Пошук в рубрикаторі
Протокол рекомендує - icon-pr.png
Протокол рекомендує
Патрульний не забезпечив водію отримання правової допомоги за місцем зупинки авто, що стало підставою для скасування постанови за порушення ПДР (ВС/КАС у справі №524/9827/16-а від 18.02.2020). - 0_53385000_1620762935_609ae137825a7.png
Патрульний не забезпечив водію отримання правової допомоги за місцем зупинки авто, що стало підставою для скасування постанови за порушення ПДР (ВС/КАС у справі №524/9827/16-а від 18.02.2020).
Як підтверджує практика, поведінка водія при зупинці патрульною поліцією зводиться до діалогу вивченого на YouTube з відеоролику “Як розмовляти із поліцією» (назва умовна, звичайно). Найчастіше такі розмови не призводять до бажаного результату та зак...
Зареєструвати місце проживання дитини можна без письмової згоди батька, якщо суд встановить, що це відповідає якнайкращому забезпеченню інтересів дитини (Харківський апеляційний адміністративний суд від 03 листопада 2016р.)
10.12.2016 | Автор: Панасенко Павло Петрович   
Зареєструвати місце проживання дитини можна без письмової згоди батька, якщо суд встановить, що це відповідає якнайкращому забезпеченню інтересів дитини (Харківський апеляційний адміністративний суд від 03 листопада 2016р.)  - sud_zareestruvati_mistse_progivannya_ditini_mogna_bez_pismovoi_zgodi_batka_yakshcho_sud_584c0b2e93822.jpg
Чудове рішення суду апеляційної інстанції за правилами адміністративного судочинства, в якому суд для вирішення життєвої проблеми позивача застосовує міжнародну Конвенцію «Про права дитини» як вище джерело права над підзаконним нормативно-правовим актом і посилається на прецеденти ЄСПЛ.
Як реєструвати дитину, коли батько дружини не дає письмової згоди і знаходиться, наприклад, в Росії, повністю невиконуючі батьківські обов’язки. Ця питання не хвилювало суд першої інстанції, який відмовив у позові посилаючись на підзаконний акт – Порядок реєстрації місць проживання, ні тим більше відповідача – районний відділ реєстрації місця проживання.
Детальніше
На підставі зібраного пакету документів за ухилення від обов’язків по вихованню дитини батько був позбавлений батьківських прав (Апеляційний суд Харківської області від 29 серпня 2016 р.)
10.12.2016 | Автор: Панасенко Павло Петрович   
На підставі зібраного пакету документів за ухилення від обов’язків по вихованню дитини батько був позбавлений батьківських прав (Апеляційний суд Харківської області від 29 серпня 2016 р.) - sud_na_pidstavi_zibranogo_paketu_dokumentiv_za_uhilennya_vid_obov_yazkiv_584bd540ba605.jpg
Щоб вийти на статтю ст. 164 СК України – «підстави позбавлення батьківських прав», для задоволення подібного позову необхідно у суді доводити доказами ухилення батька від виконання обов’язків по вихованню дитини. У цій справі такими доказами стали: висновок Управління служб у справах дітей Департаменту прав та соціальної політики про доцільність позбавлення батьківських прав, довідка органу ДВС про заборгованість по аліментам батька, довідки про відсутність у матері ознак наркологічних та психіатричних захворювань, покази свідків на користь позивача.
Детальніше
Порушенням недоторканості житла особи вважається будь-яке незаконне проникнення будь-кого навіть, якщо особа не має на це житло юридичних документів, але фактично проживає (ВСУ у справі № 5- 299кс15)
09.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Порушенням недоторканості житла особи вважається будь-яке незаконне проникнення будь-кого навіть, якщо особа не має на це житло юридичних документів, але фактично проживає (ВСУ у справі № 5- 299кс15) - vsu_porushennyam_nedotorkanosti_gitla_osobi_vvagaetsya_bud_yake_nezakonne_proniknennya_bud_kogo_584ab3220dc11.png
Непогане розтлумачення ВСУ статей 162 КК України – «порушення недоторканості житла» та ст.233 КПК України – «Проникнення до житла чи іншого володіння особи».
Так, ВСУ підкреслив, що наявність юридичних прав власності чи користування на житло у осіб, які в ньому фактично проживають, знаходиться поза межами диспозиції ст. 162 КК України. Для суду та провоохоронців цей факт не є визначальним. Більш того навіть, якщо юридичних прав на проживання у особи немає та ідуть спори, щодо об’єкту проживання, житло, яке перебуває у фактичному володінні особи вважається в розумінні ст. 162 КК його житлом, і таке житло є недоторканим. Тому, якщо особа проникає у житло без дозволу володільця чи суду, вона є злочинцем. Особливо, коли це відбувається у пізній час із подоланням паркану.
Детальніше
Ненадання документів, змістовних пояснень або відповіді на запит фіскального органу є підставою для призначення та проведення позапланової перевірки ( Харківський апеляційний адміністративний суд від 02 вересня 2016 р. у справі № 818/659/16)
09.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Ненадання документів, змістовних пояснень або відповіді на запит фіскального органу є підставою для призначення та проведення позапланової перевірки ( Харківський апеляційний адміністративний суд від 02 вересня 2016 р. у справі № 818/659/16) - sud_nenadannya_dokumentiv_zmistovnih_poyasnen_abo_vidpovidi_na_zapit_5849d181afd3d.jpg
Всі бухгалтери та корпоративні юристи знають запити від податкової, які містять в собі ряд абстрактних запитань, щодо відносин з контрагентами та перелік документів, що витребовуються, тільки для підготовлення яких двом чи трьом працівникам треба працювати два чи три дні. Тактика фіскального органу, щодо подання таких запитів, направлена не на отримання трьох – чотирьох ящиків макулатури (завірених ксерокопій), не кажучи вже про інфо, а не створення законних підстав для проведення позапланової перевірки нещасного платника податку. Адже, іноді надати фіскалам документи в повному обсязі просто немає сил і часу.
Детальніше
Прикол ВСУ: 12 суддів ВСУ відмовили засудженому у касаційній скарзі, а 13-й суддя Кузьменко О.Т на всяк випадок цю постанову також підписала, хоча згідно тексту участі у розгляді не брала (Постанова ВСУ)
08.12.2016 | Автор: kotick.roman    Коментарів:  2
Прикол ВСУ: 12 суддів ВСУ відмовили засудженому у касаційній скарзі, а 13-й суддя Кузьменко О.Т на всяк випадок цю постанову також підписала, хоча згідно тексту участі у розгляді не брала (Постанова ВСУ) - prikol_vsu_12_suddiv_vsu_vidmovili_zasudgenomu_u_kasatsiyniy_skarzi_a_13_y_suddya_kuzmenko_o_t_5849bd45691bc.jpg
«Приколы нашего городка!». Постанова ВСУ начебто така ж як і сотні інших. Проте, якщо ми порівняємо шапку та підписи суддів, то побачимо, що справу розглядало 12 суддів, а підписало 13 суддів. Цією 13-ю суддею є Кузьменко Олена Тимофіївна. Для порівняння :
Детальніше
Суд повинен досліджувати і враховувати документи платника податків при оскарженні повідомлення – рішення навіть, якщо ці документи НЕ подавались при проведенні перевірки та із запереченнями (ВАСУ у справі К/800/40037/15)
08.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Суд повинен досліджувати і враховувати документи платника податків при оскарженні повідомлення – рішення навіть, якщо ці документи НЕ подавались при проведенні перевірки та із запереченнями (ВАСУ у справі К/800/40037/15) - vasu_sud_povinen_doslidguvati_i_vrahovuvati_dokumenti_platnika_podatkiv_pri_oskargenni_povidomlennya_rishennya_58488450aab04.jpg
Дивне рішення ВАСУ, хоча і ухвалене на користь платника податку, при цьому скасовані рішення судів першої та апеляційної інстанцій та справа направлена на новий розгляд. Захищаючи праведні принципи адміністративного судочинства, такі як змагальність сторін та офіційне з’ясування всіх обставин справи, ВАСУ іде в пряме протиріччя із ст. 44 ПК України. Так, ця стаття передбачає, що якщо під час перевірки платник податків не подає документів на підтвердження показників податкової звітності, вважається, що таких документів в нього немає. Єдиний спосіб для платника податків офіційно пред’явити фіскальному органу проігноровані під час перевірки документи, це подати їх разом із запереченнями до прийняття повідомлення – рішення про донарахування податків. Надалі після ухвалення повідомлення – рішення такі документи вже не враховуються при адміністративному та судовому оскарженні.
Детальніше
Сплив граничного строку для укладення договору про пайову участь не звільняє замовника будівництва від обов’язку ініціювати укладення такого договору з органом місцевого самоврядування (ВСУ від 30 листопада 2016 р. у спрві № 3-1323гс16)
07.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Сплив граничного строку для укладення договору про пайову участь не звільняє замовника будівництва від обов’язку ініціювати укладення такого договору з органом місцевого самоврядування (ВСУ від 30 листопада 2016 р. у спрві № 3-1323гс16)  - vsu_spliv_granichnogo_stroku_dlya_ukladennya_dogovoru_pro_payovu_uchast_ne_zvilnyae_zamovnika_58482d3467e04.jpg
Незважаючи на соціальну відповідальність забудовник завжди намагається ухилитись від підписання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, а підписати такий договір на власних умовах: наприклад замість «живих» коштів у місцевий бюджет, передати на баланс та обслуговування місцевій владі каналізації та ливневу систему, які в будь-якому разі треба і так будувати для житлового будинку.
Іноді політика ухилення від укладання договору про пайову участь призводить до того, що спливає сам строк, визначений законом для його укладання, як і було у цій справі. Ухилення буває настільки успішним, що будинок навіть приймається в експлуатацію, а сам договір не укладається.
Детальніше
50 тис. моральної шкоди за тривале безпідставне звинувачення згідно ЗУ «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють …» (Апеляційний суд Івано-Франківської області у справі 346/4623/15-ц)
07.12.2016 | Автор: kotick.roman   
50 тис. моральної шкоди за тривале безпідставне звинувачення згідно ЗУ «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють …» (Апеляційний суд Івано-Франківської області у справі 346/4623/15-ц) - sud_50_tis_moralnoi_shkodi_za_trivale_bezpidstavne_zvinuvachennya_5847d766a4e88.jpg
думаю, що неменш цікаві рішення, в принципі я приймав участь в справі, їх доводив, довів, проте у ВССУ відкрито касаційне провадження, виконання зупинене...питання в одному - злочин не доведено, хоча по ньому позивача двічі засуджували ... на припущеннях, саме кримінальне провадження так і залишилося "висяком", в той же час на даний момент і строки для притягнення закінчились, але прокурор, діючи як кат в процесуальному аспекті, вимагає рішення скасувати, мотивує тим, що можливо років через 20 або й більше злочин буде розслідуваний, а поки що відшкодування позивачу передчасне.
Детальніше
До складу витрат на правову допомогу входять витрати за вчинення дій поза судовим засіданням, при цьому всі витрати є предметом доказування і повинні підтверджуватись документами (ВССУ від 14. 09.2016р. у справі 537/3062/15-ц)
07.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"    Коментарів:  1
До складу витрат на правову допомогу входять витрати за вчинення дій поза судовим засіданням, при цьому всі витрати є предметом доказування і повинні підтверджуватись документами (ВССУ від 14. 09.2016р. у справі 537/3062/15-ц) - vssu_do_skladu_vitrat_na_pravovu_dopomogu_vhodyat_vitrati_58474be4baf01.jpg
ВССУ погодився з позивачем, що до складу витрат на правову допомогу входять дії адвоката або фахівця з права, які, в тому числі вчинені ним поза судовим засіданням. Такими діями, наприклад, є надання консультацій, складання позовної заяви, оформлення та копіювання додатків. Проте, такі витрати є предметом доказування у справі і повинні бути підтверджені документами. Такими документами, як правило, є: договір про надання правової допомоги, доручення, квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку, касові чеки, посвідчення про відрядження, квитки на поїзд, тощо.)
Детальніше
Відсутність у ГПК прямої вказівки на заборону оскарження ухвали зобов’язують суд апеляційної та/або касаційної інстанції прийняти правильно оформлену скаргу до розгляду (ВГСУ від 29 листопада 2016 р. у справі № 910/14968/14)
06.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Відсутність у ГПК прямої вказівки на заборону оскарження ухвали зобов’язують суд апеляційної та/або касаційної інстанції прийняти правильно оформлену скаргу до розгляду (ВГСУ від 29 листопада 2016 р. у справі № 910/14968/14) - vgsu_vidsutnist_u_gpk_pryamoi_vkazivki_na_zaboronu_oskargennya_uhvali_58471d668c487.jpg
У господарському судочинстві існує питання щодо оскарження ухвал суду першої інстанції в апеляційному та касаційному порядку окремо від рішення суду першої інстанції. Чи передбачає ст. 106 ГПК України вичерпний перелік ухвал, які підлягають окремому оскарженню, або будь-яка ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена до апеляційного суду, за умови що її оскарження прямо заборонено процесуальним законом.
Детальніше
У добросовісного набувача майно може бути витребувано тільки шляхом подання віндикаційного позову, а не за правилами реституції, тому спосіб захисту прав – визнання договору недійсним є неправильним (ВСУ від 30 листопада 2016р., № 6-2069цс16)
06.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
У добросовісного набувача майно може бути витребувано тільки шляхом подання віндикаційного позову, а не за правилами реституції, тому спосіб захисту прав – визнання договору недійсним є неправильним (ВСУ від 30 листопада 2016р., № 6-2069цс16)  - vsu_u_dobrosovisnogo_nabuvacha_mayno_moge_buti_vitrebuvano_tilki_shlyahom_podannya_vindikatsiynogo_pozovu_584694c9c0ccb.jpg
У деяких спорах правильно обрати спосіб захисту права це неабияка задача навіть для досвідчених адвокатів, не говорячи вже про прокурорів. І згідно принципу диспозитивності, якщо позивач неправильно обрав спосіб захисту права суд не має повноважень за нього це виправити і змушений відмовляти у задоволенні позову, хоча порушення права може бути очевидним.
Проблема визнання договорів недійсними, правильне застосування реституції та подання віндикаційних позовів має суперечливу судову практику навіть на рівні ВСУ, не кажучи вже про безліч рейдерських та проплачених судових актів.
Детальніше
За порушення права на захист, слідчий експеримент, у справі про ДТП, визнали недопустимим доказом (Петриківський районний суд Дніпропетровської області, ухвала від 30 травня 2016 року)
06.12.2016 | Автор: Ходюш Артем Михайлович   
За порушення права на захист, слідчий експеримент, у справі про ДТП, визнали недопустимим доказом (Петриківський районний суд Дніпропетровської області, ухвала від 30 травня 2016 року) - 0_76274700_1480934356_584543d4ba3fc.jpg
Під час проведення слідчого експерименту за участю обвинувачуваного, слідчий та спеціаліст грубо порушили право обвинуваченого на захист, а саме позбавили можливості надати вільні покази, щодо механізму пригоди та показати механізм події на місці, щоб підтвердити свої раніше надані покази, а як відомо з положень ст. 250 КПК України слідчий експеримент проводиться саме з метою перевірки і уточнення відомостей які надає особа, шляхом відтворення дій, обстановки, обставин певної події. І відповідно до ст. 20 КПК України обвинувачений, має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені КПК України. У свою чергу спеціалісту заборонено виходити за межі свої повноваження, збирати докази шляхом фактичного проведення експерименту замість слідчого та давати вказівки учасникам слідчої дії.
Детальніше
Внаслідок БЕЗДІЯЛЬНОСТІ фіскального органу суд стягнув шкоду, заподіяну суб’єкту господарювання, з держави в особі Держказначейства (Київський апеляційний господарський суд від 14 листопада 2016р. у справі № 911/1361/16)
05.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Внаслідок БЕЗДІЯЛЬНОСТІ фіскального органу суд стягнув шкоду, заподіяну суб’єкту господарювання, з держави в особі Держказначейства (Київський апеляційний господарський суд від 14 листопада 2016р. у справі № 911/1361/16) - sud_vnaslidok_bezdiyalnosti_fiskalnogo_organu_sud_styagnuv_shkodu_58454ce1dfb76.jpg
Блискуче рішення і вже встояло в апеляції. Нарешті судом правильно застосована ст. 1174 ЦК України «відшкодування шкоди, завданої посадовою або службовою особою органу державної влади, органу АРК або органу місцевого самоврядування.» За правилами господарського судочинства з держави в особі Держказначейства суб’єктом господарювання стягнуто шкоду заподіяну протиправною бездіяльністю фіскального органу в сумі 85 295,00 грн.
Детальніше
250 000,00 грн: Безпідставне перебування особи під слідством є підставою для стягнення моральної шкоди, при цьому відповідачем слід визначати Держказначейство України (Апеляційний суд Дніпропетровської області у справі № 191/1929/16-ц)
05.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"    Коментарів:  1
250 000,00 грн: Безпідставне перебування особи під слідством є підставою для стягнення моральної шкоди, при цьому відповідачем слід визначати Держказначейство України (Апеляційний суд Дніпропетровської області у справі № 191/1929/16-ц) - 250_000_00_grn_bezpidstavne_perebuvannya_osobi_pid_slidstvom_e_pidstavoyu_58452ed86ddf3.jpg
У 2016 році позивач звернувся із позовом про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконними діями та рішеннями органу досудового розслідування – органом міліції до суду за рахунок коштів Дердбюджету і відповідачем визначив Держказначейство України. Суд першої інстанції задовільнив позов і стягнув з Держказначейства – 520 000,00 грн. Суд апеляційної інстанції по суті залишив рішення в силі, проте зменшив суму стягнутої моральної шкоди до 250 000,00 грн.
Детальніше
Без кадастрового номеру з/д визнати дійсним нотаріально НЕПОСВІДЧЕНИЙ договір купівлі-продажу будівлі суд не дозволить навіть за ст. 220 ЦК України (ВГСУ від 23 листопада 2016 р. у справі № 921/148/14-г/13)
04.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Без кадастрового номеру з/д визнати дійсним нотаріально НЕПОСВІДЧЕНИЙ договір купівлі-продажу будівлі суд не дозволить навіть за ст. 220 ЦК України (ВГСУ від 23 листопада 2016 р. у справі № 921/148/14-г/13) - vgsu_bez_kadastrovogo_nomeru_z_d_viznati_diysnim_notarialno_5844772293427.jpg
ВСУ та суди касаційної інстанції послідовно припиняють схеми «междусобойчиков» та «договорняков», які відмінно працювали починаючи с середини нульових. Так, широко розповсюдженим недобросовісним інструментом було визнання непосвідченого нотаріусом договору дійсним у суді незважаючи на те, що законодавством передбачене обов’язкове нотаріальне посвідчення такого договору. Це відбувалось внаслідок неправильного застосування судом ст. 220 ЦК України –«правові наслідки недодержання вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору».
Детальніше
Незважаючи на опір орендодавця договір оренди землі визнається поновленим, якщо орендар доведе у суді свій намір скористатись переважним правом, передбаченим ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» (ВСУ від 23 листопада 2016 р. у справі № 6-2540цс16)
04.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Незважаючи на опір орендодавця договір оренди землі визнається поновленим, якщо орендар доведе у суді свій намір скористатись переважним правом, передбаченим ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» (ВСУ від 23 листопада 2016 р. у справі № 6-2540цс16) - vsu_nezvagayuchi_na_opir_orendodavtsya_dogovir_orendi_zemli_viznaetsya_ponovlenim_yakshcho_orendar_58434bffb02d9.png
Незважаючи на мораторій боротьба за землю, за права на земельні ділянки посилюється із кожним роком. Особливо на землях сільськогосподарського призначення де немає будівель. В таких умовах все актуальніше стає переважне право орендаря на поновлення договору оренди на підставі ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» та ст. 777 ЦК України, з яким дуже часто не згоден орендодавець. Більш того орендодавець свідомо іде на порушення переважного права, оскільки може мати бажання передати земельну ділянку в оренду третій особі.
Детальніше
Стаття 212 КК України (ч.4) – підозрюваний відшкодував державі збитки в сумі 33 млн. грн. і був звільнений судом від кримінальної відповідальності 17 листопада 2016 року (Подільський районний суд міста Києва від 17 листопада 2016 р.)
03.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Стаття 212 КК України (ч.4) – підозрюваний відшкодував державі збитки в сумі 33 млн. грн. і був звільнений судом від кримінальної відповідальності 17 листопада 2016 року (Подільський районний суд міста Києва від 17 листопада 2016 р.)  - sud_stattya_212_kk_ukraini_(ch_4)_pidozryuvaniy_vidshkoduvav_dergavi_zbitki_5842ae199b381.jpg
У кримінальній практиці починають з’являтись розумні рішення. Мова іде про частину 4, ст. 212 КК України – «ухилення від сплати податків», яка передбачає звільнення особи від кримінальної відповідальність, якщо ця особа повністю відшкодує державі завдані збитки, тобто поверне кошти у бюджет. Після повернення коштів, прокурор звертається із відповідним клопотанням до суду в порядку, передбаченому ст. ст. 285, 286, 287, 288 КПК України і суд приймає рішення про звільнення від кримінальної відповідальності. Хоча цей порядок існував ще з 2010року, використовуватись він почав тільки зараз і це рішення один із перших прикладів.
Детальніше
Саме звільнена особа зобов’язана надати докази про те, що вона не писала заяву про звільнення, або абсурдне тлумачення принципу змагальності сторін (Шевченківський районний суд м. Києва 23 серпня 2016 р., суддя Піхур О. В.)
03.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Саме звільнена особа зобов’язана надати докази про те, що вона не писала заяву про звільнення, або абсурдне тлумачення принципу змагальності сторін (Шевченківський районний суд м. Києва 23 серпня 2016 р., суддя Піхур О. В.) - sud_same_zvilnena_osoba_zobov_yazana_nadati_dokazi_pro_te_shcho_vona_ne_pisala_zayavu_pro_zvilnennya_5841c2e782f74.jpg
Зокрема суд підкреслив що: «позивачем не надано доказів того, що він не звертався до відповідача з вказаною заявою, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в частині визнання звільнення позивача з роботи незаконним та поновлення на посаді завідувача господарства Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво»; стягнення з відповідача середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 09 лютого 2016 току по дату поновлення на роботі, не підлягають задоволенню.»
Детальніше
Комісії щомісяця за обслуговування кредиту є незаконними, якщо банк не доведе, які саме послуги надаються позичальнику за таку комісію (ВСУ від 16 листопада 2016р. у справі № 6-1746цс16)
02.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Комісії щомісяця за обслуговування кредиту є незаконними, якщо банк не доведе, які саме послуги надаються позичальнику за таку комісію (ВСУ від 16 листопада 2016р. у справі № 6-1746цс16) - vsu_komisii_shchomisyatsya_za_obslugovuvannya_kreditu_e_nezakonnimi_yakshcho_bank_ne_dovede_yaki_same_poslugi_nadayutsya_pozichalniku_za_taku_komisiyu_(vsu_vid_16_listopada_2016r_u_spravi_6_1746tss16)_5841803644a42.jpg
Жадібність банків немає меж, тому поряд із законними і логічними процентами за користування кредитними коштами, банки прописують прямі та завуальовані комісії, на які позичальник при підписанні кредитного договору може навіть і не звернути увагу. Наприклад, це щомісячна комісія за обслуговування кредиту. Що це взагалі таке?
Саме таким питання перейнявся ВСУ, коли розглядав цю справу і формулював правову позицію. І зрозумілою відповіді від представників банку ВСУ не отримав.
Детальніше
Как «отжимают» квартиры в Днепре и «хоронят» живых собственников. (Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська від 25 жовтня 2016р.)
02.12.2016 | Автор: Шахторин Артем Сергеевич   
Как «отжимают» квартиры в Днепре и «хоронят» живых собственников. (Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська від 25 жовтня 2016р.) - 0_36137900_1480666804_58412eb45844e.jpg
История, которая поможет собственникам недвижимости защитить себя и свои права от мошенников, «черных риелторов» and «Company», а так же предупредить о возможных схемах при купле-продаже недвижимости.
Детальніше
Заборонено вилучати сервери, комп’ютери, термінали зв’язку при наданні судом дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні (Апеляційний суд Донецької області від 27 липня 2016р. у справі 265/3196/16-к)
02.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Заборонено вилучати сервери, комп’ютери, термінали зв’язку при наданні судом дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні (Апеляційний суд Донецької області від 27 липня 2016р. у справі 265/3196/16-к) - sud_zaboroneno_viluchati_serveri_komp_yuteri_terminali_zv_yazku_pri_nadanni_sudom_dozvolu_5840b46d50f5b.jpg
Суд апеляційної інстанції підкреслив, що відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України суд за клопотанням слідчого може дозволити лише копіювання інформації в електронному вигляді, без вилучення її носіїв у сторони кримінального провадження (підозрюваного).
Детальніше
В яких випадках висновку експерта достатньо для визнання особи недієздатною ( ВСУ від 19 жовтня 2016 року №6-384цс16)
02.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
В яких випадках висновку експерта достатньо для визнання особи недієздатною ( ВСУ від 19 жовтня 2016 року №6-384цс16) - vsu_v_yakih_vipadkah_visnovku_eksperta_dostatno_dlya_viznannya_osobi_nediezdatnoyu_584066cf98b4f.jpg
За положеннями частини першої статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Важливо, що зміст частини першої статті 39 ЦК України слід тлумачити таким чином, що суд має право, але не зобов’язаний визнати фізичну особу недієздатною.
Детальніше
Підставою для стягнення моральної шкоди є делікт, за порушення договору моральна шкода не стягується, в тому числі і при порушенні прав споживачів (ВСУ у справі № 6-1575цс16 від 9 листопада 2016р.)
01.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Підставою для стягнення моральної шкоди є делікт, за порушення договору моральна шкода не стягується, в тому числі і при порушенні прав споживачів (ВСУ у справі № 6-1575цс16 від 9 листопада 2016р.) - vsu_pidstavoyu_dlya_styagnennya_moralnoi_shkodi_e_delikt_za_porushennya_dogovoru_moralna_shkoda_ne_styaguetsya_5840276127f1c.jpg
Чітка правова позиція ВСУ для любителів постягувати моральну шкоду у колосальних розмірах та для керівників, які «напрягають» юристів подавати безглузді позови про стягнення моральної шкоди разом із збитками з контрагентів, які не виконали умов договору. Моральна шкода має деліктне походження, тобто виникає із цивільного правопорушення, а не з договору, тому якщо між сторонами спору існують договірні зобов’язання , стягнути моральну шкоди за їх порушення неможливо.
Детальніше
Не підлягають виселенню з іпотечної квартири зареєстровані особи, якщо квартира НЕ була придбана за кредитні кошти, без надання іншого жилого приміщення (ВССУ від 10 жовтня 2016р.)
01.12.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Не підлягають виселенню з іпотечної квартири зареєстровані особи, якщо квартира НЕ була придбана за кредитні кошти, без надання іншого жилого приміщення (ВССУ від 10 жовтня 2016р.) - vssu_ne_pidlyagayut_viselennyu_z_ipotechnoi_kvartiri_zareestrovani_osobi_yakshcho_kvartira_ne_bula_pridbana_za_kreditni_koshti_583f3e9c783da.jpg
Хитромудра схема і лояльний суд першої інстанції не допомогли банку виселити людей, в тому числі неповнолітнього. Так, зареєстрована особа взяла кредит у банку, проте не для покупки квартири, а для інших цілей. Як забезпечення повернення кредиту особа передала в іпотеку квартиру, в якій була зареєстрована разом із членами сім’ї. Далі, кредитні зобов’язання були порушені, і банк користуючись іпотечним застереженням продав цю квартиру третій особі, про було укладено та нотаріально посвідченого договір купівлі-продажу. Після цього третя особа звернулась до суду із позовом про виселення з купленої квартири всіх зареєстрованих осіб без надання іншого жилого приміщення.
Детальніше
Оплата робіт прив’язана до фінансування замовника коштами з бюджету НЕ є подією, яка має неминуче настати ,тому виконавець може вимагати її негайно (ВГСУ від 26 жовтня 2016р. у справі № 910/1459/16)
30.11.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Оплата робіт прив’язана до фінансування замовника коштами з бюджету НЕ є подією, яка має неминуче настати ,тому виконавець може вимагати її негайно (ВГСУ від 26 жовтня 2016р. у справі № 910/1459/16) - vgsu_oplata_robit_priv_yazana_do_finansuvannya_zamovnika_koshtami_z_byudgetu_ne_e_podieyu_yaka_mae_neminuche_nastati_583efca7a5355.png
При наданні послуг/робіт державному підприємству у виконавця є вибір: підписати договір на невигідних для себе умовах, зокрема щодо оплати, або повернутися і піти, залишившись без замовлення. Так було і тут: оплата робіт виконавця відбувалась після підписання актів виконаних робіт і залежала від отримання замовником коштів з бюджету. Очевидна корупційна складова: якщо не дати «відкат» особі, яка приймає рішення про оплату, виконавець може взагалі ніколи коштів не отримати «у відповідності до умов договору». Перевірити, чи отримав замовник кошти з бюджету, виконавець не може, а далі починаються строки позовної давності…
Детальніше
Доказ отриманий без дозволу слідчого судді на обшук житла є недопустимим і на нього неможливо посилатись при ухваленні вироку, при цьому сам вирок підлягає скасуванню, а провадження закриттю (Апеляційний суд Херсонської області)
30.11.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"    Коментарів:  2
Доказ отриманий без дозволу слідчого судді на обшук житла є недопустимим і на нього неможливо посилатись при ухваленні вироку, при цьому сам вирок підлягає скасуванню, а провадження закриттю (Апеляційний суд Херсонської області) - sud_dokaz_otrimaniy_bez_dozvolu_slidchogo_suddi_na_obshuk_gitla_e_nedopustimim_583df00355f08.jpg
Прямо в лучших традициях американского правосудия получилось! Скорее всего судья просто не захотел садить в тюрьму человека за пакетик конопли, хотя и ранее судимого, отменил приговор и отпустил из СИЗО в "добрый путь". И это очень хорошо, что суд дал человеку шанс, а не пошёл на поводу у показателей прокуратуры и милиции.
Детальніше
Не оскаржуються дії фіскалів щодо платників податків на кшталт «внесення до інформсистеми даних…», або «збирання податкової інформації…» (ВАСУ від 17 серпня 2016р. у справі К/800/67453/14)
29.11.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Не оскаржуються дії фіскалів щодо платників податків на кшталт «внесення до інформсистеми даних…», або «збирання податкової інформації…» (ВАСУ від 17 серпня 2016р. у справі К/800/67453/14) - vasu_ne_oskarguyutsya_dii_fiskaliv_shchodo_platnikiv_podatkiv_na_kshtalt_vnesennya_do_informsistemi_danih_583d696dc1a24.jpg
Радимо усім платникам податків звернути увагу на цю Постанова ВАСУ та ряд аналогічних і запам’ятати, що слід оскаржувати в адмінсудах документи фіскального органу – податкові повідомлення-рішення та накази і тільки ті дії/бездіяльність, які створюють для нього правові наслідки.
Детальніше
Одного Протоколу замало для підтвердження стану алкогольного сп’яніння водія і без належних доказів суд закриває справу (Постанова Деснянського районного суду м. Києва від 9 листопада 2016р., суддя Броновицька О.В )
29.11.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Одного Протоколу замало для підтвердження стану алкогольного сп’яніння водія і без належних доказів суд закриває справу (Постанова Деснянського районного суду м. Києва від 9 листопада 2016р., суддя Броновицька О.В ) - sud_odnogo_protokolu_zamalo_dlya_pidtverdgennya_stanu_alkogolnogo_sp_yaninnya_vodiya_583cb2e2e01ab.jpg
Схоже розпочинаються часи, коли судді все ж таки починають звертати увагу на відсутність належних доказів та неправильне оформлення документів у справах про накладення адміністративних стягнень, зокрема у притягненні до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння – стаття 130 КпАП України. Якщо згадати, зовсім недавно були часи, коли водія безпідставно суди позбавляли прав «за п’янку» незважаючи на те, що у справі були взагалі були відсутні будь-які докази, стан водія визначався інспектором «на око», а в протоколі робилось чимало помилок, як формальних, так і грубих. Розповсюдженою була фраза судді «я довіряю слову інспектору, а не вам», хоча сам інспектор у судове засідання не приходив, а щодо помилок у протоколі – «ну ви знаєте скільки за день, він таких протоколів складає, на таких порушників як ви»....
Детальніше
Суд НЕ має право повертати скаргу без розгляду, якщо не подобається документ про сплату судового збору, а зобов’язаний витребувати від особи підтвердження сплати збору від Держказначейства (ВГСУ у справі № 910/10286/16 від 9 листопада 2016р.)
28.11.2016 | Автор: Київський міський центр правової допомоги    Коментарів:  1
Суд НЕ має право повертати скаргу без розгляду, якщо не подобається документ про сплату судового збору, а зобов’язаний витребувати від особи підтвердження сплати збору від Держказначейства (ВГСУ у справі № 910/10286/16 від 9 листопада 2016р.) - vgsu_sud_ne_mae_pravo_povertati_skargu_bez_rozglyadu_yakshcho_ne_583c406b2b05d.png
Одне з найпершого, що узнає юрист-початківець підготовлюючи додатки до процесуального документу це те, що «заряженный» помічник судді тратить купу робочого часу на пошук пропущених в них дрібниць, щоб «відфутболити» позов, скаргу або заяву. І це всіляко заохочується суддею. Тому, на практиці подати платіжне доручення про сплату судового збору, оформлене, таким чином, щоб задовільнити вимоги прискіпливого суду дуже важко. Суди, знайшовши пропущену кому, залишать без розгляду процесуальний документ та повертають його заявнику. Хоче практично у 100% випадків сплачений судовий збір зараховується до Держбюджету, навіть, якщо у платіжному дорученні присутні формальні помилки.
Детальніше
Адмінсуди не розглядають позови або скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця, якщо законом, передбачений інший порядок їх оскарження (ВСУ від 16 листопада 2016р. у справі № 6-931цс16)
28.11.2016 | Автор: Веб-ресурс "Протокол"   
Адмінсуди не розглядають позови або скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця, якщо законом, передбачений інший порядок їх оскарження (ВСУ від 16 листопада 2016р. у справі № 6-931цс16) - vsu_adminsudi_ne_rozglyadayut_pozovi_abo_skargi_na_rishennya_dii_abo_bezdiyalnist_dergavnogo_vikonavtsya_583c7e6335f15.jpg
Оскарження рішень, дій та бездіяльності державного виконавця та органу виконавчої служби передбачено трьома процесуальними кодексами - КАС, ЦПК, ГПК, тому на практиці виникає плутанина, що куди оскаржувати. Більш того є різні випадки, коли подається скарга на діяльність виконавця, а коли позов. Так чи інакше ВСУ потроху впорядковує цю різноманітність способів боротьби з недбайливими державними службовцями. Проте поки що працювати державні виконавці краще не розпочали, безперечно тому, що не несуть жодної відповідальності за визнання їх дій та документів в судах незаконними та і взагалі самі державні виконавці в суди ходять не часто…
Детальніше

Цікаві судові рішення - реальна практика, яка заслуговує уваги

Рішення судів у більшості випадків звичайні: досвідчений адвокат в цілому може передбачити логіку і зрозуміти, до якого висновку дійде суддя. Стандартні суперечки вирішуються стандартним чином. Однак судова практика наповнена процесами і рішеннями, про які слід згадувати окремо. Вони відрізняються незвичайним поглядом на проблему або трактування нормативних актів. А якщо це цікаві судові рішення вищих або міжнародних інстанцій, вони однозначно заслуговують на увагу і можуть змінити звичайну практику розгляду подібних справ.

Фахівці сервісу "Протокол" уважно стежать за судовою практикою і відбирають цікаві судові рішення для публікації в спеціалізованій тематичній рубриці. Уваги заслуговують всі справи, в яких є свіжий погляд на рішення традиційного питання або дана відповідь актуальну проблему. Також ми публікуємо думку судових органів на спірні трактування українського і міжнародного законодавства. Багато рішень в добірці належить Вищому Суду України, а також Європейському суду з прав людини, але також є досить прикладів рішень інших українських судових органів.

Чому судові рішення такі "однакові"?

Фахівці знають: більшість судових рішень є досить нудними вибірками. Доходить до того, що в рішеннях від різних судових інстанцій однаковими є навіть фрази обґрунтування. Складається відчуття, що багато документів написані "під копірку". Насправді проблема в типовості предметів кожного спору і в стандартному підході сторін до обґрунтування своїх вимог.

Як приклад можна розглянути умовну суперечку між працівником і роботодавцем стосовно виплати заборгованості по заробітній платі. Які аргументи призведе працівник? Він підтвердить факт трудових відносин, призведе докази нарахування, але відсутності фактичної виплати зарплати. До позовної заяви будуть стандартно включені розрахункові квитанції, копія трудової книжки і т.д. Рішення суду буде теж шаблонним: стягнути з роботодавця невиплачену суму, виплатити компенсацію, і т.п. Стандартні фрази, аргументи і посилання на законодавчі акти - все це можна сказати про більшість судових документів.

Тому не дивно, що неординарні рішення, якi з'являються на цьому тлі, привертають увагу професіоналів і потребують окремого розгляду. Для юристів та адвокатів це - додаткова можливість дізнатися, як можна нестандартно аргументувати позицію в судових суперечках.

Як з'являються цікаві судові рішення?

Які причини появи цікавих судових рішень? Можна розглянути кілька аргументів:

 1. Компетенція суду, що дозволяє розглядати певні справи з більш високими повноваженнями і глибшим аналізом процесів.
 2. Нестандартний підхід судді, продиктований особливостями справи або аргументацією однієї зі сторін спору.
 3. Актуальні зміни законодавства, які набули чинності в момент судового процесу і можуть бути застосовані на практиці.
 4. Повторний розгляд справи, що дозволяє глибоко проаналізувати події, розглянути позицію кожної сторони в динаміці.
 5. Особливості самої справи, що вимагають нестандартного підходу до розгляду і прийняття рішення.

Причини можуть бути і іншими - але факт в тому, що кожне цікаве судове рішення ми обов'язково публікуємо на порталі "Протокол" і даємо можливість ознайомитися з ним всім бажаючим.

Зручне знайомство з цікавими рішеннями суду

Сервіс "Протокол" пропонує знайомитися з найбільш значущими рішеннями судових органів по резонансним або просто цікавим справам в зручному форматі. Всі рішення, їх аналіз, а також інші пов'язані з цим матеріали опубліковані в одній категорії. Інформація постійно оновлюється, тому читачам доступні актуальні публікації.

У верхній частині сторінки передбачено рядок пошуку. Це дозволяє дуже швидко знаходити необхідні матеріали. Для вдалого пошуку потрібно ввести одне або кілька ключових слів: це може бути, наприклад, прізвище фігуранта справи. Система відразу ж продемонструє доступні варіанти (звичайно, якщо вони є серед матеріалів).

Хто публікує цікаві судові рішення на сайті "Протокол"? Безпосередньо самі юристи, зареєстровані на порталі. Ми об'єднуємо професіоналів, тому даємо їм можливість вільно висловлювати свою професійну думку в тому числі і в форматі таких публікацій. Професіонали можуть створювати матеріали, описуючи свій досвід або посилаючись на перевірені джерела. Для юристів це - можливість продемонструвати свою компетентність стати більш конкурентоспроможними в очах потенційних клієнтів. Частина матеріалів в категорії належить авторству адміністрації сервісу.

Цікаві судові рішення - джерело корисної інформації

Опубліковані в цій категорії матеріали про цікаві рішеннях суду стосуються практично всіх сфер права, тому цікаві юристам і практикуючим адвокатам, які працюють в будь-яких напрямках. Рекомендуємо регулярно знайомитися з публікаціями, щоб отримувати корисну інформацію для загального розвитку і, можливо, застосування в професійній діяльності. Нові матеріали з'являються практично щодня.

Всі судові рішення, про які йде мова в статтях - реальні і актуальні, що підтверджено відповідними посиланнями. Публікації про них мають різний формат: від новинного сповіщення до аналітичного огляду. У будь-якому випадку, це цікаво для фахівців, що працюють в сфері права. Розглядаючи практику вирішення стандартних і унікальних справ, можна заново проаналізувати логіку судових процесів, почерпнути щось нове, ввести у власну діяльність ефективні нововведення. Заради цієї мети і створювалася відповідна категорія на сайті "Протокол".

Назва рішення
Основне зображення (обов'язково)
Ваше фото або інша картинка повинні бути не меньше ніж 300Х300 пікселів
Вибрати зображення
В публікаціях НЕ використовуйте емодзі, смайлики та інші символи, з метою безпеки наша система їх не пропускає
Текст опис рішення:
Додати рішення
0