Главная Блог ... Интересные судебные решения Неповідомлення балансоутримувача будинку про проведення установчих зборів по створенню ОСББ не може бути підставою для визнання таких зборів нелегітимними (справа № 910/17485/16, 06.06.17) Неповідомлення балансоутримувача будинку про прове...

Неповідомлення балансоутримувача будинку про проведення установчих зборів по створенню ОСББ не може бути підставою для визнання таких зборів нелегітимними (справа № 910/17485/16, 06.06.17)

Отключить рекламу
- 0_26257900_1512804446_5a2b905e4023c.jpg

Фабула судового акта: Чи може балансоутримувач впливати на створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ? Які аргументи він використовує для такого впливу ? Як вони оцінюються судами ? Ця судова справа певною мірою відповідає на ці, та інші питання, що виникають при створенні та функціонуванні ОСББ.

Державне підприємство (балансоутримувач, позивач у справі) звернулось до господарського суду з позовом до ОСББ (відповідач у справі) про визнання нелегітимними установчих зборів, визнання недійсним рішення, визнання недійсним статуту, скасування держаної реєстрації та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що установчі збори власників квартир/нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, якими прийнято рішення про створення ОСББ були проведені з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки позивача, як особу, за якою будинок закріплено на праві повного господарського відання, не було повідомлено про проведення зборів, окрім того позивач стверджує, що під час проведення установчих зборів порушений встановлений Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» порядок голосування, а тому є підстави для визнання нелегітимними установчих зборів про створення ОСББ, визнання недійсним рішення про його створення, визнання недійсним статуту, та відповідно скасування державної реєстрації.

Рішенням господарського суду, залишеним без змін судами апеляційної та касаційної інстанцій, у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Оцінюючи аргументи позивача в частині неповідомлення його, як балансоутримувача будинку, про проведення установчих зборів ОСББ, суди зазначили, що знаходження майна на балансі підприємства (організації) не є ознакою його права власності, оскільки право власності на таке майно залишається за державою або відповідною територіальною громадою, та після передачі його на баланс підприємству таке майно не втрачає статуса державної власності.

Згідно з ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).

Отже, оскільки на момент проведення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку позивач не був власником нежитлових приміщень у вказаному будинку, а був лише його балансоутримувачем, то відповідно до вимог Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» останнього не повинно було повідомляти про проведення установчих зборів, що свідчить про відсутність порушень у скликанні таких зборів.

В судовому рішенні також досить докладно аналізуються питання процедури створення та реєстрації ОССБ, то воно може бути корисним для тих, хто цікавиться ними.

Аналізуйте судовий акт: Колишній балансоутримувач будинку у тримісячний строк з дня реєстрації ОСББ передає йому технічну та іншу документацію на будинок. У разі відсутності такої він протягом півроку відновлює її за власний рахунок (справа № 917/1583/16, 13.04.17)

ВССУ: Одне і те ж приміщення може відноситись до житлового фонду і мати статус допоміжного або бути самостійним об'єктом цивільно-правових відносин, у зв'язку з чим право власності мешканців на них не виникає (справа № 460/2530/13-ц, 20.09.17)

ВГСУ: Починаючи з дати державної реєстрації ОСББ у колишнього балансоутримувача виникає обов'язок у тримісячний строк передати ОСББ примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок (Справа № 916/3484/16, 26.10.17)

Особа, яка є власником приміщення у будівлі, в якій створено ОСББ, зобов'язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об'єднанні (ВГСУ від 17.05. 2016р. у справі № 910/25295/15)

Законодавство розділяє поняття допоміжного та нежилого приміщення тому мешканці квартир будинку не є співвласниками останніх, а їх відчуження без згоди мешканців є правомірним (справа № 462/6805/14, 12.06.17)

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2017 року Справа № 910/17485/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіКролевець О.А., суддівЄвсікова О.О., Малетича М.М., розглянувши касаційну скаргуДержавного підприємства "Наш дім" на рішення та постановугосподарського суду м.Києва від 02.11.2016Київського апеляційного господарського суду від 22.02.2017у справі№910/17485/16 Господарського суду м.Києва за позовомДержавного підприємства "Наш дім"до за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаОб'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лобановського 130" Головного територіального управління юстиції у м.Києвіпровизнання нелегітимними установчих зборів, визнання недійсним рішення, визнання недійсним статуту, скасування державної реєстрації та зобов'язання вчинити діїза участю представників сторінвід позивача:Козловська Д.В.,від відповідача: від третьої особи:Гуцул В.В., Гнатуш Н.В., не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду м.Києва від 02.11.2016 (суддя Чинчин О.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.02.2017 (колегія суддів у складі: Жук Г.А., Дикунська С.Я., Мальченко А.О.), у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Не погоджуючись з рішенням та постановою судів попередніх інстанцій, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить зазначені судові рішення скасувати як такі, що прийняті з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Відповідачем було подано відзив на касаційну скаргу, у якому просить рішення та постанову залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

Позивачем було подано заперечення на відзив на касаційну скаргу, у якому скаржник підтримує вимоги касаційної скарги.

Розпорядженням в.о. керівника апарату Вищого господарського суду України від 03.05.2017 призначено проведення автоматичної зміни складу колегії суддів у справі №910/17485/16 у зв'язку з відпусткою судді Плюшка І.А.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 03.05.2017 у справі №910/17485/16 визначено наступний склад колегії суддів: Кролевець О.А. - головуючий, Барицька Т.Л., Євсіков О.О.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 03.05.2017 розгляд касаційної скарги відкладено до 12 год. 20 хв. 6 червня 2017 року у зв'язку зі складністю справи, необхідністю додаткового вивчення матеріалів справи та нез'явленням в судове засідання представників позивача та третьої особи.

Розпорядженням керівника апарату Вищого господарського суду України від 02.06.2017 призначено проведення автоматичної зміни складу колегії суддів у справі №910/17485/16 у зв'язку з відпусткою судді Барицької Т.Л.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 02.06.2017 у справі №910/17485/16 визначено наступний склад колегії суддів: Кролевець О.А. - головуючий, Євсіков О.О., Малетич М.М.

Третя особа у справі згідно з приписами ст.1114 ГПК України була належним чином повідомлена про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак, не скористалася передбаченим законом правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.

Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши згідно з ч.1 ст. 1117 ГПК України наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових актах, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до наказу Міністерства промислової політики України №443 від 28.12.1999р. "Про створення державного підприємства "Наш дім" на базі рухомого та нерухомого майна відокремленого підрозділу Київського заводу "Радар" було створено Державне підприємство "Наш дім" (далі - ДП "Наш дім") з правом юридичної особи. Згідно з Переліком основних фондів та обігових коштів, швидкозношуваного та малоцінного інвентаря, матеріалів, які передаються з балансу заводу "Радар" на баланс ДП "Наш дім", що є Додатком до наказу Міністерства промислової політики України №443 від 28.12.1999 року, ДП "Наш дім" було передано, зокрема, будинок по пр. Червонозоряний, 130 в м. Києві.

Як вбачається з наявного у справі витягу з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна станом на 24.05.2016р., наданого Фондом державного майна України (а.с.164-166 том 2), житловий будинок по проспекту Червонозоряний, 130 в місті Києві (проспект Червонозоряний перейменовано на проспект Валерія Лобановського згідно рішення Київської міської ради від 17.12.2015 №30/30) перебуває на балансі Державного підприємства "Наш дім", суб'єкт управління - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

З наданих відповідачем до матеріалів справи документів (свідоцтв про право власності), колегією суддів встановлено, що більшість квартир у будинку №130 по проспекту Лобановського у місті Києві перебуває у приватній власності громадян, які були ними приватизовані відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".

Наявні в матеріалах справи повідомлення (а.с.7-29 том 2) свідчать про те, що ініціативною групою співвласників житлового будинку по проспекту Лобановського, 130 в місті Києві у складі: ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 були скликані установчі збори співвласників багатоквартирного будинку, та у період з 02.05.2016р. по 06.05.2016р. повідомлено співвласників про дату їх проведення (19.05.2016р.) та порядок денний, зокрема, щодо створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

19.05.2016р. зборами співвласників багатоквартирного будинку по проспекту В. Лобановського, 130 в Голосіївському районі м. Києва було прийнято рішення, оформлене протоколом, про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та затвердження його назви - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лобановського 130" (далі - ОСББ, Об'єднання), затвердження статуту ОСББ та кошторису на 2016 рік, обрання органів управління ОСББ, інше.

22.06.2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відповідний запис про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лобановського 130".

З наданої Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією реєстраційної справи ОСББ "Лобановського 130" (а.с.100-212 том 1) апеляційним судом встановлено, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку становить 777 осіб, загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку становить 26284кв.м.

Як вбачається з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, після проведення установчих зборів, а саме 02.07.2016р. Державне підприємство "Наш дім" зареєструвало право власності на певні нежитлові приміщення за адресою: м. Київ, проспект В. Лобановського, 130.

Судами також встановлено, що особисто або через своїх представників із загальної кількості 777 осіб у зборах взяли участь співвласники у кількості 122 осіб (їм належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 3757,81кв.м.), які проголосували "за" з питання щодо створення ОСББ "Лобановського 130" (а.с. 101-107 том 1), затвердження Статуту та кошторису (а.с.130-136 том 1); обрання органів управління ОСББ (а.с.161-164 том 1). При цьому, у письмовому опитуванні співвласників багатоквартирного будинку по проспекту Лобановського 130, які 19.05.2016р. не приймали участі на зборах, стосовно питання створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лобановського 130", затвердження Статуту та кошторису, обрання органів управління, взяли участь особисто та/або через представників співвласники багатоквартирного будинку в кількості 327 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку загальною площею 10058,58кв.м. Письмові опитування згідно додатків до протоколу зборів (а.с.108-129 том 1) були проведені протягом 20.05-02.06.2016р. та містять номер квартири, її площу, прізвища, ім'я та по-батькові власника квартири, реквізити документів, що підтверджують право власності, його відповідь по питанню порядку денному, особистий підпис та підпис особи, як проводила опитування.

Предметом даного спору є вимоги ДП "Наш дім" про визнання нелегітимними установчих зборів від 19.05.2016, визнання недійсним рішення установчих зборів, визнання недійсним статуту ОСББ "Лобановського 130", скасування держаної реєстрації створення ОСББ "Лобановського 130".

Обґрунтовуючи підстави позову, позивач посилався на те, що установчі збори власників квартир/нежитлових приміщень багатоквартирного будинку №130 по пр. Лобановського в м. Києві, якими прийнято рішення про створення ОСББ "Лобановського 130", були проведені з порушенням вимог ст.ст.22, 136 ГК України та ч.4 ст.6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", оскільки ДП "Наш дім", за яким будинок по пр. Лобановського 130 в м. Києві закріплено на праві повного господарського відання, не було повідомлено про проведення зборів, а під час їх проведення порушений встановлений цим Законом порядок голосування та опитування співвласників.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог повністю, місцевий та апеляційний господарський суд виходили з недоведеності порушення оспорюваними установчими зборами, які відбулися 19.05.2016р., прав позивача як співвласника житлового будинку по проспекту В. Лобановського, 130, оскільки на момент проведення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку по проспекту В. Лобановського, 130 в м. Києві 19.05.2016р. Державне підприємство "Наш дім" ще не було власником нежитлових приміщень у вказаному будинку (оскільки стало ним лише 02.07.2016р., а до цього було лише балансоутримувачем житлового будинку, тобто не було його співвласником, тому відповідно до вимог Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" позивач не повинен був повідомлятися про проведення установчих зборів, що свідчить про відсутність порушень порядку скликання таких зборів стосовно позивача. При цьому суди зазначили, що з урахуванням загальної кількості співвласників багатоквартирного будинку, що становить 777 осіб, загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку становить 26284кв.м., та приймаючи до уваги, що в установчих зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 122 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 3757,81кв.м., а у письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 327 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 10058,58кв.м., тобто загалом в установчих зборах прийняли участь 449 осіб, які проголосували "за" створення ОСББ "Лобановського 130" та по іншим питанням порядку денного, що свідчить про наявність необхідного кворуму зборів, тому рішення про створення ОСББ "Лобановського 130" прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства, що, в свою чергу, свідчить про відсутність підстав для визнання недійсними інших прийнятих на цих зборах рішень.

Колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на наступне.

На спірні правовідносини, пов'язані з проведенням 19.05.2016р. установчих зборів співвласників ОСББ "Лобановського 130" та прийняттям ними рішень, поширюється дія ст.6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (в редакції, чинній з 01.07.2015р.) та ч.8 ст.10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", чим спростовуються безпредметні посилання скаржника в обґрунтування своїх заперечень на норми ст.ст.17, 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, чинній до 18.10.2013р.), які регулюють відносини санації боржника.

Адже, скаржником не доведено того, що спірні правовідносини регулюються законодавством про банкрутство. Даний спір вирішено судами в порядку позовного провадження (ч.1 ст.41 ГПК України), а не за спеціальною процедурою, встановленою Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Позивач не обґрунтував, яким чином введення стосовно нього процедури санації у справі про банкрутство перешкоджає чи обмежує законні права співвласників житлового будинку по проспекту В. Лобановського, 130 в м. Києві на створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відповідних заборон чи обмежень не містить.

Колегія суддів не вбачає порушення права державної власності в разі зміни балансоутримувача зазначеного житлового будинку, оскільки сама по собі передача об'єкту з балансу на баланс не змінює правовий режим державного майна та не свідчить про його відчуження на користь ОСББ "Лобановського 130", яке за рішенням співвласників лише здійснює функції з управління, утримання та обслуговування будинку (ч.1 ст.9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").

Скаржником також не доведено того, що належні позивачу на праві власності активи були безоплатно передані на баланс відповідача, оскільки, як встановлено судами, ДП "Наш дім" стало власником частини нежитлових приміщень у цьому будинку тільки з 02.07.2016р., тобто вже після проведення спірних зборів (19.05.2016р.) та навіть після державної реєстрації ОСББ "Лобановського 130" (22.06.2016р.).

Слід зазначити, що у випадку порушення відповідачем прав чи інтересів держави компетентні державні органи не позбавлені права звернутися за судовим захистом у порядку, встановленому законом.

У зв'язку з викладеним, касаційна інстанція відхиляє безпідставне посилання скаржника на можливість застосування до спірних правовідносин ст.ст.17, 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Статтею 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна; представник співвласника - фізична або юридична особа, яка на підставі договору або закону має право представляти інтереси співвласника; співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Згідно приписів ч.ч.1-13 ст.6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку"об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об'єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку. Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів. Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників. Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев'ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим. Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.

Відповідно до ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Отже, право на звернення до господарського суду виникає у особи у разі порушення або оспорювання саме її прав і охоронюваних законом інтересів.

Враховуючи приписи ст.1 ГПК України, колегія суддів не приймає до уваги наявні посилання скаржника на ч.4 ст.6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" в обґрунтування передчасних доводів щодо порушення прав всіх співвласників житлового будинку по проспекту Лобановського, 130 шляхом їх неповідомлення у встановлений спосіб (під розписку або рекомендованим листом) про скликання установчих зборів, оскільки такі твердження свідчать про подання скарги в інтересах інших осіб поза відносинами представництва, що є недопустимим.

Згідно з ч.1 ст.133 ГК України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України.

За змістом ч.ч.1, 2 ст.136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

Право господарського відання разом із правом оперативного управління за своїм правовим змістом є правовою формою реалізації права державної і комунальної власності спеціально створеними суб'єктами різних організаційно-правових форм, які у встановленому порядку набувають статусу юридичної особи. При цьому власником їх майна залишається держава, або відповідна територіальна громада.

Місцевий господарський суд правильно зазначив, що знаходження майна на балансі підприємства (організації) не є ознакою його права власності, оскільки право власності на таке майно залишається за державою або відповідною територіальною громадою, та після передачі його на баланс підприємству таке майно не втрачає статусу державної власності.

Як достеменно встановлено судами та не заперечується скаржником, станом на момент проведення установчих зборів співвласників будинку, згідно витягу з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна, житловий будинок по проспекту Лобановського, 130 в місті Києві перебував на балансі ДП "Наш дім", а не у його власності. Баланс підприємства (організації) є лише формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства.

Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, після проведення установчих зборів Державне підприємство "Наш дім" зареєструвало право власності на нежитлові приміщення за адресою: м. Київ, пр. В. Лобановського,130, дата реєстрації - 02.07.2016р. Таким чином, установчі збори співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням проспект В. Лобановського, 130 в Голосіївському районі були проведені 19.05.2016 року, тобто до виникнення у позивача права власності на частину нежитлових приміщень у цьому будинку.

За таких обставин, місцевий господарський суд дійшов правильного висновку про те, що на момент проведення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку по проспекту В. Лобановського, 130 в м.Києві (станом 19.05.2016р.) ДП "Наш дім" ще не було власником нежитлових приміщень у вказаному будинку, оскільки було лише балансоутримувачем житлового будинку, а тому відповідно до вимог Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" позивача не потрібно було повідомляти про проведення установчих зборів. Наведене свідчить про відсутність як порушення порядку скликання таких зборів стосовно позивача, так і відсутність порушення його прав на участь у цих зборах, оскільки станом на 19.05.2016р. ДП "Наш дім" не мало статусу співвласника вказаного житлового будинку.

Відповідно до ч.8 ст.10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною шостою цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими. Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням. Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень. Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім'я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування. Голосування від імені співвласника представником здійснюється в порядку представництва згідно з вимогами цивільного законодавства. Кожен співвласник, який має право голосу, може реалізувати це право під час проведення такого опитування лише один раз з одного питання. Забороняється в процесі проведення письмового опитування співвласників примушувати їх до голосування за або проти прийняття відповідного рішення чи винагороджувати їх за це в будь-якій формі. За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування. Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.

Апеляційним судом встановлено та скаржником не спростовуються фактичні обставини про те, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку: 777 осіб, загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку 26284кв.м., у зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 122 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 3757,81кв.м. Водночас, у письмових опитуваннях співвласників багатоквартирного будинку по проспекту Лобановського, 130, які не приймали участь у зборах, що відбулися 19.05.2016р., стосовно питання створення ОСББ "Лобановського 130", затвердження Статуту та кошторису; обрання органів управління взяли участь особисто та/або через представників співвласники багатоквартирного будинку в кількості 327 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку загальною площею 10058,58кв.м. Письмові опитування згідно Додатків до протоколу зборів (а.с.108-129 том 1), які були проведені в період з 20 травня по 2 червня 2016р., містять номер квартири, її площу, прізвища, ім'я та по-батькові власника квартири, реквізити документів, що підтверджують право власності, його відповідь по питанню порядку денному, особистий підпис та підпис особи, яка проводила опитування.

Таким чином, зважаючи на загальну кількість співвласників багатоквартирного будинку, що становить 777 осіб, загальна площа всіх квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку становить 26284кв.м., та приймаючи до уваги, що у зборах 19.05.2016р. взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 122 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 3757,81кв.м., а у письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 327 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 10058,58кв.м., то судами достеменно встановлено той факт, що загалом в установчих зборах прийняли участь 449 осіб (власників квартир та нежитлових приміщень загальною площею 13816,39кв.м., що становить більше половини загальної кількості усіх співвласників), які проголосували "за" створення ОСББ "Лобановського 130" та по іншим питанням порядку денного, що свідчить про наявність кворуму, передбаченого ч.ч.7, 9 ст.6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", відтак, рішення про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лобановського 130" та інші рішення установчих зборів були прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства, що свідчить про відсутність підстав для визнання недійсними прийнятих на цих зборах рішень.

Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про те, що наявний в матеріалах справи та затверджений на зборах 19.05.2016р. статут Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лобановського 130" (а.с.75-88 том 1) відповідає формі та змісту ст.7 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Типового статуту і містить положення, які не суперечать вимогам законодавства та є істотними для діяльності об'єднання, затверджений більшістю співвласників багатоквартирного будинку у спосіб, визначений Законом, а тому відсутні підстави для визнання недійсним статуту ОСББ "Лобановського 130".

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб визначений Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Колегія суддів також звертає увагу на те, що, з урахуванням способів захисту цивільних прав, визначених ст.16 ЦК України та ст.20 ГК України, заявлена позовна вимога про визнання нелегітимними установчих зборів про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не відповідає передбаченим законом способам захисту цивільних прав особи та спрямована на встановлення факту, що має юридичне значення, а це не призводить до поновлення порушених прав.

Враховуючи встановлені судами попередніх інстанцій обставини правомірного скликання, проведення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, законності прийнятих ними рішень та недоведеності допущення будь-яких порушень під час реєстрації даного об'єднання, касаційна інстанція погоджується з висновком апеляційного суду про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Таким чином, перевіривши у відповідності до ч. 2 ст.1115 ГПК України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення в оскаржених судових актах, колегія суддів дійшла висновку, що судами першої та апеляційної інстанції у порядку ст.ст.43, 101, 105 ГПК України всебічно, повно і об'єктивно розглянуто всі обставини справи в їх сукупності, досліджено подані сторонами в обґрунтування своїх вимог і заперечень докази, належним чином проаналізовано права та обов'язки сторін, у зв'язку з чим, не вбачається підстав для зміни чи скасування законних та обґрунтованих рішення і постанови.

Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Державного підприємства "Наш дім" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.02.2017 у справі №910/17485/16 залишити без змін.

Головуючий суддя О. Кролевець

Судді О. Євсіков

М. Малетич

  • 8350

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 8350

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные судебные решения

    Смотреть все судебные решения
    Смотреть все судебные решения
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст