Главная Блог ... Новости Змагальність та рівність сторін у кримінальному проваджненні: чи повинні розкриватися результати НСРД? ЕСПЛ у справі «Леас проти Естонії» Змагальність та рівність сторін у кримінальному пр...

Змагальність та рівність сторін у кримінальному проваджненні: чи повинні розкриватися результати НСРД? ЕСПЛ у справі «Леас проти Естонії»

Отключить рекламу
Змагальність та рівність сторін у кримінальному проваджненні: чи повинні  розкриватися результати НСРД? ЕСПЛ у справі «Леас проти Естонії»  - tn1_zmagalnist_ta_rivnist_storin_u_kriminalnomu_provadgnenni_chi_povinni_rozkrivatisya_rezultati_nsrd_espl_u_spravi_leas_proti_estonii_5c828c13d0150.jpg

Право на змагальний судовий процес у кримінальній справі означає, що і обвинувачення, і захист повинні мати можливість ознайомитись із матеріалами і прокоментувати зауваження та докази, подані іншою стороною.

Аспекти змагальності та рівності сторін кримінального провадження розглянув ЄСПЛ у справі «Леас проти Естонії» (№59577/08). Переклад повного тексту рішення публікує інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

У 2005 році було порушено кримінальну справу проти мера селища Йоханнеса Леаса. Його підозрювали у вимаганні хабара. Стверджувалося, що він запропонував підприємцю взяти участь у тендері на проведення робіт із реконструкції будівель і за 10% від суми операції забезпечити успішну участь компанії.

За дозволом прокурора та суду були проведені негласне візуальне спостереження, прослуховування та приховане спостереження за розмовами Леаса з підприємцем. Відео- та аудіозаписи, а також витяги стенограм розмов були додані до звіту.

Під час чергової зустрічі підприємця та мера було затримано. Останній заперечував проти усіх звинувачень, в той час як підприємець визнав себе винним.

В процесі досудового розслідування Леас неодноразово вимагав від органів прокуратури файли та записи проведених спостережень, але йому було відмовлено у доступі до інформації, зібраної у результаті негласних заходів, оскільки це могло зашкодити кримінальному провадженню або призвести до кримінального правопорушення. В кінцевому результаті стороні захисту так і не вдалося ознайомитися з такими записами.

По завершенню судового розгляду, відносно заявника було ухвалено обвинувальний вирок у вчиненні злочину з одержання неправомірної вигоди.

Посилаючись на статтю 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Леас поскаржився до ЄСПЛ. Він убачав порушення принципу рівності сторін і відсутності належних засобів підготовки захисту у зв’язку із відсутністю доступу до матеріалів спостереження (нагляду).

Згадайте новину: Різниця у фактичному та зареєстрованому часі затримання підозрюваного є порушенням Конвенції - ЕСПЧ

У Страсбурзі нагадали, що основним аспектом права на справедливий судовий розгляд у кримінальному провадженні, включаючи елементи такого провадження, що відноситься до процедури, має бути змагальним і що між обвинуваченням та захистом має бути рівність сторін. Право на змагальний судовий процес у кримінальній справі означає, що і обвинувачення, і захист повинні мати можливість ознайомитись із матеріалами і прокоментувати зауваження та докази, подані іншою стороною. Крім того, пункт 1 статті 6 вимагає, щоб органи прокуратури розкрили стороні захисту будь-які суттєві докази, що їм відомі, за або проти обвинуваченого

Проте право на розкриття відповідних доказів не є абсолютним. Будь-яке кримінальне провадження може мати конкурентні інтереси, такі як національна безпека або необхідність захищати свідків у випадку ризику репресій або використання таємних методів розслідування злочину, які повинні бути протиставлені правам обвинуваченого. І у деяких випадках може бути необхідним приховати певні докази від захисту з метою забезпечення основних прав іншої особи або захисту важливих суспільних інтересів…

Зрештою ЄСПЛ констатував порушення ст. 6 Конвенції у цій справі.

З повною аргументацією суду щодо даної ситуації та вироблені ним критерії дотримання принципів змагальності та рівності сторін кримінального провадження можна ознайомитися, переглянувши текст рішення ЄСПЛ у справі «Леас проти Естонії» (№59577/08) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова, директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової та Юлії Ісаєвої.

Автор новини: адвокат Дроздов Олександр Михайлович

  • 4151

    Просмотров

  • 1

    Коментарии

  • 4151

    Просмотров

  • 1

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Вважаю, що у кримінальних справах, особливо, при трагічних наслідках, у досудовому розслідуванні та при судочинстві, не повинно бути словосполучення -- ЗМАГАЛЬНІСТЬ і ВНУТРІШНЄ ПЕРЕКОНАННЯ. Повинно бути порівняння ----------------- щодо належно отриманих доказів скоєння злочину чи спростування належно отриманими доказами в безучасті скоєного злочину. Слідчий, прокурор і суддя ЗОБОВЯЗАНІ керуватися ЗАКОНОМ, а не своїм, внутрішнім переконанням..... Навіщо є норми прямої дії, ОБОВЯЗКОВІ ДО ВИКОНАННЯ, якщо є внутрішнє переконання.....ФІЛОСОФІЯ, ОСОБЛИВО у кримінальному судочинстві --- ДОРОГА ДО ШИЗОФРЕНІЇ.

    14.09.2019 22:54

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст