22.03.2020 | Автор: Олександр Б.
Задать вопрос автору
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

ВС/КЦС: Наявність у кооперативної організації ознак неприбуткової може бути підставою для звільнення її від сплаті судового збору (ВС/КЦС, справа № 761/24830/17, 19.04.19)

ВС/КЦС: Наявність у кооперативної організації ознак неприбуткової може бути підставою для звільнення її  від сплаті судового збору (ВС/КЦС, справа № 761/24830/17, 19.04.19) - 0_49375600_1584782404_5e75dc4478915.jpg

Фабула судового акта: У липні 2017р. до суду надійшов позов Кооператива по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів про стягнення коштів з особи. Крім того позивач направив на адресу суду заяву про звільнення від сплати судового збору у зв'язку з незадовільним майновим станом Кооперативу. Однак суд, посилаючись на ст. 8 Закону України «Про судовий збір», дійшов висновку, що клопотання про звільнення від сплати судового збору є процесуально безпідставним, а тому не вбачав правових підстав для його задоволення. Відтак, суд запропонував позивачеві сплатити судовий збір за подання позовної заяви майнового характеру та надати до суду докази його сплати.

Ухвалою апеляційного суду апеляційну скаргу голови правління Кооперативу залишив без руху через необхідність сплатити судовий збір за подачу апеляційної скарги.

Звертаючись з касаційною скаргою, позивач вказав, що Кооператив є неприбутковою кооперативною організацією, яка створена внаслідок обєднання фізичних осіб, і утримується виключно за рахунок членських внесків, що на його думку є підставою для звільнення від сплати судового збору.

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду з доводами позивача погодився, -клопотання Кооперативу про звільнення від сплати судового збору задовольнив. Суд звільнив позивача і від сплати судового збору за подання та розгляд його касаційної скарги.

Ухвала суду мотивована наступними приписами законодавства і судженнями.

У ст. 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити його від сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Тлумачення ст. 136 ЦПК України та ст.8 Закону України № 3674-VI «Про судовий збір» свідчить, що підставою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати є врахування судом майнового стану сторони.

Отже, чинне законодавство України надає судам дискреційні повноваження вирішувати питання про звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру або надання відстрочки (розстрочки) його сплати. Однак, такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати вагомі підстави відмови у задоволенні відповідних заяв (клопотань), оскільки відсутність обґрунтування, так само як і безпідставна відмова, може стати перешкодою в реалізації права на доступ до суду, гарантованого у п. 1 ст. 6 Конвенції.

Як на підставу звільнення від сплати судового збору заявник послався на те, що є неприбутковою кооперативною організацією, яка внаслідок об'єднання фізичних осіб, тобто кооператив утримується виключно за рахунок членських внесків. На підтвердження вказаних обставин Кооператив додав, зокрема, лист Державної податкової інспекції та відповідні довідки обслуговуючого банку.

Вирішуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд врахував наведені позивачем доводи про його скрутний майновий стан, що об'єктивно перешкоджав сплаті судового збору і докази на підтвердження цього.

Аналізуйте судовий акт: Сплата судового збору онлайн на сторінці електронного кабінету клієнта банку відповідає вимогам закону, тому надана суду квитанція про сплату судового збору є підтвердженням його оплати (ВС/КЦС,справа № 522/21326/16-ц, 24.04.19)

ВС/КЦС: дійшов висновку про наявність підстав для звільнення заявника від сплати судового збору, поклавшись на довідку ГФС про відсутність у заявника доходу у 2018 та 1 кв. 2019 року (ВС/КЦС, № 761/12145/17,02.08.19)

Скрутний майновий стан, на підтвердження якого заявником надані відповідні документи, може бути підставою для задоволення судом клопотання про звільнення її від сплати судового збору (справа № 754/4275/16-ц 08.11.2017)

Цивільні позивачі у кримінальних провадженнях звільняються від сплати судового збору з позовів про відшкодування будь-якої шкоди (матеріальної та моральної), завданої в результаті вчинення кримінального правопорушенн

Ухвала

19 квітня 2019 року

м. Київ

справа № 761/24830/17

провадження № 61-37486ск18

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Фаловської І. М. розглянув касаційну скаргу Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Лада-2» на ухвалу Апеляційного суду міста Києва від 27 березня 2018 року у справі за позовом Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів до ОСОБА_2 про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

До Верховного Суду надійшла касаційна скарга Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Лада-2» на ухвалу Апеляційного суду міста Києва від 27 березня 2018 року.

До касаційної скарги додано клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання вказаної скарги.

Як на підставу звільнення від сплати судового зборузаявник посилається на те, що є неприбутковою кооперативною організацією і створена внаслідок об'єднання фізичних осіб, тобто кооператив утримується виключно за рахунок членських внесків. На підтвердження вказаних обставин Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Лада-2» додав: довідку ГБК «Лада-2» від 31 грудня 2018 року, лист Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва; довідки ПАТ «Укрсоцбанк» від 14 вересня 2017 року № 09.302-86, від 24 листопада 2017 року № 09.302-86/4707, від 22 березня 2018 року № 07-02/67-3782.

Вирішуючи клопотання Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Лада-2» про звільнення від сплати судового збору суд виходить з наступного.

Тлумачення статті 136 ЦПК України та статті 8 Закону України «Про судовий збір» свідчить, що підставою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, є врахування судом майнового стану сторони. Вказані Кооперативом по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Лада-2» підстави для звільнення обґрунтовані та свідчать про його скрутний майновий стан, що об'єктивно перешкоджав сплаті судового збору за подання касаційної скарги.

Тому клопотання про звільнення від сплати судового збору слід задовольнити.

Касаційна скарга подана в передбачений законом строк та з дотриманням вимог статті 392 ЦПК України.

Наведені в касаційній скарзі доводи містять підстави, передбачені частиною другою статті 389 ЦПК України, для відкриття касаційного провадження.

інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.

У разі необхідності учасники справи можуть бути викликані для надання пояснень у справі.

Керуючись статтею 394 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Лада-2» про звільнення від сплати судового збору задовольнити.

Звільнити Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Лада-2» від сплати судового збору за подання та розгляд його касаційної скарги.

Відкрити касаційне провадження у даній справі.

Витребувати з Шевченківського районного суду міста Києва цивільну справу № 761/24830/17 за позовом Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів до ОСОБА_2 про стягнення коштів.

Надіслати учасникам справи копії касаційної скарги та доданих до неї документів, роз'яснити їм право подати відзив на касаційну скаргу, який за формою і змістом має відповідати вимогам статті 395 ЦПК України, у строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя І. М. Фаловська

658
Просмотров
0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярные статьи
Популярные судебные решения
ЕСПЧ
0