Чому суди залишають без руху позови про перерахунок військової пенсії у зв‘язку з пропуском строку ?

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

https://reyestr.court.gov.ua/Review/95946021 - постанова Верховного у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду від 31 березня 2021 року № 240/12017/19

https://reyestr.court.gov.ua/Review/98640859 - Постанова Шостого Адміністративного Апеляційного Суду № Справа № 640/15984/20 від 29.07.2021

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2262-12#Text - посилання на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. В даному відео адвокат Олена Воронкова розповідає про строки звернення до суду по справах, щодо перерахунку військових пенсій.

Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 відійшов від своїх попередніх позицій, та зробив висновок що пенсії є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разу її розмір відомий особі яка її отримує щомісячно.

Відтак, отримання пенсіонером листа в якому від територіального органу Пенсійного фонду України, у відповідь на його заяву не змінює момент з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов‘язується з початком перебігу строку звернення до суду.

Отже, з дня отримання пенсійної виплати особою якій призначена пенсія, вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав та законних інтересів.

Винятком з цього правила є випадок коли така особа без зайвих зволікань в розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових призначеної або перерахованої їй пенсії, звернулась до Пенсійного органу із заявою про надання їй відповідної інформації.

Після опублікування цієї постанови деякі з суддів в окружних судах сформували помилкову позицію згідно з якою у справах де предметом спору є перерахунок військової пенсії в шестимісячний строк позовної давності так само має обчислюватись з моменту невірного перерахунку пенсій, тобто з 01.01.2018, або з 05.03.2019 та постановляють ухвали про залишення нових позовів без руху, а ті, що перебувають на розгляді – без розгляду у зв’язку з пропуском позивачами строків позовної давності.

Отримавши такі ухвали судів ми, звичайно, реагуємо та розписуємо, що пенсіонер, як правило, не має приводу сумніватись у правильності та вірності в нарахуванні йому пенсії і про порушення своїх прав, як правило, дізнається лише під час консультації в Бюро.

По тим позовам, які вже перебувають у провадженні судів і де було залишено позовні вимоги без розгляду, ми подаємо апеляційні скарги. Так, за результатом розгляду однієї з таких скарг Шостий Апеляційний Адміністративний суд у постанові від 29.07.2021 скасував ухвалу суду першої інстанції про залишення позову без розгляду.

Суд дійшов висновку, що аналіз ст.ст. 51,55 Закону України №2262 свідчить про те, що в Україні відносно осіб, звільнених з військової служби не існує на сьогодні жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини держави в особі її компетентних органів.

Окрім того, колегія суддів підтримала позицію представника позивача з приводу, що постанова Верховного Суду від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19, на яку покликався суд першої інстанції, ухвалена у справі, що виникла з правовідносин, що стосуються соціального захисту громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, стосується лише певного проміжку часу, а тому є нерелевантними і не можуть застосовуватися у справі, що розглядається, оскільки у даному випадку правопорушення є триваючим і стосується пенсії призначеної відповідно до Закону № 2262.

Тому ми зі свого боку радимо вам виокремлювати окремий підрозділ у позовах щодо строків звернення до суду, у якому розписувати та пояснювати що ви не знали про порушення свого права, чому ви звернулись саме тепер і що у вас не було приводу сумніватись у вірності нарахування Вам пенсії.

Оскільки отримання належної перерахованої пенсії на сьогоднішній момент майже гарантовано, а скільки часу ще буде позитивна судова практика, та скільки пенсій буде перераховано невідомо. У зв‘язку з тим що Верховний Суд може прийняти якусь нову постанову щодо перерахунку військових пенсії, або держава, відчувши відтік з бюджету на військові пенсії і розуміючи що вони будуть збільшуватися, може як то кажуть «прикрити лавочку».

Власне кажучи, саме на необхідність приймати рішення щодо перерахунку пенсії та звертатись до суду ми і хотіли наголосити в даному відео. Відтак звертайтесь, виборюйте свої права та отримуйте належну та заслужену Вами пенсію.

3871
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
0