17.04.2018 | Автор: Веб-ресурс "Протокол" Задать вопрос автору
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

ВС/ККС: Ухвала слідчого судді про відмову у відкритті провадження та повернення скарги на бездіяльність слідчого може бути оскаржена в апеляційному порядку (ВС/ККС від 15 лютого 2018р. у справі № 565/1747/17)

Фабула судового акту: Ми переконані в тому, що порушення суддями норм процесу повинно призводити до позбавлення їх статусу суддів, особливо коли це відбувається вже на рівні суду апеляційної інстанції, яка повинна дисциплінувати суддів першої інстанції. Оскаржуючи дурість суду першої інстанції заявник насамперед втрачає час, і коли суд апеляційної інстанції продовжує дурість, то дисциплінарна реакція на подібних красенів повинна бути неминучою. На превеликий жаль поки що Вища рада правосуддя так не вважає і судді майже не несуть відповідальності за процесуальні порушення.       

Оцініть процесуальні порушення у цій справі з точки зору часу, який витратив потерпілий намагаючись своїми клопотаннями змусити слідчого щось робити, зокрема надати йому копії ряду постанов кримінального провадження.

Слідчий проігнорував клопотання потерпілого  і така бездіяльність була оскаржена слідчому судді, який насамперед і повинен боротися з бездіяльністю слідчих на своєму рівні. Необґрунтовано цей суддя відмовив у відкритті провадження за скаргою потерпілого.

Ухвалу суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження потерпілий оскаржив до суду апеляційної інстанції.  Проте і цей суд відмовив у відкритті апеляційного провадження  посилаючись на частину 4 ст. 399 КПК України.

ВС скасував рішення суду апеляційної інстанції і направив справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції. Зокрема ВС підкреслив, що відповідно до частини 2,  ст. 309 КПК  України під час досудового розслідування можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали слідчого судді про повернення скарги на бездіяльність слідчого або відмову у відкритті провадження по ній.

І тут питання навіть не в тому, як могли не побачити ч.2, ст. 309 КПК України судді апеляційної інстанції, а в тому що весь цей час слідчий продовжував бездіяти і спостерігати як судді, які явно порушують процес допомагають йому у цьому.

Аналізуйте судовий акт: При постановленні слідчим суддею ухвали, яка НЕ оскаржується згідно ст. 309, проте непередбачена КПК України, суд апеляційної інстанції має право її переглянути та за наявності підстав - скасувати (ВСУ від 12 жовтня 2017р., № 5-142кс(15)17)

Якщо оскарження деяких ухвал слідчого судді не передбачено, заперечення проти них подаються під час підготовчого провадження в суді, і саме в такий спосіб реалізується право на судовий контроль законності такого рішення (№ 757/2200/17-к, 15.02.17)

Особа, яка за нормами КПК не наділена правом апеляційного оскарження вироку МАЄ право на таке оскарження, якщо вироком вирішено питання щодо її прав (№ 5-347кс15 від 03.03.2016)

Накладення грошового стягнення в сумі 1762 гривні на свідків у зв’язку із їх неявкою є засобом забезпечення процесуальної дисципліни (Ленінський райсуд м. Миколаєва № 489/1/18 від 03.04.2018)

Невідкриття матеріалів НСРД, у тому числі і ухвал суду про надання дозволу на їх проведення стороні захисту в порядку ст. 290 КПК є підставою для визнання таких доказів недопустимими (ВСУ від 16.03.2017 № 5-364кс16)

 

                                                                                                              Постанова

                                                                                                          Іменем України

15 лютого 2018 року

м. Київ

справа № 565/1747/17

провадження № 51-563 км 18

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого                                    Марчука О. П.,

суддів                                                 Могильного О. П., Наставного В. В.,

за участю:

секретаря судового засідання    Бражника М.В.,

прокурора                                       Пантєлєєвої А.С.,

в режимі відеоконференції        

скаржника                                       ОСОБА_1

розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Апеляційного суду Рівненської області від 10 жовтня 2017 року.

Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанції обставини

Ухвалою слідчого судді Кузнецовського міського суду Рівненської області від 28 вересня 2017 року відмовлено у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 на бездіяльність слідчого Варашського відділу поліції ГУНП в Рівненській області.

Ухвалою судді Апеляційного суду Рівненської області від 10 жовтня 2017 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за скаргою ОСОБА_1 на ухвалу слідчого судді Кузнецовського міського суду Рівненської області від  28 вересня 2017 року.

Своє рішення апеляційний суд мотивував тим, що в силу вимог частини 4 ст. 399 КПК України скарга подана на рішення слідчого судді, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу судді Апеляційного суду Рівненської області від 10 жовтня 2017 року і призначити новий розгляд провадження в суді апеляційної інстанції.

Стверджує, що ухвала слідчого судді є предметом перегляду суду апеляційної інстанції, а тому останній всупереч положенням ст. 309 КПК України безпідставно відмовив у відкритті провадження за його скаргою.

Скаржник, не погодившись з ухвалою апеляційного суду, звернувся з касаційною скаргою, в якій порушує питання про її скасування і призначення нового апеляційного розгляду.

Позиції інших учасників судового провадження

Від учасників судового провадження заперечення на касаційну скаргу не подавались.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення ОСОБА_1 на підтримання касаційної скарги, доводи прокурора, перевіривши матеріали провадження, обговоривши викладені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Мотиви Суду

Право особи на апеляційне оскарження спрямовано насамперед на реалізацію права на справедливий суд гарантованого ст. 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод». Забезпечення такого права є однією з важливих гарантій ухвалення правосудного рішення у кримінальному провадженні.

Відповідно до вимог ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого, а також на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується його прав, свобод, законних інтересів, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Як убачається з матеріалів провадження, ухвалою слідчого судді Кузнецовського міського суду Рівненської області від 28 вересня 2017 року відмовлено у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 на бездіяльність слідчого Варашського відділу поліції ГУНП в Рівненській області стосовно не вирішення клопотання щодо надання копій постанов про призначення групи прокурорів, групи слідчих у кримінальному провадженні.

Суддя Апеляційного суду, керуючись положеннями ст. 309 КПК України, якими передбачено вичерпний перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку під час досудового розслідування, дійшов висновку, що ухвалу слідчого судді про відмову у відкритті провадження на бездіяльність слідчого, яка полягає у ненаданні копії постанов про призначення групи прокурорів, групи слідчих по кримінальному провадженні до цього переліку не віднесено, а тому оскарженню не підлягає.    

Однак з таким висновком судді Апеляційного суду колегія суддів не погоджується з таких підстав.

Відповідно до вимог частини 2 ст. 309 КПК України, під час досудового розслідування також можуть бути оскаржені в апеляційному порядку, ухвали слідчого судді про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження, повернення скарги на рішення, дії чи бездіяльності слідчого, прокурора або відмову у відкритті провадження по ній.

Також згідно з положенням пункту 6 ст. 304 КПК України, ухвала про повернення скарги або відмову у відкритті провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку.

З огляду на зазначене, рішення суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 на ухвалу слідчого судді Кузнецовського міського суду Рівненської області від 28 вересня 2017 року суперечить вимогам кримінального процесуального закону.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана ухвала судді Апеляційного суду підлягає скасуванню, матеріали провадження - призначенню на новий розгляд у суді апеляційної інстанції, під час якого належить з урахуванням усього зазначеного прийняти законне й обґрунтоване рішення.

Керуючись статтями 433434436438441 КПК України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Ухвалу судді Апеляційного суду Рівненської області від 10 жовтня 2017 року скасувати і призначити  новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Постанова є остаточною і  оскарженню не підлягає.

Судді:

О. П. Марчук О. П. Могильний В.В.Наставний

5
Нравится
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярні судові рішення