Главная Блог ... Консультации от юристов Видача повісток на вулиці: ЗАКОННО чи НІ

Видача повісток на вулиці: ЗАКОННО чи НІ

Отключить рекламу
 - 092e1dbbc2427c9eb3c21d4c91c25411.jpg

Останнім часом у соціальних мережах поширюються відео- та фотоматеріали, на яких службові особи видають повістки чоловікам просто посеред вулиці чи у інших громадських місцях (закладах харчування, місцях відпочинку тощо). У зв’язку з цим все більше у практичній діяльності стикаємося із питанням «Чи є законною видача повісток на вулиці?».

У цій статті Ви знайдете не лише ґрунтовну відповідь юриста на це питання, а також отримаєте корисні практичні поради як діяти у такій ситуації.

Аналізуючи законність процедури видачі повісток на вулиці, зазначимо, що у національному законодавстві немає закону, який би визначав порядок вручення повісток під час воєнного стану. Наразі це питання регулюється Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 року № 352.

При цьому, у зазначеному Положенні відсутні норми щодо конкретного місця вручення особі повістки чи заборони на вручення в окремих місцях. Таким чином, вручення повісток у будь-якому людному місці (вулиця, блокпост, метро чи черга на заправку) не суперечить чинному законодавству.

У той же час навіть за таких умов необхідно все одно звертати увагу на дотримання процедури вручення повістки.

1. ЗВЕРТАЙТЕ УВАГУ НА ОСОБУ, ЯКА ВРУЧАЄ ВАМ ПОВІСТКУ.

Діючим законодавством визначено коло уповноважених суб’єктів, які мають право вручати повістки, а саме:

 • безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомати);
 • органами місцевого самоврядування;
 • керівниками підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності.

ПРИ ЦЬОМУ, НЕ НАДІЛЕНІ ВІДПОВІДНИМИ ПОВНОВАЖЕННЯМИ ЩОДО ВРУЧЕННЯ ПОВІСТОК ПОСАДОВІ ОСОБИ НАЦПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ ЧИ ТЕРООБОРОНА.

2. ЗВЕРТАЙТЕ УВАГУ НА ЗМІСТ ПОВІСТКИ, ЯКУ ВАМ ВРУЧАЮТЬ.

У повістці обов’язково має міститися така інформація:

- ПІБ отримувача, адреса проживання, реквізити розпорядження територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК);

- вид повістки;

- дата, час коли необхідно з’явитися та адреса куди необхідно з’явитися;

- перелік документів, які потрібно із собою мати;

- назву органу, печатку, військове звання, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника військкомату.

У разі недотримання обов’язкових вимог до змісту повістки чи вручення її не уповноваженою особою, Ви маєте право відмовитися від отримання повістки. Краще, якщо при цьому будуть, як мінімум, два свідки, які підтвердять порушення вчинені суб’єктом вручення повістки.

У такому разі, суб’єкт вручення має скласти АКТ ПРО ВІДМОВУ ВІД ОТРИМАННЯ ПОВІСТКИ, який у подальшому передається до ТЦК для встановлення всіх обставин та підстав відмови. Також, на вільному місці у повістці необхідно вказати, які помилки її заповнення Вами були виявлені.

А ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВЖЕ ПІДПИСАЛИ ПОВІСТКУ, А ПОТІМ ВИЯВИЛИ У НІЙ НЕДОЛІКИ? У такому випадку Ви маєте право оскаржити законність вручення такого документу у судовому порядку із наведенням відповідних обґрунтованих для її оскарження підстав.

Поширеними також є випадки, коли повістка вручається у громадському місці за такою процедурою: в уповноваженої особи є готовий підписаний бланк повістки, який заповнюється нею після встановлення особи громадянина та вручається безпосередньо йому.

З приводу цього, однозначної думки дійти важко. З одного боку, у законодавстві немає чіткої вказівки щодо місця заповнення бланку повістки, з іншого, у Положенні про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 року № 352 йдеться саме про вручення повістки, тобто процес ознайомлення конкретної особи із вже складеним документом – повісткою. САМЕ ТОМУ, КРАЩЕ У ТАКОМУ ВИПАДКУ З’ЯВИТИСЯ ДО ЦЕНТРУ КОМПЛЕКТУВАННЯ, АБИ ЦЕ НЕ БУЛО КВАЛІФІКОВАНО ЯК АДМІНІСТРАТИВНЕ ЧИ КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ.

Наступним практичним аспектом, на який варто звернути увагу це вручення повісток як покарання за певний вид порушення. Такі ситуації регулярно трапляються в Україні протягом останніх декількох місяців. Наприклад, в Одесі чоловікам призовного віку, які відпочивали на пляжі попри заборону, видавали запрошення до військкоматів. А в Києві запрошення до військкоматів вручили більш як 200 людям, які порушували комендантську годину в нічних клубах.

Чи законно це? Та як себе поводити у таких випадках?

Міністр оборони України Олексій Резніков виступив проти таких покарань, назвавши цю практику «дурнею». «Іноді це робиться як покарання за щось — наприклад, порушення швидкісного режиму. Я точно проти цього. Я вважаю, що це дурня повна, тому що служити країні й захищати країну — це точно не має бути покаранням», — наголосив міністр.

З такою думкою міністра важко не погодитися. Саме тому, ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ, вручення повісток відбувається за чітко визначеним планом мобілізації, який формується відповідно до вимог законодавства та планів щодо оборони та захисту держави. Цей процес не може бути хаотичним та свавільним!

Важливо також звернути увагу, що вичерпний перелік видів адміністративних стягнень визначаються Кодексом України про адміністративні правопорушення, а види покарань – Кримінальним кодексом України, і там Ви не знайдете такого виду як «вручення повісток».

Якщо Вам вручають повістку за вчинене правопорушення:

1. Знайдіть хоча б двох свідків, які будуть присутні під час процедури вручення повістки.

2. Спробуйте словесно донести суб’єкту, який намагається Вам вручити повістку, що це не законно.

3. Якщо це не спрацювало, перевіряйте суб’єкта, який Вам вручає повістку та зміст самої повістки.

4. Обов’язково вкажіть у повістці (там де є вільне поле), що підставою для вручення повістки було вчинення Вами певного правопорушення, яке на думку суб’єкта вручення мало місце.

5. Бажано не підписувати повістку, а у Акті про відмову від вручення повістки повторно вказати причину відмови.

6. Зверніться до вищестоящого органу або до суду для оскарження повістки.

Таким чином, як бачимо, під час видачі повістки можуть виникати різноманітні спірні ситуації, які потребують комплексного правового аналізу. Саме тому, з метою кваліфікованого захисту Ваших прав звертайтеся за контактами, які подані нижче.

У ВИПАДКУ ВИНИКНЕННЯ ЗАПИТАНЬ ПРОКОНСУЛЬТУЮ ІНДИВІДУАЛЬНО, З КОНКРЕТНОЇ СИТУАЦІЇ.

МОЯ КОНСУЛЬТАЦІЯ ДОЗВОЛИТЬ СКЛАСТИ ОПТИМАЛЬНИЙ ПЛАН ОСОБИСТІХ ДІЙ І УНИКНУТИ НЕГАТИВНИХ ТА НЕОЧІКУВАНИХ СИТУАЦІЙ.

КОНСУЛЬТАЦІЯ АДВОКАТА СЬОГОДНІ – ВАША БЕЗПЕКА ЗАВТРА ТА ЗАВЖДИ.

Автор консультації: РОГОЗІН Сергій Леонідович

 • 2386

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 2386

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные консультации

  Смотреть все консультации
  Смотреть все консультации
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст