6
0
7434
Фахівцям в галузі права дуже добре відомо про існування інституту державного особистого захисту свідка в кримінальному провадженні, яка на протязі багатьох роках застосовується в США. Пересічні громадяни знайомі із вказаною системою державного забезпечення захисту певних громадян з чисельних фільмів або детективної літератури.
Корисність такого піклування з боку держави важко переоцінити. З одного боку, конкретна особа сприяє правосуддю, оскільки впевненість в тому, що її показання не призведуть до подальшого переслідування придає її активності в кримінальному провадженні. З іншого боку, це викликає довіру до влади та держави як гаранту захисту безпеки людини.
А чи є щось подібне у нас? Ні для кого не є тайною, що в нашій державі багато випадків, коли життя або фізичне здоров’я особи залежить чи буде він або ні брати участь у конкретному кримінальному провадженню.
Виявляється, ще в 1993 році Верховна Рада прийняла Закон України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві».
На превеликий жаль даний закон маловідомий, проте він практично ідентичний американській системі державного захисту свідків.
Так, вказаний закон передбачає захист осіб які беруть участь у кримінальному
судочинстві, тобто у виявленні, попередженні, припиненні, розкритті або розслідуванні кримінальних правопорушень, а також у судовому розгляді кримінальних проваджень.
Такий спосіб захисту може призначатись слідчим, прокурором або судом, (передбачено й вирішення такого питання й слідчим суддею).
До заходів безпеки відповідно до вказаного закону відносяться та можуть бути застосовані:
а) особиста охорона, охорона житла і майна;
видача спеціальних засобів індивідуального захисту і сповіщення про небезпеку;
в) використання технічних засобів контролю і прослуховування телефонних та інших переговорів, візуальне спостереження;
г) заміна документів та зміна зовнішності;
д) зміна місця роботи або навчання;
е) переселення в інше місце проживання;
є) поміщення до дошкільної виховної установи або установи органів соціального захисту населення;
ж) забезпечення конфіденційності відомостей про особу;
з) закритий судовий розгляд.
З урахуванням характеру і ступеня небезпеки для життя, здоров'я, житла та майна осіб, взятих під захист, можуть здійснюватися й інші заходи безпеки
Слід вказати, що законом передбачено вказані заходи як за рахунок державного бюджету, а також за рахунок осіб, взятих під охорону.
Отже, при наявності реального ризику заявник, потерпілий, свідок, підозрюваний, обвинувачений, цивільний позивач, експерт, перекладач, понятий, адвокат, а також члени їх сімей, мають вимагати відповідних заходів забезпечення охорони.
Тому всілякі відповіді, які так часто лунають в поліції: «Ми що ж тепер, охороню вати вас зобов’язані?» - некоректні, оскільки статтею 3 Конституцією України визначено, що держава декларує та забезпечує, що, зокрема життя та здоров’я людини, а також її безпека визнаються є вищою соціальною цінністю в Україні.
Щоб уникнути цинічність з боку слідчих та керівників правоохоронних органів, які будуть відмовляти у застосуванні охорони, одразу після негативно відповіді слід звертатися до суду. Благо подібні випадки можна знайти у Єдиному державному реєстрі судових рішень, а стаття 8 Основного Закону гарантує право звертатися на підставі Конституції України до суду з приводу захисту конституційних прав і свобод людини напряму.
Автор статті: Каланжов Владислав Иванович
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
468
Коментарі:
0
Переглядів:
873
Коментарі:
0
Переглядів:
385
Коментарі:
1
Переглядів:
418
Коментарі:
0
Переглядів:
2854
Коментарі:
1
Переглядів:
497
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2023 «Протокол». Всі права захищені.