Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Звільнення наймача (орендатора) від плати за користування майном (оренду) на підставі статті 762 ЦК України або її зменшення Звільнення наймача (орендатора) від плати за корис...

Звільнення наймача (орендатора) від плати за користування майном (оренду) на підставі статті 762 ЦК України або її зменшення

Отключить рекламу
 - tn1_0_66564700_1585708696_5e83fe98a288d.jpg

30.03.2020 року Верховною Радою України (надалі – ВРУ) було прийнято проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» за № 3275 від 29.03.2020 року, який наразі, згідно відомостей з офіційного сайту ВРУ готується на підпис.

Відповідно до пункту 5 розділу І цього Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)», вирішено "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного Кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356) доповнити новими пунктами такого змісту:

"12. Під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.

13. В період здійснення в Україні заходів щодо запобігання виникнення, поширення і розповсюдження епідемій, пандемій, зокрема коронавірусної хвороби (COVID-19), забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором.

14. З моменту установлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року №211 (з наступними змінами і доповненнями) і до його завершення в установленому законом порядку наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу».

І тут виникає велике питання щодо реалізації пункту 14 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України в реальності. А також виникає питання – чи не пустий популізм це від влади і чи дійсно це панацея, щоб не сплачувати орендну плату? А як же тоді право орендодавця за статтею 1 Протоколу 1 Європейської конвенції з прав людини і куди його подіти?

Проаналізувавши норми чинного законодавства України, а також судову практику, приходжу до висновку, що це просто пустий популізм, по – перше. По-друге, дане питання аж ніяк не можна так врегульовувати, так як у такому випадку відбувається порушення права власності орендодавця на майно у вигляді правомірно очікуваних прибутків і таке може призвести до понесення ним збитків, він ставиться у становище особи, яка повинна зазнати збитків.

Та й саме таке формулювання «з моменту установлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року №211 (з наступними змінами і доповненнями) і до його завершення в установленому законом порядку наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу» дещо суперечить вимогам ч. 6 ст. 762 ЦК України, або повинно трактуватися як таке, що у випадках, передбачених ч. 6 ст. 762 ЦК України, наймач (орендар) звільняється від плати за користування майно, якщо карантин призвів до таких випадків.

Або ж розумним було б тоді вносити зміни до ч. 6 ст. 762 ЦК України та передбачати карантин, як обставину для звільнення від сплати.

І, напевно, така ситуація призведе до багатьох непорозумінь та судових процесів, особливо між суб᾽єктами господарювання. При цьому, зрозуміти можна обидві сторони договору найма (оренди).

Так, договір оренди (найму) підпадає під правове регулювання норм глави 58 Цивільного кодексу України та § 5 глави 30 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. Аналогічна норма закріплена й у ч. 1 ст. 759 ЦК України, відповідно до якої за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Ст. 762 ЦК України та ст. 286 ГК України визначено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму; плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 286 ГК України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об'єкта оренди.

Ч. 4 ст. 762 ЦК України встановлено, що наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася.

Ч. 4 ст. 762 ЦК України закріплює право орендаря вимагати зменшення орендної плати, якщо істотно погіршуються умови користування майном або його якість, за які він не несе відповідальності. Аналогічна можливість передбачена ст. 768 ЦК України, яка визначає відповідальність орендодавця за дефекти зданого в оренду майна. Зменшення платежів у зазначених випадках має бути розмірним рівню зниження корисних (споживчих) властивостей об´єкта оренди, обумовлених договором. Отже, підставами для зменшення орендної плати за ч. 4 ст. 762 ЦК України є дефекти майна та зниження його корисних властивостей, обумовлених договором.

Ч. 6 ст. 762 ЦК України встановлено, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Норма права, закріплена в ч. 6 ст. 762 ЦК України, визначає в якості підстави звільнення від зобов`язання сплатити орендну плату об`єктивну безпосередню неможливість використовувати передане у найм майно (бути допущеним до приміщення, знаходитись у ньому, зберігати у приміщенні речі тощо) через обставини, за які орендар не відповідає. Обставини, зазначені у даній статті можуть бути спричинені, зокрема, й безпосередньо вольовою дією як орендодавця, так і орендаря.

Для застосування ч. 6 ст. 762 ЦК України та звільнення наймача (орендатора) від плати за користування орендованим майном, визначальною умовою звільнення від сплати орендної плати є наявність обставин, за які орендар не відповідає, це така обставини за яких майно не використовувалося або не могло бути використане наймачем і він не відповідає за ці обставини.

Аналогічна правова позиція щодо застосування приписів ст. 762 ЦК України була викладена у постановах Верховного Суду, зокрема, у справах № 914/2264/17, № 914/1248/18, № 914/70/18.

І тепер уявимо такі ситуації:

суб᾽єкт господарювання здійснює діяльність, яка попала під обмеження у зв᾽язку з карантином, наприклад продаж непродовольчих товарів, і вимушений був зачинитися, але використовує приміщення для зберігання товару, споживає комунальні послуги, вільно розпоряджається та використовує приміщення на свій розсуд;

або суб᾽єкт господарювання вимушений був перейти на дистанційну торгівлю з адресною доставкою, використовує у своїй діяльності приміщення, як і раніше, тільки не приймає відвідувачів.

В обох випадках орендодавець не має можливості отримувати прибутки від використанні цих приміщень, так як вони зайняті орендарем, але він несе видатки, наприклад зі сплати податків, оплати праці своїх найманих працівників, тощо.

Чи справедливим буде покладення на орендодавця тягара надавати своє майно у безкоштовне користування??? Здавалось би що ні - він не повинен опинятися «крайнім».

І тут виникає велике питання щодо якості внесених змін.

І за таких умов кожна з сторін договору оренди (найму) буде мати «свою правду» та з великою вірогідністю буде шукати її в судах.

Отже, бажаю нам всім мудрості, зваженості та порозуміння, верховенства права та справедливості.

Автор статті: Захарова Марина Володимирівна

  • 18501

    Просмотров

  • 6

    Коментарии

  • 18501

    Просмотров

  • 6

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Погоджуюсь із думкою автора статті. Це черговий антиправовий популізм від влади і нівелювання усталених правових конструкцій.

    02.04.2020 13:14

    Не вижу никаких проблем в этой формулировке ч.6 ст.762 ГК. Изменения внесены качественно и максимально понятно всем - если помещение закрыто через карантин, арендатор аренду не платит. Точка. Все эти философские теоретические рассуждения по поводу юридических конструкций и несоответствия формулировке чему-то там - это простой юридический теоретический мусор, не имеющий отношения к реальности. Давайте смотреть на этот закон с точки зрения реальности. А с этой точки зрения он нормально написан и он справедлив. К примеру, "В обох випадках орендодавець не має можливості отримувати прибутки від використанні цих приміщень, так як вони зайняті орендарем, але він несе видатки, наприклад зі сплати податків, оплати праці своїх найманих працівників, тощо." - не согласен с проблемой арендодателя. Что мешает ему найти другого арендатора? А? Или отправить сотрудников в отпуск за свой счёт? Всё нормально с этим. Мы сами арендодатели, и вполне нормально приняли этот закон. Он справедлив и я не вижу с ним никаких проблем или противоречий. Тем более если помещение простаивает - с чего арендатору платить аренду? А? С кредитов? Под эту ситуацию закон и прописан и хорошо, что он так быстро принят. Потому что уже до его принятия многим арендаторам убрали арендную плату или снизили её до себестоимости содержания помещения + 10-20%.

    02.04.2020 16:48

    Татьяна Н. На самом деле все эти законы,только на бумаге.А в действительности наоборот.Пример на себе:Моя дочь работает косметологом и сейчас на карантине.Арендует помещение в банке "Грант".Так вот банк является арендодателем и заявляет,что они коммерческая организация ,никакие законы на них не действуют и требуют заплатить арендную плату в полном объеме,а с чего платить арендную плату,получается с кредитов.Послали им письмо уведомление,чтобы хоть отстрочили плату до окончания карантина.Пока ответа нету.Вот Вам и закон.

    02.04.2020 17:55

    Я вже коментував подібне. І не погоджуюся з автором. Сам же ЄСПЛ допускає неправомірне втручання у мирне володіння майном (стаття 1 Протоколу 1 Європейської конвенції з прав людини), однак це має бути за виняткових обставин, надзвичайних подій. До таких подій, обставин можна, віднести і стан надзвичайної ситуації, і запроваджений карантин. Істотне зауваження щодо тлумачення автором п. 14 "Перехідних і Прикінцевих положень" ЦК України. Якщо керуватися його логікою, то наймач і так має бути звільнений від сплати орендної плати, якщо дотримано умови, передбачені ч. 6 ст. 762 ЦК України, незалежно від того, чи діє карантин. Для цього не потрібно було б спеціально приймати інший закон, яким вводиться в дію певна норма, яка тимчасово доповнює припис ч. 6 ст. 762 ЦК України. Інакше виникає питання, навіщо Верховна Рада України доповнювала п. 14 "Перехідних та прикінцевих положень" ЦК України? Може тим законодавець хотів прирівняти обставину дії карантину до умов, встановленими у ч. 6 ст. 762 ЦК України, тобто дія каратину сама по собі і є обставиною, за якої наймач не може використовувати орнедоване майно і яка не залежить від його волі та за яку він не відповідає? Водночас, словосполучення "відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу" у контексті п. 14 «Прикінцевих та перехідних положень» ЦК України може якраз означати "залежність, узгодженість" обставини дії карантину з умовою, за якої наймач не може використовувати орендоване майно і за яку він не відповідає, тобто прирівняння до цієї умови, визнання такою умовою. У даному випадку може дисктуватися лише проблема у законодавчій техніці викладення законів, оскільки нинішня і попередня ВРУ на цій ниві працюють, між іншим, не на відмінно, що для всіх не є новиною. Також, наведені висновки Верховного Суду не можуть братися до уваги, оскільки у них не враховано узгоджена дія ч. 6 ст. 762 ЦК України та п. 14 ЦК "Перехідних та прикінцевих положень" ЦК України, їх взаємозв'язок на врегулювання одиних й тих ж правовідносин

    02.04.2020 22:06

    Согласна с вами полностью

    02.04.2020 22:08

    У доповнення хочу сказати, що звільнення орендаря від сплати орендної плати за умов карантину, якраз має і забезпечити справедливий і пропорційний баланс між його інтересами та інтересами орендодавця. Адже, не може бути такого, щоб орендар сплачував орендну плату, не заробляючи нічого з користі орендового приміщення. Тобто, внаслідок дії карантину весь тягар його негативних наслідків ніс би лише орендар, а орендодавець за рахунок пасивного доходу у формі орендної плати нічого не втрачав би. Втрачати повинні обоє, всі негативні матеріальні наслідки у зв'язку з карантином мають нести обоє.

    02.04.2020 22:16

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст