Головна Юридичний світ ... Події БУДІВНИЦТВО в 2021р. Другий етап запровадження нових змін. (з 1.12.2020р). Дозвільна документація від А до Я та етапи проходження дозвільних процедур. Новий порядок виконання підготовчих та будівельних робіт. Отримання Дозволу: як працюють чек-листи. Можл БУДІВНИЦТВО в 2021р. Другий етап запровадження нов...

БУДІВНИЦТВО в 2021р. Другий етап запровадження нових змін. (з 1.12.2020р). Дозвільна документація від А до Я та етапи проходження дозвільних процедур. Новий порядок виконання підготовчих та будівельних робіт. Отримання Дозволу: як працюють чек-листи. Можл

08.12.2020
Автор: Кортекс
Переглядів : 2809
 - 0_68357100_1607337782_5fce0736ac54d.png
Дата події
2020-12-17
Час проведення: 10:00-17:45
Записатися на семінар
Задати питання автору
Вартість участі
2300грн
Локація : Семінар в залі або онлайн
Показати на мапі

Проектування. Експертиза. Контроль та нагляд. Відповідальність. Революційні зміни в земельних питаннях для будівництва та містобудівній документації. Енергетичні сертифікати: юридичні аспекти // О. Сергієнко, В. Кисіль, О. Берендєєва, Н. Івлєва//


17 грудня

БУДІВНИЦТВО в 2021р.

Другий етап запровадження нових змін. (з 1.12.2020р). Дозвільна документація від А до Я та етапи проходження дозвільних процедур. Новий порядок виконання підготовчих та будівельних робіт. Отримання Дозволу: як працюють чек-листи. Можливості використання е-системи. ДАБІ, ДІМ. Контроль та нагляд. Проектування. Експертиза. Експлуатація. Вартість будівництва.

Онлайн / Семінар в залі (на вибір)

Детальна програма та умови участі тут >>>


Семінар по будівництву проводять :

Берендєєва О. В. - в. о. директора ДП «Укрдержбудекспертиза».

Сергієнко О. В. - Екс Начальник Управління дозвільних процедур Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Радник профільного комітету Верховної Ради України.

Івлєва Н. П. - завідувач відділу ДП НДІБК, судовий експерт з будівельно-технічної експертизи.

Кисіль В. В. - один з найкращих юристів України в галузі будівництва та нерухомості (рекомендований міжнародним юридичним рейтингом The LEGAL 500 EMEA - 2014), адвокат, партнер, керівник практики будівництва та нерухомості ЮФ "КРD-Consulting". Фірма визнана лідером в сфері будівництва та нерухомості в Україні в 2016р.(за міжнародним рейтингом The LEGAL 500 EMEA-2016).


Програма семінару по будівництву:

Блок 1. РЕФОРМУВАННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ У СФЕРІ МІСТОБУДУВАННЯ, КОНТРОЛЮ ТА НАГЛЯДУ. ДАБІ, ДІМ.

Архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Розмежування контрольної та наглядової функцій. Впровадження функції альтернативного контролю як альтернатива дозвільним процедурам. Система органів державного містобудівного контролю та нагляду. Застосування принципу альтернативності вибору. Нове поняття містобудівного нагляду та правові механізми його здійснення. Вперше в рамках містобудівного нагляду впроваджено механізм професійного досудового адміністративного оскарження дій суб’єктів містобудівної діяльності. Децентралізація повноважень у сфері дозвільної системи містобудування.

Нова Державна інспекція містобудування ( ДІМ ): повноваження та функції. Державний містобудівний контроль. Державний містобудівний нагляд. Містобудівний моніторинг. Створення та робота місцевих місцевих міжрегіональних територіальних органів. Розмежування функцій. Контроль за дотриманням ліцензійних умов.

ДАБІ. Права ДІМ з 1.06.2020 (виключно за рішенням суду). Скасування МУО, повідомлення, декларацій, сертифіката. Припинити/скасувати право на початок виконання будівельних та підготовчих робіт набуте на Підставі повідомлення. Анулювати / скасовувати документи що затверджують прийняття в експлуатацію.

Державна сервісна служба містобудування України (ДССМ) - Держсервісбуд: повноваження та функції. Дозвільні функції. Реєстраційні функції. Ведення реєстрів. Ліцензування. Атестація та сертифікація. Подача документів Замовниками через систему ЦНАПів що передають їх до відповідних міжрегіональних головних управлінь.

Державне агентство з питань технічного регулювання у містобудуванні України: повноваження та функції. Державна політика у сфері нормування. Перевірка об'єктів на відповідність Держнормам, Параметрам, ДБНам, Єврокодам. Погоджує технічні завдання на розроблення будівельних норм. Забезпечує офіційне оприлюднення будівельних норм.

Мінрегіон: карально - наглядова функція. Застосовує механізм адміністративного оскарження та ОМС щодо реєстраційної та декларативної функції на виконання підготовчих та будівельних робіт.

Приватний контроль: нові законодавчі ініціативи. Експерт - це контролер? Технічний нагляд - це контроль?

Страхування у будівництві та механізм його запровадження в 2021 р.

Блок 2. НОВІ ЗМІНИ в ПРАВОВОМУ РЕГУЛЮВАННІ МІСТОБУДІВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ в 2021

Правовий статус ДБН. Правовий статус погодження Мінрегіону відхилень від ДБН (Почала діяти комісія НТР з відхилення ДБН). Чинність ДБН 360-92. Як обґрунтувани.

Нова модель розподілу повноважень у сфері містобудування. Нові державні структури у сфері містобудування. Розмежування існуючих повноважень і функцій.

Термомодернізація та сертифікація енергоефективності: юридичні та технічні аспекти.

Скасування ліцензування підрядників з виконання будівельних робіт. Чи буде відновлене ліцензування в будівництві ? Питання про зупинення, відновлення дії та анулювання ліцензії віднесено до повноважень Мінрегіона.

Персоніфікована професійна сертифікація спеціалістів містобудування (сертифікат виконробів, інженерів-консультантів, архітектора...).

 • Сертифікація відповідальних виконавців.
 • Сертифікація виконробів відповідно до норм ЗУ «Про архітектурну діяльність». Зміни в ст. 11 Закону «Про архітектурну діяльність» щодо інженера-консультанта та інженера технічного нагляду.
 • Розширення професійної сертифікації відповідальних осіб в галузі містобудування (виконробів, інженерів-консультантів, осіб по наданню адмінпослуг, державних інспекторів контролю та нагляду.)

Персональна відповідальність (майнова, адміністративна, кримінальна) Замовника, уповноважених органів містобудування та архітектури, постачальники послуг, проектні організації, головний конструктор, сертифіковані та атестовані особи, органи державного містобудівного контролю, ДССМ та ДАТРМ.

Окремі аспекти кримінальної відповідальності у містобудуванні. Чи врятує запровадження кримінальної відповідальності інспекторів від корупції.

Введення поняття «огляд об'єкту».

 • Для з’ясування питань щодо відповідності, достовірності відомостей у поданих документах.
 • Для з’ясування наявності виконавчої документації у обсязі, передбаченому ДБНами та матеріалів технічної інвентаризації.
 • Фото- та відеофіксація.

Нові будівельні норми та їх запровадження. Старт параметричного методу нормування у будівництві. Мінрегіон планує коригувати ДБН в зв'язку з внесенням змін в ЗУ "Про будівельні норми".

Правовий статус ДБН. Відхилення від ДБН. Вимоги до ДБН: будівельні норми не повинні містити правових норм. Відхилення від ДБН що носять і не носять інженерний характер: що з цим робити. Нові Постанови КМУ. Нормативні акти МінРегіону. Конфліктніть ДБН: що робити якщо два ДБН мають однакові сили. Процедура забудови з порушенням діючих ДБН.

ДБН Б.2.2.-12.2019 «Планування та забудова територій» в дії.

Блок 3. ДОЗВІЛЬНА ДОКУМЕНТАЦІЯ від А до Я. ЯК ПРАЦЮЮТЬ ЧЕК-ЛИСТИ. Як зібрати документи. Нова можливість подання документів та отримання дозвільної документації. Отримання Дозволу на будівництво з використанням е-системи. Алгоритм, підстави відмови.

 • Процедура отримання Дозволу на виконання будівельних робіт: як працюють «чек – листи». Детальний алгоритм. Видача Дозволів: підстави відмови. Рекомендації.
 • Чек-листи для ЦНАП.
 • Чек-листи для ДАБІ. Чек - лист ДАБІ підсумкової перевірки виконавчої документації. Як встановити - повний чи не повний обсяг виконавчої документації. Де береться вичерпний перелік журналів які ведуться на об'єктах будівництва. Чек - лист ДАБІ перевірки забеспечення об'єкта необхідними елементами.
 • Чек-листи для ДССМ.
 • Чек - лист для об'єкту культурної спадщини.
 • Чек - лист для нового будівництва, реконструкції, капремонта.
 • Створення виключних переліків для здійснення дозвільних процедур в режимі декларування. Отримання Дозволу на будівництво декларативним методом.
 • Видача Дозволів. Перелік документів, що необхідні для видачі Дозволів.
 • Нові форми заяв на отримання Дозволу та початок виконання підготовчих робіт.
 • Зміни щодо підстав для відмови у видачі Дозволу.
 • Як оскаржити рішення про видачу Дозволу.
 • Строки реєстрації Дозволів. Як розрахувати процесуальні строки розгляду дозвільних документів поданих через ЦНАП.
 • Введення об’єкта в експлуатацію. Зміни в нормах права щодо прийняття в експлуатацію закінченних будівництвом об'єктів: «чек-листи» та «огляд об’єкту». Проблеми, ризики, рішення, детальний алгоритм, підстави відмови.
 • Чек - лист відповідності об'єкта. Енергетичний сертифікат. Відхилення площі контрольного обміру від проектних площ. Чи можна перевищити і на скільки.
 • Роль інженера – консультанта який виконує функції Замовника.

Блок 4. МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ СИСТЕМИ У БУДІВНИЦТВІ. РЕЗУЛЬТАТ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ РОБОТИ Е-СИСТЕМИ. Реєстр будівельної діяльності.

 • Результати роботи першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
 • Робота нового Реєстру будівельної діяльності. Унікальний ID - код кожного об'єкту. В яких документах зазначається. Запровадження нового будівельного реєстру та публічного порталу з повним доступом до всіх даних в т. ч. на карті. Проблемні питання.
 • Створення та введення всіх документів в електронній формі зразу у систему (містобудівні умови, будівельний паспорт.)
 • Нова можливість подання документів та отримання дозвільної документації з використанням електронної системи. Електронний кабінет.
 • Звідки вигружати в Реєстр будівельної діяльності всі свої документи. Тимчасові, проміжні варіанти.
 • Право підписання проектної документації в електронному вигляді: право маєте, а чи можете? Оформлення проектної документації. Протиріччя між паперовим та непаперовим варіантами. Скільки екземплярів та кому ви повинні давати: нарешті врегульовано! Що таке "електронна подача документу". Електронний документ та документ в електронному вигляді: в чому різниця?
 • Інспекційний портал ДАБІ. Запуск відкритої системи розгляду дозвільних документів.
 • Скорочення переліку документів, що подаються для отримання адмінпослуг у сфері будівництва.
 • Отримання результатів надання адміністративних послуг в електронній формі.
 • Запровадження єдиного порядку присвоєння та зміни адрес об’єктам нерухомого майна.

Блок 5. ЗЕМЕЛЬНІ ПИТАННЯ і ВИХІДНА ДОКУМЕНТАЦІЯ у БУДІВНИЦТВІ. Революційні зміни.

 • Ключове питання для юриста: чи можна будувати на земельній ділянці. Проблеми придатності земельної ділянки для забудови: титул, цільове призначення/вид використання, функціональне призначення. Які титули прав на ділянку є придатними для забудови. Власність - Оренда - Користування - Суперфіцій - Сервітут. Емфітевзис?
 • Нові правила зміни цільового призначення для забудови за Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» 17 червня 2020 року № 711-IX. Нова судова практика ВС щодо зміни виду використання або цільового призначення для забудови. Чи можна провести реконструкцію без отримання прав на землю? Без Генплану / ДПТ тепер можна відвести землю для... Все одно не можна для...
 • Містобудівна документація - революційні зміни. Містобудівна документація на місцевому рівні. Окремі види містобудівної документації.Генеральний план населеного пункту. План зонування. Детальний план територій.
 • Отримання вихідних даних. Містобудівні умови та обмеження (МУО) в 2021р. В яких випадках можна будувати без МУО. Чи можна отримати МУО без кадастрового номеру земельної ділянки. Містобудівні умови і обмеження: відповіді судів на незручні питання. Чи потрібен ДПТ? Чи можна видати кілька МУО на одну ділянку? Чи обов’язково зазначати в МУО числові характеристики об’єкта? Чи може суд змусити надати МУО?
 • Технічні умови: проблемні питання.
 • Завдання на проектування: особливості та порядок отримання.

Блок 6. ПРОЕКТУВАННЯ. ПРОЕКТНА ДОКУМЕНТАЦІЯ.

 • Можливість затвердження проектів будівництва виконкомами сільських, селищних та міських рад щодо об’єктів до 120 млн. грн.
 • ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво». Вимоги до складу та змісту. Порядок розроблення проектної документації об’єктів в розрізі дій сертифікованих інженерів – проектувальників.
 • Проектна документація. Зміни до Наказу Мінрегіону № 45 щодо Порядку розроблення та затвердження проектної документації.
 • Відхилення від ДБН та їх погодження.
 • Розрахунок класу наслідків об'єкту будівництва. Запровадження калькулятору класу наслідків об'єкта. Особливості визначення класу наслідків інженерних систем при розробці проектів.
 • Вимоги до розробленої проектної документації на момент передачі замовнику.
 • Необхідність коригування проектної документації у процесі будівництва. Коли спрацьовує зворотня сила Закону. Проблемні питання.Коли Ви повинні проходити коригування. Що треба зробити аби не йти на коригування.
 • Проекти підготовчих робіт. Чи є проект підготовчих робіт складовою проектної документації. Хто його розробляє (автор)?
 • Проектна документація повторного використання.
 • Особливості проектування об’єктів будівництва, на яких роботи виконуються без дозвільних документів, та їх контролю.
 • Термін дії Сертифікатів. Курси підвищення кваліфікації. Які Сертифікати для ГІП. Які для підпису кошторисної частини проектної документації.
 • Анулювання, вилучення Сертифікатів.

Блок 7. ЕКСПЕРТИЗА ПРОЕКТІВ БУДІВНИЦТВА. Нові зміни.

 • Новий ДСТУ 8907:2019 Настанова щодо організації проведення експертизи проектної документації на будівництво. (на заміну ДСТУ-Н Б А.2.2-10:2012). Набрало чинності з 01.07.2020р.
 • Нова Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи».
 • Обов’язковість внесення до реєстру будівельної діяльності відомостей про експертні організації та експертні звіти із додатками про результати експертиз проектів.
 • Укладання договорів через електронний кабінет між Замовником та експертною організацією.
 • «Позитивний» та «негативний» електронний звіт.
 • Обов'язковість експертизи. СС2, СС3 за всіма напрямками. Коли необхідна експертиза для СС1.
 • Нова редакція ДБН В.12-14:2018 в контексті експертизи. Система забезпечення надійності та безпеки будівельних об’єктів. Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель і споруд.
 • Постанова КМУ №560 «ПОРЯДОК затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи», основні принципи і підходи під час проведення експертизи проектної документації на будівництво (уточнення щодо оцінки впливу на навколишнє середовище).

Блок 8. СЛУЖБА ЗАМОВНИКА.

 • Електронний кабінет Замовника. Рекомендації щодо його застосування.
 • Авторський нагляд. Проблеми передачі авторських прав - хто є автором проекту? Хто є генеральним проектувальником? Що робити, якщо в процесі будівництва змінились суб'єкти. ГІП, ГАП - хто має право підписувати кошторисну частину. Внесення змін та доповнень - це авторський нагляд? Виправлення помилок? Хто може залучатись до авторського нагляду. Чи потрібно бути сертифікованим виконавцем для авторського нагляду. Коли не потрібен авторський нагляд. Як призначається особа авторського нагляду.
 • Інженерно-технічний нагляд. Полегшення для СС1. Кваліфікаційна характеристика інженера технагляду (Зміна №11). Повноваження та відповідальність.
 • Технічне обстеження та паспортизація об'єктів прийнятих в експлуатацію.
 • Зміни в порядку здійснення технічного надзору під час будівництва об'єкту архітектури.
 • Будівельний паспорт. Зміни 2020. Скасування ескізних намірів забудови (плани,вілстані, фасади, інженерія). Спрощення чи ускладнення? Вся відповідальність на Замовнику!
 • Науково-технічний супровід у будівництві: мета науково-технічного супроводу. Хто може виконувати.
 • Хто такий Замовник? Заборона втручання Замовника в господарську діяльність Підрядника. Що може перевірити Замовник в калькуляції, не втручаючись в господарську діяльність Підрядника. Що має перевірити Замовник під час погодження договірної ціни.

Блок 9. ДОЗВІЛЬНА СИСТЕМА У БУДІВНИЦТВІ в 2021 р. Порядок отримання дозвільних документів по кожній групі об'єктів.

 • Дозвільна документація в дворівневій системі архітектурно-будівельного контролю.
 • Практика взаємовідносин суб'єктів містобудування з системою архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Як звернутись до дозвільної системи: 3 варіанти.
 • Декларативні і дозвільні документи в дворівневій системі. Особливості реєстрації. Нюанси подачі документів. Що не вимагає дозволу? Повідомлення: коли виникає право на виконання будівельних робіт. Як правильно подати Повідомлення.
 • Етапи проходження дозвільної процедури. Як змінилося поняття вихідних даних, що в них входить.
 • Право інспекції робити повторну експертизу.
 • Підготовчі роботи: що до них відноситься. Можливості звільнення від оформлення підготовчих робіт. Підготовчі чи фактично будівельні роботи в 2021р.
 • Будівельні роботи. Повідомлення та дозволи. Підхід до документів виходячи із класу наслідків. Перелік робіт, які виконуються без отримання права на виконання будівельних робіт.
 • Введення в експлуатацію. Специфіка прийняття в експлуатацію для об'єктів СС2 і СС3 класу наслідків.Що треба обов'язково передбачити у завданні на проектування щоб уникнути майбутніх проблем. Вплив технічної інвентаризації на процес прийняття об'єктів в експлуатацію.
 • Пайовий внесок на розвиток інфраструктури в 2021р. Плата в фонд пайової участі: платити чи ні? Особливості при реконструкції та переплануванні. Питання передачі мереж забудованих за межею земельних ділянок.

Блок 10. ТЕХНІЧНИЙ ПАСПОРТ - ВАЖЛИВА СКЛАДОВА ВВЕДЕННЯ В ЕКСПЛУАТАЦІЮ. ТЕХНІЧНА ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ. Нормативне регулювання відхилень площі контрольного обміру БТІ від проектних площ.

Блок 11. БУДІВНИЦТВО, РЕКОНСТРУКЦІЯ, ПЕРЕПЛАНУВАННЯ: ЮРИДИЧНІ АСПЕКТИ.

 • Право на об’єкт будівництва: чому важливо достеменно визначити хто є замовником.
 • Об'єкт будівництва. Види будівництва (будівельних робіт) та їх відмінності: нове будівництво, реконструкція, капремонт (будівельні роботи), капремонт (устаткування), поточний ремонт. Модернізація існуючого об’єкта будівництва: ремонт, реконструкція та перепланування. В чому відмінність. Чи відрізняється об’єкт будівництва від об’єкту архітектури.
 • Чи можна провести реконструкцію без права на землю.
 • Перепланований об'єкт: чи потрібно отримувати дозвіл на будівництво, приймати в експлуатацію.
 • В чому відмінність в переплануванні житлових та нежитлових приміщень.
 • Новий порядок присвоєння будівельних і поштових адрес. Хто присвоює адреси. Як правильно скласти назву об'єкту. Де виникає перший раз назва об'єкту будівництва. Як присвоїти адресу будівництву до початку підготовчих робіт на земельній ділянці, що не є об'єктом присвоєння адреси. Проблемні питання, наслідки, місцезнаходження при реконструкції.
 • Договір концессії. Проблема делегування функцій замовника: нова законодавча регламентація у зв’язку із оновленням законодавства про концесію.
 • Судова практика щодо об’єктів культурної спадщини та забудови історичних ареалів населених місць.
 • Чи є перепланований об’єкт самочинним будівництвом.

Блок 12. ІНЖЕНЕР – КОНСУЛЬТАНТ. Схема участі Інженера – консультанта на всіх стадіях реалізації інвестиційно – будівельного процесу. Повноваження, функції, відповідальність. Оплата послуг.

 • Зміна в ст. № 11 Закону "Про архітектурну діяльність" щодо інженера - консультанта та інженера технічного нагляду.
 • Інженери-консультанти як суб’єкти господарювання.
 • Інженери-консультанти як відповідальні особи.
 • Нова редакція 2020. Примірний перелік базових послуг, які інженер – консультант (суб’єкт господарювання) може надавати замовнику за договором на різних етапах управлінням проектом відповідно до стадій його реалізації.
 • Врегулювання оплати послуг.

Блок 13. КОШТОРИСНЕ НОРМУВАННЯ у БУДІВНИЦТВІ. ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ БУДІВНИЦТВА.

 • Зміна для ДСТУ Б.Д.1.1 "Правила визначення вартості будівництва".
 • Утримання служби Замовника, інженер - консультант, технагляд.
 • Визначення розміру кошторисної середньомісячної заробітної плати при визначенні вартості будівництва. Межі для розрахунків. Приклади. Невідповідність фактично виплаченої зарплати сумам зарплати в Актах КБ-2в.
 • Порядок визначення кошторисної заробітної плати по конкретному об’єкту будівництва.
 • Середня кошторисна заробітна плата для розряду складності 3,8 – для будівельників та розряду 7,0 – для проектувальників.
 • ЗУ № 124-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про стандартизацію» (набрав чинності з 16.10.2020).
 • Науково-технічний супровід у будівництві: мета супроводу, хто може виконувати, вартість науково-технічного супроводу (проект зміни №1 до ДСТУ-Н Б Д.1.1-8 «Правила визначення вартості наукових та науково-технічних робіт у будівництві».
 • Вартість авторського нагляду та її розрахунок: плановий і фактичний.
 • Вартість проектних робіт у будівництві. Зміна №3 до ДСТУ Б Д.1.1-7:2013 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт у будівництві та експертизи проектної документації на будівництво».
 • Вартість 1 людино - дня проектних робіт (розрахунок для різних об'єктів).
 • Новий порядок визначення кошторисної заробітної плати по конкретному об’єкту будівництва («Порядок розрахунку розміру кошторисної заробітної плати, який враховується при визначенні вартості будівництва об’єктів»).
 • Розрахунок вартості проектних, геодезичних та робіт з вишукування для конкретних об’єктів будівництва.
 • Координатор з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації.
 • Координатор з питань охорони праці на стадії будівництва.

Блок 14. САМОЧИННЕ БУДІВНИЦТВО. Легалізація "самобудів". Можливості та практика виведення самочинно побудованих об'єктів в правове поле.

 • Виведення в правове поле "самобудів". Як буде застосовуватись Реєстр будівельної діяльності.
 • Новий Порядок легалізації самобудів. Можливості їх виведення в правове поле. Вимоги органів архітектурно-будівельного контролю до Замовника.
 • Ведення будівельних робіт приватних будинків без документів. Хвиля «криміналізації» в 2020р. самочинного будівництва .
 • Практика відкриття кримінальних проваджень за 356 ККУ – самоправство, щодо Замовників, які розпочали будівельні роботи без документів.

17 грудня | Онлайн / Семінар в залі (на вибір)

Детальна програма та умови участі тут >>>

2809
Переглядів
0
Коментарі

Залиште Ваш коментар:

Додати
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст