Главная Блог ... Интересные судебные решения Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є, зокрема, документальне підтвердження результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. (ВССУ, справа № К/800/6787/13, 07.09.16) Необхідними умовами для виникнення у особи права ...

Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є, зокрема, документальне підтвердження результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. (ВССУ, справа № К/800/6787/13, 07.09.16)

Отключить рекламу
- 0_24090300_1495089692_591d421c3ad97.jpg

Фабула судового акту: Рано чи пізно кожен опиниться в ситуації, коли в нього виникне право на призначення пенсії і необхідність здійснити практичні кроки, спрямовані на реалізацію цього права.

В цьому контексті певний інтерес представляє проблема призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту «а» розділу XXVII Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173, яка до цього часу є чинною і такою, що застосовується органами Пенсійного Фонду України.

В цій судовій справі позивач просив суд визнати відмову у перерахунку та виплаті пенсії за віком на пільгових умовах по вказаному Списку №2 протиправною, та зобов'язати відповідача (управління Пенсійного Фонду) провести перерахунок та виплачувати йому пенсію за віком на пільгових умовах.

Рішення судів першої і апеляційної інстанції позов був задоволений. При цьому суди надали оцінку тій обставині, що право на пільгову пенсію мають працівники за Списком №2 - за результатами атестації робочих місць, порядок проведення якої затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442.

Задовольняюючи позов, вони зазначили, що не проведення атестації робочого місця не є виною позивача та не може бути підставою для позбавлення його права на пільгову пенсію, а тому відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні такої пенсії.

Суд касаційної інстанції з таким рішенням не погодився, рішення судів скасував і в позові відмовив, зокрема, зазначивши таке.

Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 цього Закону є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документи, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10.09.2013р. № 21-183а13.

Аналізуйте судовий акт: Отримана учасником АТО щомісячна додаткова грошова винагорода має обов'язково враховуватись при призначенні пенсії за вислугою років (ВССУ від 23 грудня 2016 у справі №К/800/35784/16 )

Пенсії колишнім міліціонерам повинні перераховуватись на підставі діючого грошового забезпечення поліцейських (Октябрський районний суд м. Полтави А. Г. від 7 жовтня 2016р., суддя Савченко А. Г.)

Громадянин, якому призначена пенсія, має необмежене право на її отримання незалежно від місця постійного проживання: на території України або за її межами (Постанова ВСУ у справі № 21-180а15 від 12 травня 2015р.)

Непроведення або порушення строків проведення атестації не є підставою для відмови в призначенні пільгової пенсії за списком № 2 (Постанова ВСУ у справі №21-307а14 від 16 вересня 2014р.)

Безробітня особа, яка зареєстрована як СПД (фізична особа - підприємець) не має право отримувати допомогу по безробіттю (Постанова ВСУ від 7 жовтня 2014 р. у справі № 21- 408а14)

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"07" вересня 2016 р. м. Київ К/800/6787/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України

в складі: Стародуб О.П. (доповідач), Кочан В.М., Пасічник С.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Богуславському районі Київської області на постанову Богуславського районного суду Київської області від 06.10.2011р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2012р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Богуславському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и л а:

У серпні 2011 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом про визнання відмови у перерахунку та виплаті пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. №1173, протиправною, зобов'язання провести перерахунок та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах з 17.06.2011р. та в подальшому.

Постановою Богуславського районного суду Київської області від 06.10.2011р., яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2012р., позов задоволено.

З такими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати ухвалені судами рішення, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та касаційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту «а» розділу XXVII Списку № 2 робота на посаді лінотипіста дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Судами встановлено, що в період з 1997 по 2003 рік позивач неодноразово тимчасово переводилась на посаду лінотипіста в зв'язку з виробничою необхідністю, що підтверджується записами в трудовій книжці.

17.06.2011р. позивач звернулась до УПФУ в Богуславському районі Київської області із заявою про роз'яснення чи має вона право на пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку №2, якщо атестація її робочого місця не проводилась (а.с. 17).

Листом УПФУ в Богуславському районі Київської області від 11.07.2011р. позивача повідомлено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пільгову пенсію мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2 - і за результатами атестації робочих місць, зокрема жінки - після досягнення 50 років і при стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442 затверджено Порядок проведення атестації робочих місць. За недотримання умов, необхідних для призначення пільгової пенсії, її призначають на загальних підставах при досягненні пенсійного віку відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 18).

Задовольняюючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що не проведення атестації робочого місця не є виною позивача та не може бути підставою для позбавлення його права на пільгову пенсію, а тому відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні такої пенсії.

З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.

Так, відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, жінки після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Таким чином, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 цього Закону є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документи, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10.09.2013р. №21-183а13.

Крім того, стаж роботи позивача на посаді лінотипіста є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Враховуючи, що в період роботи позивача на посаді лінотипіста (ливарника виробів із свинцевих сплавів) таке робоче місце атестоване не було, необхідний пільговий стаж у позивача відсутній, а тому висновки судів щодо протиправності рішення відповідача про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах не можна визнати обгрунтованими.

Згідно статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені і повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку про скасування судових рішень, які прийняті з порушенням норм матеріального права та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 210, 220, 223, 229, 230, 232, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-

п о с т а н о в и л а:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Богуславському районі Київської області задовольнити частково.

Постанову Богуславського районного суду Київської області від 06.10.2011р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2012р. у даній справі скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_4 відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.

Судді: О.П. Стародуб

В.М. Кочан

С.С. Пасічник

 • 4187

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 4187

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные судебные решения

  Смотреть все судебные решения
  Смотреть все судебные решения
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст