Учасникам публічних закупівель: яку систему оподаткування обрати. Як система оподаткування може впливати на участь в тендерах

Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube
Учасникам публічних закупівель: яку систему оподаткування обрати. Як система оподаткування може впливати на участь в тендерах - 0_36724800_1607676955_5fd3341b59ade.jpg

Питання актуальне для малого бізнесу – саме він може обрати спрощену або загальну систему оподаткування. Для великого, і навіть середнього бізнесу, це питання не стоїть – там однозначно буде загальна система.

Спрощена система оподаткування (єдиний податок) має 4 групи.

Перша група єдиного податку не підходить для СПД, які планують брати участь в публічних закупівлях.

СПД, які перебувають на четвертій групі можуть брати участь а тендерах, але такі СПД є досить специфічними за предметом діяльності – сільськогосподарські виробники/фермерські господаства, тому детально зупинятися на них я не буду.

А от 2 і 3 групи єдиного податку є досить цікавими для участі в публічних закупівлях, тому я зупинюся на них детальніше. І якщо для загальної системи обмежень немає, то для спрощеної системи – мають значення обсяг доходу, кількість найманих працівників, ті види діяльності (тобто КВЕДИ), якими буде займатися СПД і те, кому він ці послуги буде надавати.

З якими видами діяльності взагалі не можна бути платником єдиного податку – див. ст. 291.5 податкового кодексу України (далі - ПКУ) - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text

Далі для наглядності подивимось в таблиці.

Спрощена с-ма оподаткування

(єдиний податок)

Загальна с-ма оподаткування

  1. Друга група:

- тільки ФОП;

- чим можуть займатися:

1) надавати послуги – тільки населенню та платникам єдиного податку;

2) здійснювати виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства;

- можуть мати до 10 найманих працівників одночасно;

- обсяг доходу до 5 млн грн.

Що платять:

- ЄСВ за себе та за кожного працівника;

- 20% мін.з/п (сьогодні = 1 тис.грн)

Без обмежень по видам діяльності (окрім тих, що заборонені законом), кількості найманих працівників, обсягу доходів.

Що платять:

- ЄСВ за кожного працівника;

- ПДФО 18%;

- військовий збір 1,5%;

- ПДВ (якщо зареєстрований платником;

- інші податки залежно від виду діяльсності (наприклад, акцизний податок).

  1. Третя група:

- ФОП або юрид.особи (напр.,ТОВ);

- чим можуть займатися:

будь-які види діяльності, окрім встановлених у ст. 291.5 ПКУ.

- можуть працювати без найманих працівників або мати необмежену кількість працівників;

- обсяг доходу до 7 млн грн.

Що платять:

- ЄСВ за себе та за кожного працівника;

- 5% доходу АБО 3% доходу + ПДВ (якщо зареєстровані платником ПДВ).


Як бачимо з таблиці, платники 2 групи єдиного податку НЕ МОЖУТЬ НАДАВАТИ ПОСЛУГИ ДЕРЖАВІ (тобто, бути учасниками публічних закупівель), адже це заборонено ПКУ. Здійснення діяльності всупереч цій забороні потягне для такого СПД негативні наслідки – перевід на загальну систему оподаткування та сплату 15% доходу від такої діяльності.

Але платники 2 групи єдиного податку можуть здійснювати виробництво та/або продаж товарів будь-кому, у тому числі, державі. А також можуть здійснювати діяльність у сфері ресторанного господаства.

Платники 3 групи єдиного податку не мають обмежень по видам діяльності та тому, для кого цю діяльність здійснювати (кому надавати послуги та кому постачати товари тощо). Але податкове навантаження у 3 групи – вище, ніж у 2 групи.

Як система оподаткування учасника може вплинути на можливість брати участь в тендерах, покажу на реальному прикладі з практики.

Клієнт – ФОП, 2 група єдиного податку, займається кейтерингом (діяльність у сфері ресторанного господаства), і так як ця сфера зараз, під час карантину, одна з тих, що найбільше потерпають від карантинних обмежень, вирішив дослідити для себе новий напрямок – працювати з державою (участь в тендерах). Питання ставилось: чи може брати участь в тендерах, якщо так – у яких саме, їх частота, суми тощо.

Відповідь: брати участь в тендерах може, але лише у тих, де предмет сформульований як «ресторанне обслуговування» або «забезпечення харчування (дітям, делегатам, спортсменам тощо)». Як виявилося, таких тендерів у його регіоні зовсім небагато, тай суми тендерів невисокі. Нами шукався шлях, як можна збільшити кількість тендерів, тобто, розширити коло тих тендерів, у яких клієнт може брати участь. Як виявилось, є велика кількість тендерів, де «забезпечення харчування» / «ресторанне обслуговування» є левовою часткою роботи, але предмет тендерів сформульований як «організація масового заходу» або «організація виставки/конгресу/конференції тощо», а це – послуги (тобто, не тільки діяльність у сфері ресторанного господарства, а ширші послуги), які СПД на 2 групі єдиного податку надавати державі не можуть.

Отже, для того, щоб клієнт зміг брати участь в розширеному колі тендерів, що стосуються його основного виду діяльності, йому необхідно змінити групу єдиного податку – з 2 групи перейти на 3 групу єдиного податку, або перейти на загальну систему оподаткування. Але різниця між оподаткуванням на 2 та 3 групах для мікробізнесу досить велика (з 1 тис.грн/місяць перехід на 5%/з мільйона доходу=50тис.грн.), тому після обмірковування тих здобутків, які клієнт зможе отримати від участі в тендерах і тих витрат, які йому необхідно буде зробити, клієнт вирішив залишитись на своїй 2 групі єдиного податку та відмовитись від участі в публічних закупівлях.

Автор консультації: Савченко Олена

1210
Просмотров
0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярные судебные решения
ЕСПЧ
0