
Питання актуальне для малого бізнесу – саме він може обрати спрощену або загальну систему оподаткування. Для великого, і навіть середнього бізнесу, це питання не стоїть – там однозначно буде загальна система.
Спрощена система оподаткування (єдиний податок) має 4 групи.
Перша група єдиного податку не підходить для СПД, які планують брати участь в публічних закупівлях.
СПД, які перебувають на четвертій групі можуть брати участь а тендерах, але такі СПД є досить специфічними за предметом діяльності – сільськогосподарські виробники/фермерські господаства, тому детально зупинятися на них я не буду.
А от 2 і 3 групи єдиного податку є досить цікавими для участі в публічних закупівлях, тому я зупинюся на них детальніше. І якщо для загальної системи обмежень немає, то для спрощеної системи – мають значення обсяг доходу, кількість найманих працівників, ті види діяльності (тобто КВЕДИ), якими буде займатися СПД і те, кому він ці послуги буде надавати.
З якими видами діяльності взагалі не можна бути платником єдиного податку – див. ст. 291.5 податкового кодексу України (далі - ПКУ) - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text
Далі для наглядності подивимось в таблиці.
Спрощена с-ма оподаткування (єдиний податок) |
Загальна с-ма оподаткування |
- тільки ФОП;
- чим можуть займатися: 1) надавати послуги – тільки населенню та платникам єдиного податку; 2) здійснювати виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства;
- можуть мати до 10 найманих працівників одночасно;
- обсяг доходу до 5 млн грн.
Що платять: - ЄСВ за себе та за кожного працівника; - 20% мін.з/п (сьогодні = 1 тис.грн)
|
Без обмежень по видам діяльності (окрім тих, що заборонені законом), кількості найманих працівників, обсягу доходів.
Що платять: - ЄСВ за кожного працівника; - ПДФО 18%; - військовий збір 1,5%; - ПДВ (якщо зареєстрований платником; - інші податки залежно від виду діяльсності (наприклад, акцизний податок). |
- ФОП або юрид.особи (напр.,ТОВ);
- чим можуть займатися: будь-які види діяльності, окрім встановлених у ст. 291.5 ПКУ.
- можуть працювати без найманих працівників або мати необмежену кількість працівників;
- обсяг доходу до 7 млн грн.
Що платять: - ЄСВ за себе та за кожного працівника; - 5% доходу АБО 3% доходу + ПДВ (якщо зареєстровані платником ПДВ).
|
|
Як бачимо з таблиці, платники 2 групи єдиного податку НЕ МОЖУТЬ НАДАВАТИ ПОСЛУГИ ДЕРЖАВІ (тобто, бути учасниками публічних закупівель), адже це заборонено ПКУ. Здійснення діяльності всупереч цій забороні потягне для такого СПД негативні наслідки – перевід на загальну систему оподаткування та сплату 15% доходу від такої діяльності.
Але платники 2 групи єдиного податку можуть здійснювати виробництво та/або продаж товарів будь-кому, у тому числі, державі. А також можуть здійснювати діяльність у сфері ресторанного господаства.
Платники 3 групи єдиного податку не мають обмежень по видам діяльності та тому, для кого цю діяльність здійснювати (кому надавати послуги та кому постачати товари тощо). Але податкове навантаження у 3 групи – вище, ніж у 2 групи.
Як система оподаткування учасника може вплинути на можливість брати участь в тендерах, покажу на реальному прикладі з практики.
Клієнт – ФОП, 2 група єдиного податку, займається кейтерингом (діяльність у сфері ресторанного господаства), і так як ця сфера зараз, під час карантину, одна з тих, що найбільше потерпають від карантинних обмежень, вирішив дослідити для себе новий напрямок – працювати з державою (участь в тендерах). Питання ставилось: чи може брати участь в тендерах, якщо так – у яких саме, їх частота, суми тощо.
Відповідь: брати участь в тендерах може, але лише у тих, де предмет сформульований як «ресторанне обслуговування» або «забезпечення харчування (дітям, делегатам, спортсменам тощо)». Як виявилося, таких тендерів у його регіоні зовсім небагато, тай суми тендерів невисокі. Нами шукався шлях, як можна збільшити кількість тендерів, тобто, розширити коло тих тендерів, у яких клієнт може брати участь. Як виявилось, є велика кількість тендерів, де «забезпечення харчування» / «ресторанне обслуговування» є левовою часткою роботи, але предмет тендерів сформульований як «організація масового заходу» або «організація виставки/конгресу/конференції тощо», а це – послуги (тобто, не тільки діяльність у сфері ресторанного господарства, а ширші послуги), які СПД на 2 групі єдиного податку надавати державі не можуть.
Отже, для того, щоб клієнт зміг брати участь в розширеному колі тендерів, що стосуються його основного виду діяльності, йому необхідно змінити групу єдиного податку – з 2 групи перейти на 3 групу єдиного податку, або перейти на загальну систему оподаткування. Але різниця між оподаткуванням на 2 та 3 групах для мікробізнесу досить велика (з 1 тис.грн/місяць перехід на 5%/з мільйона доходу=50тис.грн.), тому після обмірковування тих здобутків, які клієнт зможе отримати від участі в тендерах і тих витрат, які йому необхідно буде зробити, клієнт вирішив залишитись на своїй 2 групі єдиного податку та відмовитись від участі в публічних закупівлях.
Автор консультації: Савченко Олена
Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.