Головна Блог ... Новини Адвокат порушує порядок чи суддя має упереджене до нього ставлення? ЄСПЛ нагадав, на чию користь сумніви Адвокат порушує порядок чи суддя має упереджене до...

Адвокат порушує порядок чи суддя має упереджене до нього ставлення? ЄСПЛ нагадав, на чию користь сумніви

Відключити рекламу
Адвокат порушує порядок чи суддя має упереджене до нього ставлення? ЄСПЛ нагадав, на чию користь сумніви - tn1_0_40676300_1572955528_5dc165886355c.jpg

Коли адвокат відчув упереджене ставлення судді до його клієнта, він спробував втрутитися у ситуацію. Але це закінчилося конфліктом із служителем Феміди та покаранням захисника за неповагу до суду. Спроби відновити справедливість в національних судах успіху не мали.

Цю ситуацію розглядав Європейський суд з прав людини у справі «Делі проти Республіки Молдова» (заява № 42010/06), передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Адвокат Теодор Делі представляв клієнта у цивільному процесі. За версією захисника, під час засідання інша сторона вдалася до залякування клієнта, а суддя при цьому не припиняв цих нападів. Коли ж він спробував втрутитися у ситуацію, суддя почав ображати Делі і погрожувати, через що виник конфлікт.

Водночас, згідно з протоколом судового засідання, саме Делі ображав захисника протилежної сторони і порушував порядок судового засідання, за що був покараний за неповагу до суду.

Порушник заперечував таку кваліфікацію, і, оскаржуючи рішення, посилався на те, що обставини справи були зафіксовані неточно, а суддя наказав своєму помічнику не записувати їхню суперечку. Втім відповіді на ці аргументи так і не надійшли, а оскарження рішення успіху не мало.

Посилаючись на статтю 6§1 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенцї про захист прав людини та основоположних свобод, Т.Делі звернувся до Європейського суду з прав людини. Він, зокрема, скаржився на те, що суддя не був неупередженим і надавав перевагу іншій стороні.

Суд у Страсбурзі нагадав, що в демократичному суспільстві надзвичайно важливо, аби суди викликали довіру. Таким чином, якщо існували будь-які законні підстави для сумнівів в неупередженості судді у справі, то суддя повинен заявити про відвід.

Оцінюючи упередженість слід виділяти суб’єктивний і об’єктивний аспекти. У цій справі заявник стверджував, що суддя був упередженим через їх суперечку (суб’єктивна точка зору), а також тому, що він одночасно висував звинувачення проти адвоката та приймав рішення щодо цих звинувачень (об’єктивна точка зору).

Незважаючи на те, що адвокат застосував усі засоби, які були в його розпорядженні, для оскарження упередженості судді, жоден з них не мав дії. Національні суди відхилили твердження заявника щодо упередженості судді в цілому без жодного аналізу або реальної перевірки фактів Для незалежного спостерігача така ситуація може вважатися такою, що викликає законні занепокоєння щодо можливості упередженості.

ЄСПЛ також встановив, що в справі адвоката про неповагу до суду суддя поєднував службові обов’язки як обвинувача, так і судді. Також не існувало достатньо гарантій для виключення законних побоювань щодо впливу такої процедури на неупередженість судді. І жодне з наступних судових рішень не виправило цю ситуацію.

Тому Високі судді постановили, що мало місце порушення статті 6 §1стосовно неупередженості судді та присудили адвокату 1,5 тис. євро компенсації моральної шкоди, які має виплатити Молдова.

Згадайте новину: ЄСПЛ назвав важливу умову доведення упередженості суддів

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий секретарем Суду
ЄСПЛ 361 (2019)
22.10.2019

Неупередженість молдавського судді у суперечці з адвокатом викликала занепокоєння

У сьогоднішньому рішенні Палати у справі Deli проти Республіки Молдова (заява № 42010/06) Європейський суд з прав людини одноголосно встановив два порушення статті 6§1 Європейської конвенції з прав людини (право на справедливий судовий розгляд).

Справа стосувалася передбачуваної суперечки між адвокатом та суддею під час судового розгляду, яка викликала в адвоката побоювання щодо упередженого ставлення до нього та його клієнта, з одного боку, і твердження судді про те, що він намагався підтримувати порядок у суді зіткнувшись з поведінкою адвоката, що порушує порядок судового засідання – з іншого боку. Адвокат, заявник у цій справі, раніше відкривав провадження в національних судах для того, щоб поскаржитися на його засудження за неповагу до суду та на упередженість судді, але безуспішно.

Суд виявив, зокрема, що в незалежного спостерігача виникли законні занепокоєння щодо неупередженості судді. Національні суди відхилили твердження заявника про упередженість в цілому без жодного аналізу або реальної перевірки фактів. Крім того, були процесуальні недоліки, оскільки суддя мав службові обов’язки як прокурора, так і судді під час виявлення неповаги до суду заявником.

Суд також постановив, що апеляційний суд, який розглядав справу щодо неповаги до суду, не викликав належним чином заявника, в той час як характер його правопорушення та твердження проти судді вимагали, щоб суд заслухав його особисто.

Основні факти

Заявник, Teodor Deli, є громадянином Молдови, який народився в 1960 році і мешкає в м. Кишинів.

15 червня 2006 року пан Deli представляв сторону (X.) у цивільному процесі. За словами пана Deli, суддя В., розглядаючи справу самостійно, дозволив адвокату супротивної сторони залякувати його клієнта і коли він намагався втрутитися, суддя ображав його , почав погрожувати і наприкінці виявив неповагу до суду.

Протокол судового засідання показав, що пан Deli ображав захисника супротивної сторони і порушував порядок судового засідання.

Пан Deli висунув заперечення проти запису повідомивши, що він був неточним і суддя наказав помічнику суду не записувати їх суперечку. Він не отримував відповіді на ці заперечення або рішення суду щодо їх вирішення.

Під час слухання пан Deli подав запит про відвід судді. Інший суддя відхилив запит того ж дня, оскільки він виявив, що підстави, на які він посилався, не відповідали жодній підставі для відводу судді відповідно до національного законодавства. Тоді пан Deli подав касаційну скаргу, яка була відхилена апеляційним судом м. Кишинів. Зазначивши, що пан Deli був викликаний на судове засідання по справі, апеляційний суд підтвердив висновок суду нижчої інстанції не надаючи додаткової інформації.

Згодом цивільний судовий процес був врегульований.

Згадайте новину:У разі смерті заявника, що виграв суд, ЄСПЛ має переглянути рішення за правилом 80 регламенту

Скарги, процедура та склад Суду

Посилаючись на статтю 6§1 (право на справедливий судовий розгляд) пан Deli скаржився на те, що суддя В. не був неупередженим і надавав перевагу іншій стороні. Він також стверджував, що апеляційний суд м. Кишинів не викликав його належним чином та не надав достатньо підстав для відхилення його апеляції.

Заява була подана до Європейського суду з прав людини 29 серпня 2006 року.

Рішення було прийняте палатою з семи суддів в наступному складі:

Robert Spano (Ісландія), Голова,

Marko Bošnjak(Словенія),

Valeriu Griţco (Республіка Молдова),

Egidijus Kūris (Литва),

Ivana Jelić (Чорногорія),

Arnfinn Bårdsen (Норвегія),

Darian Pavli (Албанія),

а також Stanley Naismith, секретар Секції.

Рішення Суду

Спочатку Суд повторив, що в демократичному суспільстві було надзвичайно важливо, щоб суди викликали довіру. Таким чином, якщо існували будь-які законні підстави для сумнівів в неупередженості судді у справі, то суддя повинен заявити про відвід.

Суд зазначив, що він мав суб’єктивний і об’єктивний тест на упередженість. У цій справі заявник стверджував, що суддя В. був упередженим через їх суперечку (суб’єктивна точка зору) та тому, що він одночасно висував звинувачення проти заявника та приймав рішення щодо цих звинувачень (об’єктивна точка зору).

Стосовно суб’єктивного тесту він зазначив, що незважаючи на те, що заявник застосував усі засоби, які були в ого розпорядженні для оскарження упередженості судді у цій справі, жоден з них не діяв в цій справі.

Національні суди відхилили твердження заявника про упередженість в цілому без жодного аналізу або реальної перевірки фактів Зокрема, запит заявника про відвід судді В. був відхилений іншим суддею у рішенні, в якому не було жодних коментарів щодо звинувачення в упередженості, а також не було дослідження альтернативних фактів. Крім того, апеляційний суд м. Кишинів підтвердив висновок суду нижчої інстанції не надаючи додаткової інформації. Для незалежного спостерігача така ситуація може вважатися такою, що викликає законні занепокоєння щодо можливості упередженості.

Стосовно об’єктивного тесту, Суд встановив, що в справі заявника про неповагу до суду суддя В. мав службові обов’язки як прокурора, так і судді під час виявлення неповаги заявником до суду, а також те, що не існувало достатньо гарантій для виключення законних побоювань щодо впливу такої процедури на неупередженість судді. Жодне з наступних судових рішень не виправило цю ситуацію тому, що вони не містили жодних підстав.

Тому Суд постановив, що мало місце порушення статті 6 §1стосовно неупередженості судді В.

Наприкінці, хоча уряд стверджував, що заявник був викликаний на слухання, що було підтверджено реєстром національного суду, в матеріалах справи не було жодних доказів того, що заявник фактично отримав судові повістки, як цього вимагає національне прецедентне право. Тому Суд виявив наступне порушення статті 6 § 1.

З урахуванням вищезазначеного Суд також постановив, що в скарзі заявника про передбачувану відсутність підстав для відхилення його апеляції не виникало жодного окремого питання відповідно до статті 6§1.

Справедлива сатисфакція (стаття 41)

Суд постановив, що Республіка Молдова повинна виплатити заявникові 1500 євро (EUR) відшкодування моральної шкоди та 17 євро відшкодування видатків та витрат.

Згадайте новину:Держава не відповідає за звичайну медичну помилку або недбалість лікарів, – ЄСПЛ

  • 4997

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 4997

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст