Автор не указан
6
0
16853
Згідно зі ст. 56 Кодексу законів про працю України на просьбу вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Зазначені пільги також поширюються також на батьків, що виховують дітей без матері або якщо матір тривалий час перебуває у лікувальному закладі, а також на опікунів, піклувальників та прийомних батьків дитини.
Іншим категоріям працівників неповний робочий час при прийнятті на роботу, або згодом може встановлюватися лише за взаємною згодою роботодавця та працівника.
Слід зазначити, що відповідно до роз’яснення Мінсоцполітики (лист від 29.08.2012 № 318/13/116-12) норма статті 56 КЗпП не обмежує права сторін трудового договору на визначення тривалості неповного робочого часу. Тому тривалість робочого дня (тижня) має встановлюватися за угодою між працівником і роботодавцем.
Пользуйтесь консультацией: Тонкости оформления декретного отпуска в Украине
Неповний робочий час може встановлюватися шляхом:
Перш за все встановлення неповного робочого часу може здійснюватися за ініціативою працівника. Якщо працівник належить до однієї з категорій осіб, визначених у ст. 56 КЗпП, то вказане прохання для роботодавця є безумовним, іншими словами роботодавець не може відмовити працівнику у встановленні неповного робочого дня або тижня.
Також працівник може ініціювати питання про встановлення неповного робочого часу і випадках, коли до зазначених вище категорій він не належить, зокрема, при прийнятті на роботу або вже в її процесі. Проте в даному задоволення заяви повністю залежить від рішення власника, оскільки надання такої пільги у вказаному випадку не може розглядатися як обов’язкове.
Пользуйтесь консультацией: Некоторые аспекты увольнения беременных женщин
Крім того ініціатива про встановлення неповного робочого дня може виходити і від самого роботодавця.
Проте в цьому випадку роботодавець не має беззаперечного права на встановлення працівнику неповного робочого тижня. Зазначене пов’язане із тим, що ініціювання таких змін роботодавцем повинно розглядатися як зміна істотних умов праці, оскільки має наслідком скорочення робочого дня, а також зменшення розміру заробітної плати.
При цьому, Пленум Верховного Суду України зазначив, що зміна істотних умов праці при провадженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою викликана змінами в організації виробництва і праці, зокрема раціоналізацією робочих місць, введенням нових форм організації праці, у тому числі перехід на бригадну форму організації праці, і, навпаки, впровадженням передових методів, технологій тощо.
В цьому випадку відповідно до вимог КЗпП працівник повинен бути попереджений про зміну істотних умов праці, зокрема встановлення неповного робочого дня, за два місяці.
Користуйтесь консультацією: Цивільно-правовий договір або трудовий договір: що вигідніше?
Встановлення неповного робочого часу не призводить до обмеження будь-яких трудових прав працівника, зокрема, прав на відпочинок, включаючи вихідні дні, відпустки, гарантій та компенсацій, встановлених Кодексом законів про працю.
При цьому, оплата здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або виробітку.
Враховуючи наведене, жінка, що є вагітною, або яка має дитину віком до чотирнадцяти років чи дитину-інваліда, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, має безумовне право вимагати встановлення для неї неповного робочого дня (тижня).
У випадку наявності вказаного прохання, яке оформлене та подано відповідно до законодавства, відмову власника у її реалізації слід вважати незаконною.
Користуйтесь консультацією: ВСЕ про випробувальний термін працівника під час прийняття на роботу
Законодавством України не встановлено обов’язкової форми для заяви про встановлення неповного робочого дня. Тому така заява може бути написана у довільній формі.
Зразок:
Директору ТОВ “Рога і копита” Іванову І.І. Петрової Анни Петрівни; адреса проживання: м. Київ, вул. Хрещатик, 1, кв.1
Заява
Відповідно до статті 56 Кодексу законів про працю України та враховуючи, що (вказується причина) маю дитину Петрову Катерину Іванівну віком 10 років (копія свідоцтва додається), прошу встановити мені неповний робочий день з 8-00 до 17-00 на посаді головного бухгалтера, починаючи з 1 квітня 2015 року.
Додаток: за текстом, на 1 арк.
30 березня 2015 року підпис Петрова А.П.
Про встановлення неповного робочого дня роботодавцем видається відповідний наказ.
Читайте статтю: Трудові права вагітних жінок та жінок, які мають дітей. Законодавчі гарантії при звільненні таких жінок
Зразок:
ТОВ “Рога і копита”
Наказ № ___
м. Київ 31 березня 2015 року
Відповідно до ст. 56 Кодексу законів про працю, а також враховуючи заяву Петрової А.П. від 30.03.2015 (реєстр. № …) щодо встановлення неповного робочого часу у зв’язку з наявністю дитини віком до 14 років,
НАКАЗУЮ:
Директор ТОВ “Рога і копита” підпис Іванов І.І.
З наказом ознайомлена, зауважень та заперечення відсутні
Головний бухгалтер ТОВ “Рога і копита” підпис Петрова А.П.
У випадках після видання наказу і до моменту припинення обставин, що були підставою для встановлення неповного робочого часу, працівник має право подати заяву про встановлення повного робочого часу. У зв’язку з цим власник вносить зміни у відповідний наказ (або його скасовуює).
Джерело: Юрист-блог
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
477
Коментарии:
0
Просмотров:
159
Коментарии:
0
Просмотров:
888
Коментарии:
0
Просмотров:
69051
Коментарии:
1
Просмотров:
2238
Коментарии:
1
Просмотров:
442
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.