якщо орган архітектури та містобудування НЕ навів законних підстав для відмови, суд має право зобов’язати цей орган видати заявнику містобудівні умови та обмеження (ВАСУ від 28 листопада 2017р. у справі № 826/20832/14)
12.12.2017
|
Автор:
Адвокатське бюро "Олександра Травянка"
ВАСУ: Якщо орган архітектури та містобудування НЕ навів законних підстав для відмови, суд має право зобов’язати цей орган видати заявнику містобудівні умови та обмеження (ВАСУ від 28 листопада 2017р. у справі № 826/20832/14)
Детальніше
На реконструкцію власної квартири необхідно отримати відповідний дозвіл виконавчого комітету місцевої ради та згоду власників сусідніх квартир, якщо це пов’язане з втручанням в опорні конструкції (Справа № 448/1476/14-ц, 07.0 8.17)
05.09.2017
|
Автор:
Олександр Б.
Судом встановлено, що сторони у справі є сусідами та проживають у багатоквартирному житловому будинку. Даний будинок одноповерховий та складається із трьох житлових квартир. Квартира №1 в зазначеному будинку належить відповідачам на праві спільної часткової власності.
Детальніше
Рішення Адміністративного суду щодо зобовязання видачі містобудівних умов та обмежень (Окружний адміністративний суд м. Києва)
15.08.2017
|
Автор:
Адвокатське бюро "Олександра Травянка"
Суб’єкт господарювання подав позов до Департаменту архітектури та будівництва Київської міської державної адміністрації про визнання дій неправомірними повязаними з невидачою містобудівних умов та обмежень, та зобов’язати Департамент архітектури та містобудування КМДА видати суб’єкту господарювання містобудівні умови та обмеження по проект реконструкції будинку з дворовою прибудовою та підземним багаторівневим механізованим паркіногм.
Детальніше
Законодавством визначено зміст поняття «будівельні роботи», і лише після встановлення характеру виконаних робіт можна надати оцінку правомірності їх здійснення без відповідного дозволу (Київський апел. госп. суд, № 910/8324/15-г, 12.12.16)
30.06.2017
|
Автор:
Олександр Б.
Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду…", що є балансоутримувачем комунальної власності в частині переданого йому майна, звернулося до господарського суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю про зобов'язання привести напівпідвальне нежитлове приміщення будинку, що належить відповідачу на праві власності, у попередній стан,
Детальніше
Протиправною є відмова ДАБІ зареєструвати декларацію про початок будівельних робіт та її повернення без наведення обґрунтованих підстав, а також не зазначення, які саме відомості є необхідними для цього (справа № К/800/29904/15, 31.05.17)
13.06.2017
|
Автор:
Олександр Б.
Суд визнав протиправним та скасовав рішення Департаменту ДАБІ про повернення вказаної декларації, а також зобов'язав відповідача повторно розглянути питання про ії реєстрацію.ВАСУ погодився з цими рішеннями, виходячи з наступного.
Детальніше
Проведенню капітального ремонту будівлі має передувати затвердженя проектної документації і отримання права на виконання будівельних робіт. Їх відсутність буде підставою для адміністративної відповідальності (ВАСУ, спр. К/800/24432/15, 22.11.16)
03.06.2017
|
Автор:
Олександр Б.
постановами Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю області, на позивача (Товариство) були накладені три значних штрафи за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (99180 грн., 11020 грн. і 99180 грн.), а також винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил, яким зобов'язано позивача припинити експлуатацію будівлі.
Детальніше
При реконструкції приміщення, власник не повинен сплачувати внесок до фонду пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, і відмова ДАБІ у реєстрації декларації з цієї причини є протиправною (від 02 березня 2017р., № 822/2370/16)
20.03.2017
|
Автор:
Веб-ресурс "Протокол"
Знакове рішення суду апеляційної інстанції, яким зокрема скасоване відмовне рішення суду першої інстанції. Всім хто супроводжує будівництво відомо, що ГАСК (ДАБІ) «безбожно футболит» декларації забудовників часто взагалі без будь-якої причини, а забудовники подають їх вдруге, втрете, вчетверте і так далі, доки бізнес не домовляється з корупційним чиновником. Практично ніколи забудовник не наважується оскаржити незаконно повернуту декларацію до суду, при цьому позитивних рішень суду, які би зобов’язували ДАБІ вчинити дію - зареєструвати декларацію дуже мало.
Детальніше
Сама по собі відсутність у забудовника дозволу на виконання будівельних робіт не є безумовною підставою для знесення самочинного будівництва (ВАСУ у справы № К/800/10396/16 від 22.02.17р.)
09.03.2017
|
Автор:
Олександр Б.
Державна архітектурно-будівельна інспекція України (позивач) пред'явила позов до особи про зобов'язання вчинити дії - за власний рахунок здійснити знесення самовільно збудованого гаража. В якості третьої особи залучена Самбірська міська рада Львівської області. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконав вимог припису про усунення порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил шляхом приведення самочинно побудованого ним гаражу у відповідність до вимог чинного законодавства.
Детальніше
Суд має залучити до розгляду справи співвласників, на права яких безпосередньо впливає судове рішення щодо приведення об'єкта самочинного будівництва до попереднього стану (ВАСУ від 29 березня 2016р. у справі № К/800/4728/16)
01.02.2017
|
Автор:
Аврамов Вячеслав Панасович
Районна адміністрація звернулась з позовом до власника квартири провести до первісного стану за власний рахунок об’єкт самочинного будівництва – балкон на другому поверсі. Суд першої інстанції, з яким погодилась апеляційна інстанція, позов задоволнив, однак не залучив до участі у справі усіх співвласників квартири. Однак, з такою позицією не погодився ВАСУ, рішення першої та апеляційної інстанції скасовано.
Детальніше
Єдиною підставою для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудовника приписам містобудівної документації і це повинно бути підтверджено у суді (ВАСУ від 29 вересня 2016р. у справі № 522/6069/14-а)
12.10.2016
|
Автор:
Веб-ресурс "Протокол"
Єдиною підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні. Такої невідповідності в суді відповідачем доведено не було, адже земельна ділянка надавалась позивачу під забудову і проект землеустрою був затверджений рішенням органу місцевого самоврядування у 2005році, тобто пізніше ніж рішення про визначення меж реакційно-курортної зони. (2003р.) При цьому рішення про затвердження проекту землеустрою чинне.
Детальніше
ДАБІ має право проводити позапланову перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства незважаючи на мораторій та притягувати забудовника до відповідальності (ВАСУ від 19 травня 2016р. у справі К/800/51429/15)
27.09.2016
|
Автор:
Соля
мораторій не є перешкодою для проведення позапланової перевірки на підставі постанови прокурора про призначення перевірки дотримання містобудівного законодавства, навпаки, є достатньою підставою для допуску працівників ДАБІ та прокуратури до об’єкта будівництва з метою проведення перевірки.
Детальніше
Забудовнику скасували містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки оскільки ним були надані недостовірні відомості та порушена прибережна захисна смуга великої річки (Київський апеляційний адміністративний суд, справа №826/2706/15)
Підставою для скасування МУО стало подання забудовником в момент їх отримання неправдивих відомостей такі як: не підтвердження права користування з/д, оскільки згідно Генплану за функціональним призначенням з/д частково відноситься до території громадської забудови, а частково до території зелених насаджень загального користування. Сам документ був підписаний невідомою особою без зазначення ПІБ та повноважень підписанта.
Детальніше
- 1
- 2